تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام
4.71/5 (7)

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

آیا در Instagram و Facebook تبلیغ میکنید؟ نمیدانید برای هر پلتفرم چقدر بودجه اختصاص دهید؟

در این مقاله، نحوه استفاده از قابلیت split test فیسبوک برای بهینه سازی توزیع هزینه تبلیغات خود در فیسبوک و اینستاگرام خواهید آموخت.

آيا تخصیص هزینه تبلیغات به صورت اتوماتیک به نفع شماست؟

هنگامیکه از طریق پلتفرم فیسبوک تبلیغ میکنید، چهار گزینه اصلی برای محل تبلیغات در اختیار دارید: فیسبوک، اینستاگرام، شبکه مخاطبان (Audience Network) و مسنجر.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

بسیاری از صاحبان کسب و کار کوچک به قابلیت تعیین مکان تبلیغ به صورت اتوماتیک (توصیه شده) در فیسبوک اعتماد میکنند تا بودجه تبلیغاتی خود را بین این گزینه ها تقسیم کند.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

در حالیکه اکثر کسب و کارها نتایج خوبی از این گزینه کسب خواهند کرد، اما ممکن است با خود فکر کنید شاید صرف هزینه های بیشتری در Instagram نتایج بهتری برای شما داشته باشد. یا اینکه مطمئن نیستید تبلیغات اینستاگرام برای شما کارساز باشد.


مطلب مرتبط: راهنمای کامل تبلیغات اینستاگرام


پس چطور باید انتخاب کنید؟ در یک کمپین با دو مجموعه تبلیغ (ad set) یکسان، split test انجام دهید و بودجه تبلیغات را به صورت 50/50 بین فیسبوک و اینستاگرام تقسیم کنید.
قابلیت split test فیسبوک به شما این امکان را میدهد به سرعت و به سادگی نسخه های مختلف کمپین های تبلیغاتی خود را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک بهتر عمل میکند، به این ترتیب میتوانید تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات واقعی بگیرید تا بتوانید کمپین های آینده خود را بهبود بخشید.

1. تنظیمات Split Test برای فیسبوک و اینستاگرام

ابتدا، Facebook Business Manager یا Ads Manager را باز کنید و یک کمپین جدید ایجاد کنید. توجه داشته باشید که قابلیت split test فیس بوک با 10 هدف زیر کار میکند:

ترافیک، نصب اپلیکیشن، جذب مخاطب، تبدیل، بازدید ویدئو، فروش کاتالوگ، دسترسی، مشارکت، پیام ، و آگاهی از برند.

برای این مثال، هدف را ترافیک (Traffic) انتخاب کنید. پس از انتخاب هدف خود، نامی برای کمپین خود تایپ کنید و گزینه Create Split Test را فعال کنید که درست زیر آن قرار دارد. سپس Continue را کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

در بخش Variable، در منوی کشویی چهار گزینه: Creative، بهینه سازی تحویل (Delivery Optimization)، مخاطبان (Audience) و مکان تبلیغ (Placement) وجود دارد. برای این تست، Placement را انتخاب کنید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

پس از انتخاب، فیسبوک به طور خودکار دو مجموعه آگهی مجزا ایجاد میکند که میتوانید برای تمرکز روی یک پلتفرم خاص آن را تغییر دهید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

در بخش Ad Set A، بر روی گزینه گزینه Edit Placements کلیک کنید تا همه گزینه های موجود در دسترس را مشاهده کنید. Instagram ،Audience Network و Messenger را غیرفعال کنید. با اینکار اطمینان حاصل خواهید کرد که آگهی فقط در فید فیسبوک، مقالات، ویدیوها، ستون سمت راست، ویدیوهای پیشنهادی، بازار و استوری قرار خواهد گرفت.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

حالا به بخش Ad Set B در قسمت پایین بروید و روی گزینه Edit Placements کلیک کنید. این بار Facebook ،Audience Network و Messenger را انتخاب کنید. با اینکار اطمینان حاصل خواهید کرد که تبلیغ فقط در فید و استوری اینستاگرام قرار خواهد گرفت.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

اگر در بخش Mobile Devices & Operating Systems تنظیماتی را تغییر دهید یا از هر گونه استثناء خاص استفاده کنید، مطمئن شوید نامگذاری ها یا عبارات مشابه در هر دو مجموعه آگهی استفاده کنید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

اکنون در بخش Audience و در بخش Delivery Optimization در مجموعه آگهی جزییات را پر کنید.

هنگامیکه به بخش Split Test Budget & Schedule رسیدید، دو گزینه را خواهید دید: Lifetime Budget و Daily Budget. برای این تست، Daily Budget را انتخاب کنید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

خواهید دید که فیسبوک به صورت خودکار 200 دلار برای بودجه روزانه پیشنهاد میکند. از آنجا که در مرحله آزمایش و یادگیری هستید تا بدانید چه مقدار بودجه و در کجا اختصاص دهید، نیازی به صرف این مقدار پول ندارید. با یک بودجه روزانه 2 تا 5 دلار شروع کنید.

مرحله بعد متغیرها هستند. دو گزینه در منوی کشویی Split مشاهده میکنید: Even Split  و Weighted Split. گزینه Even Split را انتخاب کنید. این تنظیمات تضمین میکند که 50% از بودجه شما برای تبلیغات در فیسبوک و 50% برای تبلیغات در اینستاگرام اختصاص داده میشود.


مطلب مرتبط: 7 نکته اساسی در راه اندازی کمپین تبلیغاتی در اینستاگرام


تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

برای زمانبندی، دو گزینه دارید. اگر گزینه Run Split Test Starting Today را انتخاب میکنید، 7 Days از منوی کشویی Duration انتخاب کنید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

اگر گزینه Set a Start and End Date را انتخاب کنید، یک بازه 7 روزه را مشخص کنید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

مدت زمان تست شما با توجه ویژگیهای منحصر به فرد مخاطبان شما متفاوت است، اما باید نتایج را در 4-7 روز ببینید.

نکته: هر زمان که یک split test فیسبوک اجرا میکنید، باید فقط یک متغیر را در یک زمان تست کنید. از آنجا که شما در حال تست مکان قرار دادن تبلیغ هستید، باید مطمئن شوید که در هر دو مجموعه آگهی یک آگهی یکسان را اجرا کنید. هرگونه تفاوت در تصاویر، متن آگهی و یا فراخوان، نتایج را منحرف خواهد کرد.


مطلب مرتبط: 3 روش تبلیغ در استوری اینستاگرام


2. نتایج را آنالیز کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، توصیه میکنم که کمپین خود را برای یک هفته اجرا کنید. در پایان این بازه زمانی، میتوانید نتایج را بررسی کنید.

Facebook Ads Manager را باز کنید و بر روی زبانه Campaigns کلیک کنید. برای سریع تر پیدا کردن کمپین split test خود، به دنبال یک آیکون شبیه بطری کوچکی در کنار نام کمپین بگردید.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

روی نام کمپین کلیک کنید و سپس روی سطح Ad Set کلیک کنید تا نتایج را نشان دهد و مقایسه کند.


مطلب مرتبط: آموزش آنالیز اینستاگرام و معرفی 7 ابزار کمکی برتر آنالیز


3. استفاده از نتایج عملکرد برای اختصاص بودجه بین فیسبوک و اینستاگرام

برای بررسی نتیجه تبلیغ، هزینه تبلیغات را بررسی کنید. در اینجا می بینید که هزینه تبلیغات در هر دو پلتفرم نسبتا برابر است.

تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

سپس میتوانید دسترسی و فرکانس را بررسی کنید. در اینجا تقریبا با هم برابرند و اختلاف فاحشی ندارند. در نهایت به هزینه در ازای نتیجه (cost per result) نگاه کنید تا به شما کمک کند تصمیم بگیرید چگونه بودجه خود را بین مکانهای مختلف تقسیم کنید:

  • اگر هزینه برای هر نتیجه (cost per result) برای Instagram  پایین باشد، بیشتر هزینه های تبلیغ خود را برای اجرای کمپین اینستاگرام تخصیص دهید.
  • اگر هزینه برای هر نتیجه (cost per result) برای فیسبوک کمتر باشد، هزینه های کمتری برای اجرای کمپین اینستاگرام تخصیص دهید.

اگر بعد از یک هفته اختلاف فاحشی بین دو کمپین مشاهده نکردید، آن را برای 7 روز دیگر تمدید کنید.


مطلب مرتبط: چگونه با Facebook Analytics شروع به کار کنید؟


نتیجه گیری از تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام

متاسفانه پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد: “چطور باید بودجه تبلیغات خود را بین فیسبوک و اینستاگرام تقسیم کنم؟” برای برخی از کسب و کارها، تقسیم بودجه به صورت نصف نصف بهترین نتیجه را دارد. بعضی دیگر ممکن است متوجه شوند که بهترین نتیجه را زمانی میگیرند که  75% بودجه خود را در فیسبوک و 25% در اینستاگرام صرف کنند. صرف نظر از نوع کسب و کار شما خود، تست تقسیم بودجه فیسبوک (split testing) بهترین راه برای پیدا کردن تقسیم بهینه بودجه است.

شما چه فکر میکنید؟ آیا برای تبلیغات خود در اینستاگرام و فیسبوک از تست تقسیم بودجه استفاده میکنید؟ نتایج خود را با ما در قسمت کامنتها به اشتراک بگذارید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟