موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم
4.8/5 (5)

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

18 نکته مهم برای موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک

اگر در کار با تبلیغات فیسبوک تازه کار هستید تنظیم کمپین های اول ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد.

باید تصمیمات زیادی در مورد نوع تبلیغات، مخاطبان هدف، نحوه پرداخت، چیدمان تبلیغ و … بگیرید. همه این عوامل در موفقیت کمپین شما نقش دارند.

اما بهترین روشی که باید دنبال کنید کدام است؟

نکاتی وجود دارد که با رعایت آنها میتوانید نتایج خوبی کسب کنید. در ادامه 18 روشی که برندهای محبوب از آنها استفاده میکنند معرفی میشود.

1. نوشتن یک عنوان (Headline) جذاب

عنوان (هدلاین)، مهمترین بخش برای موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک شماست. در واقع اولین چیزی است که افراد با دیدن تبلیغ شما می خوانند و این مسئله بی اندازه مهم است که شما بتوانید توجه مخاطب را در نگاه اول جلب کنید.

یک مطالعه نشان میدهد که 70% افراد قبل از به اشتراک گذاری، فقط عنوان را میخوانند. متن هدلاین در تعداد کلیک کردن و کاهش هزینه بابت هر کلیک تاثیر بسزایی دارد.

در نوشتن هدلاین به این نکات توجه کنید:

 • شفاف و دقیق باشد
 • از افعال عملی و کنشی مثل ” دریافت کنید ” و ” امتحان کنید ” استفاده کنید
 • بر مزایای محصولات یا خدمات برای مشتری تاکید کنید

به عنوان مثال “تصاویرتان را در FB بفروشید”، این هدلاین روشن و دقیق است و به راحتی شرح میدهد که با استفاده از این تبلیغ چه کاری میتوانید انجام دهید.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

2. یک امتیاز ارزشمند در نظر بگیرید

بهترین روش برای اینکه افراد را ترغیب کنید که محصول شما را بخرند و یا ثبت نام کنند و عضو شوند این است که امتیازی را در نظر بگیرید که مشتری نتواند از آن صرف نظر کند.

به عنوان مثال، میتوانید در مدت زمان مشخص نسخه آزمایشی رایگان ارائه کنید یا تخفیف در بازه زمانی محدود در نظر بگیرید. به عنوان مثال امتیازی که نیویورک تایمز در نظر گرفته است در تصویر نشان داده شده است.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

علاوه بر در نظر گرفتن امتیاز با محدودیت زمانی، باید توضیح دهید و مشتری را قانع کنید که چرا این امتیاز خوبی است و عضویت چه نفعی برای مشتری دارد؟

متن تبلیغ شما باید پاسخ سوالات زیر را به طور شفاف برساند:

 • چرا باید روی تبلیغ شما کلیک کرد و از امتیاز استفاده کرد؟
 • افراد چه سودی میبرند اگر محصول شما را بخرند و یا عضو شوند؟
 • چرا محصول شما بهتر از دیگر رقبای شماست؟

3. ارائه مدرک برای اثبات خود

شما هرگز به یک غریبه که در خیابان با شما صحبت کند اعتماد نمیکنید و حرفهایش را باور نمیکنید. به همین شکل وقتی کسی تا بحال در مورد برند شما چیزی نشنیده باشد تبلیغ شما را نیز باور نخواهد کرد و در واقع بزرگ ترین مانع در موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک همین مورد است.

زمانی که هدفتان افرادی است که تابحال وبسایت شما را بازدید نکرده اند باید روشهای مختلفی برای اثبات خود و جلب اعتماد آنها به کار ببرید:

 • اعلام تعداد کاربرانی که از محصول شما استفاده میکنند
 • ارائه مدرک از مشتریان مهم
 • آرم مشتری های مهم را در تبلیغتان بگنجانید

به عنوان مثال، در تبلیغ لینکدین با افتخار اعلام شده است که بیش از 433 متخصص و حرفه ای در این پلتفرم صاحب اکانت و حساب کاربری هستند.

زمانیکه ما قادر به تصمیم گیری نیستیم کاری که دیگران انجام داده اند را انجام میدهیم و فرض را بر این میگذاریم که آنها تصمیم درست را گرفته اند. از مدارکی که شما را اثبات میکنند در تبلیغ فیسبوک خود استفاده کنید.

4. استفاده از FOMO (ترس از دست دادن چیزی)

اگر تا بحال پیش آمده باشد که پروازی را از دست بدهید یا اینکه در صفی باشید و دقیقا نوبت به شما که رسید آن چیزی که میخواستید تمام شده باشد، دقیقا درک میکنید که چه حس بدی دارد. FOMO (ترس از دست دادن) همیشه با ماست.

برای اینکه از FOMO بهترین استفاده را ببرید، میتوانید متن تبلیغ را به گونه ای بنویسید که به بیننده القا کند که همه از محصولات شما استفاده میکنند و فقط او جا مانده است! به عنوان مثال در تبلیغ زیر مربوط به Scoro ، از افراد میپرسد “هنوز از چندین ابزار برای مدیریت پروژه استفاده میکنید…؟”

این متن به بیننده القا میکند که تنها کسی است که از این قافله عقب مانده، اوست. اینگونه متنها به طرز قابل توجهی تعداد کلیک های بیشتری نسبت به متنهای بدون FOMO دریافت میکنند پس میتواند شانس موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

نکته : روش دیگری برای جلب توجه افراد و ایجاد احساس فوریت، در نظر گرفتن امتیاز با محدودیت زمان است. هیچ کس دوست ندارد یک امتیاز بزرگ را از دست بدهد.

5. تصویر و طراحی تبلیغ با کیفیت بالا

مهم نیست که چقدر متن تبلیغ شما خوب باشد. زمانیکه طراحی و ظاهر تبلیغ شما کیفیت پایینی داشته باشد تمام زحمات شما به هدر رفته است. بدون یک طراحی خوب و باکیفیت عالی، در واقع کمپین شما شکست خورده است.

ایجاد یک طراحی خوب و ارزشمند کار خیلی سختی نیست. نیازی نیست که بر فتوشاپ تسلط کامل داشته باشید. به عنوان مثال تبلیغ Asana ساده و چشمگیر است.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

نکته : اطمینان حاصل کنید که سایز طراحی شما حداقل 628*1200 پیکسل باشد و رنگ به گونه ای باشد که در هر مانیتوری خوب به نظر برسد.

6. ایجاد تبلیغات رنگی

صدها پست در فید فیسبوک وجود دارد که هدف همه آنها جلب توجه بیننده است. برای جلب توجه افراد باید از دیگران متفاوت باشید.

دو نوع تبلیغ بیشتر جلب توجه میکند:

 • تصویر روشن با پس زمینه نزدیک به سفید
 • تصویر با کنتراست بالا و رنگ های قوی

هر چیز دیگری بین این دو نمونه ، در میان دیگر تبلیغ های مشابه در فیسبوک زیاد به چشم نخواهد آمد و جلب توجه نخواهد کرد. به عنوان مثال تبلیغ نایک در تصویر زیر را ببینید. هم در اولین نگاه، توجه را جلب میکند و هم حس مثبت القا میکند.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

نکته: برای استفاده از رنگها در تبلیغ، روانشناسی رنگ ها را مطالعه کنید.

7. تست A/B برای ظاهر تبلیغ

اگر نمیدانید مخاطبان هدف شما چه رنگ ها و چه عناصری در طراحی را دوست دارند چه باید کرد؟ نگران نباشید یک راه حل ساده وجود دارد: تست A/B

میتوانید با ایجاد Facebook Ads split test ده ها نمونه مختلف تبلیغ را تست کنید. به عنوان مثال در تصویر زیر تست A/B برای تصویرهای مختلفی از تبلیغ مربوط به Scoro را می بینید:

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

8. ایجاد کمپین تبلیغی carousel

بر اساس تحقیقات Kinetic Social تبلیغات carousel ، ده برابر بیشتر کلیک میخورد.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

در تبلیغات Carousel میتوانید تا 10 عکس و هدلاین در یک پست داشته باشید. روش عالی برای معرفی محصول، به اشتراک گذاری مقالات وبلاگ و …

چطور تبلیغ carousel موثر ایجاد کنیم:

 1. در طول اسلایدهای جملات مرتبط و داستان وار بنویسد که به اسلاید قبل ارتباط داشته باشد
 2. یک دکمه فراخوان قرار دهید (دریافت کنید ، امتحان کنید، بیاموزید و …)

9. از ویدئو به جای عکس استفاده کنید

ویدئوها یکی از فرصتهایی است که در تبلیغات فیسبوک نادیده گرفته شده اند و در حال حاضر از مهمترین فاکتورهای موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک شناخته میشود.

بر اساس گزارش Kinetic Social تبلیغات ویدئویی کمترین هزینه به ازای هر کلیک را دارند. 0.18 دلار به ازای هر کلیک.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

ایجاد تبلیغ ویدئویی به سادگی ایجاد تبلیغ معمولی است فقط به جای عکس از ویدئو استفاده میکنید.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

نکته : یکی دیگر از موارد استفاده ویدئو ، نشان دادن نحوه استفاده از محصول است خصوصا اگر فرایند آن پیچیده باشد.

10. همیشه به تبلیغات ویدئویی توضیح (کپشن) اضافه کنید

بر اساس آمار فیسبوک ، ویدئوهایی که به آنها کپشن اضافه شده 12% بیشتر از ویدئوهای بدون کپشن مشاهده میشوند.

تصور کنید در یک جلسه هستید و ناگهان ویدئو با صدای بلند از گوشی شما پخش میشود. برای جلوگیری از بروز این مشکلات همه تبلیغات ویدئویی در فیسبوک بدون صدا پخش میشوند.

فیسبوک توضیح داده است: افراد ترجیح میدهند تا خودشان حق انتخاب پخش صدای ویدئو را داشته باشند. زمانیکه صدای تبلیغ ویدئویی ناگهانی و بلند پخش میشود افراد هم نسبت به فیسبوک و هم نسبت به تبلیغ عکس العمل منفی نشان میدهند. اگر به ویدئوی خود کپشن اضافه نکنید افراد هرگز روی تبلیغ شما کلیک نمیکنند چون اصلا نمیدانند در چه مورد است.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

حتما از مقاله ایده هایی برای نوشتن کپشن اینستاگرام استفاده کنید.

11. ایجاد صفحه مقصد (landing page) جذاب

مسئله ای که زیاد اتفاق می افتد این است که افراد زمان زیادی را صرف ساختن تبلیغ در فیسبوک میکنند اما چیزی که فراموش میکنند اهمیت صرف زمان برای ایجاد یه صفحه مقصد (صفحه هدف) جذاب است.

کلیک کردن افراد روی تبلیغ تنها 20% موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک است. بعد از اینکه افراد روی دکمه “بیشتر بخوانید” یا “عضو شوید” کلیک کردند، تنها ده ثانیه زمان دارید تا آنها را متقاعد کنید که در صفحه شما بمانند و در مورد محصول شما بیشتر بخوانند. در طول این ده ثانیه، بازدید کننده ارزیابی میکند که صفحه شما ارزش ماندن و وقت گذاشتن را دارد یا خیر.

یک صفحه مقصد خوب باید ویژگیهای زیر را داشته باشد:

 • هم راستا با همان چیزی باشد که در تبلیغ فیسبوک اشاره شده
 • دارای دکمه فراخوان و توضیحات شفاف باشد
 • متن یا عکس غیر مرتبط و غیر ضروری نداشته باشد
 • طراحی و تصاویر آن با کیفیت بالا باشد

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

12. برای هر کمپین یک صفحه مقصد جداگانه ایجاد کنید

بازاریابان باهوش فیسبوک معمولا برای همه افراد امتیاز و آفر مشترک در نظر نمیگیرند. برای اینکه هرگز جواب نمیدهد.

هر تبلیغ کننده فیسبوک گروه های مختلفی از مخاطبان با سبک زندگی مختلف، حوزه مختلف و بک گراند اجتماعی متفاوت دارند. کار شما به عنوان بازاریاب اینست که آنها را دسته بندی کرده و برای هر دسته امتیازات مناسب در نظر بگیرید.

بر اساس آمار HubSpot، شرکتها افزایش 55 درصدی فالورها را به دنبال داشتند زمانیکه صفحه هدف خود را به 10 تا 15 صفحه افزایش دادند. تعداد صفحه مقصد بیشتر منجر به تعداد فالور بیشتر میشود.

13. مدت زمان پخش و انتشار تبلیغ را کنترل کنید

چند هفته بعد از ایجاد و انتشار کمپین تبلیغ خود در فیسبوک ، خواهید دید که تعداد کلیک ها در حال کاهش و هزینه در حال افزایش یافتن است. به این دلیل است که افراد از دیدن تبلیغ مکرر شما در فیدشان خسته شده اند.

تجزیه و تحلیلی در مورد تاثیر مدت زمان تبلیغ در میزان کلیک شدن، هزینه بابت هر کلیک و هزینه بابت هر کلیک نتیجه بخش انجام شده است. هر چه افراد مدت زمان بیشتری تبلیغ شما را ببینند احتمال کلیک کردن کمتر میشود و در واقع موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک کاهش می یابد.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

یک روش برای جلوگیری از خستگی افراد از زیاد دیدن تبلیغ شما اینست که به جای کل روزهای هفته ، چهار روز در هفته تبلیغ خود را در معرض دید قرار دهید.

با این کار هم مخاطبانتان از دیدن تبلیغ شما خسته نمیشوند و هم صدها دلار صرفه جویی میکنید که میتوانید آنها را در دیگر کمپین های کلیکی صرف کنید.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

14. تبلیغات خود را به صورت گردشی در طول هفته قرار دهید

اگر تمایل ندارید که تبلیغتان فقط در چند روز از هفته قرار داده شود و میخواهید کل هفته در معرض دید باشد، تصویر و طراحی مختلفی از یک تبلیغ ایجاد کنید و هر کدام را به نوبت در روزهای مختلف قرار دهید تا موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک به طرز چشمگیری افزایش یابد.

به عنوان مثال، لینکدین دو تبلیغ با ظاهر کاملا متفاوت را برای یک موضوع ایجاد کرده است.

 

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

با اینکار، میتوانید یک تبلیغ را دوشنبه ها، سه شنبه ها و جمعه ها و دیگری را در روزهای دیگر هفته قرار دهید و از خسته شدن مخاطبان جلوگیری کنید.

نکته: نحوه گردشی کردن تبلیغ ها

راحت ترین راه برای اینکار ایجاد یک کمپین فیسبوک با یک تبلیغ است. سپس گروه تبلیغ را کپی کنید و در همان کمپین دو گروه تبلیغ مجزا با تصاویر و ظاهر متفاوت بسازید. اکنون میتوانید برای ارسال هر کدام در روزهای مختلف هفته زمانبندی کنید.

15. احساسات و هیجان را برانگیخته کنید

عصب شناس Antonio Damasio بر روی افرادی که بخش هیجانی و احساسی مغزشان مشکل داشت مطالعاتی انجام داد و دریافت افرادی که از نظر هیجانی مشکل دارند نمیتوانند تصمیم بگیرند.

احساسات و هیجانات، بخش حیاتی در فرآیند تصمیم گیری ماست. زمانیکه افراد تبلیغ شما را می بینند اگر احساس هیجان کنند احتمال واکنش در برابر آن بسیار زیاد خواهد بود.

شما هم میتوانید از طریق تصویر و ظاهر طراحی و هم متن و پیام تبلیغ، هیجان مخاطبان را برانگیخته کنید:

 • از تصاویری که حس مثبت القا میکنند استفاده کنید
 • از کلمات هیجانی و احساسی مثل “شگفت انگیز” یا “لذت بخش” استفاده کنید
 • از علامت تعجب استفاده کنید

تبلیغ Eventbrite ترکیبی از یک تصویر شاد و آرم شرکت است که احساس خوبی نسبت به برند در مخاطب ایجاد میکند.

16. تبلیغ ساده باشد

نوشتن یک متن طولانی برای شرح همه ویژگیهای محصول و مزایای آن همیشه بهترین کاری نیست که میتوانید انجام دهید.

اگر تبلیغ شما دارای متن طولانی و پر از اطلاعات غیر ضروری باشد، مخاطب آنها را نخواهد خواند. چیزی که مخاطب به دنبال آن است پاسخ به این پرسش است که آیا باید روی این تبلیغ کلیک کند یا خیر؟

فیسبوک به شما این امکان را میدهد که تا 500 کاراکتر در متن تبلیغ بنویسید اما برای موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک لازم نیست از همه آنها استفاده کنید. یک متن کوتاه و شفاف برای خواندن راحت تر است و مخاطب این متنها را بیشتر می پسندد.

به عنوان مثال، متن تبلیغ NIKEiD بسیار کوتاه است. به جای اینکه برای اثبات محصول متن طولانی بنویسد اجازه میدهد تا مخاطب با دیدن تصویر تصمیم گیری کند.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

17. طراحی تبلیغ شما با برندتان همخوانی داشته باشد

اگر کسی تبلیغ شما را ببیند و نام شرکت شما مشخص نباشد چطور باید در عرض 5 ثانیه بداند که این تبلیغ مربوط به شرکت شماست؟ زمانیکه مخاطب نتواند تبلیغ شما را به برندتان ارتباط دهد در واقع شما در شناساندن برندتان موفق نبوده اید.

با استفاده از رنگ برند خود و یک متن پیغام مشترک در همه کانال های بازاریابی میتوانید نتایج بهتری کسب کنید و موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک را تضمین کنید. به عنوان مثال رنگ برند Asana، ترکیبی از صورتی نئون، سبز و آبی است. در واقع رنگهایی که در صفحه اصلی وبلاگ استفاده شده است.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

Asana همچنین در کمپین تبلیغاتی اش در فیسبوک از طراحی مشابه وبسایتش استفاده میکند که به راحتی و با یک نگاه مخاطب میداند که تبلیغ مربوط به کدام برند است.

18. در تبلیغ از شکلک ها (emoji) استفاده کنید

طبق تحقیقات انجام شده، ثابت شده است که استفاده از شکلک ها در میزان اثرگذاری تبلیغ و میزان کلیک شده بسیار موثر است و به عنوان یکی از عوامل اصلی در موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک به شمار میرود. یک تبلیغ با یک شکلک در هدلاین 241% بیشتر از یک تبلیغ بدون شکلک کلیک میخورد.

اضافه کردن شکلک به تبلیغ در فیسبوک بسیار راحت است:

 1. از Emojipedia شکلک را بیابید
 2. آن را کپی کنید
 3. در قسمت ویرایش آن را به تبلیغ پیست کنید

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

شکلک ها را هم در پستهای فیسبوک و هم در تبلیغ میتوان استفاده کرد. پس اگر میخواهد لینکی از مطلب وبلاگتان را در اینجا قرار دهید میتوانید شکلک به آن اضافه کنید.

محدودیتی برای استفاده از شکلک ها و ایموجی ها وجود ندارد.

Tags:

عضویت در خبرنامه تخصصی شبکه های اجتماعی

دریافت آخرین مطالب آموزشی، ترفندها، اخبار و بروز رسانی های شبکه های اجتماعی

متشکریم از شما برای عضویت در خبرنامه.

چیزی اشتباه شده.

اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک با 18 نکته مهم

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟