کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام
5/5 (1)

موفقیت در ایجاد کانال تلگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

موفقیت در ایجاد کانال تلگرام

در مطلب قبلی در مورد ریزش اعضای کانال تلگرام و روش های کاهش آن صحبت کردیم و در این مطلب به عوامل موفقیت کانالهای تلگرام میپردازیم.

شاید روزی کمتر کسی فکر میکرد که بتوان بدون هیچ هزینه و با سریعترین روش ممکن صاحب یک رسانه شود و به نوعی ایجاد و فراگیر کردن یک رسانه، با صرف سرمایه گذاری و انرژی زیاد و راه اندازی شبکه های تلویزیونی، مجلات، روزنامه ها و امثال آنها تصور میشد.

با ایجاد قابلیت راه اندازی کانال تلگرام توسط این پیام رسان، رویای “هر نفر، یک رسانه” به واقعیت تبدیل شد و تصور خلق یک رسانه به کلی تغییر کرد. تا جائیکه حتی ابزارهای رسانه ای سابق همانند شبکه های تلویزیونی برای استمرار فعالیت خود و جلوگیری از کاهش مخاطبانشان مجبور به راه اندازی کانالهای تلگرام شدند. در واقع محبوبیت اصلی و استقبال روزافزون کاربران ایرانی از این پیام رسان مرهون وجود قابلیت راه اندازی کانال در تلگرام است که بدون هیچگونه هزینه میتوان آن را ایجاد و با سرمایه گذاری مناسب و مدیریت صحیح، باعث کسب موفقیت و بهره مندی از منافع فراوان آن شد. تا حدی که تعدادی از فعالیتهای تجاری تمرکز اصلی خود را به سمت کانال تلگرام برده اند و از مزایای آن حداکثر استفاده را میبرند.

از اینرو تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تصمیم گرفت با بررسی کامل و جامع به همراه پشتوانه تجربه بالا در حوزه شبکه های اجتماعی ، مقاله راه اندازی کانال در پیام رسان تلگرام به همراه مهمترین نکات برای موفقیت کانال را تدوین و ارائه کند تا با مطالعه آن ، تمامی افراد بتوانند رسانه ای موفق داشته و از مزایای بیشمار آن بهره مند شوند.

1- اتمام حجت با خودتان

اولین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، صادق بودن با خودتان است.

قبل از هر چیزی به این نکته توجه کامل داشته باشید که هیچ کانال تلگرامی بدون صرف هزینه ، زمان و انرژی موفق نخواهد بود و بدون شک با راه اندازی کانال تلگرام بر اساس فعالیتی بدون استراتژی و برنامه مناسب و صرفا جهت سرگرمی ، پروسه رسیدن به اهداف توسط کانال تلگرام ، پس از طی مسیری فرسایشی و ملال آور شکست خواهد خورد . پس قبل از هر کاری با خودتان اتمام حجت کنید که آیا حاضر به صرف زمان ، هزینه و انرژی لازم برای کسب موفقیت از راه اندازی کانال تلگرام هستید یا خیر؟ اگه پاسخ شما خیر است از همین جا دیگر به راه اندازی کانال تلگرام فکر نکنید و اگر آری است ، عزم خود را جزم کنید، تازه شروع کار است!!!

2- مشخص نمودن هدف از راه اندازی کانال تلگرام

دومین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، هدفمند بودن شماست.

همانند هر فعالیت دیگری، داشتن هدفی کاملا مشخص و شفاف برای شروع راه اندازی کانال تلگرام کاملا الزامی است و بدون آن هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد. در ابتدا مشخص کنید هدفتان از راه اندازی کانال تلگرام برای رسیدن به چه نتیجه ای است، میخواهید  کسب درآمد بصورت مستقیم یا غیر مستقیم داشته باشید، تبلیغ برند یا کالای خاصی مد نظرتان است، انگیزه معنوی باعث حرکت شماست و … تعداد زیادی از کانالها به دلیل فقدان هدفی شفاف نمیتوانند برنامه مناسبی برای آن داشته باشند و در انتها به دلیل سردرگمی و عدم مدیریت مناسب کانال با مشکلات زیادی موجه شده و مجبور به تعطیلی کانال میشوند.


مطلب آموزشی مرتبط: با تلگرام پولدار و کارآفرین شوید


همچنین ذکر این نکته ضروری است که هدف از راه اندازی کانال تلگرام بایستی با توانایی، خصوصیات شخصیتی، علائق، میزان سرمایه، زمان و انرژی شما تناسب داشته باشد. مسلما فردی که در زمینه زیبایی تخصص ندارد نمیتواند کانال موفقی در این حوزه داشته باشد و یا فردی که خلاق نباشد برای مدیریت کانال سرگرمی مناسب نیست. در انتها اکیدا توصیه میشود که هدف از راه اندازی کانال تلگرام بایستی منطبق بر قوانین، اخلاق و عرف جامعه باشد، در غیر اینصورت راه اندازی کانال تلگرام تبعات بعضا جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

3- تدوین استراتژی مناسب برای رسیدن به هدف

کلید بعدی از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، روشمند بودن شماست.

گام بعد از تعیین هدف از راه اندازی کانال تلگرام، تدوین روش رسیدن به هدف یا همان استراتژی است. استراتژی نیز همانند هدف بایستی شفاف و مشخص باشد و تمامی مسیرها، روشها و جوانب انتخاب های شما برای رسیدن به هدفتان باید بررسی شده باشند. به طور مثال چنانچه هدف از راه اندازی کانال، بازاریابی برای یک محصول است، بایستی روشهای بازاریابی، سلیقه مخاطبان، منابع اطلاعاتی لازم، نوع پستهای ارسالی (متن، تصویر، ویدئو و …) ، تعداد و تناوب ارسال پستها و تمامی آیتمهای مورد نیاز کاملا بررسی شده و بهترین روش یا استراتژی انتخاب شود.

برای تدوین یک استراتژی مناسب پیشنهاد ما این است که در درجه اول روشهای کانال های موفقی که در زمینه کانال شما فعالیت میکنند را بررسی و الگوبرداری کرده و پس از مشورت با متخصصین و مشاورین فعال در حوزه راه اندازی کانال تلگرام ، روش و استراتژی کانال خودتان را تدوین کنید.

4- تعیین اسم و لوگوی مناسب برای کانال

چهارمین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام یا اولین قدم اجرایی ، هویت دار کردن کانال است.

فرآیند راه اندازی کانال تلگرام بسیار ساده و سریع است، اما قبل از آن بایستی زمان کافی صرف بررسی و تعیین اسم کانال ، لوگوی کانال و نام عمومی کانال شده باشد.

نکات کلیدی در تعیین اسم و لوگو :

– با توجه به اینکه در تعیین اسم و لوگوی کانال ها محدودیتی وجود ندارد و این آیتم ها میتوانند در کانالها شبیه به هم باشند، قبل از راه اندازی کانال تلگرام، با بررسی کافی از عدم وجود اسم و لوگوی کانال تان مطمئن شوید. البته ذکر این نکته ضروری است که با توجه به تعداد بالای کانالها شاید نتوان 100 درصد از این مورد اطمینان یافت، اما بهتر است با مراجعه به منابع کانالهای معتبر همانند سایت سونت اینفو، از عدم وجود تشابه اسم و کانال در کانالهای معتبر اطمینان حاصل کنید.

– به هیچ عنوان از اسم و لوگوی کانال های دیگر استفاده نکنید. ممکن است اینکار منافع کوتاه مدتی برای کانال شما داشته باشد، اما علاوه بر اینکه از نظر حرفه ای و اخلاقی کار درستی نیست ، به مرور زمان باعث از دست رفتن اعتبار کانال شما خواهد شد.

– لوگوی کانال را تا حد ممکن ساده و مفهومی طراحی کنید. پیشنهاد میشود از مشاوره شرکتهای تخصصی در این زمینه کمک بگیرید.

– اسم کانال تا حد ممکن ساده، کوتاه و متناسب با موضوع کانال باشد. از انتخاب اسامی که با اخلاق و عرف جامعه ناسازگار است پرهیز کنید.

– اسم عمومی کانال (با منشن @ شروع میشود) بایستی منحصر به فرد باشد و کانالها نمیتوانند دارای اسم عمومی یکسان باشند. میتوانید گزینه های مورد نظر خود را ابتدا در قسمت جستجو (حتما اسامی با @ شروع و نوشته شوند) تایپ کرده و از وجود یا عدم وجود آنها مطمئن شوید.

– اسم عمومی کانال نیز همانند اسم کانال، ساده، کوتاه و متناسب با موضوع کانال باشد.


مطلب آموزشی مرتبط: انتخاب موضوع کانال تلگرام


نکته :

در زمان راه اندازی کانال تلگرام دو گزینه عمومی (public) و خصوصی (private) وجود دارد. در حالت عمومی، کاربران تلگرام با وارد کردن نام عمومی کانال میتوانند آن را در نتیجه جستجو ببینند و وارد آن شوند. اما در حالت خصوصی ، نیاز به تعیین اسم نیست و توسط تلگرام ، لینکی (به لینک جوین یا لینک بلند معروف است) برای کانال ایجاد میشود. در این حالت، کاربران با داشتن این لینک میتوانند وارد کانال شده و از قسمت جستجو نمی توانند برای پیدا کردن کانال استفاده کنند.

همچنین تفاوت دیگر حالت عمومی و خصوصی در این است که پس از کلیک بر روی اسم عمومی ابتدا وارد کانال شده و در صورت تمایل عضو کانال می شوید. اما در حالت خصوصی، پس از کلیک بر روی لینک جوین ابتدا بایستی عضو کانال شوید و سپس محتویات کانال را مشاهده کنید. به همین دلیل در بیشتر تبلیغات کانال ها ، از لینک جوین یا بلند برای ورود به کانال استفاه میشود.


مطلب مرتبط: آشنایی با اصطلاحات رایج در کانال های تلگرام


5- ایجاد شناسنامه برای کانال

کلید بعدی از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، ایجاد سه جلدی برای کانال شماست.

پس از راه اندازی کانال تلگرام شروع به ایجاد شناسنامه کانال کنید. منظور از شناسنامه کانال قسمت اطلاعات کانال است که با کلیک بر روی قسمت بالا و مربوط به نام کانال نمایش می یابد. ایجاد شناسنامه برای کانال علاوه بر اینکه اطلاعات مختصری از کانال به کاربران میدهد، باعث افزایش اعتبار و اعتماد شده و از این بابت وجود آن بسیار لازم و ضروری است. در قسمت اطلاعات یا شناسنامه کانال موارد مختلفی میتوان قرار داد ، اما مهمترین آنها عباتند از :

– هدف از راه اندازی کانال تلگرام به طور خلاصه بیان گردد.

– مدیر یا تیم مدیریتی کانال معرفی شوند. همچنین رزومه آنهایی که مرتبط با موضوع کانال میباشند نیز میتواند به اختصار بیان گردد.

– لیستی از منابع و مراجع مورد استفاده برای محتویات کانال ارائه شود.

– راههای ارتباطی که برای ارائه نظرات، درخواست تبلیغ، تبادل و هرگونه هدف دیگری در نظر گرفته شده بیان گردد.

– در صورتیکه کانال متعلق به سایت و یا شرکت میباشد، اسامی آنها عنوان گردد.

6- تدوین برنامه های مدیریتی کانال

ششمین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، ایجاد سازوکار های مدیریت کانال شماست.

پس از تدوین استراتژی و روش اجرایی جهت دستیابی به اهداف تعریف شده از راه اندازی کانال تلگرام، بایستی برنامه های مدیریتی کانال به طور مفصل، بررسی و تهیه گردند. بسته به موضوع و هدف از راه اندازی کانال تلگرام، برنامه های مختلفی برای مدیریت کانالها میتوان در نظر گرفت. اما متداول ترین برنامه ها شامل برنامه های مدیریت اعضای کانال، محتوادهی، ارتباط با اعضای کانال و جریان نقدینگی کانال است.

با توجه به اهمیت برنامه های مدیریتی بایستی زمان و انرژی مناسب و کافی برای تهیه آن ها صرف شود و با الگوبرداری از کانالهای با کیفیت و معتبر و استفاده از مشاوره متخصصین این حوزه، بهترین برنامه ها را تهیه نمود. نحوه تهیه برنامه های مدیریتی متفاوت است و مدیران کانالها بر اساس دانش و تجربه خود از روشهای متفاوتی استفاده میکنند. اما آنچه مسلم است، خروجی و نتیجه هر برنامه ای بایستی جوابگوی تعدادی از سوالات از قبیل زیر باشد:

برنامه مدیریت اعضای کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت اعضای کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده از راه اندازی کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از :

– حداقل و حداکثر تعداد اعضای کانال چقدر تعیین شده است ؟

– از چه روش یا روش هایی برای افزایش اعضای کانال استفاده میشود؟

– در چه بازه های زمانی و با چه نشانه ای بایستی اقدام به افزایش اعضا نمود؟

– سرعت کاهش اعضا یا ریزش طبیعی کانال چقدر است و در صورت افزایش آن چه اقدامی انجام میگیرد؟

– چه فرد یا گروهی، مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت اعضای کانال است؟

برنامه مدیریت محتوا دهی کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت محتوادهی کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از:

– از چه نوع پستهایی (متن ، تصویر ، ویدئو ، موسیقی و …) و با چه نسبتی در محتوادهی استفاده میشود؟

– هر روز، چه تعداد پست و در چه زمانهایی در کانال قرار داده میشوند؟

– نسبت تعداد پستهای اصلی (متناسب با موضوع کانال) به کل پستها چقدر است؟

– زمان شروع و پایان فعالیت کانال در طول 24 ساعت شبانه روز چه موقع است؟

– چه فرد یا گروهی مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت محتوادهی کانال است؟

برنامه مدیریت ارتباط با اعضای کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت ارتباط با اعضای کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از:

– از چه روش یا روشهایی برای ارتباط با اعضای کانال و پاسخگویی به آنها استفاده میشود؟

– از چه روش یا روشهایی برای ارسال گزارش بررسی شکایات اعضای کانال استفاده میشود؟

– چه فرد یا گروهی مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت ارتباط با اعضای کانال است؟


مطلب آموزشی مرتبط: مدیریت ارتباط با اعضای کانال


برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال

مهمترین سوالاتی که پس از تدوین برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال در جهت دستیابی به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام بایستی پاسخ داده شوند عبارتند از:

– چه میزان سرمایه برای مدیریت کانال (در حوزه های مختلف) و در دوره های زمانی مختلف در نظر گرفته شده است؟

– از چه روش یا روشهایی برای کسب درآمد کانال (در صورت سیاست گذاری کسب درآمد از کانال) استفاده میشود؟

– چه میزان درآمد برای کانال و در دوره های زمانی مختلف (در صورت سیاست گذاری کسب درآمد از کانال) در نظر گرفته شده است؟

– چه فرد یا گروهی مدیر و جوابگوی اجرای برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال است؟


مطلب مرتبط: روشهای بررسی کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام


نکته :

برای تمامی برنامه های مدیریتی کانال بایستی ریسک عدم تحقق اهداف پیش بینی شده از راه اندازی کانال تلگرام، علیرغم اجرای کامل برنامه های تدوین شده در نظر گرفته شود و در صورت تحقق ریسک، برنامه جبرانی وجود داشته باشد. به طور مثال در برنامه مدیریت جریان نقدینگی کانال بایستی عدم تحقق درآمد را نیز متصور شویم و در صورت بروز آن نیز، برنامه ای داشته باشیم. این نکته بسیار بسیار مهم است، چرا که تعدادی از کانالها به دلیل عدم تدوین برنامه های مواجه با ریسکهای احتمالی، در صورت وقوع آنها با مشکلات زیادی مواجه شده و بعضا مجبور به تعطیلی کانال و پذیرش زیانهای آن میشوند.

7- اجرای تمامی برنامه های مدیریتی و نظارت بر حسن اجرای آنها

هفتمین و آخرین کلید از کلیدهای موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، تعهد اجرایی شماست.

تمامی برنامه های مدیریتی جهت رسیدن به اهداف ترسیم شده به منظور موفقیت در ایجاد کانال تلگرام تدوین میشوند و شرط تحقق اهداف ، اجرای تمامی آنها بدون هیچگونه کم و کاستی است. عدم اجرای برنامه ها با بی برنامه بودن تفاوتی ندارد، از اینرو بایستی تمامی برنامه ها با حساسیت تمام و به صورت کامل اجرا شوند و در اولویت کارها قرار گیرند. همچنین علاوه بر اجرای برنامه ها دو فعالیت دیگر نیز بایستی مد نظر قرار گیرند:

اول نظارت بر اجرای برنامه های مدیریتی جهت اطمینان از تطابق اجرای فعالیتها با برنامه ها است و دوم اصلاح و به روز رسانی برنامه ها در صورت نیاز است. نکته دوم بسیار مهم است، چرا که هیچ برنامه ای بدون عیب و نقص نیست و همواره و بصورت مستمر بایستی آن را بهبود داد. همچنین با بهینه کردن برنامه ها، منافع بیشتری از راه اندازی کانال تلگرام نصیب شما میشود. ذکر این نکته نیز ضروری است که نظارت بر اجرای برنامه ها نیز بایستی به یک فرد یا گروه محول شود و برای نظارت نیز همانند برنامه های مدیریتی، برنامه ای مجزا تدوین شود.

سخن آخر

شناسایی و درک دقیق قدمهای رسیدن به موفقیت در ایجاد کانال تلگرام و اجرای آنها همانند هر فعالیت مهم دیگری نیاز به دانش، تجربه، سرمایه و زمان دارد و همانگونه که بارها در این مقاله اشاره شد، نگاه شما بایستی کاملا حرفه ای و مدیریتی باشد تا بتوانید به خواسته های خود از راه اندازی کانال تلگرام دست یابید. مسلما بدون در نظر گرفتن مولفه ها و ابزارهای لازم برای کسب موفقیت، انتظار کسب نتیجه از راه اندازی کانال تلگرام، انتظاری غیر منطقی خواهد بود.

تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت در راستای ماموریت خود مبنی بر نگاه تخصصی به شبکه های اجتماعی و کمک به ارتقای کمی و کیفی فعالیتهای این حوزه، تصمیم گرفت با بررسی کامل و با پشتوانه تجربه بالا، مهمترین مراحلی که نیاز است هر فردی برای کسب موفقیت از راه اندازی کانال تلگرام طی کند را در این مقاله ارائه کند.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟