تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام
4.43/5 (7)

تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام

در دنیای کنونی تبلیغات به عنوان یکی از مهمترین و اثربخش ترین عوامل موفقیت برای اهداف درآمد زایی شناخته می شود. کالاها ، خدمات و سایر مواردی که با هدف سود آوری به فعالیت می پردازند برای ادامه حیات خود و به دست آوردن سهم خود در بازار نیازمند تبلیغات میباشند . هر چند ممکن است با تبلیغات موفقیت آنها تضمین نشود اما بدون تبلیغات با چالشهای جدی مواجه شده و نمی توانند به اهداف برنامه ریزی شده خود دست یابند.

با ورود شبکه اجتماعی تلگرام به ایران و استقبال چشمگیر و روزافزون کاربران ایرانی از آن ، نگاه بنگاه های تجاری و سایر فعالیتهای اقتصادی به کانال های تلگرام به عنوان رسانه ای موثر و قابل توجه جهت نمایش تبلیغات تبدیل شد و انتخاب بهترین روشها برای تبلیغات اثربخش در کانالهای تلگرام به عنوان چالشی جدید شکل گرفت.

با توجه به مزایای فراوان و هزینه به مراتب پایین نمایش تبلیغات در تلگرام نسبت به سایر رسانه ها ، اقبال عمومی نسبت به این امر افزایش پیدا کرد. تا جائیکه شرکتهایی تخصصی جهت مشاوره و نمایش تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام شکل گرفتند. از اینرو تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت با بررسی جامع و با پشتوانه تجربه بالا در این زمینه تصمیم به تدوین و ارائه مقاله ای کاربردی جهت بیان کلیدی ترین و مهم ترین نکات جهت تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام نمود.

امید است با مطالعه این مقاله بتوانید بهترین و موثرترین روشها را برای اثربخشی بیشتر در تبلیغات تلگرامی خود انتخاب و از مزایای فراوان سرمایه گذاری جهت تبلیغ در این رسانه بهره مند شوید.


مطلب آموزشی مرتبط: تعرفه تبلیغات در کانال تلگرام


دسته بندی تبلیغات در کانال تلگرام

تبلیغات در کانال های تلگرام به سه گروه اصلی تبلیغات عادی ، تبلیغات انبوه و تبلیغات کلیکی تقسیم بندی شده و هر گروه نیز دارای انواع مختلفی است. در این مقاله به بیان انواع تبلیغات و حالتهای آن پرداخته شده و سایر نکاتی که باعث تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام خواهند شد ، به تفصیل بیان می گردند.

1. تبلیغات عادی:

تبلیغات عادی ، گروهی از تبلیغات است که پس از ارتباط با مدیر کانال مورد نظر و توافق بر نحوه نمایش و هزینه آن توسط ادمین در کانال نمایش داده می شود. این گروه از تبلیغات انواع مختلفی دارد که مرسوم ترین آن ها عبارتند از :

 • تبلیغ به ازای تعداد بازدید یا ویو :

در این نوع از تبلیغ تعداد بازدید یا ویو ملاک شروع و پایان نمایش تبلیغ است و هزینه نمایش تبلیغ بر اساس تعداد بازدید از پست تبلیغی شما تعیین می شود. در این نوع از تبلیغات از معیار 1000 بازدید یا به اصطلاح هر k بازدید استفاده می شود. به طور مثال هزینه 20k بازدید از تبلیغ معادل 60 هزار تومان در نظر گرفته می شود و هر کانال تلگرامی بسته به شرایط و قابلیت های خود مبالغ درج تبلیغات را تعیین می کند.

 • تبلیغ زماندار یا ساعتی :

در این نوع تبلیغ مدت زمان نمایش تبلیغ ملاک شروع و پایان نمایش تبلیغ است و معیارهای مختلفی همانند 12 ساعت ، 24 ساعت و … عنوان می شود. برای هر کانال تلگرام با توجه به تعداد اعضا و نسبت بازدید از پست ها ، مدت زمان و هزینه نمایش تبلیغ متغیر است. معمولا هزینه این نوع تبلیغ متناسب با تعداد بازدید در مدت زمان مشابه در کانال است. به طور نمونه برای کانالهایی که پستهای آن برای 24 ساعت 20k بازدید می خورد هزینه نمایش برای 24 ساعت متناسب با 20k تعیین می شود. البته این بصورت عرف است و ممکن است تناسب مشخصی وجود نداشته باشد.

نکته : برای تبلیغات تعداد بازدید و ساعتی آپشن های مختلفی توسط کانال ها تعریف می شوند. اما معمولا آیتم x بازدید یا x ساعت پست آخر برای آن ها استفاده می شود. پست آخر به این معنی است که برای تعداد بازدید یا مدت زمان مشخصی از زمان نمایش تبلیغ ، پست دیگری در کانال تلگرام نمایش داده نمی شود. برای مثال 1k پست آخر یا یک ساعت پست آخر یعنی تا زمانیکه بازدید از تبلیغ به 1000 نرسد یا یک ساعت از زمان نمایش آن نگذرد، پست دیگری درج نخواهد شد .

 • تبلیغ شبانه :

بیشتر کانالها از ساعات انتهای شب تا صبح (مدت زمانی مشخص و به اصطلاح زمان استراحت کانال) پست در کانال درج نمی کنند و از این زمان جهت نمایش تبلیغ یا تبادل استفاده می کنند که به تبلیغ شبانه شناخته می شود. برای این نوع از تبلیغات اصطلاح پست آخر (پست 1) ، پست 2 ، پست 3 و … استفاده می شود.بدین معنی که بعد از پست آخر دیگر پستی تا شروع مجدد فعالیت کانال در صبح نمایش داده نمی شود ، بعد از پست 2 ، یک پست نمایش می یابد ، بعد از پست 3 ، دو پست و به همین صورت برای پست x . برای پست شبانه نیز هزینه نمایش متغیر است و بسته به تعداد اعضای کانال و میزان بازدیدی که از پست های شبانه انجام می گیرد تعیین می شود.

اما آنچه مسلم است پست آخر از مابقی پستها گرانتر است. لازم به ذکر است هر کانال بسته به سیاستهای خود تعداد پستهای شبانه را تعیین می کند و ممکن است حتی تبلیغ شبانه جهت نمایش در کانال در نظر گرفته نشود.

آموزش تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام در تبلیغات عادی :

 • معیار اصلی اثربخشی :

در تمامی انواع تبلیغات عادی تعداد بازدید از تبلیغ ملاک اصلی تعیین میزان اثربخشی نمایش تبلیغ خواهد بود. جهت انتخاب بین نوع تعداد بازدید ، زمان دار یا شبانه بهتر است به سابقه کانال مراجعه و مقایسه کنید ، برای تبلیغ زمان دار چه تعداد بازدید انجام شده و متناسب با آن انتخاب کنید که آپشن مربوط به تعداد بازدید مناسب تر است یا زمان دار.

نکته ای که وجود دارد این است که در تبلیغات ساعتی و شبانه چنانچه کانال در حال افزایش تعداد ممبر خود باشد، تعداد بازدید از تبلیغ به مراتب بالاتر از زمانهای دیگر است. پس بهتر است جهت مقایسه به سابقه چند روز بازدید از پستهای کانال بپردازید. همچنین با در نظر گرفتن این نکته می توانید در صورت استفاده از نوع زماندار نمایش تبلیغ ، پس از توافق و پذیرش مدیر کانال ، تبلیغ خود را همزمان با افزایش تعداد ممبر کانال نمایش دهید.


مطلب آموزشی مرتبط: افزایش تعداد اعضا در کانال تلگرام


 • محاسبه میزان اثربخشی :

جهت محاسبه میزان اثربخشی نمایش تبلیغ از شاخص مناسب استفاده کنید. به طور مثال چنانچه تبلیغ مربوط به فروش محصول است ، نسبت تعداد فروش به تعداد بازدید و یا برای تبلیغ یک کانال نسبت تعداد اعضای اضافه شده به تعداد بازدید می تواند شاخص مناسبی باشد. در صورت رضایت از اثربخشی تبلیغ ، در زمانها  و کانالهای دیگر نیز از همان بنر تبلیغ ( تصویر و متنی که برای نمایش تبلیغ ارائه می کنید ) و یا با کمی تغییر استفاده کنید و در غیر اینصورت حتما بنر تبلیغی را عوض کنید.

از همین معیارها هم می توانید جهت یافتن مشتریان هدف خود در کانالهای مختلف استفاده کنید. بدین صورت که اگر عدد معیارهای تبلیغ یکسان در کانالهای تلگرامی مختلف متفاوت باشد، بیانگر این موضوع است که مشتریان شما در کدام کانال  یا کانالها بیشتر هستند ، پس سرمایه گذاری بیشتری بر روی آنها انجام دهید.

 • اثربخش ترین انتخاب :

بهترین کانالها جهت نمایش تبلیغ کانالهایی هستند که علاوه بر کیفیت مناسب ، موضوع متناسب با تبلیغ نیز داشته باشد تا افرادی که تبلیغ شما را مشاهده می کنند مخاطب هدف شما باشند. به طور مثال برای فروش لوازم آرایشی بهتر است از کانالهای مخصوص بانوان استفاده شود و یا برای تبلیغ کنسرت از کانال موسیقی


مطلب آموزشی مرتبط: کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام و روشهای بررسی


 • اثربخش ترین فرآیند :

برای نمایش تبلیغ جدید در ابتدا هزینه زیادی نکنید. ابتدا تبلیغ را در کانال مورد نظرتان و با صرف هزینه کم (تعداد بازدید یا زمان کم) نمایش دهید و در صورت اثربخش بودن برای نمایش بیشتر آن در همان کانال یا کانالهای دیگر سرمایه گذاری کنید.

 • اثربخش ترین بنر :

سعی کنید تا حد ممکن تبلیغتان دارای تصویر جذاب با حجم کم باشد. از تبلیغات با توضیح زیاد ( بجز در مواقع خاص ) پرهیز کرده و از متنی که حس کنجکاوی مخاطب را برانگیخته می کند به همراه تصویر استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از تصاویر متحرک یا کلیپ نیز از حجم کم استفاه کنید.

در صورتیکه تبلیغ به لینک خاصی از یک وبسایت ارجاع داده می شود ، حتما از لینک کوتاه یا ابزارهای کوتاه کننده لینک استفاده کنید.

– با توجه به اهمیت تبلیغات و تاثیر بالای آن بهتر است ، از مشورت با شرکت های تخصصی و یا افراد با تجربه در این زمینه استفاه کنید.

2. تبلیغات انبوه

جهت تشریح ادامه نکات مربوط به تبلیغات اثربخش در کانالهای تلگرام ابتدا توضیح کاملی در مورد تبلیغات انبوه بیان می گردد.در این نوع از تبلیغات ، شرکت ، فرد و یا گروه های تبلیغاتی تلگرامی پس از توافق میزان بازدید و هزینه نمایش تبلیغ با متقاضی نمایش تبلیغ ( تبلیغ دهنده ) ، عهده دار نمایش تبلیغات به تعداد بازدید بالا ( 300k , 500k , …) می شود. پس از آن مجری نمایش تبلیغ در محلی که معمولا گروه های تلگرامی است و جهت هماهنگی نمایش تبلیغ با کانال های دیگر ( تبلیغ کننده ) ایجاد شده و از قبل کانال های متقاضی همکاری با مجری نمایش تبلیغات انبوه در آن عضو شده اند ، پیام اعلان نمایش تبلیغ انبوه ارسال می کند. در اینگونه از پیام ها معمولا موارد زیر گنجانده می شوند :

  • موضوع تبلیغ ، زمان نمایش تبلیغ ، تعداد بازدید کل از تبلیغ ، قیمت پرداختی به کانالها به ازای هر k (هزار) بازدید
  • تعداد پست های مجاز جهت نمایش بعد از تبلیغ
  • موضوع کانال ها و محدوده اعضای (ممبرها) کانال های مجاز به شرکت در نمایش تبلیغ

پس از آن کانالهای علاقمند به شرکت در نمایش تبلیغ اعلام آمادگی کرده و پس از تایید مجری نمایش تبلیغ انبوه ، کانالهای تلگرامی تایید شده متعهد به نمایش تبلیغ در زمان مشخص خواهند شد. نکاتی در اینگونه از تبلیغات وجود دارند که به این شرح می باشند :

 • الزامات درج تبلیغ :

تبلیغات گروهی معمولا دارای دو پست هستند. پست اول دارای تصویر و متن است که فضای بیشتر تبلیغ را به خود اختصاص می دهد و پست دوم معمولا حاوی متن کوتاه می باشد و می تواند مرتبط یا غیر مرتبط با پست اول باشد. جهت شمارش تعداد بازدید کل کانالها از تبلیغ و تعداد بازدید از تبلیغ مربوط به یک کانال ، معمولا پست اول از گروه مربوط به تبلیغات انبوه به کانالها فوروارد می شود و در اینصورت تعداد ویوی این پست ، مجموع تعداد ویو یا بازدید کل از تبلیغ در تمامی کانالها را نشان می دهد.

پست دوم نیز معمولا از گروه تبلیغات انبوه کپی شده و در کانال چسبانده می شود. تعداد ویوی این پست نیز بیانگر تعداد بازدید صورت گرفته از تبلیغ درهر کانال است. در نهایت هر زمان تعداد ویوی پست اول ( پست فوروارد شده از گروه تبلیغات انبوه ) به تعداد بازدید توافق شده برای تبلیغ رسید ( به طور مثال 750k ) به کانالها اطلاع داده شده و کانالها پس از عکس ( شات ) گرفتن از هر دو پست ، تبلیغ را از کانال خود حذف می کنند. سپس بعد از ارسال تصویر به مجری نمایش تبلیغ انبوه ، مبلغ پرداختی بر اساس تعداد بازدید صورت گرفته از تبلیغ محاسبه و طی مدت زمان توافق شده به مدیر کانال پرداخت خواهد شد .نحوه نمایش و محاسبه تبلیغ انبوه معمولا به روش گفته شده است. اما روشهای دیگری نیز برای این کار وجود دارند.

 • الزامات حین تبلیغ :

جهت نمایش تبلیغ انبوه معمولا اصطلاحاتی با عنوان پست آزاد یا پست n ام استفاده می شود. پست آزاد بدین معنی است که تعداد نمایش پست بعد از تبلیغ آزاد و بدون محدودیت است. پست n ام ، بدین معنی است که به تعداد حداکثر n-1 پست می توان بعد از تبلیغ ، در کانال درج نمود. به طور مثال برای پست 5 حداکثر درج 4 پست بعد از تبلیغ مجاز است و در صورت نمایش بیش از 4 پست ، بایستی ابتدا پست مربوط به تبلیغ در همان کانال مجددا فوروارد شده و سپس پست های دیگر ارسال شوند.


مطلب آموزشی مرتبط: اصطلاحات رایج کانال های تلگرام


آموزش تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام در تبلیغات انبوه ( گروهی ) :

 • با در نظر گرفتن این مسئله که جهت نمایش تبلیغ انبوه همانند تبلیغ عادی معمولا شما کانال ها را انتخاب نمی کنید ، اکیدا توصیه می شود از خدمات شرکتهای تخصصی و دارای سابقه موفق در این زمینه استفاده کنید.
 • چنانچه خودتان بنر مربوط به تبلیغ را انتخاب می کنید ابتدا اثر بخشی آن را با هزینه کم و به صورت تبلیغ عادی آزمایش کنید و در صورت رضایتمندی به تبلیغ انبوه بپردازید. در صورت تصمیم به این کار نکات مربوط به تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام و مربوط به تبلیغات عادی در این مقاله را حتما در نظر بگیرید.

3- تبلیغات کلیکی

در این نوع از تبلیغات ملاک نمایش و هزینه بر اساس تعداد کلیک بر روی لینک موجود در تبلیغ است . می تواند در یک کانال و یا همزمان در چندین کانال نماش یابد و معمولا برای تبلیغ سایت ، کانالهای تلگرام و سایر مواردی که قابلیت لینک شدن دارند کاربرد دارد. در تبلیغات کلیکی با توجه به مکانیزم مورد نیاز جهت شمارش تعداد کلیک بر روی لینک تبلیغ ، معمولا شرکتهای تخصصی مجری تبلیغات کلیکی می شوند. ولی با توجه به هزینه بالای این نوع تبلیغ نسبت به مواد فوق، کاربران اقبال کمتری جهت استفاده از آن نشان داده اند.

با توجه به به مشابه بودن تبلیغات کلیکی به دیگر انواع تبلیغات و وجود تفاوت فقط بر اساس معیار شمارش تعداد کلیک ، نکات ذکر شده در قسمت مربوط به تبلیغات اثربخش در کانالهای تلگرام برای تبلیغات عادی و انبوه برای اینگونه تبلیغات نیز صدق می کنند.

نتیجه گیری از تبلیغات اثربخش در کانال های تلگرام

در این مقاله که به همت و با پشتوانه بررسی و تجربه تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت تدوین و ارائه شد سعی گردید مهمترین نکات برای تبلیغات اثربخش در کانالهای تلگرام بیان گردند. هدف از ارائه این مقاله کمک به خوانندگان جهت استفاده بهینه و حداکثری از نمایش تبلیغات مورد نظر در کانالهای تلگرام است و امید است با بهره مندی شما از محتویات این مقاله به هدف خود رسیده باشیم.

ذکر این نکته ضروری است که تبلیغات سرمایه گذاری است نه هزینه و همانند هر سرمایه گذاری دیگری نیاز به مطالعه ، بررسی ، آزمون و خطا و صبر و حوصله زیاد دارد. به تبلیغات به دید بلند مدت نگاه کنید و همواره جهت کسب دانش و تجربه بیشتر برای افزایش اثربخشی تبلیغات خود در کانالهای تلگرام تلاش کنید.

Tags:
یک دیدگاه 
 1. مریم 3 سال پیش

  خیلی ممنون از زحمات و مطلب خوبتون
  بسیار کمک کرد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟