نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک
4.5/5 (2)

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک (Facebook Analytics)

در مطلب قبلی از ایجاد تبلیغ در مسنجر فیسبوک صحبت کردیم و در این مطلب قصد داریم از نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک بگوییم.

آیا از اطلاعاتی که فیسبوک برای بازاریابان پیشنهاد میکند استفاده میکنید؟ آیا داشبورد Facebook Analytics را مشاهده و بررسی کرده اید؟

Facebook Analytics ابزاری قوی است که امکان ردیابی عکس العمل های کاربران برای تبلیغات فیسبوک را به بازاریابان میدهد.


مطلب آموزشی مرتبط: استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک


در این مقاله خواهید آموخت که چگونه با Facebook Analytics شروع به کار کنید.

چه اطلاعاتی در Facebook Analytics موجود است

Facebook Analytics یک ابزار رایگان است ولی برای کار با Facebook Ads که یک ابزار پولی است طراحی شده است.

پیش از این، فیسبوک به شما این امکان را میداد که تنها آخرین نقطه تماس در قیف یا کانال خود را مشاهده کنید. به عنوان مثال، اگر کسی در هفت پست با شما ارتباط برقرار کرده باشد اما در ارتباط هشتم خرید صورت بگیرد، تنها آخرین ارتباط برای تبدیل مورد محاسبه قرار میگرفت. اکنون میتوانید نه تنها آخرین ارتباط بلکه کل مسیر تعامل به تبدیل را مشاهده کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

وقتی Facebook Analytics را برای اولین بار باز میکنید، یک نمای کلی از اطلاعاتتان را مشاهده خواهید کرد.

به طور کلی، در آخرین بروز رسانی Facebook Analytics این قابلیتها را اضافه شده است:

 • یادگیری ماشینی پیشرفته/قابلیتهای هوش مصنوعی برای نمایش اطلاعات مهم، از جمله اینکه کدام مخاطبان بیشترین مشارکت را دارند
 • آنالیز Omni-channel ، به صورتی که مسیر و کانال های مختلفی که مشتری قبل از تبدیل طی میکند را مشاهده کنید
 • داشبورد سفارشی، به صورتی که بتوانید در یک نگاه اطلاعات مهم را ببینید
 • امکان ایجاد مخاطبان سفارشی بر اساس اطلاعات omni-channel
 • امکان ایجاد event source groups از داشبورد، این قابلیت به شما این امکان را میدهد افرادی که رویداد خاصی را در صفحه شما دنبال میکنند را مشخص و هدف گذاری کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

نسخه جدید Facebook Analytics یکی از مهمترین نسخه ها پس از تغییر الگوریتم است. در اینجا نگاهی می اندازیم به نحوه کار با Facebook Analytics برای پیدا کردن اطلاعاتی که برای شما بیشترین اهمیت را دارند.

1. دسترسی به Facebook Analytics

برای شروع، به داشبورد Facebook Analytics خود بروید. توجه کنید که برای کار با این داشبورد، باید Facebook pixel را نصب کنید. پس از نصب و اجرا ، اطلاعات خود را میتوانید مشاهده کنید.

هنگامی که برای اولین بار داشبورد آنالیز خود را باز کنید، یک نمای کلی از آنالیزهای خود را مشاهده خواهید کرد. برای مشاهده داشبورد Omni-channel و داشبوردهای سفارشی خود روی Dashboards در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک


مطلب آموزشی مرتبط: چت بات مسنجر فیسبوک و مزایای شگفت انگیز استفاده از آنها


روی Activity کلیک کنید تا به آنالیز مخصوص برای کاربران فعال، خریدها، کانالها و موارد دیگر بروید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

همانطور که داده های خود را بررسی و مشاهده میکنید، میتوانید نمودار مربوط به یک داشبورد سفارشی را برای دسترسی آسان اضافه کنید. برای پین کردن داده ها به یک داشبورد، روی نماد Pin to a Dashboard در گوشه سمت راست بالای نمودار کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

در کادر پاپ آپ، یک داشبورد جدید ایجاد کنید (یا اگر قبلا ایجاد کرده اید داشبورد موجود را انتخاب کنید) سپس یک نام برای نمودار خود وارد کنید و روی Add to Dashboard کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

2. بررسی گزارش های فعالیت

گزارشها به شما این امکان را میدهند که داده ها را با توجه به نیازهای خاص خود دریافت و تحلیل کنید و در نتیجه بتوانید تصمیمات آگاهانه تر بگیرید.

داشبورد جدید آنالیز فیسبوک قابلیتهای بسیاری در گزارش دهی دارد. میتوانید داده های خود را به صورت ریز مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی داشبورد، فرض میکنیم شما یک فروشگاه تجارت الکترونیک دارید و میخواهید بدانید در فیسبوک در کدام گروه از مشتریان تبدیل بهتر صورت میگیرد. برای گزارش گیری از داده های مربوط به خرید، Activity > Revenue را انتخاب کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

برای محدودتر کردن داده ها، یک گزینه را از منوی کشویی انتخاب کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

به عنوان مثال، Traffic Source (منبع ترافیک) را انتخاب کنید تا تبدیل بر اساس منبع ترافیک را بررسی کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

نکته جالب این است که برای اینکه بدانید کدام مسیر بیشترین نرخ تبدیل را دارد میتوانید قیفهای چند کاناله ایجاد کنید. برای ایجاد یک قیف ، به Activity > Funnels بروید و در گوشه سمت راست بالای صفحه روی Create Funnel کلیک کنید.

نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک


مطلب آموزشی پیشنهادی: چگونه بصورت آفلاین وارد فیسبوک شویم


برخی از نمونه های قیف عبارتند از:

 • کاربرانی که به صفحه فیسبوک شما پیام داده اند و سپس در وب سایت شما خرید کرده اند.
 • کاربرانی که برنامه را نصب کرده اند و سپس در وبسایت شما خرید کرده اند.
 • کاربرانی که به روش خاصی واکنش نشان دادند (مثلا Love، Wow !، یا Haha) و سپس خرید انجام داده اند.
 • کاربران که در یک پست خاص در فیسبوک کامنت داده اند و سپس خرید کرده اند.

همانطور که می بینید، funnels یا قیف های شما واقعا میتواند دقیق باشد. آنها میتوانند همانقدر ساده یا پیچیده باشند که میخواهید آنها را بسازید.

3. برای اطلاع رسانی در مورد کمپین های خود از Facebook Analytics استفاده کنید

ارزش واقعی Facebook Analytics در چگونگی استفاده از داده ها در تصمیم گیری های آگاهانه برای کسب و کار شما است. مهم است بدانیم که حتی اگر یک کمپین تبلیغاتی فیسبوک منجر به تبدیل خوبی نشود، ممکن است تاثیر مثبتی روی پارامترهای دیگر و کمپین های بعدی شما داشته باشد.


مطلب آموزشی مرتبط: 18 نکته مهم برای موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک


به عنوان مثال، فرض کنید که مخاطبان در یکی از کمپین های شما روی کمپین کلیک میکنند اما تبدیل خوبی صورت نمیگیرد. پس از آن، در کمپین دیگر شما تبدیل خوبی صورت گیرد. به یاد داشته باشید که بدون کمپین قبلی، شما نمی توانستید اولین نقطه ارتباط را ایجاد کنید که در کمپین بعد نتایج خوبی کسب کنید.

پس چگونه از این داده ها به نفع خود استفاده کنید؟ یکی از راهها این است که ببینید تبدیل از کدام مسیر بهتر صورت میگیرد و سپس سعی کنید افراد را بیشتر به سمت آن مسیر یا کانال بکشانید.

به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که پس از ارسال پیام شما در فیسبوک تبدیل بیشتری صورت میگیرد ، میتوانید از چت باتهای مسنجر (Messenger chatbots) استفاده کنید تا به طور خودکار با هر کسی که صفحه شما را لایک می کند ارتباط برقرار کنید. یا اگر متوجه شده باشید که پس از کامنت شما تبدیل بیشتری صورت میگیرد، کامنتهای تشویقی بیشتری بگذارید مثلا سوال بپرسید تا مخاطب پاسخ دهد.


مطلب آموزشی مرتبط: راهنمای ایجاد کمپین لایک در فیسبوک


نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

اینها فقط چند ایده پیشنهادی هستند. اگر خلاق باشید، میتوانید از داده های آنالیز برای تصمیمات آگاهانه استفاده کنید، از قبیل:

 • چه مخاطبانی را هدف گذاری کنید.
 • تبلیغات خود را در کجا قرار دهید.
 • از چه کانالی برای جذب ترافیک استفاده کنید.
 • چه نوع محتوایی ارسال کنید.

کمی وقت بگذارید و Facebook Analytics خود را بررسی کنید. گزارشها را به صورت جزئی و با دقت بررسی کنید، ترکیب کانالهای مختلف را امتحان کنید و مخاطبان مختلف را هدف قرار دهید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. هر چه زمان بیشتری صرف آنالیز صفحه خود کنید، درک بهتری از گستردگی داده های موجود خواهید داشت.

نتیجه گیری از نحوه شروع کار با آنالیز فیسبوک

اگر میخواهید در بازاریابی شبکه های اجتماعی خود بهترین نتایج را کسب کنید، درک اطلاعات آنالیز فیسبوک برای شما ضروری است. با استفاده از این داده ها، شما میتوانید مشارکت و تبدیل خود را به حداکثر برسانید و از فعالیتهای بازاریابی خود نتایج بهتری بگیرید.


مطلب آموزشی مرتبط: 10 قانون مهم بازاریابی شبکه های اجتماعی


منبع : How to Get Started With Facebook Analytics

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟