5/5 (1)

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی ” سونت اینفو “

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

آیا برای کسب و کارتان ویدئو تولید می کنید؟

می خواهید بدانید چطور از ویدئوها به بهترین وجه در فیسبوک استفاده کنید؟

برای بررسی استراتژی ویدئویی در فیسبوک ، مطلب زیر که مصاحبه با Jay Baer هست را مطالعه کنید.

در این مقاله به بررسی تفاوت ویدئو در فیسبوک و یوتیوب می پردازیم. همچنین به تکنیک ها و ابزارهای تولید ویدئو نیز خواهیم پرداخت.

ویدئوی فیسبوک در برابر یوتیوب

جی می گوید بسیاری از افراد در ویدئوهای یوتیوب خوب عمل می کنند و بسیاری دیگر در ویدئوهای فیسبوک . با این حال ، تعداد کمی از افراد هستند که به طور برابر در هر دو پلتفرم عملکرد خوبی داشته باشند زیرا هر پلتفرم موارد استفاده مشخصی دارند. افراد از ویدئوهای یوتیوب به عنوان جایگزینی برای سرگرمی های تلویزیونی یا ویدئوهای آموزشی استفاده می کنند.

بازدیدها در پستی که هم در فیسبوک و هم در یوتیوب قرار داده اید بسیار متفاوت است . به عنوان مثال ، بازدید تریلر The Last Jedi در 30 دقیقه اول در فیسبوک بسیار بالاتر از یوتیوب است. جی می گوید چند عامل منجر به این اختلاف در بازدید می شود . اول اینکه در فیسبوک کاربران به راحتی می توانند محتوا را به اشتراک بگذارند و دوم اینکه تعریف فیسبوک و یوتیوب از بازدید یا “view” متفاوت است.

بازاریابان باید به خاطر داشته باشند که سه ثانیه مشاهده محتوا در فیسبوک ، بازدید محسوب می شود اما این مدت زمان در یوتیوب 30 ثانیه است.

همچنین ، یک ویدئو در فیسبوک ممکن است بلافاصله پس از ارسال پست بازدیدهای بیشتری داشته باشد اما ویدئوها در یوتیوب در بلندمدت بازدید بیشتری خواهند داشت . خصوصا در یک کانال قوی در یوتیوب.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

 

جی تاکید می کند که هر چه تعداد لایک و کامنت و به اشتراک گذاری در فیسبوک بیشتر باشد ، آن محتوا بیشتر در معرض دید قرار خواهد گرفت. تعداد لایک و کامنت و به اشتراک گذاری بیشتر باعث می شود افراد بیشتری آن محتوا را در فید اخبار مشاهده کنند . این باعث می شود باز لایک و کامنت و به اشتراک گذاری افزایش یابد و این چرخه ادامه دارد.

جی هر بار که پست ویدئویی به فیسبوک ارسال می کند این اثر را مشاهده می کند. اگر بلافاصله پس از ارسال ، مشارکت وجود داشته باشد در نتیجه به مرور افراد بیشتری آن را مشاهده می کنند ، اما اگر چنین نشود مشارکت کاربران در این ویدئو بسیار کاهش می یابد.

اکنون پخش زنده در فیسبوک و یوتیوب را با هم مقایسه می کنیم. جی در برنامه Jay Today خود ابتدا پخش زنده در پروفایل شخصی خود در فیسبوک قرار می دهد سپس فایل ویدئویی را در پلت فرم های دیگر ارسال می کند.

جی توضیح می دهد که API فیسبوک این اجازه را نمی دهد که زمانی که در فیسبوک لایو پخش زنده انجام می دهید ، در جایی دیگر نیز این کار را انجام دهید. برای پخش زنده همزمان در فیسبوک ، پریسکوپ و یوتیوب لایو باید چند دستگاه و کامپیوتر داشته باشید.

در حال حاضر در یوتیوب ، باید بیش از 1000 عضو داشته باشید تا بتوانید از دستگاه موبایل پخش زنده انجام دهید . بنابراین پخش زنده یوتیوب به اندازه فیسبوک قابل دسترسی نیست.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

آیا یک استرانژی فقط برای فیسبوک مناسب است؟

با توجه به مباحثی که در بالا عنوان شد آیا صحیح است که بازاریابان استراتژی خود را تنها بر اساس فیسبوک تعیین کنند؟ جی می گوید این کار اشتباه است.

فیسبوک در حال حاضر بر روی ویدئو و پخش زنده تاکید بسیار زیادی دارد که در گذشته چنین نبوده است. اگر تصمیمات استراتژیک بزرگ خود را بر اساس قوانین و روش های فعلی فیسبوک اتخاذ کنید ، بعدا پشیمان خواهید شد. جی تاکید می کند که به هیچ کدام از مشتریان و کارفرمایانش در هر اندازه ای که هستند توصیه نمی کند که همه استراتژی خود را حول محور فیسبوک و علی الخصوص ویدئو تعیین کنند .

با این حال ، اگر میخواهید پخش زنده داشته باشید فیسبوک زمینه خوبی را فراهم می کند و همچنین در فیسبوک می توانید برای پخش زنده خود برنامه ریزی و زمانبندی کنید.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

 

استراتژی ویدئویی جی

وقتی از جی سوال شد افراد چه کار باید انجام دهند تا برای تولید ویدئو به زحمت زیاد نیفتند  ، او توضیح می دهد که برنامه Jay Today مثال خوبی برای جواب این سوال است.  دو سال قبل جی محتوایی به نام Jay Today فصل اول  را منتشر کرد.

در فصل اول ، تمرکز جی بر رو شبکه های اجتماعی و کسب و کارها بود . او این برنامه را بر روی یوتیوب منتشر می کرد (همچنین گاهی اوقات بر روی فیسبوک). او در هفته سه قسمت از ویدئو را منتشر می کرد که هر قسمت سه دقیقه به طول می انجامید.

در ژانویه 2017 ، جی فصل دوم را منتشر کرد و در این فصل چند تغییر را ایجاد کرد. تمرکز جی در فصل دوم علاوه بر شبکه های اجتماعی و کسب و کارها ، بر روی بازاریابی ، زندگی و … نیز بود. جی در هفته  ، دو قسمت از ویدئو را منتشر می کند که هر قسمت سه تا پنج دقیقه به طول می انجامد و معمولا برای هر قسمت در پروفایل شخصی فیسبوک خود به صورت لایو بحث و بررسی می شود.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

بعد از اتمام هر قسمت ، تیم جی ، ویدئو را با کمی ویرایش به سرعت به دیگر پلتفرم ها ارسال می کنند. آنها فایل را دانلود کرده و با استفاده از Rev.com کپشن را اصلاح می کنند. ویدئو ویرایش شده در صفحه کسب و کار (business page) جی در فیسبوک ، صفحه شرکت و همچنین یوتیوب منتشر می شود. کل این فرآیند معمولا در 24 ساعت به اتمام می رسد.

در فصل اول ، جی ویدئو را ضبط و روی دسکتاپش ذخیره کرده و آن را در Dropbox بارگذاری می کرد. تیم او سپس فایل را دریافت کرده ، کپشن را اضافه می کنند . اکنون ، او در صفحه شخصی اش در فیسبوک ویدئو را زنده پخش می کند و زمانی که قسمت جدید آماده شد آن را برای اعضای تیمش ایمیل می کند. آن ها فایل را از فیسبوک دانلود کرده و کپشن ها را اضافه می کنند .

تیم جی کپشن ها را کمی تغییر می دهند زیرا ممکن است در پخش زنده جی اشتباه کرده و یا چیزی را به گونه ای بیان کند که ربات آن را به درستی رمزگشایی نکند. برای اصلاح کپشن ، آنها به جای بازخوانی مجدد ویدئو ، فایل SRT (یک فایل کپشن) را در فیسبوک بارگذاری می کنند .

بعد از ارسال ویدئو ، تیم جی آن را برای لینکدین ، مدیوم و وبسایتش به یک پست وبلاگی تبدیل می کنند . هر ویدئوی سه تا پنج دقیقه ای برای 7 پلتفرم مختلف آماده می شود.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

 

جی اکثر قسمت های Jay Today را روی لپ تاپش و با استفاده از Wirecast انجام می دهد و با این کار می تواند لوگوی Jay Today ، لوگوی اسپانسر ، عنوان آن قسمت و … را روی ویدئو نمایش دهد.

به دلیل اینکه ویدئو کوتاه است ، جی در طول پخش زنده با مخاطب تعاملی ندارد و بعد از پخش زنده در کامنت ها به مخاطب پاسخ می دهد.

تکنولوژی ویدئو

جی همیشه سعی می کند تا ویدئوها را به صورت زنده پخش کند ، این سوال پیش می آید که آیا تابحال محدودیت دسترسی به اینترنت برای او مشکلی ایجاد کرده است یا خیر؟ و در صورت بروز این مشکل او چه کاری انجام می دهد؟ جی پاسخ می دهد در این شرایط و مثلا زمانی که در هتل اینترنت ضعیفی دارد ، ویدئو خود را با استفاده از ScreenFlow ضبط کرده و بعدا آن را بارگذاری می کند.

جی برای تهیه ویدئو از ابزارهای استودیویی کامل و مجهزی استفاده نمی کند بلکه تجهیزات صدا و تصویر و نور معمولی استفاده می کند.

برای پخش در جاده و مسیر ، جی قبلا Yeti microphone استفاده می کرد که بزرگ ، سنگین و حمل آن مشکل بود. اکنون از Shure MV5 snowball mic که میکروفون کوچک تر ، سبک تر و باکیفیت است برای ویدئو از 9-series Logitech webcam که کیفیت 1080 دارد استفاده می کند و برای نور از نور LED استفاده می کند.

جی برای ضبط ویدئو هنگام حرکت ، از یک پایه سلفی YunTeng و یک میکروفون Rode lavalier که به آیفون وصل می شود ، استفاده می کند. او پیشنهاد می کند اگر می خواهید از تکنولوژی کمتری برای ویدئوها استفاده کنید ، از دوربین تعبیه شده در لپ تاپ و هدست گوشی هوشمند که به کامپیوتر وصل می شود استفاده کنید.

اگر قصد دارید برای تجهیزات پول بیشتری خرج کنید ، جی پیشنهاد می کند برای تصویربرداری در فضای بسته ابتدا میکروفون تهیه کنید . اولویت بعدی تجهیزات نورپردازی است ، سپس برای دوربین هزینه کنید.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

ویدئوی کوتاه

جی استوری اینستاگرام را به استفاده از اسنپ چت ترجیح می دهد زیرا از نظر او هم محیط آن ساده تر است و هم بیشتر مخاطبانش در اینستاگرام حضور دارند. او دیگر از ویدئوهای 18 ثانیه ای در استوری فیسبوک استفاده نمی کند و معتقد است تمام استراتژی خود را بر اساس فیسبوک تعیین کردن کار اشتباهی است.

زمانی که یک محتوای خوب دارید ، باید تصمیم بگیرید به چه صورت و در چه پلت فرمی ( اینستاگرام ، فیسبوک ، مسنجر یا …)  آن را منتشر کنید. جی می گوید ، ویدئوهای کوتاه خصوصا در فرمت استوری ، مانند وبلاگ نویسی جدید هستند. استوری ها همان سبک ، مفهوم و هدف را دارند. یک بخش برای کامنت نیز وجود دارد ، گرچه کامنت ها مانند وبلاگ ها عمومی نیستند. از نظر جی ، شباهت های آشکاری بین وبلاگ نویسی و ویدئوی های کوتاه مبتنی بر استوری وجود دارد.

برای کسب نتایج بهتر در شبکه های اجتماعی ، برای هر کانال یک محتوای متفاوت و متناسب با آن پلت فرم تهیه کنید.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

جی می گوید تفاوت بین لایو و استوری فیسبوک این است که ویدئوهای لایو طولانی تر هستند و به چند کلیپ کوتاه تقسیم نمی شوند . البته هر دو از مکانیزم مشابه استفاده می کنند و فرمت غیررسمی دارند.

 

دوربین Augmented Reality

در 8 فوریه 2017 ، مارک زاکربرگ اعلام کرد قرار است دوربین augmented reality یا همان AR به همه اپلیکیشن های فیسبوک مانند Facebook ، Facebook Mentions ، Messenger و Instagram اضافه شود.

این دوربین ( که در واقع نرم افزاری است که درون گوشی هوشمند شما کار می کند) قابلیت اضافه کردن یک لایه مجازی سه بعدی را دارد.

جی معتقد است تکنولوژی دوربین های AR بسیار عالی است اما مسئله اصلی مجازی بودن آن نیست زیرا مثلا با قرار دادن عینک های مخصوص هم می شود این کار را انجام داد ، بلکه مسئله اصلی اضافه کردن آن به سخت افزاری مثل گوشی همراه است که همواره با ماست و با آن کارهای زیادی بتوانیم انجام دهیم.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

تنها ایرادی که به فیسبوک و گوگل وارد است این است که سرعت تکنولوژی بیش از حد زیاد است و زمان کمی برای آماده سازی افراد وجود دارد.

همچنین در نسخه صوتی AR (فیسبوک هنوز در مورد آن صحبت نکرده و اپل ممکن است پیشقدم شود) هدفون شما می توانند به شما بگویند ” یک رستوران با امتیاز 4.8 در Yelp در نزدیکی شما وجود دارد ، برای رفتن به آنجا به راست بپیچید”.

جی معتقد است این تکنولوژی ها تا 5 سال آینده در دسترس همگان خواهد بود.

 

کشف هفته

Write Behind یک اپلیکیشن جذاب iOS است که این امکان را به کاربر می دهد تا متن را پشت سر سوژه درون عکس قرار دهید. این افکت ، عکس شما را مانند عکس روی جلد مجلات حرفه ای نشان می دهد.

کار کردن با این اپلیکیشن راحت است . زمانی که عکس مورد نظر خود را در اپلیکیشن Write Behind باز کردید ، فونتی را انتخاب کرده و متن را تایپ کنید. سپس با استفاده از انگشت به اپلیکیشن نشان دهید که چه بخش هایی از عکس در پیش زمینه عکس قرار گیرد. به عنوان مثال ، باید دور یک شخص خط بکشید تا شخص در پیش زمینه و متن در پشت او قرار گیرد. این اپلیکیشن رایگان است ولی نسخه پولی آن فونت ها و سبک ها و افکت های متنوع تری دارد.

ویدئو در فیسبوک و استراتژی موفقیت در آینده

مطالب مشابه
وبلاگ های تخصصی و کاربردی

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟