4.5/5 (2)

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام از مجموعه مطالب آموزشی مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی “سونت اینفو”

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

پیام رسان تلگرام ، در سال 2013 به عنوان رقیب واتساپ راه اندازی شد و همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد. این شرکت اخیرا اعلام کرده است 100 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد که البته واتساپ همچنان با یک  میلیارد پیش است. به هر حال افرادی به دلیل وِیژگی های امنیتی و دسترسی به تلگرام روی پلت فرم های مختلف از آن استفاده می کنند.

اگر شما هم یکی ار کاربران تلگرام هستید باید 15 ترفندی که در اینجا شرح خواهیم داد را حتما بدانید :

1. غیر فعال کردن پیش نمایش پیام ها

در حالی که مشاهده پیش نمایش پیام قابلیت مفیدی در تلگرام است ، اما فعال کردن آن باعث می شود هر کسی که نزدیک شماست یا از تلفن همراه شما استفاده می کند پیام های شما را ببیند. خوشبختانه تلگرام امکان غیرفعال کردن این گزینه را در اختیار کاربر قرار داده است.

برای انجام این کار ، این مراحل را طی کنید. Settings -> Notification and Sounds و خاموش کردن (turn off) گزینه Message Preview .

بر خلاف واتساپ که این گزینه را فقط برای IOS و ویندوز فون (Windows Phone) قرار داده است ، تلگرام در همه اپلیکیشن های موبایل به جز دسکتاپ و web client این گزینه را در اختیار کاربر قرار می دهد.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

 2. تنظیم custom notifications و LED color (فقط برای اندروید)

تلگرام نه تنها اجازه می دهد نوتیفیکیشن سفارشی برای هر مخاطب ایجاد کنید ، بلکه می توانید برای نوتیفیکیشن های هر مخاطب ، رنگ (LED color) خاصی را انتخاب کنید.

برای تنظیم نوتیفیکیشن سفارشی ، به contact’s info  رفته و “Notifications and Sounds” را انتخاب کنید ، در اینجا گزینه هایی برای تغییر نوتیفیکیشن ، ویبره ، صدا ، اولویت و رنگ LED را مشاهده می کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

3. مدیریت دانلود مدیاها

تلگرام به شما این امکان را می دهد تا 1.5 GB فایل ارسال کنید ، این بدان معنی است که شما ممکن است فایل های بزرگ با این حجم را نیز دریافت کنید و حجم اینترنت شما به سرعت از دست برود ، در این صورت ، شما باید بتوانید تعیین کنید که مدیاها (عکس ، پیام های صوتی ، موسیقی ، GIF) به طور خودکار دانلود شوند یا خیر و در چه شرایطی به طور خودکار دانلود شوند.

می توانید انتخاب کنید که مدیاها چه زمانی به صورت خودکار دانلود شوند ، زمانی که از داده های تلفن همراه استفاده می کنید یا زمانیکه از وای فای استفاده می کنید. همچنین امکان فعال و غیر فعال کردن پخش خودکار گیف ها و ذخیره در گالری را نیز دارید. این گزینه ها را در این قسمت مشاهده می کنید Settings -> Automatic media download .

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

4. فعال کردن pop-up notifications برای پاسخ به پیام ها از صفحه اصلی دستگاه ( فقط برای اندروید)

در حالی که نوتیفیکیشن های pop-up گاهی می توانند آزاردهنده باشند ، در شرایطی هم می توانند مفید باشند. مثلا امکان پاسخ دادن به پیام به طور مستقیم از صفحه اصلی تلفن همراه را به شما می دهد.

این گزینه را از این مسیر فعال کنید Settings -> Notifications and Sounds -> Popup Notifications . هم می توانید به گونه ای تنظیم کنید که همیشه آن را نمایش دهد و هم می توانید تعیین کنید زمانی که صفحه اصلی قفل یا باز است آن را نمایش دهد. اگر آن را روی “Always show” تنظیم کنید ، حتی اگر دستگاه شما قفل باشد باز هم پیام را نمایش می دهد و می توانید به آن پاسخ دهید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

5. تنظیم تایمر در چت مخفی (Secret chats)

“ Secret chats ” در تلگرام یکی از گزینه ها و قابلیت های محبوب است. می توانید برای پیام تایمر قرار دهید تا پس از زمان تعیین شده پیام از بین برود. برای تنظیم تایمر ، آیکون سه نقطه در سکرت چت را کلیک کرده و Set self-destruct timer را کلیک کنید . سپس زمانی را که می خواهید پس از آن پیام ها از یبن بروند را انتخاب کنید. پیام ها پس از گذشت زمان تعیین شده از بین می روند.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

6. پنهان کردن آخرین بازدید برای مخاطبان و کاربران خاص

قابلیت پنهان کردن آخرین بازدید در تلگرام بسیار شبیه واتساپ است اما تلگرام گزینه های دیگری نیز به آن اضافه کرده است. در تلگرام می توانید برای آن شرط تعریف کنید به این معنی که می توانید تعیین کنید آخرین بازدید شما برای شخص خاصی قابل مشاهده نباشد و به جای آن زمان تقریبی مثل اخیرا یا یک هفته یا یک ماه پیش را مشاهده می کنند.

از این مسیر می توانید آن را فعال و تنطیم کنید  Settings -> Privacy and Security -> Last Seen. در اینجا می توانید آخرین بازدید خود را به گونه ای تنظیم کنید که برای همه ( “Everybody” ) و یا مخاطبان ( “Contacts” ) قابل مشاهده باشد و یا هیچ کس قادر نباشد آن را مشاهده کند و همچنین می توانید استثنا و شرط تعیین کنید ( add exceptions ).

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

7. جستجوی پیام ها

تا حالا پیش آمده که به دنیال یک پیام خاص قدیمی باشید اما نخواسته باشید در بین کل پیام ها تک تک بگردید و آن را پیدا کنید؟ تلگرام این کار را برای کاربر بسیار راحت کرده است و امکان جستجوی پیام ها را به کاربر می دهد.

برای جستجوی پیام ها ، گروه یا چت مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس در گوشه بالا سمت راست روی سه نقطه کلیک کنید و “Search” را انتخاب کنید. سپس عبارتی که می خواهید جستجو کنید را وارد کنید. سپس پیام هایی که حاوی عبارت مورد نظر است نمایش داده می شود.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

8. قفل کردن چت ها

در واتساپ و دیگر اپلیکیشن های پیام رسان برای قفل کردن پیام ها و برای اینکه مطمئن شویم کسی به پیام های شخصی ما دسترسی پیدا نمی کند از اپلیکیشن های قفل کننده جانبی استفاده می کنیم . خوشبختانه تلگرام این گزینه را در درون خودش و بدون نیار به اپ جانبی در اختیار کاربر قرار می دهد.

برای انجام تنظیمات مربوط به رمزگذاری برای قفل کردن پیام ها به این مسیر  Settings -> Privacy and Security -> Passcode Lock رفته و آن را فعال می کنیم. سپس رمز مورد نظر خود را وارد می کنیم.

همچنین می توانید زمان قفل خودکار را تنظیم کنید . زمانی که برای مدت مشخصی از چت استفاده نمی کنید ، قفل خودکار باعث می شود چت به طور خودکار قفل شود و کسی به آن دسترسی نداشته باشد. همچنین می توانید با ضربه زدن روی دکمه قفل در صفحه اصلی ، چت را قفل کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

9. چک کردن دستگاه های فعال

مزیت بسیارخوب تلگرام این است که تلگرام دستگاه های مختلف را ساپورت می کند یعنی می توانید در دستگاه های مختلف به چت خود دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال اگر قسمتی از چت را روی گوشی هوشمند خود انجام دهید می توانید بقیه چت را روی کامپیوتر ادامه دهید.

بنابراین تلگرام اجازه می دهد تا چت های خود را روی دستگاه های مختلف تنظیم کنید. به این مسیر رفته Settings -> Privacy and Security -> Active Sessions ، در اینجا می توانید دیگر دستگاه ها را مشخص کرده یا آن ها را غیر فعال کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

10. اضافه کردن استیکر و مشاهده پیش نمایش آن

تلگرام این امکان را به شما می دهد تا استیکر اضافه کنید و استیکر خود را بسازید و از طریق ربات @Stickers آن را به استیکرها اضافه کنید. برای اضافه کردن استیکرها به تلگرام خودتان از وب سایت جانبی مانند وبلاگ استیکرهای سونت اینفو و اپلیکیشن Telegram Stickers استفاده کنید.

برای اضافه کردن برچسب ( استیکر ) به ربات استیکر تلگرام ، روی لینک @Stickers کلیک کنید تا به تلگرام وارد شده و گزینه “Add Sticker” را برای معرفی استیکر به تلگرام کلیک کنید. زمانی که آن را به تلگرام اضافه کردید می توانید با نگهداشتن روی استیکر ، پیش نمایش آن را مشاهده کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

11. ارسال پیام بدون صدا و ویرایش پیام ها در کانال

تلگرام اخیرا قابلیتی را اضافه کرده است که به کمک آن می توان پیام های بدون صدا را به کانال های عمومی و خصوصی ارسال کرد و همچنین می توان پیام های ارسال شده را ویرایش کرد. پیام های بدون صدا این امکان را به شما می دهد تا پیام ها روی دستگاه فرد گیرنده پیام بدون صدا دریافت شود . زمانی که می خواهید پیامی ارسال کنید که فوریت و ضرروتی ندارد و نمی خواهید مزاحمت برای گیرنده ایجاد کنید این قابلیت به  شما کمک می کند.

برای ارسال پیام بدون صدا به کانال ها ، کنار کادری که در آن پیام نوشته می شود دکمه mute/unmute را کلیک کنید. برای ویرایش کردن پیام ها ، روی یک پیام ضربه بزنید و “Edit” را انتخاب کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

12. استفاده ار ربات های تلگرام

ربات ها ، حساب های تلگرامی هستند که برای انجام کارهای خاص و اضافه کردن قابلیت های بیشتر کدگذاری شده اند. به عنوان مثال ، ربات @Stickers با استفاده از دستورات مختلف به شما امکان ایجاد استیکر ، اضافه کردن و برداشتن آن را می دهد. ربات های جذاب دیگری نیز وجود دارند مانند @Imagebot ( تصاویر مرتبط با کلیدواژه ها ) ، @Pollbot ( ایجاد نظرسنجی ) ، @Storebot ( یافتن ربات های جدید ) و …

ربات های جدید را هم می توانید از Telegram Bot Store ( به آدرس storebot.me ) بیابید و هم می توانید ربات را جستجو کنید. ربات ها می توانند به گروه ها اضافه شوند و هم می توانند به اشتراک گذاشته شوند.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

13. بدون اینکه آنلاین شوید پیام هایتان را بخوانید

می توانید پیام هایتان را بدون اینکه آنلاین شوید و از طریق نوتیفیکیشن بخوانید ، البته اگر پیام کوتاه باشد. با این حال به روش دیگری می توانید پیام های بلند را بدون آنلاین شدن بخوانید. زمانی که پیامی در تلگرام دریافت می کنید ، اتصال اینترنت خود را قطع کنید (داده های همراه و وای فای) یا حالت هواپیما را روشن کنید ، سپس تلگرام را باز کنید و پیام را بخوانید. پس از اینکه پیام را خواندید اپلیکیشن را ببندید و اتصال اینترنت را فعال کنید ، مخاطبان شما حتی متوجه نمی شوند شما پیام را دیده اید.

 

14. پنهان کردن مدیاهای تلگرام از گالری دستگاه

آیا نمی خواهید عکس ها و تصاویری که در تلگرام به اشتراک گذاشته می شود را در گالری دستگاهتان مشاهده کنید؟ به راحتی می توانید مدیاها را پنهان کنید. در دستگاه های اندروید به قسمت تنظیمات ( Settings ) رفته و “Save to Gallery” را غیرفعال کنید. در دستگاه های آیفون به این مسیر رفته Phone Settings -> Privacy -> Photos و آن را غیرفعال کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

15. حذف خودکار اکانت تلگرام

تلگرام در مواردی که مدت ها از آن استفاده نکنید گزینه ای برای حذف خودکار حساب کاربری دارد. از این مسیر می توانید این گزینه را ببینید Settings -> Privacy and Security. سپس می توانید زمان را مشخص کنید تا پس از آن اکانت شما حذف گردد.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 

اگر می خواهید در حال حاضر اکانت خود را غیرفعال کنید باید به صفحه غیرفعال کردن ( deactivation page ) رفته و شماره ای که با آن وارد تلگرام شده اید را وارد کنید. توجه داشته باشید اگر حساب کاربری خود را حذف کنید همه پیام ها ، گروه ها و مخاطبانتان حذف می شود.

 

تبدیل گروه به سوپر گروه

آیا می خواهید گروه کوچک خود را به سوپر گروه تبدیل کنید؟ به راحتی می توانید این کار را در تلگرام انجام دهید. سوپر گروه ها در واقع گروه های بزرگی با ظرفیت 1000 عضو است. سوپرگروه قابلیت های خاصی هم دارد مثلا اعضا جدید می توانند همه پیام های قبلی را ببینند.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

می توانید به راحتی یک گروه را به سوپر گروه تبدیل کنید اما باید روی دسکتاپ (Windows ، OS X یا Linux) این کار را انجام دهید. به Group info رفته و “tosupergroup” را تایپ کنید . “Upgrade to Supergroup” را مشاهده خواهید کرد.

زمانی که به سوپر گروه تبدیل کردید نمی توانید آن را به گروه تغییر دهید.

مطالب مشابه

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟