ویدئو در فیسبوک
4.33/5 (3)

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

در مطلب قبلی از رفع مشکلات در تبلیغات فیسبوک گفتیم و در این مطلب قصد داریم در مورد ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده صحبت کنیم. آیا برای کسب و کارتان ویدئو تولید میکنید؟

میخواهید بدانید چطور از ویدئوها به بهترین وجه در فیسبوک استفاده کنید؟برای بررسی استراتژی ویدئویی در فیسبوک، مطلب زیر که مصاحبه با Jay Baer هست را مطالعه کنید.

در این مقاله به بررسی تفاوت ویدئو در فیسبوک و یوتیوب می پردازیم. همچنین به تکنیکها و ابزارهای تولید ویدئو نیز خواهیم پرداخت.

ویدئوی فیسبوک در برابر یوتیوب

باید بدانیک که بسیاری از افراد در ویدئوهای یوتیوب خوب عمل میکنند و بسیاری دیگر در ویدئوهای فیسبوک. با اینحال، تعداد کمی از افراد هستند که به طور برابر در هر دو پلتفرم عملکرد خوبی داشته باشند زیرا هر پلتفرم موارد استفاده مشخصی دارند. افراد از ویدئوهای یوتیوب به عنوان جایگزینی برای سرگرمی های تلویزیونی یا ویدئوهای آموزشی استفاده میکنند.

بازدیدها در پستی که هم در فیسبوک و هم در یوتیوب قرار داده اید بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، بازدید تریلر The Last Jedi در 30 دقیقه اول در فیسبوک بسیار بالاتر از یوتیوب است.  چند عامل منجر به این اختلاف در بازدید میشود. اول اینکه در فیسبوک کاربران به راحتی میتوانند محتوا را به اشتراک بگذارند و دوم اینکه تعریف فیسبوک و یوتیوب از بازدید یا view متفاوت است.

بازاریابان باید به خاطر داشته باشند که سه ثانیه مشاهده محتوا در فیسبوک، بازدید محسوب میشود اما این مدت زمان در یوتیوب 30 ثانیه است.

همچنین، یک ویدئو در فیسبوک ممکن است بلافاصله پس از ارسال پست بازدیدهای بیشتری داشته باشد اما ویدئوها در یوتیوب در بلندمدت بازدید بیشتری خواهند داشت. خصوصا در یک کانال قوی در یوتیوب.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

هر چه تعداد لایک و کامنت و به اشتراک گذاری در فیسبوک بیشتر باشد، آن محتوا بیشتر در معرض دید قرار خواهد گرفت. تعداد لایک و کامنت و به اشتراک گذاری بیشتر باعث میشود افراد بیشتری آن محتوا را در فید اخبار مشاهده کنند. این باعث میشود باز لایک و کامنت و به اشتراک گذاری افزایش یابد و این چرخه ادامه دارد.

اگر بلافاصله پس از ارسال، مشارکت وجود داشته باشد در نتیجه به مرور افراد بیشتری آنرا مشاهده میکنند، اما اگر چنین نشود مشارکت کاربران در این ویدئو بسیار کاهش می یابد.

اکنون پخش زنده در فیسبوک و یوتیوب را با هم مقایسه میکنیم. جی در برنامه Jay Today خود ابتدا پخش زنده در پروفایل شخصی خود در فیسبوک قرار میدهد سپس فایل ویدئویی را در پلتفرم های دیگر ارسال میکند.

جی توضیح میدهد که API فیسبوک این اجازه را نمیدهد که زمانیکه در فیسبوک لایو پخش زنده انجام میدهید، در جایی دیگر نیز اینکار را انجام دهید. برای پخش زنده همزمان در فیسبوک، پریسکوپ و یوتیوب لایو باید چند دستگاه و کامپیوتر داشته باشید.

در حال حاضر در یوتیوب، باید بیش از 1000 عضو داشته باشید تا بتوانید از دستگاه موبایل پخش زنده انجام دهید. بنابراین پخش زنده یوتیوب به اندازه فیسبوک قابل دسترسی نیست.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

آیا یک استرانژی فقط برای فیسبوک مناسب است؟

با توجه به مباحثی که در بالا عنوان شد آیا صحیح است که بازاریابان استراتژی خود را تنها بر اساس فیسبوک تعیین کنند؟ جی میگوید این کار اشتباه است.


مطالب آموزشی مرتبط: مطالب آموزشی متنوع و جامع در مورد فیسبوک


فیسبوک در حال حاضر بر روی ویدئو و پخش زنده تاکید بسیار زیادی دارد که در گذشته چنین نبوده است. اگر تصمیمات استراتژیک بزرگ خود را بر اساس قوانین و روشهای فعلی فیسبوک اتخاذ کنید، بعدا پشیمان خواهید شد. جی تاکید میکند که به هیچ کدام از مشتریان و کارفرمایانش در هر اندازه ای که هستند توصیه نمیکند که همه استراتژی خود را حول محور فیسبوک و علی الخصوص ویدئو تعیین کنند.

با اینحال، اگر میخواهید پخش زنده داشته باشید فیسبوک زمینه خوبی را فراهم میکند و همچنین در فیسبوک میتوانید برای پخش زنده خود برنامه ریزی و زمانبندی کنید.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده


مطلب آموزشی پیشنهادی: صفحه فیسبوک خود را احیا کنید

استراتژی ویدئویی جی

وقتی از جی سوال شد افراد چه کار باید انجام دهند تا برای تولید ویدئو به زحمت زیاد نیفتند، او توضیح میدهد که برنامه Jay Today مثال خوبی برای جواب این سوال است. دو سال قبل جی محتوایی به نام Jay Today فصل اول را منتشر کرد.

در فصل اول، تمرکز جی بر رو شبکه های اجتماعی و کسب و کارها بود. او این برنامه را بر روی یوتیوب منتشر میکرد (همچنین گاهی اوقات بر روی فیسبوک). او در هفته سه قسمت از ویدئو را منتشر میکرد که هر قسمت سه دقیقه به طول می انجامید.

در ژانویه 2017، جی فصل دوم را منتشر کرد و در این فصل چند تغییر را ایجاد کرد. تمرکز جی در فصل دوم علاوه بر شبکه های اجتماعی و کسب و کارها، بر روی بازاریابی ، زندگی و … نیز بود. جی در هفته، دو قسمت از ویدئو را منتشر میکند که هر قسمت سه تا پنج دقیقه به طول می انجامد و معمولا برای هر قسمت در پروفایل شخصی فیسبوک خود به صورت لایو بحث و بررسی میشود.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

بعد از اتمام هر قسمت، تیم جی، ویدئو را با کمی ویرایش به سرعت به دیگر پلتفرم ها ارسال میکنند. آنها فایل را دانلود کرده و با استفاده از Rev.com کپشن را اصلاح میکنند. ویدئو ویرایش شده در صفحه کسب و کار (business page) جی در فیسبوک، صفحه شرکت و همچنین یوتیوب منتشر میشود. کل این فرآیند معمولا در 24 ساعت به اتمام میرسد.

در فصل اول، جی ویدئو را ضبط و روی دسکتاپش ذخیره کرده و آن را در Dropbox بارگذاری میکرد. تیم او سپس فایل را دریافت کرده، کپشن را اضافه میکنند. اکنون، او در صفحه شخصی اش در فیسبوک ویدئو را زنده پخش میکند و زمانیکه قسمت جدید آماده شد آن را برای اعضای تیمش ایمیل میکند. آنها فایل را از فیسبوک دانلود کرده و کپشن ها را اضافه میکنند.


مطلب آموزشی پیشنهادی: نوشتن کپشن جذاب برای شبکه های اجتماعی با 7 نکته کلیدی


تیم جی کپشن ها را کمی تغییر میدهند زیرا ممکن است در پخش زنده جی اشتباه کرده و یا چیزی را به گونه ای بیان کند که ربات آنرا به درستی رمزگشایی نکند. برای اصلاح کپشن، آنها به جای بازخوانی مجدد ویدئو ، فایل SRT (یک فایل کپشن) را در فیسبوک بارگذاری میکنند.

بعد از ارسال ویدئو، تیم جی آن را برای لینکدین، مدیوم و وبسایتش به یک پست وبلاگی تبدیل میکنند. هر ویدئوی سه تا پنج دقیقه ای برای 7 پلتفرم مختلف آماده میشود.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

 

جی اکثر قسمت های Jay Today را روی لپ تاپش و با استفاده از Wirecast انجام میدهد و با اینکار میتواند لوگوی Jay Today، لوگوی اسپانسر، عنوان آن قسمت و … را روی ویدئو نمایش دهد.

به دلیل اینکه ویدئو کوتاه است، جی در طول پخش زنده با مخاطب تعاملی ندارد و بعد از پخش زنده در کامنتها به مخاطب پاسخ میدهد.

تکنولوژی ویدئو

جی همیشه سعی میکند تا ویدئوها را به صورت زنده پخش کند، این سوال پیش می آید که آیا تابحال محدودیت دسترسی به اینترنت برای او مشکلی ایجاد کرده است یا خیر؟ و در صورت بروز این مشکل او چه کاری انجام میدهد؟ جی پاسخ میدهد در این شرایط و مثلا زمانی که در هتل اینترنت ضعیفی دارد، ویدئو خود را با استفاده از ScreenFlow ضبط کرده و بعدا آن را بارگذاری میکند.


ترفند مرتبط: دانلود ویدئو فیسبوک بدون استفاده از نرم افزار


جی برای تهیه ویدئو از ابزارهای استودیویی کامل و مجهزی استفاده نمیکند بلکه تجهیزات صدا و تصویر و نور معمولی استفاده میکند.

برای پخش در جاده و مسیر، جی قبلا Yeti microphone استفاده میکرد که بزرگ، سنگین و حمل آن مشکل بود. اکنون از Shure MV5 snowball mic که میکروفون کوچک تر، سبک تر و باکیفیت است برای ویدئو از 9-series Logitech webcam که کیفیت 1080 دارد استفاده میکند و برای نور از نور LED استفاده میکند.

جی برای ضبط ویدئو هنگام حرکت، از یک پایه سلفی YunTeng و یک میکروفون Rode lavalier که به آیفون وصل میشود، استفاده میکند. او پیشنهاد میکند اگر میخواهید از تکنولوژی کمتری برای ویدئوها استفاده کنید، از دوربین تعبیه شده در لپ تاپ و هدست گوشی هوشمند که به کامپیوتر وصل میشود استفاده کنید.

اگر قصد دارید برای تجهیزات پول بیشتری خرج کنید، جی پیشنهاد میکند برای تصویربرداری در فضای بسته ابتدا میکروفون تهیه کنید. اولویت بعدی تجهیزات نورپردازی است، سپس برای دوربین هزینه کنید.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

ویدئوی کوتاه

جی استوری اینستاگرام را به استفاده از اسنپ چت ترجیح میدهد زیرا از نظر او هم محیط آن ساده تر است و هم بیشتر مخاطبانش در اینستاگرام حضور دارند. او دیگر از ویدئوهای 18 ثانیه ای در استوری فیسبوک استفاده نمیکند و معتقد است تمام استراتژی خود را بر اساس فیسبوک تعیین کردن کار اشتباهی است.


مطلب آموزشی مرتبط: راهنمای کامل استوری اینستاگرام برای کسب و کارها


زمانی که یک محتوای خوب دارید، باید تصمیم بگیرید به چه صورت و در چه پلتفرمی (اینستاگرام ، فیسبوک ، مسنجر یا …)  آن را منتشر کنید. جی میگوید، ویدئوهای کوتاه خصوصا در فرمت استوری، مانند وبلاگ نویسی جدید هستند. استوریها همان سبک، مفهوم و هدف را دارند. یک بخش برای کامنت نیز وجود دارد، گرچه کامنتها مانند وبلا ها عمومی نیستند. از نظر جی، شباهتهای آشکاری بین وبلاگ نویسی و ویدئوی های کوتاه مبتنی بر استوری وجود دارد.

برای کسب نتایج بهتر در شبکه های اجتماعی، برای هر کانال یک محتوای متفاوت و متناسب با آن پلتفرم تهیه کنید.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

جی میگوید تفاوت بین لایو و استوری فیسبوک اینست که ویدئوهای لایو طولانی تر هستند و به چند کلیپ کوتاه تقسیم نمیشوند. البته هر دو از مکانیزم مشابه استفاده میکنند و فرمت غیررسمی دارند.

دوربین Augmented Reality

در 8 فوریه 2017، مارک زاکربرگ اعلام کرد قرار است دوربین augmented reality یا همان AR (واقعیت افزوده) به همه اپلیکیشنهای فیسبوک مانندFacebook ، Facebook Mentions ، Messenger و Instagram اضافه شود.

این دوربین (که در واقع نرم افزاری است که درون گوشی هوشمند شما کار میکند) قابلیت اضافه کردن یک لایه مجازی سه بعدی را دارد.

جی معتقد است تکنولوژی دوربینهای AR بسیار عالی است اما مسئله اصلی مجازی بودن آن نیست زیرا مثلا با قرار دادن عینکهای مخصوص هم میشود اینکار را انجام داد، بلکه مسئله اصلی اضافه کردن آن به سخت افزاری مثل گوشی همراه است که همواره با ماست و با آن کارهای زیادی بتوانیم انجام دهیم.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

تنها ایرادی که به فیسبوک و گوگل وارد است اینست که سرعت تکنولوژی بیش از حد زیاد است و زمان کمی برای آماده سازی افراد وجود دارد.

همچنین در نسخه صوتی AR (فیسبوک هنوز در مورد آن صحبت نکرده و اپل ممکن است پیشقدم شود) هدفون شما میتوانند به شما بگویند “یک رستوران با امتیاز 4.8 در Yelp در نزدیکی شما وجود دارد، برای رفتن به آنجا به راست بپیچید”.

جی معتقد است این تکنولوژیها تا 5 سال آینده در دسترس همگان خواهد بود.

کشف هفته

Write Behind یک اپلیکیشن جذاب iOS است که این امکان را به کاربر می دهد تا متن را پشت سر سوژه درون عکس قرار دهید. این افکت، عکس شما را مانند عکس روی جلد مجلات حرفه ای نشان میدهد.

کار کردن با این اپلیکیشن راحت است. زمانیکه عکس مورد نظر خود را در اپلیکیشن Write Behind باز کردید، فونتی را انتخاب کرده و متن را تایپ کنید. سپس با استفاده از انگشت به اپلیکیشن نشان دهید که چه بخشهایی از عکس در پیش زمینه عکس قرار گیرد. به عنوان مثال، باید دور یک شخص خط بکشید تا شخص در پیش زمینه و متن در پشت او قرار گیرد. این اپلیکیشن رایگان است ولی نسخه پولی آن فونت ها و سبک ها و افکت های متنوع تری دارد.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟