کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام

کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام

 آشنایی با کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام از مجموعه مطالب آموزشی مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی “سونت اینفو “

موفقیت در ایجاد کانال تلگرام

شاید روزی کمتر کسی فکر می کرد که بتوان بدون هیچ هزینه و با سریع ترین روش ممکن صاحب یک رسانه شود و به نوعی ایجاد و فراگیر کردن یک رسانه ، با صرف سرمایه گذاری و انرژی زیاد و راه اندازی شبکه های تلویزیونی ، مجلات ، روزنامه ها و امثال آنها تصور می شد.

با ایجاد قابلیت راه اندازی کانال تلگرام توسط این پیام رسان ، رویای “هر نفر ، یک رسانه” به واقعیت تبدیل شد و تصور خلق یک رسانه به کلی تغییر کرد. تا جائیکه حتی ابزارهای رسانه ای سابق همانند شبکه های تلویزیونی برای استمرار فعالیت خود و جلوگیری از کاهش مخاطبانشان مجبور به راه اندازی کانال های تلگرام شدند. در واقع محبوبیت اصلی و استقبال روزافزون کاربران ایرانی از این پیام رسان مرهون وجود قابلیت راه اندازی کانال در تلگرام است که بدون هیچگونه هزینه می توان آن را ایجاد و با سرمایه گذاری مناسب و مدیریت صحیح ، باعث کسب موفقیت و بهره مندی از منافع فراوان آن شد. تا حدی که تعدادی از فعالیت های تجاری تمرکز اصلی خود را به سمت کانال تلگرام برده اند و از مزایای آن حداکثر استفاده را می برند.

از اینرو تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تصمیم گرفت با بررسی کامل و جامع به همراه پشتوانه تجربه بالا در حوزه شبکه های اجتماعی ، مقاله راه اندازی کانال در پیام رسان تلگرام به همراه مهمترین نکات برای موفقیت کانال را تدوین و ارائه کند تا با مطالعه آن ، تمامی افراد بتوانند رسانه ای موفق داشته و از مزایای بیشمار آن بهره مند شوند.

جهت فراگیری کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام و روش اجرای آن ، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

1- اتمام حجت با خودتان

اولین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، صادق بودن با خودتان است.

قبل از هر چیزی به این نکته توجه کامل داشته باشید که هیچ کانال تلگرامی بدون صرف هزینه ، زمان و انرژی موفق نخواهد بود و بدون شک با راه اندازی کانال تلگرام بر اساس فعالیتی بدون استراتژی و برنامه مناسب و صرفا جهت سرگرمی ، پروسه رسیدن به اهداف توسط کانال تلگرام ، پس از طی مسیری فرسایشی و ملال آور شکست خواهد خورد و به تاریخ خواهد پیوست. پس قبل از هر کاری با خودتان اتمام حجت کنید که آیا حاضر به صرف زمان ، هزینه و انرژی لازم برای کسب موفقیت از راه اندازی کانال تلگرام هستید یا خیر؟ اگه پاسخ شما خیر است از همین جا دیگر به راه اندازی کانال تلگرام فکر نکنید و اگر آری است ، عزم خود را جزم کنید ، تازه شروع کار است!!!

2- مشخص نمودن هدف از راه اندازی کانال تلگرام

دومین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، هدفمند بودن شماست.

همانند هر فعالیت دیگری ، داشتن هدفی کاملا مشخص و شفاف برای شروع راه اندازی کانال تلگرام کاملا الزامی است و بدون آن هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد. در ابتدا مشخص کنید هدفتان از راه اندازی کانال تلگرام برای رسیدن به چه نتیجه ای است ، می خواهید  کسب درآمد بصورت مستقیم یا غیر مستقیم داشته باشید ، تبلیغ برند یا کالای خاصی مد نظرتان است ، انگیزه معنوی باعث حرکت شماست و … تعداد زیادی از کانال ها به دلیل فقدان هدفی شفاف نمی توانند برنامه مناسبی برای آن داشته باشند و در انتها به دلیل سردرگمی و عدم مدیریت مناسب کانال با مشکلات زیادی موجه شده و مجبور به تعطیلی کانال می شوند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که هدف از راه اندازی کانال تلگرام بایستی با توانایی ، خصوصیات شخصیتی ، علائق ، میزان سرمایه ، زمان و انرژی شما تناسب داشته باشد. مسلما فردی که در زمینه زیبایی تخصص ندارد نمی تواند کانال موفقی در این حوزه داشته باشد و یا فردی که خلاق نباشد برای مدیریت کانال سرگرمی مناسب نیست. در انتها اکیدا توصیه می شود که هدف از راه اندازی کانال تلگرام بایستی منطبق بر قوانین ، اخلاق و عرف جامعه باشد ، در غیر اینصورت راه اندازی کانال تلگرام تبعات بعضا جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

3- تدوین استراتژی مناسب برای رسیدن به هدف

کلید بعدی از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، روشمند بودن شماست.

گام بعد از تعیین هدف از راه اندازی کانال تلگرام ، تدوین روش رسیدن به هدف یا همان استراتژی است. استراتژی نیز همانند هدف بایستی شفاف و مشخص باشد و تمامی مسیرها ، روش ها و جوانب انتخاب های شما برای رسیدن به هدفتان باید بررسی شده باشند. به طور مثال چنانچه هدف از راه اندازی کانال ، بازاریابی برای یک محصول است ، بایستی روش های بازاریابی ، سلیقه مخاطبان ، منابع اطلاعاتی لازم ، نوع پست های ارسالی (متن ، تصویر ، ویدئو و …) ، تعداد و تناوب ارسال پست ها و تمامی آیتم های مورد نیاز کاملا بررسی شده و بهترین روش یا استراتژی انتخاب شود.

برای تدوین یک استراتژی مناسب پیشنهاد ما این است که در درجه اول روش های کانال های موفقی که در زمینه کانال شما فعالیت می کنند را بررسی و الگوبرداری کرده و پس از مشورت با متخصصین و مشاورین فعال در حوزه راه اندازی کانال تلگرام ، روش و استراتژی کانال خودتان را تدوین کنید.

 

4- تعیین اسم و لوگوی مناسب برای کانال

چهارمین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام یا اولین قدم اجرایی ، هویت دار کردن کانال است.

فرآیند راه اندازی کانال تلگرام بسیار ساده و سریع است ، اما قبل از آن بایستی زمان کافی صرف بررسی و تعیین اسم کانال ، لوگوی کانال و نام عمومی کانال شده باشد.

نکات کلیدی در تعیین اسم و لوگو :

– با توجه به اینکه در تعیین اسم و لوگوی کانال ها محدودیتی وجود ندارد و این آیتم ها می توانند در کانال ها شبیه به هم باشند ، قبل از راه اندازی کانال تلگرام ، با بررسی کافی ، از عدم وجود اسم و لوگوی کانال تان مطمئن شوید. البته ذکر این نکته ضروری است که با توجه به تعداد بالای کانال ها شاید نتوان 100 درصد از این مورد اطمینان یافت ، اما بهتر است با مراجعه به منابع کانال های معتبر همانند سایت سونت اینفو ، از عدم وجود تشابه اسم و کانال در کانال های معتبر اطمینان حاصل کنید.

– به هیچ عنوان از اسم و لوگوی کانال های دیگر استفاده نکنید. ممکن است این کار منافع کوتاه مدتی برای کانال شما داشته باشد ، اما علاوه بر اینکه از نظر حرفه ای و اخلاقی کار درستی نیست ، به مرور زمان باعث از دست رفتن اعتبار کانال شما خواهد شد.

– لوگوی کانال را تا حد ممکن ساده و مفهومی طراحی کنید. پیشنهاد می شود از مشاوره شرکت های تخصصی در این زمینه کمک بگیرید.

– اسم کانال تا حد ممکن ساده ، کوتاه و متناسب با موضوع کانال باشد. از انتخاب اسامی که با اخلاق و عرف جامعه ناسازگار است پرهیز کنید.

– اسم عمومی کانال ( با منشن (@) شروع می شود ) بایستی منحصر به فرد باشد و کانال ها نمی توانند دارای اسم عمومی یکسان باشند. می توانید گزینه های مورد نظر خود را ابتدا در قسمت جستجو ( حتما اسامی با @ شروع و نوشته شوند) تایپ کرده و از وجود یا عدم وجود آن ها مطمئن شوید.

– اسم عمومی کانال نیز همانند اسم کانال ، ساده ، کوتاه و متناسب با موضوع کانال باشد.

نکته :

در زمان راه اندازی کانال تلگرام دو گزینه عمومی (public) و خصوصی (private) وجود دارد. در حالت عمومی ، کاربران تلگرام با وارد کردن نام عمومی کانال می توانند آن را در نتیجه جستجو ببینند و وارد آن شوند. اما در حالت خصوصی ، نیاز به تعیین اسم نیست و توسط تلگرام ، لینکی (به لینک جوین یا لینک بلند معروف است) برای کانال ایجاد می شود. در این حالت ، کاربران با داشتن این لینک می توانند وارد کانال شده و از قسمت جستجو نمی توانند برای پیدا کردن کانال استفاده کنند .

همچنین تفاوت دیگر حالت عمومی و خصوصی در این است که پس از کلیک بر روی اسم عمومی ابتدا وارد کانال شده و در صورت تمایل عضو کانال می شوید. اما در حالت خصوصی ، پس از کلیک بر روی لینک جوین ابتدا بایستی عضو کانال شوید و سپس محتویات کانال را مشاهده کنید. به همین دلیل در بیشتر تبلیغات کانال ها ، از لینک جوین یا بلند برای ورود به کانال استفاه می شود.

( آشنایی با اصطلاحات رایج در کانال های تلگرام را در سونت اینفو مطالعه کنید. )

5- ایجاد شناسنامه برای کانال

کلید بعدی از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، ایجاد سه جلدی برای کانال شماست.

پس از راه اندازی کانال تلگرام شروع به ایجاد شناسنامه کانال کنید. منظور از شناسنامه کانال قسمت اطلاعات کانال است که با کلیک بر روی قسمت بالا و مربوط به نام کانال نمایش می یابد. ایجاد شناسنامه برای کانال علاوه بر اینکه اطلاعات مختصری از کانال به کاربران می دهد ، باعث افزایش اعتبار و اعتماد شده و از این بابت وجود آن بسیار لازم و ضروری است. در قسمت اطلاعات یا شناسنامه کانال موارد مختلفی می توان قرار داد ، اما مهمترین آن ها عباتند از :

– هدف از راه اندازی کانال تلگرام به طور خلاصه بیان گردد.

– مدیر یا تیم مدیریتی کانال معرفی شوند. همچنین رزومه آن هایی که مرتبط با موضوع کانال می باشند نیز می تواند به اختصار بیان گردد.

– لیستی از منابع و مراجع مورد استفاده برای محتویات کانال ارائه شود.

– راههای ارتباطی که برای ارائه نظرات ، درخواست تبلیغ ، تبادل و هرگونه هدف دیگری در نظر گرفته شده بیان گردد.

– در صورتیکه کانال متعلق به سایت و یا شرکت می باشد ، اسامی آن ها عنوان گردد.

 

6- تدوین برنامه های مدیریتی کانال

ششمین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، ایجاد سازوکار های مدیریت کانال شماست.

پس از تدوین استراتژی و روش اجرایی جهت دستیابی به اهداف تعریف شده از راه اندازی کانال تلگرام ، بایستی برنامه های مدیریتی کانال به طور مفصل ، بررسی و تهیه گردند. بسته به موضوع و هدف از راه اندازی کانال تلگرام ، برنامه های مختلفی برای مدیریت کانال ها می توان در نظر گرفت. اما متداول ترین برنامه ها شامل برنامه های مدیریت اعضای کانال ، محتوادهی ، ارتباط با اعضای کانال و جریان نقدینگی کانال است.

با توجه به اهمیت برنامه های مدیریتی بایستی زمان و انرژی مناسب و کافی برای تهیه آن ها صرف شود و با الگوبرداری از کانال های با کیفیت و معتبر ( روش های بررسی کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام را در سونت اینفو مطالعه کنید. ) و استفاده از مشاوره متخصصین این حوزه ، بهترین برنامه ها را تهیه نمود. نحوه تهیه برنامه های مدیریتی متفاوت است و مدیران کانال ها بر اساس دانش و تجربه خود از روش های متفاوتی استفاده می کنند. اما آنچه مسلم است ، خروجی و نتیجه هر برنامه ای بایستی جوابگوی تعدادی از سوالات از قبیل زیر باشد :

برنامه مدیریت اعضای کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت اعضای کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده از راه اندازی کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از :

– حداقل و حداکثر تعداد اعضای کانال چقدر تعیین شده است ؟

– از چه روش یا روش هایی برای افزایش اعضای کانال استفاده می شود؟

– در چه بازه های زمانی و با چه نشانه ای بایستی اقدام به افزایش اعضا نمود؟

– سرعت کاهش اعضا یا ریزش طبیعی کانال چقدر است و در صورت افزایش آن چه اقدامی انجام می گیرد؟

– چه فرد یا گروهی ، مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت اعضای کانال است؟

برنامه مدیریت محتوا دهی کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت محتوادهی کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از :

– از چه نوع پست هایی ( متن ، تصویر ، ویدئو ، موسیقی و … ) و با چه نسبتی در محتوادهی استفاده می شود؟

– هر روز ، چه تعداد پست و در چه زمان هایی در کانال قرار داده می شوند؟

– نسبت تعداد پست های اصلی ( متناسب با موضوع کانال ) به کل پست ها چقدر است؟

– زمان شروع و پایان فعالیت کانال در طول 24 ساعت شبانه روز چه موقع است ؟

– چه فرد یا گروهی مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت محتوا دهی کانال است؟

برنامه مدیریت ارتباط با اعضای کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت ارتباط با اعضای کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از :

– از چه روش یا روش هایی برای ارتباط با اعضای کانال و پاسخگویی به آن ها استفاده می شود؟

– از چه روش یا روش هایی برای ارسال گزارش بررسی شکایات اعضای کانال استفاده می شود؟

– چه فرد یا گروهی مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت ارتباط با اعضای کانال است؟

برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از :

– چه میزان سرمایه برای مدیریت کانال (در حوزه های مختلف) و در دوره های زمانی مختلف در نظر گرفته شده است؟

– از چه روش یا روش هایی برای کسب درآمد کانال (در صورت سیاست گذاری کسب درآمد از کانال) استفاده می شود؟

– چه میزان درآمد برای کانال و در دوره های زمانی مختلف (در صورت سیاست گذاری کسب درآمد از کانال) در نظر گرفته شده است؟

– چه فرد یا گروهی مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال است؟

نکته :

برای تمامی برنامه های مدیریتی کانال بایستی ریسک عدم تحقق اهداف پیش بینی شده از راه اندازی کانال تلگرام ، علیرغم اجرای کامل برنامه های تدوین شده در نظر گرفته شود و در صورت تحقق ریسک ، برنامه جبرانی وجود داشته باشد. به طور مثال در برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال بایستی عدم تحقق درآمد را نیز متصور شویم و در صورت بروز آن نیز ، برنامه ای داشته باشیم. این نکته بسیار بسیار مهم است ، چرا که تعدادی از کانال ها به دلیل عدم تدوین برنامه های مواجه با ریسک های احتمالی ، در صورت وقوع آن ها با مشکلات زیادی مواجع شده و بعضا مجبور به تعطیلی کانال و پذیرش زیان های آن می شوند.

 

7- اجرای تمامی برنامه های مدیریتی و نظارت بر حسن اجرای آن ها

هفتمین و آخرین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، تعهد اجرایی شماست.

تمامی برنامه های مدیریتی جهت رسیدن به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام تدوین می شوند و شرط تحقق اهداف ، اجرای تمامی آن ها بدون هیچگونه کم و کاستی است. عدم اجرای برنامه ها با بی برنامه بودن تفاوتی ندارد ، از اینرو بایستی تمامی برنامه ها با حساسیت تمام و به صورت کامل اجرا شوند و در اولویت کارها قرار گیرند. همچنین علاوه بر اجرای برنامه ها دو فعالیت دیگر نیز بایستی مد نظر قرار گیرند :

اول نظارت بر اجرای برنامه های مدیریتی جهت اطمینان از تطابق اجرای فعالیت ها با برنامه ها است و دوم اصلاح و به روز رسانی برنامه ها در صورت نیاز است. نکته دوم بسیار مهم است ، چرا که هیچ برنامه ای بدون عیب و نقص نیست و همواره و بصورت مستمر بایستی آن را بهبود داد. همچنین با بهینه کردن برنامه ها ، منافع بیشتری از راه اندازی کانال تلگرام نصیب شما می شود. ذکر این نکته نیز ضروری است که نظارت بر اجرای برنامه ها نیز بایستی به یک فرد یا گروه محول شود و برای نظارت نیز همانند برنامه های مدیریتی ، برنامه ای مجزا تدوین شود.

 

سخن آخر

شناسایی و درک دقیق قدم های رسیدن به موفقیت در ایجاد کانال تلگرام و اجرای آنها همانند هر فعالیت مهم دیگری نیاز به دانش ، تجربه ، سرمایه و زمان دارد و همانگونه که بارها در این مقاله اشاره شد ، نگاه شما بایستی کاملا حرفه ای و مدیریتی باشد تا بتوانید به خواسته های خود از راه اندازی کانال تلگرام دست یابید. مسلما بدون در نظر گرفتن مولفه ها و ابزارهای لازم برای کسب موفقیت ، انتظار کسب نتیجه از راه اندازی کانال تلگرام ، انتظاری غیر منطقی خواهد بود.

تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت در راستای ماموریت خود مبنی بر نگاه تخصصی به شبکه های اجتماعی و کمک به ارتقای کمی و کیفی فعالیت های این حوزه ، تصمیم گرفت با بررسی کامل و با پشتوانه تجربه بالا ، مهمترین مراحلی که نیاز است هر فردی برای کسب موفقیت از راه اندازی کانال تلگرام طی کند را در این مقاله ارائه کند.

در آخر و مثل همیشه خواهشمندیم با ارائه نظرات و پیشنهادات خود ، دوستان خود را در بهبود این مقاله و نگارش مقالاتی بهتر یاری کنید.


معرفی بهترین های شبکه های اجتماعی

مطالب کاربردی شبکه های اجتماعی


Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟