ریزش اعضای کانال تلگرام و روش های کاهش آن

” ریزش اعضای کانال تلگرام و روش های کاهش آن ” از مجموعه مطالب آموزشی مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی “سونت باکس”

مقدمه

یکی از ملاک های اصلی سنجش میزان موفقیت کانال تلگرام جذب تعداد اعضا و مخاطبین بیشتر است که علاوه بر افزایش درآمد ، اعتبار و اقبال بیشتر کاربران نسبت به کانال را در پی خواهد داشت. در کنار افزایش تعداد اعضای کانال که یکی از چالش ها و دغدغه های اصلی مدیران کانال هاست ، مسئله ریزش اعضای کانال تلگرام نیز بسیار مهم و قابل توجه است و به نوعی برنامه افزایش اعضای کانال ها بر اساس سرعت و میزان ریزش ممبر ها تنظیم می شود.

تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تصمیم گرفت با توجه به چالش ریزش اعضای کانال تلگرام که امری کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر برای تقریبا تمامی کانال های تلگرام است ، با بررسی جامع و به همراه پشتوانه تجربه بالا در شبکه های اجتماعی ، مقاله ریزش اعضای کانال تلگرام و روش های کاهش آن را تدوین و ارائه کند. در واقع مخاطبان اصلی این مقاله مدیران کانال های تلگرام می باشند و امید است با مطالعه این مقاله بتوانند راه حل های مناسبی جهت کاهش سرعت و میزان ریزش اعضای کانال تلگرام خود داشته باشند. همچنین کاربران و اعضای کانال های تلگرام نیز با چالش های متعددی که مدیران کانال ها با آن مواجهند آشنایی بیشتری پیدا کرده و با تعاملی مناسب با مدیران کانال ها ، آن ها را در ارائه خدمات بهتر کمک کنند.

مهمترین و کلیدی ترین روش های کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام به شرح زیر می باشند:

1- تعیین برنامه زمانبندی فعالیت و استراحت کانال

همانگونه که تضمین موفقیت یک کانال مستلزم وجود استراتژی و برنامه ای مناسب برای مدیریت کانال است ، کاهش سرعت و میزان ریزش اعضای کانال تلگرام نیز با یک برنامه زمانبندی که بتواند نحوه فعالیت و زمان استراحت کانال را شفاف کند ، رابطه مستقیم دارد. قطعا کانال هایی که زمان شروع و پایان فعالیت آن ها مشخص بوده و کاربران از نحوه فعالیت آن ها آگاهی دارند ، با استقبال بیشتری مواجه شده و به همان میزان ریزش اعضای کانال تلگرام آن ها به مراتب کمتر خواهد بود. همچنین قراردادن پست های شروع و پایان فعالیت کانال ( همانند صبح بخیر و شب بخیر ) نیز می تواند جهت تاکید بر وجود برنامه فعالیت های کانال مناسب باشد.

2- ارسال پست دارای محتوای متناسب با موضوع کانال

هر چه نسبت تعداد پست های اصلی ( پست های دارای محتوای متناسب با موضوع کانال ) به کل پست های کانال بیشتر باشد ریزش اعضای کانال تلگرام کمتر خواهد شد. البته این بدان معنی نیست که تمامی پست ها مرتبط با موضوع کانال باشند و حتی در بعضی کانال ها برای جلوگیری از خستگی کاربران به دلیل یکنواختی مطالب ، از پست های غیر مرتبط با موضوع کانال و معمولا سرگرم کننده نیز استفاده می شود. این کار نه تنها باعث ریزش اعضای کانال تلگرام نمی شود، بلکه افزایش جذابیت کانال را نیز به همراه خواهد داشت.

اینکه به چه نسبت پست های مرتبط با موضوع کانال وجود داشته باشد کاملا نسبی است و بسته به موضوع کانال متغیر است. اما قانون این است که تعداد پست های اصلی بایستی به حدی باشند که اعضای کانال پس از خواندن مطالب احساس کنند به هدف خود از مطالعه مطالب کانال رسیده اند و به دلیل نارضایتی ناشی از عدم تناسب تعداد پست های اصلی به کل پست ها ، از کانال خارج نشوند.

3- ارسال پست ها به تعداد مناسب

میزان ریزش اعضای کانال تلگرام رابطه مستقیم با تعداد پست هایی دارد که روزانه در کانال قرار داده می شوند. برای تعدادی از افراد این باور غلط شکل گرفته که هر چه تعداد پست ها بیشتر باشد جذابیت کانال نیز بیشتر خواهد شد و باعث حفظ اعضای بیشتری خواهد شد. در صورتیکه این باور کاملا اشتباه است و ارسال بیش از حد پست باعث افزایش سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام خواهد شد. چه بسا تعدادی از کانال ها با ارسال فقط 2 پست در طول روز به موفقیت دست یافته اند.

برای تعیین تعداد پست ها نیز قانون مشخصی وجود ندارد ، اما مسلما برای کانال های تخصصی این تعداد بایستی کمتر از کانال های عمومی باشد. همچنین کانال های خبری نیز به واسطه موضوعشان تعداد پست های بیشتری نسبت به مابقی کانال ها ارسال می کنند. پیشنهاد ما برای تعیین تعداد پست ها این است که در ابتدا از تجربه کانال های موفق و مشابه با موضوع خود الگو برداری کنید و سپس با بررسی کانال در زمان های مختلف و استفاده از کمی آزمون و خطا ، نسبت به تعیین تعداد پست های کانالتان تصمیم گیری کنید.

4- نمایش تبلیغات دارای محتوای مناسب و به تعداد بهینه

هر چند عدم نمایش تبلیغ یکی از راه های کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام به دلیل رضایت بیشتر اعضای کانال است ، اما با توجه به اینکه ادامه فعالیت کانال همانند هر فعالیت تجاری دیگری نیازمند کسب درآمد است و بدون آن توجیهی برای سرمایه گذاری جهت ساخت و مدیریت کانال وجود ندارد ، پس بایستی جهت کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام ، استراتژی مشخصی برای افزایش اثربخشی تبلیغات تدوین کرده باشید.

نکاتی که در این خصوص می توانند اثربخش باشند ، به این شرح می باشند :

 

کلیدهای اثربخشی تبلیغات :

– از صحت و اعتبار محتویات تبلیغ اطمینان کامل پیدا کنید. مسلما تبلیغاتی که معتبر بوده و استفاده از محتویات آن ها برای اعضای کانال ایجاد مزیت می کنند ، به کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام کمک شایانی خواهند نمود.

– به هیچ عنوان از تبلیغات غیر اخلاقی و مغایر با قوانین حکومتی و عرف جامعه در کانالتان استفاده نکنید. اینگونه تبلیغات علاوه بر اینکه باعث افزایش ریزش اعضای کانال تلگرام می شوند می توانند تبعات بعضا جبران ناپذیری برای مدیران کانال ها نیز به همراه داشته باشند.

( نکات مربوط به رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام را در سونت باکس مطالعه کنید )

– تعداد تبلیغات کانال را متناسب با تعداد پست های آن تنظیم کنید تا باعث خروج اعضای کانال به دلیل ایجاد خستگی و نارضایتی از محتویات کانال نشود.

– هر تبلیغ را پس از چند پست نمایش دهید و به هیچ عنوان چندین تبلیغ را پست سر هم نمایش ندهید. تنها استثنا در این خصوص تبلیغات و تبادلات شبانه است که نمایش چندین تبلیغ پست سر هم در این حالت بلامانع است.

– چنانچه تبلیغات متناسب با موضوع کانال خود داشته باشید علاوه بر کسب درآمد بیشتر از تبلیغات ، برای اعضای کانال نیز می توانید مزیت هایی ایجاد کنید. ( این نکته بیشتر برای کانال های تخصصی مصداق دارد.)

5- اطلاع رسانی به اعضای کانال جهت زمان تبادل

تعدادی از کانال های تلگرام جهت حفظ یا کاهش سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام خود اقدام به تبادل با دیگر کانال ها (تبلیغات متقابل و بدون هزینه) می کنند. در صورتیکه شما برنامه تبادل را تدوین کرده اید حتما قبل از تبادل بوسیله ارسال پست یا استیکر به اعضای کانالتان اطلاع رسانی کنید. علاوه بر آن هدف خود را از انجام تبادل ذکر و ساعت شروع و پایان آن را نیز عنوان کنید.

به این نکته نیز توجه کامل داشته باشید که تبادل نوعی تبلیغ در کانال شماست و اعتبار و کیفیت کانال هایی که با آن ها تبادل می کنید ، قطعا بر روی اعتبار کانال شما نیز اثرگذار خواهند بود و در صورت عدم توجه به این نکته ، نه تنها تبادل اثر مثبت نخواهد داشت بلکه باعث افزایش و تسریع ریزش اعضای کانال تلگرام شما خواهد شد.

 

6- ارسال همزمان بیش از یک پست در کانال

یکی از دلایل ریزش اعضای کانال های تلگرام ، ارسال پست است !!! شاید این مسئله کاملا غیر منطقی باشد ، اما در عمل برای بیشتر کانال ها اتفاق می افتد و به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. همزمان با ارسال پست در کانال ، تعدادی ریزش با سرعت کم و زیاد اتفاق می افتد و تفاوتی نمی کند چه پستی باشد ( محتوای پست فقط بر سرعت ریزش موثر است ).

برای کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام ناشی از ارسال پست ، یک روش ، ارسال پست به تعداد مناسب است که در قسمت 3 به تفصیل توضیح داده شد. روش دیگر ، ارسال همزمان چند پست به جای یک پست است ( در صورت امکان ) و پسشنهاد ما ارسال 2 و یا حداکثر 4 پست بر اساس موضوع کانال تلگرام و به صورت همزمان است. در این حالت به جای اینکه به طور نمونه اعلان ارسال 10 بار پست جدید در کانال نمایش یابد ، 5 بار اتفاق می افتد و باعث کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام خواهد شد.

 

7- خاموش کردن آیکون مربوط به صدای اعلان ارسال پست جدید

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش ریزش اعضای کانال تلگرام می شود فعال بودن آیکن مربوط به صدای اعلان ارسال پست است !!! این مسئله نیز به نظر غیر منطقی است ، اما در هر صورت فعال بودن آن برای اعضایی که گزینه مربوط به اعلان ارسال پیام های کانال در تنظیمات تلگرام آن ها فعال است ، باعث افزایش ریزش اعضای کانال تلگرامشان خواهد شد. راه حل آن بسیار ساده است : آیکن مربوط به صدای اعلان ارسال پست در کانالتان را غیر فعال کنید !!! (آیکن مربوطه به شکل زنگ در پایین کانال نمایش داده شده است).

البته در نظر داشته باشید این شیوه جهت کانال هایی که سرعت ریزش بالایی دارند و به صورت موقت جهت کنترل و کاهش سرعت ریزش مخاطبین پیشنهاد می شود (حدود یک هفته). در صورت غیرفعال بودن این مورد در طی زمان طولانی ، باعث کاهش تعداد بازدید (ویو) از پست های کانال تلگرام ما خواهد شد.

 

8- استفاده از قابلیت فوروارد برای پست های جذاب

کم هزینه ترین روش افزایش اعضای کانال تلگرام ، استفاده از پست هایی است که به دلیل جذابیت آن ها توسط اعضای کانال به گروه ها و یا کانتکت هایشان فوروارد می شوند. با این کار چنانچه این پست ها برای افراد دیگر نیز جذابیت بالایی داشته باشد ، ممکن است افراد وارد کانال اصلی پست شده و عضو آن شوند. هر چند این روش تعداد اعضای زیادی را به کانال اضافه نمی کند و جزء روش های اصلی افزایش ممبر کانال نیست ، اما می تواند تاثیری هر چند کم بر روی کاهش میزان یا سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام داشته باشد. علاوه بر این وجود پست های جداب در کانال باعث ماندگاری بیشتر اعضای کانال شده و از این بابت نیز ایجاد مزیت می کند.

 

9- استفاده از روش مناسب جهت افزایش اعضای کانال

سرعت ریزش اعضای کانال تلگرام رابطه مستقیم با سرعت افزایش اعضای آن دارد. هر چه سرعت افزایش اعضا زیاد شود به همان نسبت سرعت ریزش نیز بالا خواهد رفت و از اینرو انتخاب روش مناسب برای افزایش اعضا از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد. توصیه ما این است که جهت کاهش ریزش اعضای کانال تلگرام در انتخاب روش افزایش اعضا بررسی کامل را انجام دهید و با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. همچنین تا حد ممکن از انتخاب روش هایی که سرعت افزایش اعضای آن ها بالاست اجتناب کنید.

 

سخن آخر :

ریزش اعضای کانال تلگرام امری کاملا طبیعی است و با سرعت کم و زیاد برای اکثر کانال ها اتفاق می افتد ، پس از این بابت نگران نباشید.

تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تلاش نمود با بررسی کامل و همه جانبه ، مهم ترین و کلیدی ترین نکات مربوط به ریزش اعضای کانال تلگرام را تدوین و در این مقاله ارائه کند. امیدواریم با به کارگیری محتویات و نکات این مقاله بتوانید راهکارهای مدیریت ریزش اعضای کانال تلگرام خود را انتخاب و آن ها را به کار بگیرید.

در آخر خواهشمندیم با بیان نظرات و پیشنهادات خود ، ما را در بهبود این مقاله و سایر مقالات در حوزه شبکه های اجتماعی یاری رسانید.

معرفی بهترین های شبکه های اجتماعی

مطالب کاربردی شبکه های اجتماعی

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟