قوانین پنهان اینستاگرام
4.5/5 (8)

قوانین پنهان اینستاگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

قوانین پنهان اینستاگرام که معمولا بازاریابان آن را نادیده میگیرند

در مطلب قبلی در مورد کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام گفتیم و در این مطلب قصد داریم تا از قوانین پنهان اینستاگرام صحبت کردیم.

آیا از اینستاگرام برای کسب و کار استفاده میکنید؟ آیا می خواهید برای جلوگیری از بسته شدن حساب کاربری خود با شرایط و قوانین اینستاگرام منطبق باشید؟

در این مقاله، سه مورد درباره تطبیق با شرایط و قوانین پنهان اینستاگرام که بازاریابان باید بدانند را خواهید آموخت.

1. شما به اینستاگرام مجوز استفاده از محتوای خود را میدهید

اگر در اینستاگرام تصاویری را ارسال کنید، کنترل برخی از محتوای خود را از دست میدهید. همانطور که در آخرین ضوابط سال 2013 مشخص شده است، مجوزی که شما به اینستاگرام ارائه میکنید، یک مجوز غیر انحصاری، بدون نیاز به پرداخت پول، قابل انتقال و … برای استفاده از محتوایی که شما در آن ارسال می کنید میباشد.

این به این معنی است که شما به اینستاگرام اجازه استفاده از عکسهای خود را میدهید، این حق غیر انحصاری است یعنی میتوانید حق استفاده از تصاویر خود را به کسی دیگر نیز بدهید، نه فقط اینستاگرام و همچنین اینستاگرام لازم نیست چیزی به شما پرداخت کند و همینطور مهم نیست که چگونه از تصاویر شما استفاده میکند حتی اگر از آنها پولی کسب کند.

همچنین در قوانین پنهان اینستاگرام این حق قابل انتقال است یعنی اینستاگرام حق انتقال این مجوز را به هر کسی در هر جای دنیا و حتی فروش مجوز بدون نیاز به پرداخت به شما دارد.

قوانین پنهان اینستاگرام که باید بدانید

این مسئله در دنیای واقعی چگونه است؟ خب فرض میکنیم شما یک وبلاگ نویس درباره سفر هستید که یک عکس عالی از برج ایفل میگیرید و آن را در اینستاگرام پست میکنید. در واقع، شما به محض ارسال آن به اینستاگرام ، به این اپلیکیشن حق فروش مجوز عکس خود را به National Geographic جهت استفاده در وبسایتش داده اید.

در حال حاضر، اینستاگرام چنین کارهایی را انجام نمی دهد، زیرا میداند که مخاطبان دید خوبی نسبت به این کار ندارند، اما در واقع میتواند این کار را انجام دهد. فقط باید آگاه باشید که وقتی یک تصویر را در این پلتفرم شبکه اجتماعی منتشر میکنید، روی آنچه پیش می آید کنترل 100٪ نخواهید داشت. ممکن است با این مسئله مشکلی نداشته باشید … یا اینکه با آن موافق نباشید.


ترفند پیشنهادی: آموزش دانلود ویدئو فیسبوک بدون استفاده از نرم افزار


2. برای هر مسابقه باید قوانین و ضوابط کامل ارائه کنید

مسابقات اینستاگرام امروزه محبوبیت فوق العاده ای پیدا کرده اند. برگزاری مسابقات در شبکه های اجتماعی یک راه عالی برای جذب فالوور و بیشتر دیده شدن کسب و کار شماست. با این حال، چند مورد وجود دارد که برای اطمینان از اینکه مسابقه شما با قوانین تبلیغی اینستاگرام مغایرت نداشته باشد، باید انجام دهید.


مطلب آموزشی مرتبط: برگزاری موفقیت آمیز مسابقه در شبکه های اجتماعی


در پست مسابقه خود تاکید کنید که از طرف اینستاگرام به هیچ شکل و فرمی حمایت، تایید و مشارکت در تبلیغ شما صورت نمیگیرد و اینستاگرام در این زمینه کمکی به شما نمیکند.

همچنین در قوانین مسابقه شما شرایط، هر گونه الزامات واجد شرایط بودن و جوایز را در نظر بگیرید. شما میتوانید این قوانین را هم به طور مستقیم در پست هم به صورت لینک به یک وبسایت جداگانه که این اطلاعات را در بر دارد، لیست کنید. همچنین، برای شرکت کنندگان روشن کنید که نمیتوانند محتوا را به اشتباه تگ کنند.

قوانین پنهان اینستاگرام که باید بدانید

مطابق با دستورالعمل های بالا می توانید یک مسابقه موفق تنظیم کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد موفقیت آمیز مسابقات در شبکه های اجتماعی، این مقاله را ببینید.

3. احترام به کپی رایت مسئولیت شماست

استفاده قانونی از تصاویر در شبکه های اجتماعی می تواند کمی نگران کننده باشد. باید بدانید اگر عکس فرد دیگری را منتشر کنید، ممکن است مرتکب نقض حق کپی رایت شوید. البته درک این مسئله زمانی که بخش اعظم این پلتفرم مربوط به اشتراک گذاری تصاویر دیگران است ، کمی مشکل به نظر می رسد.

در اینجا موردی وجود دارد که باید بدانید. زمانی که کاربران پستی که مربوط به خودشان (به این معنی که آن را خودشان گرفته باشند یا حق مالکیت آن را داشته باشند) است را در اینستاگرام منتشر میکنند حمایت از حق کپی رایت به صورت خودکار برای کاربران اعمال می شود. کپی رایت یک نشانه است که به آثار خلاقانه ای که در قالب “شکل ثابت” (به عنوان مثال یک پست اینستاگرام) قرار میدهید به شما داده میشود که میگوید شما مالک آن هستید و میتوانید هر کاری که می خواهید با آن انجام دهید.

این بدان معنی است که هیچکس دیگر نمیتواند از این تصویر بدون مجوز شما استفاده کند (که شامل بازنشر می شود)، مگر اینکه با شرایط دیگری موافقت کرده باشید و به آنها اجازه دهید آن را انجام دهند. در این مورد، شما مجوز استفاده از عکسهای خود را به اینستاگرام داده اید، نه به میلیونها کاربر در پلتفرم.

ممکن است فکر کنید “اما بازنشر عکسها یک موضوع عادی است و همه از آن استفاده می کنند.” درست است. اما اجازه نگرفتن و بازنشر تصاویر دارای ریسک است. اینستاگرام تاکید می کند که بازنشر تصاویر کپی رایت درست نیست.

قوانین پنهان اینستاگرام که باید بدانید

بخش راهنمای اینستاگرام برخی از دستورالعمل های کپی رایت را مشخص میکند.

مطمئنا، 99 درصد افراد با به اشتراک گذاری تصاویرشان در اینستاگرام توسط شما مشکلی ندارند. با این حال، 1٪ از کاربران هستند که با آن موافق نیستند و اگر بدانند بدون مجوز آنها تصاویرشان را بازنشر کرده اید، ممکن است از شما برای نقض حق کپی رایت شکایت کنند.

اینستاگرام برای ارائه شکایت نقض حق کپی رایت یک فرآیند دارد، اما از کاربران میخواهد ابتدا سعی کنند خودشان آن را حل و فصل کنند. مسلما هیچ کس دوست ندارد درگیر بحث های قانونی و حقوقی شود.

اگر کسی از تصاویر شما استفاده میکند (با تگ کردن یا بدون تگ کردن شما)، اینستاگرام پیشنهاد میدهد در اولین اقدام با نقض کننده تماس بگیرید. شما همچنین میتوانید فرم گزارش حق کپی رایت آنلاین را پر کنید. اینستاگرام سپس ادعای شما را بررسی می کند و علیه نقض کننده اقدام میکند.

قوانین پنهان اینستاگرام که باید بدانید

توجه داشته باشید که علاوه بر اقدامی که اینستاگرام انجام میدهد، صاحب عکس میتواند به طور بالقوه برای نقض حق کپی رایت شکایت کند و مبلغ زیادی از ناقض بگیرد.

قوانین پنهان اینستاگرام که باید بدانید

اگر شما به طور مرتب مطالب دیگر کاربران اینستاگرام را بدون مجوز استفاده مجدد کنید، بر اساس همین قوانین پنهان اینستاگرام ، ممکن است حساب کاربری شما غیرفعال شود.

برای کمک به این مسئله استارتاپ هایی به وجود آمده اند. یکی از این شرکت ها Pixey است که توسط Sarah Stenhouse تاسیس شده است. .Stenhouse توضیح می دهد که هدف اصلی Pixey این است که به کاربران اینستاگرام این امکان را بدهد تا به راحتی عکس های خود را فروخته و مجوز بدهند. این تصاویر به طور مداوم به روزرسانی می شود.

ارائه این اطلاعات به معنای ترساندن شما از اشتراک گذاری در اینستاگرام نیست. فقط به منظور آگاهی از پیامدهای احتمالی اقدامات شماست و گاهی اوقات بهترین سیاست تماس با شخص و درخواست مجوز است.


ترفند پیشنهادی: ترفندهای کاربردی اینستاگرام و تکنیکهای پرطرفدار استفاده از آن


تیجه گیری از مطالعه قوانین پنهان اینستاگرام

شرکتها هر چند وقت یک بار قوانین و شرایط خود را به روز میکنند و شما با ادامه استفاده از سرویس و خدمات، در واقع با شرایط جدید موافقت می کنید. اینستاگرام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در بخش شرایط عمومی قوانین اینستاگرام ، این پلتفرم به سادگی و با پست کردن قوانین جدید در وبسایت ، آن را به روز میکند. این بدان معنی است که شما باید به صورت دوره ای بررسی کنید آیا قوانین به روزرسانی شده است یا خیر ، تا مطمئن شوید تغییراتی رخ نداده باشد که بر شما یا کسب و کارتان تأثیر بگذارد. خوشبختانه، هنگامی که تغییرات عمده در شبکه های اجتماعی اتفاق می افتد، معمولا فردی در مورد آن هشدار می دهد.

اینستاگرام، مانند اکثر پلتفرم های شبکه های اجتماعی ، به طور مداوم در حال تغییر و بروز رسانی است. اطلاعات این مقاله باید به شما کمک کند که حساب کاربری خود را حفظ کرده و با اطلاع از قوانین پنهان اینستاگرام ، آن را مجاز و قانونی نگه دارید و کسب و کار شما در این پلتفرم رشد کند و مثل همیشه، اگر شما در مورد چگونگی استفاده از یک ویژگی در پلتفرم سوالی دارید، تماس برقرار کرده و آن را بپرسید. معمولا اینستاگرم مشتاق کمک کردن به کاربران است.

 

منبع : Three Instagram Policies Marketers Often Overlook

Tags:
14s یادداشت ها
 1. سمانه 1 سال پیش

  سلام .
  این مطلب عالی بود. تقریبا کامل ترین چیزی بود ک خوندم.
  فقط دو مورد رو متوجه نشدم ک اگر بیشتر تو ضیح بدین ممنون میشم:
  1) کار برنامه pixy دقیقا چیه؟ من از طریق اون میتونم برای خودم حق کپی رایت بگیرم؟؟ یعنی میتونم روی کارهام کپی رایت داشته باشم تا کسی اونا رو کپی نکنه و در صورت کپی و استفاده مبلغی ب من پرداخت کنه؟؟
  2) من میخوام برای پستای اینستاگرامم حق کپی رایت داشته باشم تا هرکسی نتونه همینجکری ازش استفاده کنه. باید چکار کنم؟

  • نویسنده
   تیم آنالیز سونت اینفو 1 سال پیش

   سلام سمانه عزیز
   ممنون از اینکه همراه ما هستید.
   1. هدف استارت آپ pixey ایجاد فضایی برای فروش مجوز انتشار و بازنشر تصاویر و عکس های منحصر بفرد است.
   در واقع یه جور ایجاد حق کپی رایت هست که شما میتونید با آپلود تصاویر و عکس هاتون در وبسایت pixey و به واسطه این سایت حق انتشار و یا مجوز بازنشر تصاویرتون رو به اشخاص مختلف بفروشید. اگر عکس خلق شده و تصویربرداری شده توسط خود شما هست حتما از این استارت آپ استفاده و کسب درآمد کنید.
   2. اول سعی کنید از اینستاگرام تاییدیه اعتبار بگیرید از اون به بعد خیلی راحت تر میتونید پیگیر جریمه از اکانت هایی بشید که بدون مجوز شما تصاویر و پست های شمارو بازنر میکنند.
   میتونید از راهنمای دریافت تاییدیه اینستاگرام در همین سایت استفاده کنید.

 2. سپهر 12 ماه پیش

  سلام
  ممنون از توضيحاتتون ! ولى براى من يك سوالى پيش اومده :
  من چند روز پيش مى خواستم يك تكه ١ دقيقه اى از فيلم فايت كلاب رو توى اينستاگرام در پيج شخصى خودم بذارم كه اينستا بهم پيام داد كه بدليل كپى رايت ويديو بلاك شده !
  و چند روز قبل ترش هم شنيده بودم كه يك پيج معروف در اينستا به خاطر گذاشتن ويديوى گل هاى فوتبال بسته شده توسط اينستا !
  مى خواستم بدونم چه چيزهايى تحت اين قانون هستن ؟ عكس ها هم شامل ميشه ؟ يا فقط ويديو هاى معروفه ؟؟
  و اين كه روشى هست كه اينستا اجازه پست كردن اين ويديو هارو بده ؟؟

  • نویسنده
   تیم آنالیز سونت اینفو 12 ماه پیش

   سلام سپهر جان
   چند ماهی میشه که پلتفرم های شبکه های اجتماعی شروع به استفاده از ابزارهایی کردن که بتونه تصاویر و ویدئوهایی که مشابه آپلودهای قبلی هستند رو شناسایی کنه و یا از انتشارشون جلوگیری کنه، شرکت گوگل از این قابلیت در یوتیوب در ماه جولای رونمایی کرده و شرکت فیسبوک هم قبل از اون این قابلیت رو برای شبکه های اجتماعی زیر مجموعه اش راه اندازی کرده (مثل اینستاگرام).
   به نظر میرسه پیج ها علی الخصوص پیج های فارسی که اکثرا تولید محتوای منحصر به فرد به ویژه محتوای ویدئویی ندارند، باید در سیاست محتوادهی خودشون بازنگری کنن و به سمت استفاده از ویدئوهای شخصی برن.
   به شما پیشنهاد میکنم برای اشتراک گذاری این ویدئوها، بعد از کمی ویرایش و اختصاصی کردن اونها ازشون استفاده کنید. از ابزارهای ساخت و ویرایش فیلم و کلیپ کمک بگیرید.
   موفق باشید.

 3. رعنا 10 ماه پیش

  سلام، ممنون از مطلب عالی و فوق‌العادتون، منم دوبار ویدیوی یک دقیقه ای گذاشتم که یکیش آهنگی از سلنا گومز بود و دیگری قسمت کوتاهی از سریال ممنوعه که اینستاگرام هر دو رو بلاک کرد. حتی من این دومی رو هم کمی ادیت کردم اما بازم اینستاگرام بلاک کرد ویدیو رو، راهکار دیگری نداره فرمی چیزی پر کنیم، من حتی این ویدیوی دوم رو هم که گذاشتم عوامل سریال رو ادیت کردم.

 4. محسن سلچوقی 9 ماه پیش

  سلام وققتتون بخیر
  چطور قیل از اینکه ویدئو رو بارگزاری کنم بفهمم که موزیکش حق کپی رایت داره و نمیشه ویدئو رو بارگزاری کرد؟؟
  من با یه موزیک ویدئویی رو ادیت میکنم .1 روز وقتم رو میگیره بعد که میخوام بارگزاری کنم نمیشه.میخوام از قبل این رو بدونم که زحمت الکی نکشم :))

 5. علی 7 ماه پیش

  من یه تیکه از یه فیلم رو گذاشتم (هابیت) بهم پیام داده نقض قوانین کپی رایت😐
  الان باید چی کار کنم؟

 6. مصطفی حکیمی 7 ماه پیش

  من کلیپی خارجی تو صفحم گذاشتم اینستاگرام پیام هشدار داده بابت حق کپی رایت حالا چکار کنم

 7. Mey 6 ماه پیش

  سلام. صفحه من تو اینستا خیلی فعال بود. متاسفانه بدون اگاهی از یه کس و نام یه برند امریکایی استفاده کردم. تا اینکه بدون اطلاع اینستاگرام کلا پیج رو بست. وایمیل زد بهم که اگر شاکی شکایتش رو پس بگیره ما پیج رو بهتون بر میگردونیم. خواستم ببنیم میتونید کمکی بهم بکنید. ممنون

  • مهدی 5 ماه پیش

   سلام دقیقا برای منم همین مشکل پیش اومد راهی هست برا برگشتش؟

 8. مهدی صائمی 5 ماه پیش

  سلااااااام به شما خسته نباشید
  ما یه مشکلی داریم توی اینستاگرام…. ما تبلیغات رایگان می زاریم برای مشتریهامون… توی اینستاگرام می زاریم… این تبلیغ کلیپ 20 تا 60 ثانیه است که یه آهنگ پس زمینه هم براش می زاریم… ولی هر چند وقت یه دفعه وقتی پست می زاریم… مخاطبان نمی توانند پست را مشاهده کنند… یعنی کلیپ ساخته شده بارگذاری می شود ولی کسی نمی تواند آنرا ببیند… پیغامی که اینستاگرام می ده اینه:
  your video has been blocked
  یکی از همکارام می گه به خاطر موسیقی هست… اتفاقا موسیقی پس زمینه رو عوض می کنیم و دوباره همون کلیپ رو با موسیقی جدید می زاریم مشکل حل می شه
  می خام بدونم آیا واقعا اینستاگرام می تونه تشخیص بده که موزیک ساخته شده چیه که بخواد بخاطر قانون کپی رایت کلیپ رو بلاک کنه؟؟
  منتظر پاسخ شما هستم… سپاسگزارم

  • ناشناس 4 ماه پیش

   معلومه که میفهمه موسیقی پس زمینه ویدئو چه است!
   در حد اپ شازم هم داشته باشند (که دارند) متوجه می شوند.

 9. محمد 4 ماه پیش

  ایا پیج خرید فروش فالور امکان بلاک شدنش هست و چند تا پیج با یه عکس پروفایل بزنیم مشکلی که پیش نمیاد

 10. hadis 2 ماه پیش

  سلام . اگر دقت کرده باشید سایت های دیگری مثل pictame و imggra هستن ک پست ها رو بازنشر میکنن . اگر ممکنه راجب این سایتا توصیح مختصری بوین و اینکه من دوست ندارم این اتفاق در مورد پست هام بیوفته !

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟