کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب
4/5 (1)

کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

معرفی اجمالی کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب

این کانال در بستر شبکه اجتماعی تلگرام ( Telegram ) راه اندازی شده است و با موضوع فعالیت مدیریت و کسب و کار ( Management & Business ) و به زبان فارسی تولید محتوا می کند.

هدف کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب ، اطلاع رسانی مسایل اقتصادی روز ایران و تحلیل های موضوعی پیرامون آن می باشد. همچنین تحلیل ریسک سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در کنار مشاوره سرمایه گذاری و نیز بررسی موضوعات اقتصادی خانواده ها با بیانی ساده از ویژگی های این کانال می باشد.

این کانال با نام انحصاری adibmh در شبکه اجتماعی تلگرام فعالیت می کند .

  • شبکه اجتماعی : تلگرام / Telegram
  • موضوع فعالیت : مدیریت و کسب و کار / Management & Business
  • زبان محتوا : فارسی / Persian
  • تعداد اعضا : 100K – 499K

پست های کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب

چرا نبايد طلاي ساخته شده و سكه بخريم؟

فروش مجدد طلای ساخته شده افت قيمت سنگينی دارد. در دهه 80 ايران براي مدت ده سال، دومين كشور دنيا از منظر بالا بودن نرخ تورم و در سال 1391 ايران اولين كشور دنيا از نظر ميزان نرخ تورم بود. تورم بالاي دهه هشتاد و به خصوص تورم بالاي سال 91 ، افت قيمت خريد طلای ساخته شده را جبران می كرد. خريد طلای ساخته شده در دهه هشتاد گونه ای پس انداز جذاب تلقی می شد. تورم سنگين دهه 80 خريد طلای ساخته شده را نه تنها جبران ، بلكه مازاد قابل ملاحظه ای نيز ايجاد می كرد اما طي سه سال آينده اينگونه نخواهد بود.

تورم طي سه سال آينده، زيان ناشی از فروش طلای ساخته شده را جبران نخواهد كرد ، خريدار طلا منبعد نبايد انتظار داشته باشد خريدی فاقد توجيه اقتصادی انجام دهد و بعد از محل تورم، نه تنها زيان جبران شود بلكه انتفاع قابل ملاحظه ای نيز ايجاد شود. منبعد خريد طلای ساخته شده گونه ای خودكشی اقتصادی است.

خريد طلای ساخته شده بوسيله زوج های جوان آن هم در ابتدای زندگی، سنت ناپسندی است كه از همان ابتدا اقتصاد خانواده را در مسير نادرست قرار می دهد. زوج جوانی كه فاقد مسكن است بايد مناسک ازدواج را به خواندن خطبه عقد محدود كند و صرفه جویی ايجاد شده را براي رهن واحد مسكونی تخصيص دهد.

سكه اكنون به قيمت طلا حدود پنج درصد حباب دارد، اگر نرخ بهره براي مدت بيش از سه سال ، بيش از ده درصد از نرخ تورم بالاتر باشد، حباب های قيمتی می تركد ، اكنون چهارمين سالی است كه نرخ بهره بيش از ده درصد از نرخ تورم بالاتر است اين اختلاف به سقوط همه حباب ها از جمله حباب نرخ سكه می انجامد. منابع ناشي از هديه به زوج های جوان با سكه ای كه پنج درصد حباب دارد و خريدن طلا و جواهراتي كه بلافاصله 50 درصد افت قيمت دارد بايد صرف رهن واحد مسكونی زوج های جوانی شود كه فاقد مسكن اند.

چرا نبايد وام بگيريم؟

معدل نرخ بهره از معدل بازده اقتصاد بيشتر است لذا معدل كساني كه وام مي گيرند زيان مي كنند و وام را از محل اصل سرمايه خود پرداخت مي كنند نه بازده ناشی از دريافت تسهيلات. دريافت وام در اموری كه دوران بازگشت سرمايه بيش از يكسال است نه تنها اقتصادي نيست بلكه نوعا به ورشكستگی دريافت كننده تسهيلات منجر ميشود.

ورود به بخش مسكن با وام بانكی دستور العمل فاجعه است، اولين معضل بانكها اين است كه تقريبا چهل درصد وام ها به هر اسمي كه دريافت شده باشد در عمل وارد بخش مسكن شده و حالا وام سر رسيده شده و مسكن را كسي نمی خرد و وام گيرنده هم بدون فروش مسكن قادر به پرداخت تسهيلات نيست. اين افراد با اين انگيزه وارد بخش مسكن شده اند كه تجربه سال 91 تكرار شود و مسكن سه برابر شود در حاليكه از سال 92 تاكنون هر سال 27 درصد بهره داده اند و اكنون مسكن بطور ميانگين 30 درصد كاهش قيمت داشته (نسبت به سال 91) و تازه كسی هم آن را نمی خرد. از آنها بدتر افرادی هستند كه با وام بانكی وارد سرمايه گذاري در بخش توليد شده اند كه در 90 درصد موارد قادر به بازپرداخت آن نيستند.

پزشگان ، وكلا ، قضاوت و خلبانان كه از درآمد جاري بالایی برخوردارند طي چهار سال گذشته همچنان در بخش مسكن حتی با وام بانكی ورود و زيان قابل ملاحظه كرده اند، اين چهار قشر با ورود به بخش های حبابی در چهار سال گذشته ، بخشی از درآمد خود را از دست داده اند.

تامين سرمايه در گردش سيستم مغازه داری خرد، از طريق وامهای با نرخهای بهره ای ظاهرا 27 درصد اما در عمل 36 درصد، انتحار اقتصادی است. ورود به بخش واردات و ورود به اموری كه دوران بازگشت سرمايه حدود چهار ماه است با وام بانكی توجيه اقتصادی دارد و توصيه ميشود.

راه حل برای خانه دار شدن زوج های جوان

اگر اجاره خانه در كنار قسط بانک ، از حقوق زوج جوان كسر شود ، عملا پس انداز غيرممكن ميشود و امكان خريد خانه و خانه دار شدن ، وجود نخواهد داشت. وضعيت وقتي بغرنج تر ميشود كه وام دريافتی بازدهی نداشته باشد ، صريح تر ، دريافت وام توجيه اقتصادی نداشته است ، نوعا وام های دريافتی زوج های جوان در بدو ازدواج در موارد مصرفی هزينه ميشود كه فاقد بازده است.

تشريفات ازدواج از قبيل خريد طلا آلات ، جشن ازدواج ، جهيزيه و هزينه های غير ضرور ديگر ، بعضا معادل 50 درصد قيمت خريد خانه است و جالب است كه در مواردی اين هزينه ها با وام هم انجام ميشود و در يكسال اول ازدواج ، بايد با بهره ٢٧ درصد باز پرداخت شود. مناسک ازدواج در ايران و هزينه هایی كه به طرفين تحميل ميشود با واقعيت های جديد اقتصاد ايران منطبق نيست ، هزينه هایی كه زوجين در مناسک ازدواج انجام مي دهند متناسب با نفت 120 دلار است و نه نفت 60-50 دلاري موجود. متناسب با نفت گران، آداب ازدواج در ايران تغيير كرد و با سقوط قيمت نفت ، بايد بسياری از اين هزينه ها حذف می شد اما حذف نشده است.

تنها راه خانه دار شدن زوج هاي جوان حذف ٩٥ درصد هزينه های ازدواج و تخصيص آن به خريد يک واحد مسكونی 60 متری با وام بانک مسكن است (اضافه شود به ليست قبلی در خصوص وام های داراي توجيه اقتصادی) ، زوج جوانی كه خانه ندارد ، تهيه جهيزيه بايد به حد لوازم خانه يک دانشجو كاهش يافته و منابع تهيه جهيزيه ، براي خريد خانه تخصيص يابد.

نود درصد هزينه های ازدواج در ايران بايد حذف شود و با صرفه جویی انجام شده يك واحد ٢٥٠ ميليون توماني با وام بانک مسكن خريداری شود.

Tags:

عضویت در خبرنامه تخصصی شبکه های اجتماعی

دریافت آخرین مطالب آموزشی، ترفندها، اخبار و بروز رسانی های شبکه های اجتماعی

متشکریم از شما برای عضویت در خبرنامه.

چیزی اشتباه شده.

یک دیدگاه 
  1. سید مجتبی سیدیان 2 ماه پیش

    سلام بسیار عالی و کارشناسی شده می باشد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟