ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام
4.67/5 (3)

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام از مجموعه مطالب آموزشی مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

پیام رسان تلگرام ، در سال 2013 به عنوان رقیب واتساپ راه اندازی شد و همچنان به پیشرفت خود ادامه می دهد. این شرکت اخیرا اعلام کرده است 100 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد که البته واتساپ همچنان با یک  میلیارد پیش است. به هر حال افرادی به دلیل وِیژگی های امنیتی و دسترسی به تلگرام روی پلتفرم های مختلف از آن استفاده می کنند.

اگر شما هم یکی ار کاربران تلگرام هستید باید 15 ترفندی که در اینجا شرح خواهیم داد را حتما بدانید:

1. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : غیر فعال کردن پیش نمایش پیام ها

در حالی که مشاهده پیش نمایش پیام قابلیت مفیدی در تلگرام است، اما فعال کردن آن باعث میشود هر کسی که نزدیک شماست یا از تلفن همراه شما استفاده میکند پیامهای شما را ببیند. خوشبختانه تلگرام امکان غیرفعال کردن این گزینه را در اختیار کاربر قرار داده است.

برای انجام اینکار، این مراحل را طی کنید. Settings > Notification and Sounds و خاموش کردن (turn off) گزینه Message Preview .

بر خلاف واتساپ که این گزینه را فقط برای IOS و ویندوز فون (Windows Phone) قرار داده است، تلگرام در همه اپلیکیشنهای موبایل به جز دسکتاپ و web client این گزینه را در اختیار کاربر قرار میدهد.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

 2. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : تنظیم custom notifications و LED color (فقط برای اندروید)

تلگرام نه تنها اجازه میدهد نوتیفیکیشن سفارشی برای هر مخاطب ایجاد کنید، بلکه میتوانید برای نوتیفیکیشن های هر مخاطب، رنگ (LED color) خاصی را انتخاب کنید.

برای تنظیم نوتیفیکیشن سفارشی، به contact’s info  رفته و Notifications and Sounds را انتخاب کنید، در اینجا گزینه هایی برای تغییر نوتیفیکیشن، ویبره، صدا، اولویت و رنگ LED را مشاهده میکنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

3. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : مدیریت دانلود مدیاها

تلگرام به شما این امکان را میدهد تا 1.5 GB فایل ارسال کنید، این بدان معنی است که شما ممکن است فایلهای بزرگ با این حجم را نیز دریافت کنید و حجم اینترنت شما به سرعت از دست برود، در اینصورت، شما باید بتوانید تعیین کنید که مدیاها (عکس ، پیام های صوتی ، موسیقی ، GIF) به طور خودکار دانلود شوند یا خیر و در چه شرایطی به طور خودکار دانلود شوند.

میتوانید انتخاب کنید که مدیاها چه زمانی به صورت خودکار دانلود شوند، زمانیکه از داده های تلفن همراه استفاده میکنید یا زمانیکه از وای فای استفاده میکنید. همچنین امکان فعال و غیرفعال کردن پخش خودکار گیف ها و ذخیره در گالری را نیز دارید. این گزینه ها را در این قسمت مشاهده میکنید Settings > Automatic media download

.ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

4. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : فعال کردن pop-up notifications

برای پاسخ به پیامها از صفحه اصلی دستگاه (فقط برای اندروید)

در حالیکه نوتیفیکیشن های pop-up گاهی میتوانند آزاردهنده باشند، در شرایطی هم میتوانند مفید باشند. مثلا امکان پاسخ دادن به پیام به طور مستقیم از صفحه اصلی تلفن همراه را به شما میدهد.

این گزینه را از این مسیر فعال کنید Settings > Notifications and Sounds > Popup Notifications. هم میتوانید به گونه ای تنظیم کنید که همیشه آنرا نمایش دهد و هم میتوانید تعیین کنید زمانیکه صفحه اصلی قفل یا باز است آن را نمایش دهد. اگر آن را روی Always show تنظیم کنید، حتی اگر دستگاه شما قفل باشد باز هم پیام را نمایش میدهد و میتوانید به آن پاسخ دهید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

5. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : تنظیم تایمر در چت مخفی (Secret chats)

Secret chats در تلگرام یکی از گزینه ها و قابلیتهای محبوب است. میتوانید برای پیام تایمر قرار دهید تا پس از زمان تعیین شده پیام از بین برود. برای تنظیم تایمر، آیکون سه نقطه در سکرت چت را کلیک کرده و Set self-destruct timer را کلیک کنید. سپس زمانی را که میخواهید پس از آن پیامها از یبن بروند را انتخاب کنید. پیام ها پس از گذشت زمان تعیین شده از بین میروند.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

6. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : پنهان کردن آخرین بازدید برای مخاطبان و کاربران خاص

قابلیت پنهان کردن آخرین بازدید در تلگرام بسیار شبیه واتس اپ است اما تلگرام گزینه های دیگری نیز به آن اضافه کرده است. در تلگرام میتوانید برای آن شرط تعریف کنید به این معنی که میتوانید تعیین کنید آخرین بازدید شما برای شخص خاصی قابل مشاهده نباشد و به جای آن زمان تقریبی مثل اخیرا یا یک هفته یا یک ماه پیش را مشاهده میکنند.

از این مسیر میتوانید آن را فعال و تنطیم کنید Settings > Privacy and Security > Last Seen. در اینجا میتوانید آخرین بازدید خود را به گونه ای تنظیم کنید که برای همه ( Everybody) و یا مخاطبان (Contacts) قابل مشاهده باشد و یا هیچ کس قادر نباشد آن را مشاهده کند و همچنین میتوانید استثنا و شرط تعیین کنید (add exceptions).

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

7. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : جستجوی پیامها

تا حالا پیش آمده که به دنیال یک پیام خاص قدیمی باشید اما نخواسته باشید در بین کل پیامها تک تک بگردید و آن را پیدا کنید؟ تلگرام این کار را برای کاربر بسیار راحت کرده است و امکان جستجوی پیامها را به کاربر میدهد.

برای جستجوی پیامها ، گروه یا چت مورد نظر خود را انتخاب کنید سپس در گوشه بالا سمت راست روی سه نقطه کلیک کنید و Search را انتخاب کنید. سپس عبارتی که میخواهید جستجو کنید را وارد کنید. سپس پیامهایی که حاوی عبارت مورد نظر است نمایش داده میشود.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

8. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : قفل کردن چت ها

در واتساپ و دیگر اپلیکیشن های پیام رسان برای قفل کردن پیامها و برای اینکه مطمئن شویم کسی به پیامهای شخصی ما دسترسی پیدا نمیکند از اپلیکیشن های قفل کننده جانبی استفاده میکنیم. خوشبختانه تلگرام این گزینه را در درون خودش و بدون نیار به اپ جانبی در اختیار کاربر قرار میدهد.

برای انجام تنظیمات مربوط به رمزگذاری برای قفل کردن پیام ها به این مسیر  Settings > Privacy and Security > Passcode Lock رفته و آن را فعال میکنیم. سپس رمز مورد نظر خود را وارد میکنیم.

همچنین میتوانید زمان قفل خودکار را تنظیم کنید. زمانیکه برای مدت مشخصی از چت استفاده نمیکنید، قفل خودکار باعث میشود چت به طور خودکار قفل شود و کسی به آن دسترسی نداشته باشد. همچنین میتوانید با ضربه زدن روی دکمه قفل در صفحه اصلی، چت را قفل کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

9. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : چک کردن دستگاه های فعال

مزیت بسیارخوب تلگرام اینست که تلگرام دستگاه های مختلف را ساپورت میکند یعنی میتوانید در دستگاه های مختلف به چت خود دسترسی داشته باشید. به عنوان مثال اگر قسمتی از چت را روی گوشی هوشمند خود انجام دهید میتوانید بقیه چت را روی کامپیوتر ادامه دهید.

بنابراین تلگرام اجازه میدهد تا چت های خود را روی دستگاه های مختلف تنظیم کنید. به این مسیر رفته Settings > Privacy and Security > Active Sessions، در اینجا میتوانید دیگر دستگاه ها را مشخص کرده یا آنها را غیر فعال کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

10. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : اضافه کردن استیکر و مشاهده پیش نمایش آن

تلگرام این امکان را به شما میدهد تا استیکر اضافه کنید و استیکر خود را بسازید و از طریق ربات @Stickers آنرا به استیکرها اضافه کنید. برای اضافه کردن استیکرها به تلگرام خودتان از وبسایت جانبی مانند وبلاگ استیکرهای سونت اینفو و اپلیکیشن Telegram Stickers استفاده کنید.

برای اضافه کردن برچسب ( استیکر ) به ربات استیکر تلگرام ، روی لینک @Stickers کلیک کنید تا به تلگرام وارد شده و گزینه Add Sticker را برای معرفی استیکر به تلگرام کلیک کنید. زمانیکه آنرا به تلگرام اضافه کردید میتوانید با نگهداشتن روی استیکر، پیش نمایش آنرا مشاهده کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

11. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : ارسال پیام بدون صدا و ویرایش پیامها در کانال

تلگرام اخیرا قابلیتی را اضافه کرده است که به کمک آن میتوان پیامهای بدون صدا را به کانال های عمومی و خصوصی ارسال کرد و همچنین میتوان پیامهای ارسال شده را ویرایش کرد. پیامهای بدون صدا این امکان را به شما میدهد تا پیامها روی دستگاه فرد گیرنده پیام بدون صدا دریافت شود. زمانیکه میخواهید پیامی ارسال کنید که فوریت و ضرروتی ندارد و نمیخواهید مزاحمت برای گیرنده ایجاد کنید این قابلیت به شما کمک میکند.

برای ارسال پیام بدون صدا به کانالها، کنار کادری که در آن پیام نوشته میشود دکمه mute/unmute را کلیک کنید. برای ویرایش کردن پیامها، روی یک پیام ضربه بزنید و Edit را انتخاب کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

12. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : استفاده ار ربات های تلگرام

ربات ها ، حسابهای تلگرامی هستند که برای انجام کارهای خاص و اضافه کردن قابلیتهای بیشتر کدگذاری شده اند. به عنوان مثال، ربات @Stickers با استفاده از دستورات مختلف به شما امکان ایجاد استیکر ، اضافه کردن و برداشتن آن را میدهد. ربات های جذاب دیگری نیز وجود دارند مانند @Imagebot ( تصاویر مرتبط با کلیدواژه ها ) ، @Pollbot ( ایجاد نظرسنجی ) ، @Storebot ( یافتن ربات های جدید ) و …

ربات های جدید را هم میتوانید از Telegram Bot Store (به آدرس storebot.me) بیابید و هم میتوانید ربات را جستجو کنید. ربات ها میتوانند به گروه ها اضافه شوند و هم میتوانند به اشتراک گذاشته شوند.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

13. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : بدون اینکه آنلاین شوید پیامهایتان را بخوانید

میتوانید پیامهایتان را بدون اینکه آنلاین شوید و از طریق نوتیفیکیشن بخوانید، البته اگر پیام کوتاه باشد. با این حال به روش دیگری میتوانید پیامهای بلند را بدون آنلاین شدن بخوانید. زمانیکه پیامی در تلگرام دریافت میکنید، اتصال اینترنت خود را قطع کنید (داده های همراه و وای فای) یا حالت هواپیما را روشن کنید، سپس تلگرام را باز کنید و پیام را بخوانید. پس از اینکه پیام را خواندید اپلیکیشن را ببندید و اتصال اینترنت را فعال کنید، مخاطبان شما حتی متوجه نمیشوند شما پیام را دیده اید.

14. ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام : پنهان کردن مدیاهای تلگرام از گالری دستگاه

آیا نمیخواهید عکسها و تصاویری که در تلگرام به اشتراک گذاشته میشود را در گالری دستگاهتان مشاهده کنید؟ به راحتی میتوانید مدیاها را پنهان کنید. در دستگاه های اندروید به قسمت تنظیمات (Settings) رفته و Save to Gallery را غیرفعال کنید. در دستگاه های آیفون به این مسیر رفته Phone Settings > Privacy > Photos و آنرا غیرفعال کنید.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

15. حذف خودکار اکانت تلگرام

تلگرام در مواردی که مدتها از آن استفاده نکنید گزینه ای برای حذف خودکار حساب کاربری دارد. از این مسیر میتوانید این گزینه را ببینید Settings > Privacy and Security. سپس میتوانید زمان را مشخص کنید تا پس از آن اکانت شما حذف گردد.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

اگر میخواهید در حال حاضر اکانت خود را غیرفعال کنید باید به صفحه غیرفعال کردن (deactivation page) رفته و شماره ای که با آن وارد تلگرام شده اید را وارد کنید. توجه داشته باشید اگر حساب کاربری خود را حذف کنید همه پیامها ، گروه ها و مخاطبانتان حذف میشود.

16. تبدیل گروه به سوپر گروه

آیا میخواهید گروه کوچک خود را به سوپر گروه تبدیل کنید؟ به راحتی میتوانید این کار را در تلگرام انجام دهید. سوپر گروه ها در واقع گروه های بزرگی با ظرفیت 1000 عضو است. سوپرگروه قابلیت های خاصی هم دارد مثلا اعضا جدید میتوانند همه پیامهای قبلی را ببینند.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

می توانید به راحتی یک گروه را به سوپر گروه تبدیل کنید اما باید روی دسکتاپ (Windows ، OS X یا Linux) این کار را انجام دهید. به Group info رفته و “tosupergroup” را تایپ کنید . “Upgrade to Supergroup” را مشاهده خواهید کرد.

زمانی که به سوپر گروه تبدیل کردید نمی توانید آن را به گروه تغییر دهید.

Tags:

عضویت در خبرنامه تخصصی شبکه های اجتماعی

دریافت آخرین مطالب آموزشی، ترفندها، اخبار و بروز رسانی های شبکه های اجتماعی

متشکریم از شما برای عضویت در خبرنامه.

چیزی اشتباه شده.

یک دیدگاه 
  1. Fatemeh 3 ماه پیش

    عالی بود😍😍😊
    ممنون از توضیحاتتون♡

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

ترفندهای جالب پیام رسان تلگرام

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟