ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین
4.94/5 (17)

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین از مجموعه ترفندهای شبکه های اجتماعی در سونت اینفو

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین

شاید شما یکی از هزاران نفری باشید که مسیر موفقیت تان و تغییراتی که در زندگی داشته اید، مورد بررسی قرار میگیرد و یا شاید میخواهید خود را برای یک موقعیت کاری مناسب آماده کنید. در هر دوی این موارد، رزومه یک ابزار مهم و ضروری محسوب میشود. حتی اگر در برنامه ریزی برای مسیر شغلی خود در حال رشد و پیشرفت هستید و تا ده سال آینده هم نیاز به رزومه ندارید، به هر حال مطمئن باشید این نکات روزی به کارتان خواهد آمد.

——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 1

——————————————————-

دقت کنید که چه چیزی معرف شماست

به تازگی با یک مشتری سروکار داشتم که هیچ رقبتی برای جستجوی شغلی خود نداشت و اهداف شغلی مبهم و نامعلومی را در سر داشت. او برای پیدا کردن یک مسیر شغلی واضح و روشن، نیاز داشت که اهداف و علایق خود را مشخص کند.

بدون اینکه دید و هدفی نسبت به شغل آینده خود داشته باشید، نخواهید توانست در این زمینه برنامه و استراتژی خاصی را دنبال کنید. اگر به شفافیت کافی نیاز دارید، بهتر است برای انگیزه گرفتن برای جستجوی کار این سوالات را از خود بپرسید:

 • چه دیدگاهی برای آینده شغلی خود در 1 ،3، 5 و یا 10 سال آینده دارید؟
 • کدام ارزشها، شما را به سمت اهدافتان سوق میدهد؟
 • هدفتان چیست؟
 • چه احساسی راجع به اهدافتان دارید؟
 • دلیل انجام کاری که میکنید چیست؟

عمیقتر که فکر کنیم، متوجه میشویم آنچه که ما را به سمت جلو هل میدهد، میل به کمک کردن به دیگران است. تصور کنید در یک زندگی خودخواهانه، شادی، موفقیت و تحقق یافتن آرزوها جایی نخواهد داشت. این مسلم است که همه ما میخواهیم که یک حرفه خوب داشته باشیم و از آن کسب درآمد کنیم ولی زندگی بر این اساس بنا شده که شما آفریده شده اید تا آن را تبدیل به جای بهتری بکنید و این زندگی است که تعیین میکند آیا اهدافتان تحقق پیدا خواهند کرد و از کارتان رضایت دارید یا نه.

شاید فکر کنید که این مسائل ارتباط خاصی با نوشتن رزومه نداشته باشد، اما بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید در آینده شما تاثیرگذار خواهند بود. اگر دید واضح و روشنی نسبت به آینده شغلی خود ندارید، به شما توصیه میکنم که از یک انسان قابل اعتماد کمک بگیرید. شما بدون داشتن هدف و انگیزه برای شغل خود مانند کشتی هستید که بدون هیچ ابزار و راهنمایی موج آنرا به هر سمتی از اقیانوس میکشاند. الان زمان آن رسیده که با یک کنترل پیشگیرانه مسیر حرفه ای خود را دنبال کنید.

——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 2

——————————————————-

با مخاطبین خود صحبت کنید

رزومه شما هرگز نباید یک مخاطب از پیش تعیین شده داشته باشد و یا اینکه فقط برای فرد مصاحبه کننده و نرم افزار پیگیری رزومه تهیه شده باشد. شما باید از پیش مخاطبان خود را شناسایی کنید و بهتر است قبل از آن به این سوالات پاسخ دهید:

 • آیا شرکت خاصی هست که تمایل داشته باشم در آن کار کنم؟
 • آیا هدف من این است که موقعیتی مناسب در صنعتی خاص بدست آورم؟
 • این موقعیتهای شغلی چه مزیت و منفعتی با خود به همراه دارند؟
 • اگر این موقعیت شغلی وجود نداشت چه اتفاقی برای آن شرکت و صنعت ممکن بود بوجود بیاید؟
 • بعضی از مشکلات و موانع پیش روی کارفرما و صنعت را در نظر داشته باشید. لیستی از این مشکلات بحرانی تهیه کنید، تا اگر در آینده با چالش های مشابه به آنها مواجه شدید، بدانید که چه عملکردی باید داشته باشید.

با تهیه لیستی از اهداف خود و پیدا کردن دیدگاهی روشن نسبت به مسیر شغلی خود در آینده، میتوانید کاری کنید که برند شخصی خود را در آینده داشته باشید.


مطلب مرتبط: ترفندهای جذب فالوور لینکدین به صفحه شرکت خود


——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 3

——————————————————-

مشخص کنید که به چه ارزشهایی پایبند هستید

شما ترجیح میدهید وقت خود را با چه کسانی بگذرانید، انسانهای خالص؟ یا ریاکار؟

رفتار شما در تمام موقعیتها مثل مسائل کاری، زمانیکه در جستجوی شغلی مناسب هستید، وقتهایی که میخواهید خود را در رزومه معرفی کنید و یا حتی در پروفایل لینکدین شما تاثیرگذار خواهد بود. ما بطور طبیعی دوست داریم با انسانها، کسب و کارها، شرکتها و برندهای معتبر و موفق ارتباط داشته باشیم. اگر شما حق انتخاب داشتید بین یک کمپانی بزرگ ولی بی هویت و یک انسان خالص و بی ریا ولی شناخته شده کدامیک را انتخاب میکردید؟

کارفرماها همواره بدنبال استخدام انسانهای خالص و حقیقی هستند. به همین دلیل است که آنها برای اینکه به شخصیت واقعی شما پی ببرند، سری هم به پروفایل لینکدین شما میزنند. آنها میتوانند با جستجوی شما در صفحات رسانه اجتماعی، نگاهی اجمالی به شخصیت واقعی شما بندازند. پس بهتر است در پروفایل لینکدین و سایر صفحات رسانه های اجتماعی، خود را مثل یک شخصیت اسطوره ای و افسانه ای معرفی نکنید، شاید فکر کنید اینکار برای جذب کارفرماها به سمت شما لازم است ولی کاملا برعکس، آنها میخواهند خود واقعی شما را بشناسند نه آنچه که دوست دارید باشید.

پس چطور ارزشهایی که به آنها پایبند هستید را نشان دهید؟

خوب تا اینجای کار، امیدوارم از سوالات خودشناسی خسته نشده باشید. سراغ سری سوم این سوالات میرویم…

کارمان را با چند سوال از خودتان برای مشخص کردن منفعتهایی که میتوانید برای کارفرمای خود داشته باشید آغاز میکنیم.

 • چه منافع یا مشارکتهایی را میتوانید اضافه کنید؟
 • چه دستاوردهای کلیدی و موفقیتهایی را بدست آورده اید و میتوانید دوباره هم انجام دهید؟
 • چه خصلت منحصر بفردی راجع به خودتان میتوانید بگویید؟
 • بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟
 • از دیگران بپرسید که آنها در مورد شما چه فکری میکنند
 • از خانواده، دوستان و اطرافیان خود بخواهید که شما را در یک کلمه توصیف کنند
 • دیگران چه توانایی هایی را در شما میبینند؟
 • توصیه ها و ارزیابی عملکرد گذشته خود در لینکدین را مطالعه کنید. وقتی کلمات مشابه و اصطلاحات را در کنار هم قرار میدهید، چه تصویری دریافت میکنید؟
 • دیگران راجع به بزرگترین نقاط قوت ما چه میگویند؟
 • دیگران چه توصیفی از شما دارند؟
 • رئیس، همکاران و گزارشات راجع به پایبندی شما به نظم چه میگویند؟

ممکن است بعضی از شما مثل من انسان درونگرایی باشید و از اینکه آنچه که درونتان هست را بخواهید بروز دهید، دچار اضطراب میشوید. اگر چنین شخصیتی دارید، من به شما به شدت تست شخصیت شناسی سایت Reachcc را پیشنهاد میکنم. شما میتوانید ایمیل اشخاصی که علاقه مندید سوالاتی را در مورد شخصیت شما را پاسخ دهند را به این سایت ارائه دهید. آنها پاسخها را با رعایت ناشناس بودن اشخاص، ارزیابی کرده و در اختیارتان قرار خواهند داد. از این طریق شما میتوانید شناخت درستی از شخصیت واقعی خود بدست آورید.

به هر حال من هیچ سودی از پیشنهاد تست شخصیت شناسی شما نخواهم کرد. صرفا خالصانه به شما پیشنهاد میدهم، چون زمانیکه بازخوردهای مثبت و اثربخش آنرا میبینم لذت میبرم. من باور دارم که شما روزی ارزش واقعی خود را خواهید یافت.

تمام این تلاشها برای این است که شما شخصیت واقعی خود را بروز دهید نه آن چیزی که با شما بسیار فاصله دارد.

——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 4

——————————————————-

فریبنده، بانفوذ، سودمند باشید

همانطور که به بررسی تاریخچه شغلی خود و نحوه رسیدگی کارفرما به نیازهای شرکت و کارمندان میپردازید، بد نیست کمی به این موضوع فکر کنید که چطور میتوانید انسانی با نفوذ و سودمند باشید.

 • چطور میتوانید بر دیگران تاثیر مثبت بگذارید؟
 • دیگران چه نظری راجع به فریبندگی، با نفوذی و سودمندی شما دارند؟
 • شرکت و کارفرما با استخدام شما چه سودی نصیبش میشود؟
 • چه منفعت و ارزشی برای کارفرمای سابق خود داشتید؟

چند دقیقه ای وقت بگذارید و راجع به سه موقعیت شغلی گذشته خود کمی تامل کنید و حداقل یک چالش که در هر کدام از این سه موقعیت شغلی توانستید بر آن غلبه کنید را بنویسید و در مورد هر چالش به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چه چالشی را پشت سر گذاشتید؟
 • از چه راه حلی برای گذشتن از این چالش استفاده کردید؟
 • نتیجه عملی که درمورد این چالش انجام دادید مثبت یا منفی بود؟

شما میتوانید از تجربیات و چالشهایی که پشت سر گذاشتید با کارفرمای خود صحبت کنید و اینکه چطور میتوانید مشکلات احتمالی آنها را نیز برطرف کنید.


مطلب مرتبط: ترفندهای عکس پروفایل لینکدین و نکات کلیدی در انتخاب تصویر مناسب


——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 5

——————————————————-

سعی بر متقاعد کردن کسی نکنید

خودتان باشید. سعی کنید رزومه خود را درست و صادقانه بنویسید. اگر برای شخصی دیگر رزومه مینوسید، سعی کنید خوب به صحبتهای او گوش کنید و کلماتی که او با ادبیات خاص خودش استفاده میکند را در رزومه اش به کار ببرید چون یک رزومه باید بازتابی از شخصیت واقعی شما باشد نه مثل یک الگوی از پیش آماده شده.

از استفاده الگوهای آماده خودداری کنید

پیروی کردن از الگوهای قدیمی و به کار بردن اصطلاحات رایجی که معمولا در همه رزومه هایی که قالب آماده دارند، براحتی از طریق کارفرمایان قابل شناسایی است. میتوانم لیستی از هزاران سایتی که قالب آماده رزومه ارائه میدهند را برایتان تهیه کنم. مطمئن باشید به جز شما هزاران نفر دیگر هم از این قالبهای آماده استفاده میکنند. پس در همچین چهارچوب از پیش تهیه شده ای، هرگز نخواهید توانست هویت واقعی خود را بازگو کنید.

رزومه شما باید منحصر به خودتان باشد نه مشابه هزاران نفر دیگر. اینکار حرفه ای نیست که شما بخواهید مثلا یک جمله کلیشه ای و کهنه را از درون رزومه های آماده، پاک کنید و چیز دیگری را جایگزینش کنید.

در حال معامله چیزی هستید؟

فرض کنید شما وارد یک فروشگاه میشوید و فروشنده از همان ابتدا همراه با شما قدم میزند و سعی میکند تمام محصولات را بطور پیوسته به شما معرفی کند، همان حرفهایی که به صد نفر دیگر قبل از شما هم زده است. چه حسی به شما دست میدهد؟

کارفرماها هم حس مشابهی را دارند وقتی که میبینند شخصی در رزومه اش همان جملات کلیشه ای و تکراری که صدها نفر دیگر هم از آن استفاده کرده اند را به کاربرده است. پس همیشه خودتان باشید و به خودتان اجازه دهید تا با خیال راحت اشتباه کنید.

صفات را کنار بگذارید

یکی دیگر از راههایی که به شما کمک میکند که مثل یک فروشنده سمج نباشید، پرهیز از استفاده صفات تکراری است. مخصوصا آنهایی که چندین بار پشت سر هم استفاده شده است. به جای آنها سعی کنید از معلومات شخصی خود استفاده کنید. اینها منحصر به خود شما هستند و کارفرما را متقاعد میکند.


مطلب مرتبط: 10 ترفند ناشناخته شبکه اجتماعی لینکدین


——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 6

——————————————————-

داستان خودتان را بنویسید

بیایید روی پاسخ هایتان به چالشهایی که پشت سر گذاشته بودید (2 مورد بالاتر) تمرکز کنیم. در هر کدام از چالشها یک مشکلی بوجود آمده بود، شما برای حل این مشکلی راه حلی را اعمال کردید و نتیجه ای هم دریافت کردید. ما در اینجا به شما فرمولی را یاد میدهیم که در قالب آن بتوانید تمام این اتفاقات را بصورت یک داستان در رزومه خود اضافه کنید.

 1. با نتیجه شروع کنید (مثلا توانستید 3 میلیون دلار درآمد تولید را افزایش دهید.)
 2. راجع به اعمالی که برای حل مشکل پیش آمده بکار گرفتید، صحبت کنید. (مثلا توانستید اعتماد مشتریانی که روابطشان با کمپانی به هم خورده بود را دوباره جلب کنید و 3 میلیارد دلار به حساب آنها بازگردانید.)
 3. مشکلی را که پیش آمده بود را به اشتراک بگذارید (مثلا زمانیکه من مدیر فروش شدم، کمپانی 15 نفر از سرمایه گذاران خود را بخاطر بی تدبیری تیم فروشش از دست داده بود.)

خوب شما میتوانید با استفاده از این نکات در رزومه خود ذکر کنید که چطور میتوانید روابط را دوباره برگردانید، بازده را افزایش دهید، اعتماد را جلب کنید، یک تیم خوب بسازید و حرکتهای مثبتی به منظور تغییر انجام دهید. فقط به خاطر داشته باشید که شما باید از موفقیتها و نتایج واقعی صحبت کنید نه با تکیه بر صفاتی که در ذهنتان بوده و هیچگاه عملی نشده است.

——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 7

——————————————————-

خودتان را اثبات کنید

بخشی از اعتبار شما بعنوان نماینده ای از برند و داستانی که ار موفقیتهای خود میگویید، اثباتی بر این موضوع است که شما چه کسی هستید و چه دستاوردهایی را تا به حال داشته اید. شما میتوانید با ذکر دستاوردهایتان بطور ملموس ارزش و اعتبار برند خود را بالا ببرید.

مقاومت و بحث در مقابل اعداد و ارقام بسیار سخت است. آنها بطور ملموس نتایج شما را نشان میدهند. در رزومه خود از این اعداد و ارقام استفاده کنید. گاهی من مشتریانی داشته ام که فکر میکنند، نمیتوانند هیچ آمار و ارقامی را در رزومه خود داشته باشند چون در قسمت فروش نبوده اند و یا تاثیری در پیشرفت کمپانی نداشته اند. همه ما دستاوردهای قابل اندازه گیری داریم، فقط کافی است بدانید کجا دنبال آن باشید.

آنچه که شخص دیگری راجع به ما میگوید، ممکن است با ارزشتر از آنچیزی باشد که خودمان درباره خودمان میگوییم. همیشه کسی را داشته باشید که بتواند اعتبار برند شما را تایید کند. در واقع گواهی شخص ثالث قابل تایید است.

لینکدین میتواند یک منبع عالی برای حمایت از برند شما، موفقیت شغلی و هر آنچه که میخواهید درباره خود بازگو کنید باشد. سخت است اگر بخواهید با توصیه ها مخالفت کنید، در حال حاضر تاییدیه ها به یک بخش حیاتی برای جستجوی شغل و نام تجاری شخصی شما تبدیل شده است.
منتظر توصیه دیگران نباشید. در مورد درخواست توصیه نامه از جانب مشتری، همکاران و گزارشات مستقیم کاملا حرفه ای عمل کنید. مشخص کنید که میخواهید چه مواردی در توصیه نامه ها ذکر شود. ممکن است دستاورد خاصی مدنظر شماست که میخواهید حتما وجود داشته باشد. از اینکه از همکارانتان بخواهید در مورد این عنوانها به شما پیشنهاداتی را بکنند واهمه نداشته باشید.

تاییدیه ها از راههای مختلفی برند شما را حمایت میکنند. میتوانید ببینید که کدامیک از مهارتهای شما از جانب چند نفر مورد تایید است. هر کسی میتواند در رزومه شما، تمام ارتباطات متقابل و مهارتهایی که تایید شده اند را ببیند. وقتی یک موقیت شغلی را در لینکدین درخواست میکنید، بطور اتوماتیک تمام تاییدیه ها را با کلید واژه های مخصوص مطابقت میدهد که این راهی دیگر برای اثبات مهارتهای شماست.

——————————————————-

ترفندهای نوشتن رزومه در لینکدین شماره 8

——————————————————-

طراحی مدرن، تصاویر خیره کننده، گرافیک جذاب

ما در جامعه ای زندگی میکنیم که بصری محور است، به این دلیل که تکنولوژی و رسانه های اجتماعی یشر را به این سمت سوق داده است. اگر باور ندارید، من برای شما Snapchat ،Instagram و Pinterest را مثال میزنم که با به اشتراک گذاری عکس و ویدیو، متد گسترده ای برای افزایش تعداد هر چه بیشتر کلیکها بدست آورده است.

طراحی و گرافیک جذاب روی رزومه شما هم تاثیرگذار خواهد بود. آنها میتوانند از برند شما حمایت کرده و ارتباطات حیاتی را زنده نگه دارند. همانطور که همیشه گفته ایم که گاهی ارزش یک تصویر بیش از هزار کلمه است.

از یک طراحی مدرن برای رزومه خود استفاده کنید. کارفرما رزومه شما را اسکن کرده و راجع به خلاصه، عنوانهای شغلی، موقعیتها، تاریخ استخدام و چیزهای دیگر جستجو میکنید. سعی کنید این اطلاعات را طوری دسته بندی کرده و کنار هم قرار دهید که دسترسی به آنها آسان باشد.

میتوانید با استفاده از جداول و نمودارها، اطلاعات مهمی درمورد سوابق کاری خود ارائه دهید. شما با استفاده از نمودارهای مختلف میتوانید میزان مهارت و کارایی خود را به تصویر کشیده و آنها را برجسته تر کنید.

بهتر است اطلاعات فروش را بصورت ترسیمی، از طریق نمودار یا جدول نشان دهید.

عضویت در صنعت یا سازمانهای مدیریتی، یک راه ارزشمند برای نشان دادن میزان تجربه خود در سازمانهای وابسته به آنهاست. توصیه نامه ها و نقل قولها میتوانند جلوه بصری خوبی را به رزومه شما بدهند.

اگر در زمینه کار با نرم افزار MS Word تخصص ندارید و در زمینه بازاریابی، خلاقیت بالایی دارید و قصد دارید که برای خود رزومه تهیه کنید، هیچ موقع شما را تشویق به استفاده از قالبهای از پیش آماده آنلاین نمیکنم. تهیه رزومه، ارزش این را دارد که برای یک نویسنده و طراح متخصص در این زمینه سرمایه گذاری کنید چرا که از این طریق میتوانید کارآفرینان زیادی را به سمت خود جذب کنید.


مطلب مرتبط: بایدها و نبایدها در لینکدین، کارهایی که باید انجام دهید و اشتباهاتی كه نباید مرتکب شوید


 

منبع: Linkedin Pulse

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟