کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب
4/5 (2)

کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

معرفی اجمالی کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب

در معرفی قبلی کانال ترفند مدیریت را معرفی کردیم و در این مطلب با کانالی درباره تحلیل های اقتصادی کسب و کار بیشتر آشنا خواهیم شد.

این کانال در بستر شبکه اجتماعی تلگرام (Telegram) راه اندازی شده است و با موضوع فعالیت مدیریت و کسب و کار (Management & Business) و به زبان فارسی تولید محتوا میکند.

هدف کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب ، اطلاع رسانی مسایل اقتصادی روز ایران و تحلیل های موضوعی پیرامون آن میباشد. همچنین تحلیل ریسک سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در کنار مشاوره سرمایه گذاری و نیز بررسی موضوعات اقتصادی خانواده ها با بیانی ساده از ویژگیهای این کانال میباشد.

این کانال با نام انحصاری adibmh در شبکه اجتماعی تلگرام فعالیت میکند.

جزئیات بیشتر کانال تحلیل اقتصادی دکتر ادیب

  • شبکه اجتماعی : تلگرام / Telegram
  • موضوع فعالیت : مدیریت و کسب و کار / Management & Business
  • زبان محتوا : فارسی / Persian
  • تعداد اعضا : 100K – 499K

پستهای کانال تلگرام تحلیل اقتصادی دکتر ادیب

راه حل برای خانه دار شدن زوج های جوان

اگر اجاره خانه در كنار قسط بانک، از حقوق زوج جوان كسر شود، عملا پس انداز غيرممكن ميشود و امكان خريد خانه و خانه دار شدن، وجود نخواهد داشت. وضعيت وقتي بغرنج تر ميشود كه وام دريافتی بازدهی نداشته باشد، صريح تر، دريافت وام توجيه اقتصادی نداشته است، نوعا وامهای دريافتی زوجهای جوان در بدو ازدواج در موارد مصرفی هزينه ميشود كه فاقد بازده است.

تشريفات ازدواج از قبيل خريد طلا آلات، جشن ازدواج، جهيزيه و هزينه های غير ضرور ديگر، بعضا معادل 50 درصد قيمت خريد خانه است و جالب است كه در مواردی اين هزينه ها با وام هم انجام ميشود و در يكسال اول ازدواج، بايد با بهره 27 درصد باز پرداخت شود. مناسک ازدواج در ايران و هزينه هایی كه به طرفين تحميل ميشود با واقعيتهای جديد اقتصاد ايران منطبق نيست، هزينه هایی كه زوجين در مناسک ازدواج انجام میدهند متناسب با نفت 120 دلار است و نه نفت 60-50 دلاري موجود. متناسب با نفت گران، آداب ازدواج در ايران تغيير كرد و با سقوط قيمت نفت، بايد بسياری از اين هزينه ها حذف میشد اما حذف نشده است.

تنها راه خانه دار شدن زوج هاي جوان حذف ٩٥ درصد هزينه های ازدواج و تخصيص آن به خريد يک واحد مسكونی 60 متری با وام بانک مسكن است (اضافه شود به ليست قبلی در خصوص وام های داراي توجيه اقتصادی)، زوج جوانی كه خانه ندارد، تهيه جهيزيه بايد به حد لوازم خانه يک دانشجو كاهش يافته و منابع تهيه جهيزيه، براي خريد خانه تخصيص يابد.

نود درصد هزينه های ازدواج در ايران بايد حذف شود و با صرفه جویی انجام شده يك واحد 250 ميليون توماني با وام بانک مسكن خريداری شود.

چرا نبايد وام بگيريم؟

معدل نرخ بهره از معدل بازده اقتصاد بيشتر است لذا معدل كساني كه وام میگيرند زيان میكنند و وام را از محل اصل سرمايه خود پرداخت میكنند نه بازده ناشی از دريافت تسهيلات. دريافت وام در اموری كه دوران بازگشت سرمايه بيش از يكسال است نه تنها اقتصادي نيست بلكه نوعا به ورشكستگی دريافت كننده تسهيلات منجر ميشود.

ورود به بخش مسكن با وام بانكی دستور العمل فاجعه است، اولين معضل بانكها اين است كه تقريبا چهل درصد وامها به هر اسمي كه دريافت شده باشد در عمل وارد بخش مسكن شده و حالا وام سر رسيده شده و مسكن را كسي نمیخرد و وام گيرنده هم بدون فروش مسكن قادر به پرداخت تسهيلات نيست. اين افراد با اين انگيزه وارد بخش مسكن شده اند كه تجربه سال 91 تكرار شود و مسكن سه برابر شود در حاليكه از سال 92 تاكنون هر سال 27 درصد بهره داده اند و اكنون مسكن بطور ميانگين 30 درصد كاهش قيمت داشته (نسبت به سال 91) و تازه كسی هم آن را نمیخرد. از آنها بدتر افرادی هستند كه با وام بانكی وارد سرمايه گذاري در بخش توليد شده اند كه در 90 درصد موارد قادر به بازپرداخت آن نيستند.

پزشگان، وكلا، قضاوت و خلبانان كه از درآمد جاري بالایی برخوردارند طي چهار سال گذشته همچنان در بخش مسكن حتی با وام بانكی ورود و زيان قابل ملاحظه كرده اند، اين چهار قشر با ورود به بخش های حبابی در چهار سال گذشته، بخشی از درآمد خود را از دست داده اند.

تامين سرمايه در گردش سيستم مغازه داری خرد، از طريق وامهای با نرخهای بهره ای ظاهرا 27 درصد اما در عمل 36 درصد، انتحار اقتصادی است. ورود به بخش واردات و ورود به اموری كه دوران بازگشت سرمايه حدود چهار ماه است با وام بانكی توجيه اقتصادی دارد و توصيه ميشود.

چرا نبايد طلاي ساخته شده و سكه بخريم؟

فروش مجدد طلای ساخته شده افت قيمت سنگينی دارد. در دهه 80 ايران براي مدت ده سال، دومين كشور دنيا از منظر بالا بودن نرخ تورم و در سال 1391 ايران اولين كشور دنيا از نظر ميزان نرخ تورم بود. تورم بالاي دهه هشتاد و به خصوص تورم بالاي سال 91 ، افت قيمت خريد طلای ساخته شده را جبران می كرد. خريد طلای ساخته شده در دهه هشتاد گونه ای پس انداز جذاب تلقی می شد. تورم سنگين دهه 80 خريد طلای ساخته شده را نه تنها جبران ، بلكه مازاد قابل ملاحظه ای نيز ايجاد می كرد اما طي سه سال آينده اينگونه نخواهد بود.

تورم طي سه سال آينده، زيان ناشی از فروش طلای ساخته شده را جبران نخواهد كرد ، خريدار طلا منبعد نبايد انتظار داشته باشد خريدی فاقد توجيه اقتصادی انجام دهد و بعد از محل تورم، نه تنها زيان جبران شود بلكه انتفاع قابل ملاحظه ای نيز ايجاد شود. منبعد خريد طلای ساخته شده گونه ای خودكشی اقتصادی است.

خريد طلای ساخته شده بوسيله زوج های جوان آن هم در ابتدای زندگی، سنت ناپسندی است كه از همان ابتدا اقتصاد خانواده را در مسير نادرست قرار می دهد. زوج جوانی كه فاقد مسكن است بايد مناسک ازدواج را به خواندن خطبه عقد محدود كند و صرفه جویی ايجاد شده را براي رهن واحد مسكونی تخصيص دهد.

سكه اكنون به قيمت طلا حدود پنج درصد حباب دارد، اگر نرخ بهره براي مدت بيش از سه سال ، بيش از ده درصد از نرخ تورم بالاتر باشد، حباب های قيمتی می تركد ، اكنون چهارمين سالی است كه نرخ بهره بيش از ده درصد از نرخ تورم بالاتر است اين اختلاف به سقوط همه حباب ها از جمله حباب نرخ سكه می انجامد. منابع ناشي از هديه به زوج های جوان با سكه ای كه پنج درصد حباب دارد و خريدن طلا و جواهراتي كه بلافاصله 50 درصد افت قيمت دارد بايد صرف رهن واحد مسكونی زوج های جوانی شود كه فاقد مسكن اند.

Tags:
یک دیدگاه 
  1. سید مجتبی سیدیان 8 ماه پیش

    سلام بسیار عالی و کارشناسی شده می باشد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟