4/5 (1)

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی ” سونت اینفو “

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک (Facebook Analytics)

آیا از اطلاعاتی که فیس بوک برای بازاریابان پیشنهاد می کند استفاده می کنید؟

آیا داشبورد Facebook Analytics را مشاهده و بررسی کرده اید؟

Facebook Analytics ابزاری قوی است که امکان ردیابی عکس العمل های کاربران برای تبلیغات فیس بوک را به بازاریابان می دهد.

در این مقاله خواهید آموخت که چگونه با Facebook Analytics شروع به کار کنید.

چه اطلاعاتی در Facebook Analytics موجود است

Facebook Analytics یک ابزار رایگان است ولی برای کار با Facebook Ads که یک ابزار پولی است طراحی شده است.

پیش از این، فیس بوک به شما این امکان را می داد که تنها آخرین نقطه تماس در قیف یا کانال خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر کسی در هفت پست با شما ارتباط برقرار کرده باشد اما در ارتباط هشتم خرید صورت بگیرد، تنها آخرین ارتباط برای تبدیل مورد محاسبه قرار می گرفت. اکنون می توانید نه تنها آخرین ارتباط بلکه کل مسیر تعامل به تبدیل را مشاهده کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

وقتی Facebook Analytics را برای اولین بار باز می کنید، یک نمای کلی از اطلاعاتتان را مشاهده خواهید کرد.

به طور کلی، در آخرین به روز رسانی Facebook Analytics این قابلیت ها را اضافه شده است:

 • یادگیری ماشینی پیشرفته / قابلیت های هوش مصنوعی برای نمایش اطلاعات مهم، از جمله اینکه کدام مخاطبان بیشترین مشارکت را دارند
 • آنالیز Omni-channel ، به صورتی که مسیر و کانال های مختلفی که مشتری قبل از تبدیل طی می کند را مشاهده کنید
 • داشبورد سفارشی، به صورتی که بتوانید در یک نگاه اطلاعات مهم را ببینید
 • امکان ایجاد مخاطبان سفارشی بر اساس اطلاعات omni-channel
 • امکان ایجاد event source groups از داشبورد، این قابلیت به شما این امکان را می دهد افرادی که رویداد خاصی را در صفحه شما دنبال می کنند را مشخص و هدف گذاری کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

نسخه جدید Facebook Analytics یکی از مهمترین نسخه ها پس از تغییر الگوریتم است. در اینجا نگاهی می اندازیم به نحوه کار با Facebook Analytics برای پیدا کردن اطلاعاتی که برای شما بیشترین اهمیت را دارند.

 

1. دسترسی به Facebook Analytics

برای شروع، به داشبورد Facebook Analytics خود بروید. توجه کنید که برای کار با این داشبورد، باید Facebook pixel را نصب کنید. پس از نصب و اجرا ، اطلاعات خود را می توانید مشاهده کنید.

هنگامی که برای اولین بار داشبورد آنالیز خود را باز کنید، یک نمای کلی از آنالیزهای خود را مشاهده خواهید کرد. برای مشاهده داشبورد Omni-channel و داشبوردهای سفارشی خود روی Dashboards در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

روی Activity کلیک کنید تا به آنالیز مخصوص برای کاربران فعال، خریدها، کانال ها و موارد دیگر بروید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

همانطور که داده های خود را بررسی و مشاهده می کنید، می توانید نمودار مربوط به یک داشبورد سفارشی را برای دسترسی آسان اضافه کنید. برای پین کردن داده ها به یک داشبورد، روی نماد Pin to a Dashboard در گوشه سمت راست بالای نمودار کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

در کادر پاپ آپ، یک داشبورد جدید ایجاد کنید (یا اگر قبلا ایجاد کرده اید داشبورد موجود را انتخاب کنید) سپس یک نام برای نمودار خود وارد کنید و روی Add to Dashboard کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

 

2. بررسی گزارش های فعالیت

گزارش ها به شما این امکان را می دهند که داده ها را با توجه به نیازهای خاص خود دریافت و تحلیل کنید و در نتیجه بتوانید تصمیمات آگاهانه تر بگیرید.

داشبورد جدید آنالیز فیس بوک قابلیت های بسیاری در گزارش دهی دارد. می توانید داده های خود را به صورت ریز مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی داشبورد، فرض می کنیم شما یک فروشگاه تجارت الکترونیک دارید و می خواهید بدانید در فیسبوک در کدام گروه از مشتریان تبدیل بهتر صورت می گیرد. برای گزارش گیری از داده های مربوط به خرید، Activity > Revenue را انتخاب کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

 

برای محدودتر کردن داده ها، یک گزینه را از منوی کشویی انتخاب کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

به عنوان مثال، Traffic Source (منبع ترافیک) را انتخاب کنید تا تبدیل بر اساس منبع ترافیک را بررسی کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

نکته جالب این است که برای اینکه بدانید کدام مسیر بیشترین نرخ تبدیل را دارد می توانید قیف های چند کاناله ایجاد کنید. برای ایجاد یک قیف ، به Activity > Funnels بروید و در گوشه سمت راست بالای صفحه روی Create Funnel کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

برخی از نمونه های قیف عبارتند از:

 • کاربرانی که به صفحه فیسبوک شما پیام داده اند و سپس در وب سایت شما خرید کرده اند.
 • کاربرانی که برنامه را نصب کرده اند و سپس در وب سایت شما خرید کرده اند.
 • کاربرانی که به روش خاصی واکنش نشان دادند (مثلا Love، Wow !، یا Haha) و سپس خرید انجام داده اند.
 • کاربران که در یک پست خاص در فیس بوک کامنت داده اند و سپس خرید کرده اند.

همانطور که می بینید، funnels یا قیف های شما واقعا می تواند دقیق باشد. آنها می توانند همانقدر ساده یا پیچیده باشند که می خواهید آنها را بسازید.

 

3. برای اطلاع رسانی در مورد کمپین های خود از Facebook Analytics استفاده کنید

ارزش واقعی Facebook Analytics در چگونگی استفاده از داده ها در تصمیم گیری های آگاهانه برای کسب و کار شما است. مهم است بدانیم که حتی اگر یک کمپین تبلیغاتی فیسبوک منجر به تبدیل خوبی نشود، ممکن است تاثیر مثبتی روی پارامترهای دیگر و کمپین های بعدی شما داشته باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید که مخاطبان در یکی از کمپین های شما روی کمپین کلیک می کنند اما تبدیل خوبی صورت نمی گیرد. پس از آن، در کمپین دیگر شما تبدیل خوبی صورت گیرد. به یاد داشته باشید که بدون کمپین قبلی، شما نمی توانستید اولین نقطه ارتباط را ایجاد کنید که در کمپین بعد نتایج خوبی کسب کنید.

پس چگونه از این داده ها به نفع خود استفاده کنید؟ یکی از راه ها این است که ببینید تبدیل از کدام مسیر بهتر صورت می گیرد و سپس سعی کنید افراد را بیشتر به سمت آن مسیر یا کانال بکشانید.

به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که پس از ارسال پیام شما در فیس بوک تبدیل بیشتری صورت می گیرد ، می توانید از چت بات های مسنجر (Messenger chatbots) استفاده کنید تا به طور خودکار با هر کسی که صفحه شما را لایک می کند ارتباط برقرار کنید. یا اگر متوجه شده باشید که پس از کامنت شما تبدیل بیشتری صورت می گیرد، کامنت های تشویقی بیشتری بگذارید مثلا سوال بپرسید تا مخاطب پاسخ دهد.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

این ها فقط چند ایده پیشنهادی هستند. اگر خلاق باشید، می توانید از داده های آنالیز برای تصمیمات آگاهانه استفاده کنید، از قبیل:

 • چه مخاطبانی را هدف گذاری کنید.
 • تبلیغات خود را در کجا قرار دهید.
 • از چه کانالی برای جذب ترافیک استفاده کنید.
 • چه نوع محتوایی ارسال کنید.

کمی وقت بگذارید و Facebook Analytics خود را بررسی کنید. گزارش ها را به صورت جزئی و  با دقت بررسی کنید، ترکیب کانال های مختلف را امتحان کنید و مخاطبان مختلف را هدف قرار دهید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. هر چه زمان بیشتری صرف آنالیز صفحه خود کنید، درک بهتری از گستردگی داده های موجود خواهید داشت.

 

نتیجه گیری از نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

اگر می خواهید در بازاریابی شبکه های اجتماعی خود بهترین نتایج را کسب کنید، درک اطلاعات آنالیز فیس بوک برای شما ضروری است. با استفاده از این داده ها، شما می توانید مشارکت و تبدیل خود را به حداکثر برسانید و از فعالیت های بازاریابی خود نتایج بهتری بگیرید.

 

منبع : How to Get Started With Facebook Analytics

مطالب مشابه

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟