کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام و روش های بررسی آن
4.75/5 (4)

کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام و روشهای بررسی

پس از ورود تلگرام به ایران و استقبال روزافزون و چشمگیر کاربران ایرانی از این پیام رسان، افراد و شرکتهای بسیاری اقدام به ایجاد و تبلیغ کانالهای تلگرام جهت درآمد زایی و اهداف دیگر نمودند. همزمان با افزایش کمی در تعداد کانالها، چالش تصمیم گیری جهت بررسی و انتخاب کانالهای مناسب و چگونگی ارزیابی کیفیت و اعتبار آنها بوجود آمد که موارد زیر را میتوان از جمله دلایل ایجاد این چالش برشمرد:

 • اعتماد به صحت محتویات کانالها جهت بهره گیری از آنها
 • الگوبرداری از کانالها جهت ایجاد کانال های جدید و یا بهبود کانالهای موجود
 • قیمت گذاری کانالها جهت خرید و فروش و یا تعیین ارزش کانال

جهت پاسخ به چالش موجود چندین روش وجود دارد که از جمله بهترین و راحت ترین آنها استفاده از سایت تخصصی سونت اینفو به عنوان مرجع شبکه های اجتماعی از جمله کانال های تلگرام است. سایت تخصصی سونت اینفو با بهره گیری از دانش و تخصص مناسب و با بررسی معیارهای مختلف اقدام به معرفی و امتیازدهی شبکه های اجتماعی مختلف از جمله تلگرام نموده و از این رو بهترین روش برای انتخاب کانالهای تلگرام مورد نظر است.


مطلب مرتبط: دسته بندی کانال های تلگرام دروبلاگ تخصصی پیام رسان تلگرام


روش دیگر جهت تشخیص میزان کیفیت و اعتبار کانالهای تلگرام بررسی معیارهای مختلف توسط کاربران است که در این مقاله به طور کامل به این موارد پرداخته خواهد شد. هدف اصلی تیم مشاوره و تحقیقات سونت اینفو از نگارش این مقاله علاوه بر کمک به کاربران جهت تشخیص میزان اعتبار و کیفیت کانالها، ارتقای کیفیت و بهبود مستمر محتویات کانالها جهت ارائه خدمات بهتر به کاربران میباشد.

تطابق پست ها با موضوع و ماموریت کانال تلگرام

یکی از روشهای سنجش کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، همخوانی مطالب درج شده با موضوع کانال میباشد.

کانالهایی که برای فعالیت خود دارای برنامه و هدف مشخص میباشند در انتخاب پستها و مطالب خود وسواس و دقت لازم را به خرج داده و متناسب با موضوع کانال تلگرام اقدام به ارسال پست میکنند. به طور مثال برای یک کانال در حوزه پزشکی دلیلی بر قرار گرفتن مطالب و محتویات زیاد در حوزه های غیر پزشکی وجود ندارد. البته بایستی به این نکته توجه کرد که این مسئله برای 100 درصد محتویات مصداق ندارد و منظور سهم بیشتر محتویات و یا همان محتویات اصلی یک کانال است (تبلیغات نیز در این مورد استثناست) به طور نمونه در کانالهای خبری مرسوم است جهت جلوگیری از خستگی کاربران و ایجاد تنوع در محتویات، تصاویر، کلیپ ها و سایر پستهای سرگرمی نیز قرار داده میشوند.


مطلب آموزشی مرتبط: انتخاب موضوع کانال تلگرام


به همینگونه در کانالهای دیگر نیز این مسئله وجود دارد ولی نسبت اینگونه از محتویات به محتویات اصلی ثابت نیست و از کانالی به کانال دیگر و بسته به موضوع آن متغیر است. اما قانون این است که پس از ورود به کانال بایستی سهم محتواهای اصلی نسبت به کل محتویات به حدی باشد که کاربر از ورود به کانال و مطالعه پستهای آن احساس رضایت کند و وجود مطالب غیر مرتبط با موضوع کانال ایجاد مشکل نکند. در غیر اینصورت کانال از مسیر مشخص و برنامه ریزی شده ای تبعیت نکرده و دارای کیفیت و اعتبار مناسب نیست.

متناسب بودن تعداد تبلیغات به تعداد پست ها

دومین روش سنجش کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، نسبت تبلیغات به محتوای اصلی است.

تبلیغات در کانالهای تلگرام به دو نوع تقسیم بندی میشوند: نوع اول تبلیغات مرسوم تجاری است که جهت کسب درآمد و ادامه فعالیت کانال مورد نیاز است و در نوع دوم جهت جلوگیری از کاهش تعداد اعضا (به اصطلاح ریزش) و یا حتی افزایش اعضای کانال استفاده میشود که به اصطلاح تبادل با دیگر کانالها گفته میشود. در هر دوی این موارد مدیران کانالها بایستی رضایت کاربران را در نظر داشته باشند و متناسب با تعداد پست هایی که در کانال قرار میگیرد اقدام به نمایش تبلیغ کنند.

نسبت تعداد تبلیغات به تعداد محتواهای کانال نسبی است و بسته به موضوع و تعداد پستهای هر کانالی متغیر بوده و بایستی تعداد و زمان نمایش آنها طوری برنامه ریزی شود که کیفیت و سطح رضایتمندی از کانال را خدشه دار نکند.

لازم به ذکر است هر چند عدم نمایش تبلیغ در کانال از نگاه کاربر جذابتر است اما کاربران عزیز بایستی به این نکته توجه کنند که کانال تلگرام در جایگاه یک رسانه است و معمولا به واسطه یک نگاه تجاری شکل میگیرد و ادامه فعالیت و خدمات رسانی به کاربران مطمینا همانند هر فعالیت تجاری دیگری مستلزم سرمایه گذای و صرف هزینه است. لذا انتظار عدم نمایش تبلیغ (هر دو نوع ذکر شده) در کانال انتظار منصفانه ای نیست و بایستی هم مدیران کانال ها و هم کاربران با تعاملی مناسب و با در نظر گرفتن واقعیات، جهت افزایش کیفیت کانال و بهره مندی بیشتر از محتویات آن به یکدیگر کمک کنند.


مطلب آموزشی مرتبط: تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام


تبعیت از قوانین و عرف جامعه

از دیگر روشهای ارزیابی کیفیت و اعتبار کانالهای تلگرام ، میزان حرکت در مسیر پیروی از قوانین، اخلاق و احترام به عرف جامعه میباشد.

ادامه حیات هر فعالیتی اعم از تجاری، سیاسی، فرهنگی و … در گرو احترام به قوانین موجود از قبیل قوانین بین المللی، حکومتی و ارزشها و باورهای جامعه است. کانالهای تلگرام نیز به عنوان یک رسانه ملزم به رعایت تمامی قوانین هستند و مطمئنا کانالهایی که اقدام به هنجار شکنی کرده و از روشهای نامناسب برای ادامه فعالیت خود استفاده می کنند محکوم به شکست خواهند بود.

طبعا صرف زمان و انرژی برای اینگونه کانالها توجیه پذیر نیست و حتی میتواند علاوه بر مدیران کانالها، برای کاربران اینگونه از کانالها نیز تبعاتی داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که با توجه به استقبال روز افزون کاربران ایرانی موضوع تبعیت از قانون برای کانال های تلگرام تبدیل به مهمترین چالش شده است.


مطلب آموزشی مرتبط: رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام


وجود شناسنامه معتبر و قابل بررسی برای کانال تلگرام

از مهمترین روشهای ارزیابی کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، شناسنامه دار بودن و هویت داشتن آنهاست.

قسمت اطلاعات و یا به اصلاح شناسنامه کانال ابزار مناسبی جهت تشخیص اعتبار و کیفیت کانال محسوب می شود. کانالهایی که در قسمت اطلاعات خود مواردی را ارائه میکنند که به شناخت بیشتر کانال و اطمینان از مناسب بودن محتویات آن منجر میشود، گزینه های مناسبی جهت بررسی و انتخاب میباشند. تعداد از این موارد عبارتند از:

 • هدف و استراتژی کانال (به طور خلاصه)
 • معرفی مدیر یا تیم مدیریتی کانال
 • منابع و مراجع استفاده شده
 • راههای ارتباطی جهت ارائه نظرات، درخواست تبلیغ و تبادل
 • سایت پشتیبانی کننده از کانال (در صورت وجود) و …

قطعا کانالهایی که هیچگونه اطلاعاتی جهت شناخت بیشتر کانال خود ارائه نمیکنند، نمیتوانند اعتماد کاربران را جلب کرده و در مسیر شکست حرکت خواهند کرد.


مطلب مرتبط: مدیریت ارتباط با اعضای کانال تلگرام


تعداد بازدید مناسب از پست های کانال تلگرام

روش دیگر تشخیص سطح کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، نسبت تعداد بازدید از مطالب با توجه به کل مخاطبین کانال میباشد.

تعداد اعضای بالای یک کانال تلگرام از عوامل موفقیت و درآمدزایی آن محسوب میشود اما عامل مهمتر از تعداد اعضا تعداد بازدیدهایی است که از پستهای یک کانال صورت میگیرد. یک کانال میتواند تعداد اعضای بالایی داشته باشد اما تعداد بازدید از پستهای آن بالا و یا متناسب با تعداد اعضا نباشد که از دلایل این امر میتوان نکات زیر را برشمرد:

 • جذب اعضا (ممبر) غیر واقعی یا فیک با استفاده از روشهای مختلف برای کانال
 • جذب اعضا به روشهای هیجانی از قبیل تبلیغ کانال در کانالهای دیگر با پست های جنجالی و یا حاشیه ای و غیر مستند
 • کاهش رضایتمندی اعضا از کانال به دلایل مختلف و عدم مطالعه پستهای کانال و …

در کانال ها نسبت تعداد بازدید از پستها به تعداد اعضای کانال کمتر است و بسته به نوع و موضوع کانال این نسبت متفاوت است و فقط در تعداد محدودی از پستهای بعضی از کانال ها تعداد بازدید از تعداد اعضا بالاتر است. دلیل این مسئله قابلیت فوروارد در تلگرام است. بدین صورت که چنانچه پستی از یک کانال بوسیله اعضای آن به گروه، کانال و حتی کانتکت ها فوروارد شود، به ازای تعداد افرادی که پست را مشاهده میکنند به تعداد بازدید یا ویوی آن پست افزوده میشود. در این صورت به دلیل جذاب بودن یک پست و فوروارد آن توسط افراد، تعداد بازدید یا ویوی پست از تعداد اعضای کانالی که پست را قرار داده بیشتر خواهد شد.

نحوه تشخیص مناسب بودن تعداد بازدید ها

جهت تشخیص اینکه تعداد بازدید از یک کانال مناسب است یا خیر قاعده یا قانون علمی ارائه نشده اما آنچه بر اساس تجربه و عرف به دست آمده این است که پستهای 24 ساعت گذشته حداقل به میزان یک سوم و در بدترین حالت به میزان یک چهارم اعضای آن بازدید شده باشند. هر چقدر این نسبت بالاتر باشد کانال از اعتبار و کیفیت بالاتری برخوردار است. به طور نمونه برای مقایسه دو کانال با موضوع مشابه اقتصادی کانالی که تعداد بازدید آن در 24 ساعت گذشته یک دوم است به مراتب بهتر از کانال دیگر با نسبت یک سوم است.

قابل توجه است که نسبت تعداد بازدید یا ویو از پستها به تعداد اعضای کانال از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در زمان خرید و فروش کانال بایستی به آن توجه ویژه شود.


مطلب آموزشی مرتبط: اصطلاحات رایج کانال های تلگرام


نتیجه گیری از کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام

در این مقاله سعی شد مهمترین نکاتی که می بایست برای تشخیص اعتبار و کیفیت کانال های تلگرام مورد توجه قرار گیرند و حاصل مطالعه و تجربه تیم مشاوره و تحقیقات سونت میباشد، ارائه گردند. امید است با توجه به این نکات بتوانید کانالهای مورد نظرتان را بررسی و انتخاب کنید و همچنین کانالهای باکیفیت و دارای استراتژی و هدف مشخص بتوانند بهتر از قبل به مسیر خود ادامه دهند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟