” کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام و روش های بررسی ” از مجموعه مطالب آموزشی مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی “سونت باکس”

مقدمه

پس از ورود تلگرام به ایران و استقبال روزافزون و چشمگیر کاربران ایرانی از این پیام رسان ، افراد و شرکت های بسیاری اقدام به ایجاد و تبلیغ کانال های تلگرام جهت درآمد زایی و اهداف دیگر نمودند. همزمان با افزایش کمی در تعداد کانال ها ، چالش تصمیم گیری جهت بررسی و انتخاب کانال های مناسب و چگونگی ارزیابی کیفیت و اعتبار آن ها بوجود آمد که موارد زیر را می توان از جمله دلایل ایجاد این چالش برشمرد :

 • اعتماد به صحت محتویات کانال ها جهت بهره گیری از آنها
 • الگوبرداری از کانال ها جهت ایجاد کانال های جدید و یا بهبود کانال های موجود
 • قیمت گذاری کانال ها جهت خرید و فروش و یا تعیین ارزش کانال

جهت پاسخ به چالش موجود چندین روش وجود دارد که از جمله بهترین و راحت ترین آنها استفاده از سایت تخصصی سونت باکس به عنوان مرجع شبکه های اجتماعی از جمله کانال های تلگرام است. سایت تخصصی سونت باکس با بهره گیری از دانش و تخصص مناسب و با بررسی معیارهای مختلف اقدام به معرفی و امتیازدهی شبکه های اجتماعی مختلف از جمله تلگرام نموده و از این رو بهترین روش برای انتخاب کانال های تلگرام مورد نظر است.

روش دیگر جهت تشخیص میزان کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام بررسی معیارهای مختلف توسط کاربران است که در این مقاله به طور کامل به این موارد پرداخته خواهد شد. هدف اصلی تیم مشاوره و تحقیقات سونت از نگارش این مقاله علاوه بر کمک به کاربران جهت تشخیص میزان اعتبار و کیفیت کانال ها ، ارتقای کیفیت و بهبود مستمر محتویات کانال ها جهت ارائه خدمات بهتر به کاربران و افزایش میزان اقبال به آنهاست. امید است با ارائه و افزایش مقالاتی از این قبیل بتوان گامی در جهت بهبود و افزایش رضایتمندی از شبکه های اجتماعی و بخصوص تلگرام برداشت.

تطابق پست ها با موضوع و ماموریت کانال تلگرام

یکی از روش های سنجش کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، همخوانی مطالب درج شده با موضوع کانال می باشد.

کانال هایی که برای فعالیت خود دارای برنامه و هدف مشخص می باشند در انتخاب پست ها و مطالب خود وسواس و دقت لازم را به خرج داده و متناسب با موضوع کانال تلگرام اقدام به ارسال پست می کنند. به طور مثال برای یک کانال در حوزه پزشکی دلیلی بر قرار گرفتن مطالب و محتویات زیاد در حوزه های غیر پزشکی وجود ندارد. البته بایستی به این نکته توجه کرد که این مسئله برای 100 درصد محتویات مصداق ندارد و منظور سهم بیشتر محتویات و یا همان محتویات اصلی یک کانال است ( تبلیغات نیز در این مورد استثنا ست ) به طور نمونه در کانال های خبری مرسوم است جهت جلوگیری از خستگی کاربران و ایجاد تنوع در محتویات ، تصاویر ، کلیپ ها و سایر پست های سرگرمی نیز قرار داده می شوند.

به همین گونه در کانال های دیگر نیز این مسئله وجود دارد ولی نسبت اینگونه از محتویات به محتویات اصلی ثابت نیست و از کانالی به کانال دیگر و بسته به موضوع آن متغیر است. اما قانون این است که پس از ورود به کانال بایستی سهم محتواهای اصلی نسبت به کل محتویات به حدی باشد که کاربر از ورود به کانال و مطالعه پست های آن احساس رضایت کند و وجود مطالب غیر مرتبط با موضوع کانال ایجاد مشکل نکند. در غیر اینصورت کانال از مسیر مشخص و برنامه ریزی شده ای تبعیت نکرده و دارای کیفیت و اعتبار مناسب نیست.

 

متناسب بودن تعداد تبلیغات به تعداد پست ها

دومین روش سنجش کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، نسبت تبلیغات به محتوای اصلی است.

تبلیغات در کانال های تلگرام به دو نوع تقسیم بندی می شوند : نوع اول تبلیغات مرسوم تجاری است که جهت کسب درآمد و ادامه فعالیت کانال مورد نیاز است و در نوع دوم جهت جلوگیری از کاهش تعداد اعضا (به اصطلاح ریزش) و یا حتی افزایش اعضای کانال استفاده می شود که به اصطلاح تبادل با دیگر کانال ها گفته می شود. در هر دوی این موارد مدیران کانال ها بایستی رضایت کاربران را در نظر داشته باشند و متناسب با تعداد پست هایی که در کانال قرار می گیرد اقدام به نمایش تبلیغ کنند.

نسبت تعداد تبلیغات به تعداد محتواهای کانال نسبی است و بسته به موضوع و تعداد پست های هر کانالی متغیر بوده و بایستی تعداد و زمان نمایش آنها طوری برنامه ریزی شود که کیفیت و سطح رضایتمندی از کانال را خدشه دار نکند.

لازم به ذکر است هر چند عدم نمایش تبلیغ در کانال از نگاه کاربر جذابتر است اما کاربران عزیز بایستی به این نکته توجه کنند که کانال تلگرام در جایگاه یک رسانه است و معمولا به واسطه یک نگاه تجاری شکل می گیرد و ادامه فعالیت و خدمات رسانی به کاربران مطمینا همانند هر فعالیت تجاری دیگری مستلزم سرمایه گذای و صرف هزینه است. لذا انتظار عدم نمایش تبلیغ ( هر دو نوع ذکر شده) در کانال انتظار منصفانه ای نیست و بایستی هم مدیران کانال ها و هم کاربران با تعاملی مناسب و با در نظر گرفتن واقعیات ، جهت افزایش کیفیت کانال و بهره مندی بیشتر از محتویات آن به یکدیگر کمک کنند.

( روش های افزایش اثر بخشی تبلیغات در کانال های تلگرام را در سونت باکس مطالعه کنید.)

تبعیت از قوانین و عرف جامعه

از دیگر روش های ارزیابی کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، میزان حرکت در مسیر پیروی از قوانین ، اخلاق و احترام به عرف جامعه می باشد.

ادامه حیات هر فعالیتی اعم از تجاری ، سیاسی ، فرهنگی و … در گرو احترام به قوانین موجود از قبیل قوانین بین المللی ، حکومتی و ارزش ها و باورهای جامعه است. کانال های تلگرام نیز به عنوان یک رسانه ملزم به رعایت تمامی قوانین هستند و مطمئنا کانال هایی که اقدام به هنجار شکنی کرده و از روش های نامناسب برای ادامه فعالیت خود استفاده می کنند محکوم به شکست خواهند بود.

طبعا صرف زمان و انرژی برای اینگونه کانال ها توجیه پذیر نیست و حتی می تواند علاوه بر مدیران کانال ها ، برای کاربران اینگونه از کانال ها نیز تبعاتی داشته باشد. توجه به این نکته ضروری است که با توجه به استقبال روز افزون کاربران ایرانی از تلگرام و تصمیم دولت مبنی بر اعمال نظارت بیشتر بر این شبکه اجتماعی به جای فیلتر و یا اعمال محدودیت بر آن ، موضوع تبعیت از قانون برای کانال های تلگرام تبدیل به مهمترین چالش شده است.

( رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام را در سونت باکس مطالعه کنید.)

وجود شناسنامه معتبر و قابل بررسی برای کانال تلگرام

از مهمترین روش های ارزیابی کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، شناسنامه دار بودن و هویت داشتن آنهاست.

قسمت اطلاعات و یا به اصلاح شناسنامه کانال ابزار مناسبی جهت تشخیص اعتبار و کیفیت کانال محسوب می شود. کانال هایی که در قسمت اطلاعات خود مواردی را ارائه می کنند که به شناخت بیشتر کانال و اطمینان از مناسب بودن محتویات آن منجر می شود، گزینه های مناسبی جهت بررسی و انتخاب می باشند. تعداد از این موارد عبارتند از :

 • هدف و استراتژی کانال (به طور خلاصه)
 • معرفی مدیر یا تیم مدیریتی کانال
 • منابع و مراجع استفاده شده
 • راههای ارتباطی جهت ارائه نظرات ، درخواست تبلیغ و تبادل
 • سایت پشتیبانی کننده از کانال ( در صورت وجود) و …

قطعا کانال هایی که هیچگونه اطلاعاتی جهت شناخت بیشتر کانال خود ارائه نمی کنند، نمی توانند اعتماد کاربران را جلب کرده و در مسیر شکست حرکت خواهند کرد.

تعداد بازدید مناسب از پست های کانال تلگرام

روش دیگر تشخیص سطح کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام ، نسبت تعداد بازدید از مطالب با توجه به کل مخاطبین کانال می باشد.

تعداد اعضای بالای یک کانال تلگرام از عوامل موفقیت و درآمدزایی آن محسوب می شود اما عامل مهمتر از تعداد اعضا تعداد بازدیدهایی است که از پست های یک کانال صورت می گیرد. یک کانال می تواند تعداد اعضای بالایی داشته باشد اما تعداد بازدید از پست های آن بالا و یا متناسب با تعداد اعضا نباشد که از دلایل این امر می توان نکات زیر را برشمرد :

 • جذب اعضا (ممبر) غیر واقعی یا فیک با استفاده از روشهای مختلف برای کانال
 • جذب اعضا به روشهای هیجانی از قبیل تبلیغ کانال در کانال های دیگر با پست های جنجالی و یا حاشیه ای و غیر مستند
 • کاهش رضایتمندی اعضا از کانال به دلایل مختلف و عدم مطالعه پست های کانال و …

در کانال ها نسبت تعداد بازدید از پست ها به تعداد اعضای کانال کمتر است و بسته به نوع و موضوع کانال این نسبت متفاوت است و فقط در تعداد محدودی از پست های بعضی از کانال ها تعداد بازدید از تعداد اعضا بالاتر است. دلیل این مسئله قابلیت فوروارد در تلگرام است. بدین صورت که چنانچه پستی از یک کانال بوسیله اعضای آن به گروه ، کانال و حتی کانتکت ها فوروارد شود، به ازای تعداد افرادی که پست را مشاهده می کنند به تعداد بازدید یا ویوی آن پست افزوده می شود. در این صورت به دلیل جذاب بودن یک پست و فوروارد آن توسط افراد ، تعداد بازدید یا ویوی پست از تعداد اعضای کانالی که پست را قرار داده بیشتر خواهد شد.

نحوه تشخیص مناسب بودن تعداد بازدید ها

جهت تشخیص اینکه تعداد بازدید از یک کانال مناسب است یا خیر قاعده یا قانون علمی ارائه نشده اما آنچه بر اساس تجربه و عرف به دست آمده این است که پست های 24 ساعت گذشته حداقل به میزان یک سوم و در بدترین حالت به میزان یک چهارم اعضای آن بازدید شده باشند. هر چقدر این نسبت بالاتر باشد کانال از اعتبار و کیفیت بالاتری برخوردار است. به طور نمونه برای مقایسه دو کانال با موضوع مشابه اقتصادی کانالی که تعداد بازدید آن در 24 ساعت گذشته یک دوم است به مراتب بهتر از کانال دیگر با نسبت یک سوم است.

قابل توجه است که نسبت تعداد بازدید یا ویو از پست ها به تعداد اعضای کانال از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در زمان خرید و فروش کانال بایستی به آن توجه ویژه شود.

( اصطلاحات رایج کانال های تلگرام را در سونت باکس مطالعه کنید.)

سخن آخر

در این مقاله سعی شد مهمترین نکاتی که می بایست برای تشخیص اعتبار و کیفیت کانال های تلگرام مورد توجه قرار گیرند و حاصل مطالعه و تجربه تیم مشاوره و تحقیقات سونت می باشد، ارائه گردند. امید است با توجه به این نکات بتوانید کانال های مورد نظرتان را بررسی و انتخاب کنید و همچنین کانال های با کیفیت و دارای استراتژی و هدف مشخص بتوانند بهتر از قبل به مسیر خود ادامه دهند.

در انتها عاجزانه خواهشمندیم هرگونه نقدی بر محتویات این مقاله وجود دارد و یا پیشنهادی برای استفاده بهتر کاربران از مقاله ارائه شده دارید، بی نصیبمان نگذارید.

معرفی بهترین های شبکه های اجتماعی

مطالب کاربردی شبکه های اجتماعی

Tags:
یک دیدگاه 

بخش نظرات بسته شده است.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟