ریزش اعضای کانال تلگرام و روش های کاهش آن
5/5 (3)

ریزش اعضای کانال تلگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

ریزش اعضای کانال تلگرام و روش های کاهش آن

یکی از ملاکهای اصلی سنجش میزان موفقیت کانال تلگرام جذب تعداد اعضا و مخاطبین بیشتر است که علاوه بر افزایش درآمد، اعتبار و اقبال بیشتر کاربران نسبت به کانال را در پی خواهد داشت. در کنار افزایش تعداد اعضای کانال که یکی از چالشها و دغدغه های اصلی مدیران کانال هاست، مسئله ریزش اعضای کانال تلگرام نیز بسیار مهم و قابل توجه است و به نوعی برنامه افزایش اعضای کانال ها بر اساس سرعت و میزان ریزش ممبر ها تنظیم میشود.


مطلب آموزشی مرتبط: موفقیت در ایجاد کانال تلگرام


تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تصمیم گرفت با توجه به چالش ریزش اعضای کانال تلگرام که امری کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر برای تقریبا تمامی کانالهای تلگرام است، با بررسی جامع و به همراه پشتوانه تجربه بالا در شبکه های اجتماعی، مقاله ریزش اعضای کانال تلگرام و روشهای کاهش آن را تدوین و ارائه کند. در واقع مخاطبان اصلی این مقاله مدیران کانال های تلگرام میباشند و امید است با مطالعه این مقاله بتوانند راه حل های مناسبی جهت کاهش سرعت و میزان ریزش اعضای کانال تلگرام خود داشته باشند. همچنین کاربران و اعضای کانال های تلگرام نیز با چالشهای متعددی که مدیران کانال ها با آن مواجهند آشنایی بیشتری پیدا کرده و با تعاملی مناسب با مدیران کانال ها، آنها را در ارائه خدمات بهتر کمک کنند.


مطلب آموزشی مرتبط: افزایش تعداد اعضا در کانال تلگرام


مهمترین و کلیدی ترین روشهای کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام به شرح زیر میباشند:

1. تعیین برنامه زمانبندی فعالیت و استراحت کانال

همانگونه که تضمین موفقیت یک کانال مستلزم وجود استراتژی و برنامه ای مناسب برای مدیریت کانال است، کاهش سرعت و میزان ریزش اعضای کانال تلگرام نیز با یک برنامه زمانبندی که بتواند نحوه فعالیت و زمان استراحت کانال را شفاف کند، رابطه مستقیم دارد. قطعا کانالهایی که زمان شروع و پایان فعالیت آنها مشخص بوده و کاربران از نحوه فعالیت آنها آگاهی دارند، با استقبال بیشتری مواجه شده و به همان میزان ریزش اعضای کانال تلگرام آنها به مراتب کمتر خواهد بود. همچنین قراردادن پستهای شروع و پایان فعالیت کانال (همانند صبح بخیر و شب بخیر) نیز میتواند جهت تاکید بر وجود برنامه فعالیتهای کانال مناسب باشد.

2. ارسال پست دارای محتوای متناسب با موضوع کانال

هر چه نسبت تعداد پست های اصلی (پست های دارای محتوای متناسب با موضوع کانال) به کل پستهای کانال بیشتر باشد ریزش اعضای کانال تلگرام کمتر خواهد شد. البته این بدان معنی نیست که تمامی پستها مرتبط با موضوع کانال باشند و حتی در بعضی کانالها برای جلوگیری از خستگی کاربران به دلیل یکنواختی مطالب، از پست های غیر مرتبط با موضوع کانال و معمولا سرگرم کننده نیز استفاده میشود. اینکار نه تنها باعث ریزش اعضای کانال تلگرام نمیشود، بلکه افزایش جذابیت کانال را نیز به همراه خواهد داشت.

اینکه به چه نسبت پستهای مرتبط با موضوع کانال وجود داشته باشد کاملا نسبی است و بسته به موضوع کانال متغیر است. اما قانون این است که تعداد پستهای اصلی بایستی به حدی باشند که اعضای کانال پس از خواندن مطالب احساس کنند به هدف خود از مطالعه مطالب کانال رسیده اند و به دلیل نارضایتی ناشی از عدم تناسب تعداد پست های اصلی به کل پست ها، از کانال خارج نشوند.

3. ارسال پست ها به تعداد مناسب

میزان ریزش اعضای کانال تلگرام رابطه مستقیم با تعداد پستهایی دارد که روزانه در کانال قرار داده میشوند. برای تعدادی از افراد این باور غلط شکل گرفته که هر چه تعداد پستها بیشتر باشد جذابیت کانال نیز بیشتر خواهد شد و باعث حفظ اعضای بیشتری خواهد شد. در صورتیکه این باور کاملا اشتباه است و ارسال بیش از حد پست باعث افزایش سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام خواهد شد. چه بسا تعدادی از کانال ها با ارسال فقط 2 پست در طول روز به موفقیت دست یافته اند.

برای تعیین تعداد پستها نیز قانون مشخصی وجود ندارد، اما مسلما برای کانال های تخصصی این تعداد بایستی کمتر از کانال های عمومی باشد. همچنین کانالهای خبری نیز به واسطه موضوعشان تعداد پستهای بیشتری نسبت به مابقی کانال ها ارسال میکنند. پیشنهاد ما برای تعیین تعداد پستها این است که در ابتدا از تجربه کانالهای موفق و مشابه با موضوع خود الگو برداری کنید و سپس با بررسی کانال در زمانهای مختلف و استفاده از کمی آزمون و خطا، نسبت به تعیین تعداد پستهای کانالتان تصمیم گیری کنید.


مطلب مرتبط: آرشیو موضوعی کانال های تلگرام


4. نمایش تبلیغات دارای محتوای مناسب و به تعداد بهینه

هر چند عدم نمایش تبلیغ یکی از راههای کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام به دلیل رضایت بیشتر اعضای کانال است، اما با توجه به اینکه ادامه فعالیت کانال همانند هر فعالیت تجاری دیگری نیازمند کسب درآمد است و بدون آن توجیهی برای سرمایه گذاری جهت ساخت و مدیریت کانال وجود ندارد، پس بایستی جهت کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام، استراتژی مشخصی برای افزایش اثربخشی تبلیغات تدوین کرده باشید.

نکاتی که در این خصوص میتوانند اثربخش باشند، به این شرح میباشند:

کلیدهای اثربخشی تبلیغات :

– از صحت و اعتبار محتویات تبلیغ اطمینان کامل پیدا کنید. مسلما تبلیغاتی که معتبر بوده و استفاده از محتویات آنها برای اعضای کانال ایجاد مزیت میکنند، به کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام کمک شایانی خواهند نمود.

– به هیچ عنوان از تبلیغات غیر اخلاقی و مغایر با قوانین حکومتی و عرف جامعه در کانالتان استفاده نکنید. اینگونه تبلیغات علاوه بر اینکه باعث افزایش ریزش اعضای کانال تلگرام میشوند و میتوانند تبعات بعضا جبران ناپذیری برای مدیران کانالها نیز به همراه داشته باشند.


مطلب آموزشی مرتبط: رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام


– تعداد تبلیغات کانال را متناسب با تعداد پستهای آن تنظیم کنید تا باعث خروج اعضای کانال به دلیل ایجاد خستگی و نارضایتی از محتویات کانال نشود.

– هر تبلیغ را پس از چند پست نمایش دهید و به هیچ عنوان چندین تبلیغ را پست سر هم نمایش ندهید. تنها استثنا در این خصوص تبلیغات و تبادلات شبانه است که نمایش چندین تبلیغ پست سر هم در این حالت بلامانع است.

– چنانچه تبلیغات متناسب با موضوع کانال خود داشته باشید علاوه بر کسب درآمد بیشتر از تبلیغات ، برای اعضای کانال نیز می توانید مزیت هایی ایجاد کنید. (این نکته بیشتر برای کانال های تخصصی مصداق دارد.)

5. اطلاع رسانی به اعضای کانال جهت زمان تبادل

تعدادی از کانالهای تلگرام جهت حفظ یا کاهش سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام خود اقدام به تبادل با دیگر کانال ها (تبلیغات متقابل و بدون هزینه) میکنند. در صورتیکه شما برنامه تبادل را تدوین کرده اید حتما قبل از تبادل بوسیله ارسال پست یا استیکر به اعضای کانالتان اطلاع رسانی کنید. علاوه بر آن هدف خود را از انجام تبادل ذکر و ساعت شروع و پایان آن را نیز عنوان کنید.

به این نکته نیز توجه کامل داشته باشید که تبادل نوعی تبلیغ در کانال شماست و اعتبار و کیفیت کانال هایی که با آنها تبادل میکنید، قطعا بر روی اعتبار کانال شما نیز اثرگذار خواهند بود و در صورت عدم توجه به این نکته، نه تنها تبادل اثر مثبت نخواهد داشت بلکه باعث افزایش و تسریع ریزش اعضای کانال تلگرام شما خواهد شد.

6. ارسال همزمان بیش از یک پست در کانال

یکی از دلایل ریزش اعضای کانال های تلگرام، ارسال پست است!!! شاید این مسئله کاملا غیر منطقی باشد، اما در عمل برای بیشتر کانالها اتفاق می افتد و به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. همزمان با ارسال پست در کانال ، تعدادی ریزش با سرعت کم و زیاد اتفاق می افتد و تفاوتی نمی کند چه پستی باشد ( محتوای پست فقط بر سرعت ریزش موثر است ).

برای کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام ناشی از ارسال پست ، یک روش ، ارسال پست به تعداد مناسب است که در قسمت 3 به تفصیل توضیح داده شد. روش دیگر ، ارسال همزمان چند پست به جای یک پست است (در صورت امکان) و پیشنهاد ما ارسال 2 و یا حداکثر 4 پست بر اساس موضوع کانال تلگرام و به صورت همزمان است. در این حالت به جای اینکه به طور نمونه اعلان ارسال 10 بار پست جدید در کانال نمایش یابد، 5 بار اتفاق می افتد و باعث کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام خواهد شد.

7. خاموش کردن آیکون مربوط به صدای اعلان ارسال پست جدید

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش ریزش اعضای کانال تلگرام میشود فعال بودن آیکن مربوط به صدای اعلان ارسال پست است!!! این مسئله نیز به نظر غیر منطقی است، اما در هر صورت فعال بودن آن برای اعضایی که گزینه مربوط به اعلان ارسال پیامهای کانال در تنظیمات تلگرام آنها فعال است، باعث افزایش ریزش اعضای کانال تلگرامشان خواهد شد. راه حل آن بسیار ساده است: آیکن مربوط به صدای اعلان ارسال پست در کانالتان را غیرفعال کنید!!! (آیکن مربوطه به شکل زنگ در پایین کانال نمایش داده شده است).

البته در نظر داشته باشید این شیوه جهت کانالهایی که سرعت ریزش بالایی دارند و به صورت موقت جهت کنترل و کاهش سرعت ریزش مخاطبین پیشنهاد میشود (حدود یک هفته). در صورت غیرفعال بودن این مورد در طی زمان طولانی، باعث کاهش تعداد بازدید (ویو) از پستهای کانال تلگرام ما خواهد شد.

8. استفاده از قابلیت فوروارد برای پستهای جذاب

کم هزینه ترین روش افزایش اعضای کانال تلگرام، استفاده از پستهایی است که به دلیل جذابیت آنها توسط اعضای کانال به گروه ها و یا کانتکت هایشان فوروارد میشوند. با این کار چنانچه این پستها برای افراد دیگر نیز جذابیت بالایی داشته باشد، ممکن است افراد وارد کانال اصلی پست شده و عضو آن شوند. هر چند این روش تعداد اعضای زیادی را به کانال اضافه نمیکند و جزو روشهای اصلی افزایش ممبر کانال نیست، اما میتواند تاثیری هر چند کم بر روی کاهش میزان یا سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام داشته باشد. علاوه بر این وجود پستهای جداب در کانال باعث ماندگاری بیشتر اعضای کانال شده و از این بابت نیز ایجاد مزیت میکند.

9. استفاده از روش مناسب جهت افزایش اعضای کانال

سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام رابطه مستقیم با سرعت افزایش اعضای آن دارد. هر چه سرعت افزایش اعضا زیاد شود به همان نسبت سرعت ریزش نیز بالا خواهد رفت و از اینرو انتخاب روش مناسب برای افزایش اعضا از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد. توصیه ما این است که جهت کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام در انتخاب روش افزایش اعضا بررسی کامل را انجام دهید و با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. همچنین تا حد ممکن از انتخاب روشهایی که سرعت افزایش اعضای آنها بالاست اجتناب کنید.

سخن آخر

ریزش اعضای کانال تلگرام امری کاملا طبیعی است و با سرعت کم و زیاد برای اکثر کانال ها اتفاق می افتد، پس از این بابت نگران نباشید.

تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تلاش نمود با بررسی کامل و همه جانبه، مهمترین و کلیدی ترین نکات مربوط به ریزش اعضای کانال تلگرام را تدوین و در این مقاله ارائه کند. امیدواریم با به کارگیری محتویات و نکات این مقاله بتوانید راهکارهای مدیریت ریزش اعضای کانال تلگرام خود را انتخاب و آنها را به کار بگیرید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟