بازاریابی WhatsApp برای کسب و کار | راهنمای شروع بکار
4.83/5 (12)

بازاریابی WhatsApp در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

راهنمای بازاریابی WhatsApp برای شروع کسب و کار

زمانیکه صحبت از شبکه های اجتماعی به میان می آید، بلافاصله نام سایتهایی مانند فیسبوک و توییتر به ذهن ما خطور میکند. اما اپلیکیشنهای پیام رسان در واقع از نظر کاربران جزو شبکه های اجتماعی محسوب میشوند و اپلیکیشنهای پیام رسان به طور فزاینده ای برای بازاریابی استفاده میشوند.

WhatsApp اپلیکیشن پیام رسان پیشرو در بیشتر کشورهای جهان است، با 1.5 میلیارد کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان.

چنین نفوذی را نمیتوان نادیده گرفت. اما چگونه میتوانید به طور موثر از WhatsApp برای بازاریابی استفاده کنید؟ در اینجا راهنمای بازاریابی WhatsApp را ارائه میکنیم.

WhatsApp چیست؟

WhatsApp یک اپلیکیشن رایگان موبایل است که با استفاده از اتصال به اینترنت تلفن شما به شما این امکان را میدهد با دیگر کاربران WhatsApp بدون هزینه SMS، چت کنید. این اپلیکیشن همچنین به شما این امکان را میدهد فایل و تصویر به اشتراک بگذارید و از تماسهای صوتی و تصویری رایگان پشتیبانی میکند.

پشتیبانی از طیف وسیعی از تلفنها باعث شده است که در مناطقی با هزینه های SMS بالا، از جمله برزیل، مکزیک و مالزی، که 60 درصد از مردم از WhatsApp استفاده میکنند، بسیار محبوب باشد. در واقع، واتساپ محبوبترین جایگزین اس ام اس در 109 کشور یا 55.6 درصد از کل دنیا است.

در حالیکه فیسبوک در ماه فوریه 2014 WhatsApp را با 19 میلیارد دلار آمریکا خریداری کرد، از آن زمان به عنوان یک نهاد جداگانه عمل کرده است و هنوز قابلیتهای خوب بازاریابی مسنجر فیسبوک را ارائه نکرده است.

نحوه استفاده از WhatsApp

WhatsApp دارای نسخه هایی برای iPhone، Android، Windows Phone و Nokia S40 است. همچنین یک اپلیکیشن وب و نسخه دسکتاپ برای مک و یا رایانه های شخصی ویندوز وجود دارد، اما ابتدا باید آنرا روی تلفن همراه خود نصب کنید، زیرا هر حساب کاربری WhatsApp به طور مستقیم به یک شماره تلفن وابسته است.

پس از دانلود و نصب اپلیکیشن، باید کشور خود را تایید کرده و شماره تلفن خود را وارد کنید. برای تنظیم پروفایل خود، میتوانید اطلاعات فیسبوک خود را تنها با یک کلیک وارد کنید، یا تصویر دستی و یک نام پروفایل اضافه کنید (که بعدا میتوانید تغییر دهید).

WhatsApp با استفاده از شماره تلفنهای لیست تماس تلفن شما لیستی به روز از کاربران WhatsApp که میشناسید به شما نشان میدهد. هر شخصی که شماره تلفن شما را در دفترچه تلفن خود دارد، به طور خودکار لیست شما را نیز مشاهده خواهد کرد، مگر اینکه تنظیمات حریم خصوصی خود را تغییر دهد.

سه راه اصلی برای به اشتراک گذاری پیام، عکس و فیلم در WhatsApp وجود دارد.

چت یک به یک

همانند دیگر برنامه های چت، میتوانید به طور مستقیم با یک کاربر دیگر که در لیست تماس تلفن شماست، چت کنید. همچنین میتوانید با آنها تماس بگیرید، ویدئو بفرستید و یا صدا ضبط کنید.

لیست پخش (Broadcast lists)

هنگامیکه شما یک پیام را به یک لیست پخش یا Broadcast lists ارسال میکنید، آن پیام به هر کسی که شماره شما در دفترچه تلفن گوشی خود ذخیره داشته باشد ارسال میشود. آنها پیام را به صورت یک پیام معمولی، شبیه به عملکرد BCC در ایمیل مشاهده میکنند. اگر پاسخ دهند، به عنوان یک پیام معمولی، فقط در صفحه چت شما ظاهر خواهد شد و پاسخ آنها به شخص دیگری در لیست پخش ارسال نخواهد شد. لیست پخش محدود به 256 مخاطب است.

گروه ها

چت گروهی به شما این امکان را میدهد تا پیام، عکس و ویدیو را با حداکثر 256 نفر به اشتراک بگذارید. هر کس در چت گروهی میتواند پاسخ دهد و همچنین پاسخهای دیگران را ببیند.

چرا باید از بازاریابی WhatsApp برای کسب و کار استفاده کنید؟

بهترین دلیل استفاده از WhatsApp برای کسب و کار این است که بسیاری از مشتریان شما احتمالا از آن استفاده می کنند. بیش از 60 میلیارد پیام از طریق WhatsApp هر روز ارسال میشود.

پیشنهاد میکنم حتما روشهای کسب درآمد از WhatsApp مطالعه کنید.

کاربران WhatsApp و خدمات مشابه مایل به ارتباط با کسب و کارها هستند. طبق بررسی Nielsen حدود 67 درصد از کاربران اپلیکیشن پیام رسان تلفن همراه گفتند که انتظار دارند طی دو سال آینده برای برقراری ارتباط با کسب و کارها از چت بیشتر استفاده کنند. علاوه بر این، 53 درصد از پاسخ دهندگان میگویند که از کسب و کارهایی که میتوانند به طور مستقیم به آنها پیام دهند، به احتمال بیشتری خرید میکنند.

اگر مشتریان و مشتریان بالقوه شما جوان هستند، احتمالا راحت تر از اپلیکیشنهای پیام رسان برای ارتباطات روزمره خود استفاده میکنند. یک مطالعه توسط مرکز تحقیقات Pew نشان میدهد که 42 درصد از صاحبان تلفنهای هوشمند بین 18 و 29 ساله از اپلیکیشنهای پیام رسان مانند WhatsApp استفاده میکنند، تنها 19 درصد از صاحبان تلفنهای هوشمند که 50 سال و بالاتر دارند از آنها استفاده میکنند.

علاوه بر این، اپلیکیشنهای پیام رسانی مانند WhatsApp دارای نرخ تعامل باور نکردنی هستند: 98 درصد از پیامهای تلفن همراه باز شده و خوانده میشوند و 90 درصد آنها در عرض سه ثانیه پس از دریافت باز میشود.

WhatsApp میتواند راه اصلی در به اشتراک گذاری محتوا از طریق Dark Social برای مخاطبان باشد. Dark Social اصطلاحی است که برای به اشتراک گذاری محتوا از طریق کانالهای خصوصی تر مانند ایمیل یا اپهای چت مانند WhatsApp، در مقایسه با فضاهای عمومی تر مانند فیسبوک استفاده میشود.

در واقع، 84 درصد اشتراک گذاری های آنلاین در حال حاضر در کانالهای خصوصی مانند اپلیکیشنهای پیام رسانی رخ میدهند، بنابراین، حتی اگر از WhatsApp برای به فروش در کسب و کار خود استفاده نکنید، مشتری بالقوه شما احتمالا از آن برای گسترش محتوای شما استفاده میکند.

نکات و استراتژی های بازاریابی WhatsApp

از آنجاییکه WhatsApp فضای تبلیغاتی ندارد و هنوز هیچ قابلیت خاصی برای کسب و کارها ارائه نداده است، باید در رویکرد بازاریابی خود ابتکار و خلاقیت داشته باشید.

در حالیکه WhatsApp از لحاظ نحوه دسترسی و قابلیتها، از دیگر اپلیکیشنهای پیام رسان متفاوت است، بسیار مهم است که استراتژی بازاریابی WhatsApp شما با استراتژی کلی بازاریابی اپلیکیشنهای پیام رسان شما همخوانی داشته باشد.

در هنگام توسعه استراتژی بازاریابی WhatsApp شما، محدودیت هایی وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید. اول از همه اینکه چیزی به نام حساب کسب و کار وجود ندارد، بنابراین اگر برند شما یک حساب کاربری ایجاد کند، با محدودیت های مشابه با هر کاربر دیگری مواجه میشود.

از آنجا که هر حساب WhatsApp به طور مستقیم به یک شماره تلفن همراه وابسته است و شما فقط میتوانید به حداکثر 256 کاربر همزمان پیام ارسال کنید، این انتخاب خوبی برای بازاریابی در مقیاس بزرگ و یک به چند نیست. بنابراین هنگامیکه از محدودیتهای واتساپ به نفع خود استفاده میکنید، شانس موفقیت شما بیشتر است.

به یاد داشته باشید، مانند دیگر سرویسهای پیام رسانی تلفن همراه، بخشی از قدرت WhatsApp اینست که به تلفنهای ما متصل میشود، که کاما شخصی و در دسترس است و آن را در همه جا با خود حمل میکنیم. بنابراین هر گونه کمپین بازاریابی که اجرا میکنید باید جنبه شخصی (و احترام) را منعکس کند. بنابراین اعتماد و خلاقیت نکته کلیدی است.

در اینجا مثالهایی از برندهای تاثیر گذار که از WhatsApp برای بازاریابی استفاده کرده اند را مشاهده خواهید کرد.

ایجاد شخصیت برند ، ارتباط با کاربر و افزایش دسترسی

هنگامیکه Absolut Vodka مجموعه Limited Edition خود را در آرژانتین راه اندازی کرد، از آنجایی که 84 درصد از کاربران تلفن همراه کشور در آن زمان در این اپلیکیشن حضور داشتند ، WhatsApp جای خوبی برای تبلیغ و آگاهی افراد بود.

آنها برای راه اندازی تصمیم گرفتند یک مهمانی بسیار منحصر به فرد برگزار کنند. فقط دو دعوت برای عموم وجود داشت. هر کس که میخواست این بلیط ها را برنده شود باید از WhatsApp استفاده میکرد تا با یک نگهبان خیالی به نام Sven تماس بگیرد و او را متقاعد سازد که به آنها اجازه ورود دهد.

در این کمپین بیش از 1000 تصویر، ویدئو و پیامهای منحصر به فرد برای متقاعد کردن Sven ایجاد شد.

کمک به هر کاربر برای استفاده های جدید از یک محصول

Hellmann در برزیل قصد داشت سس مایونز را به عنوان یکی از مواد اولیه پخت و پز و نه صرفا به عنوان یک چاشنی و طعم افزا معرفی کند. بنابراین از بازدیدکنندگان خود دعوت کردند در وبسایت شماره تلفن خود را همراه با یک عکس از محتویات یخچال و فریزر خود ارسال کنند. سپس آنها را در WhatsApp به سرآشپزهای واقعی وصل میکردند، که با استفاده از Hellmann و دیگر مواد موجود در یخچال، یک دستور غذا به آنها بدهند. سرآشپز حتی به کاربران آموزش میداد که چگونه از طریق عکس، فیلم و دیگر قابلیتهای WhatsApp غذا را آماده کنند.

نتایج این بود که در مجموع 13000 شرکت کننده به طور متوسط 65 دقیقه برای برند Hellmann وقت صرف کردند و 99.5 درصد از آنها خدمات را تایید کردند. این برند از نتایج کمپین برزیل بسیار راضی بود و آنرا در آرژانتین، شیلی، اروگوئه و پاراگوئه پیاده کرد.

ارائه مشاوره و خدمات به مشتریان ارزشمند

برند High End برای اطلاع رسانی به مشتریان برتر در مورد محصولات جدید و رویدادها از واتساپ استفاده کرد.

این رویکرد بسیار پرطرفدار بود که کریسمس گذشته Agent Provocateur یک تبلیغ مشابه در WhatsApp به نام Ménage à Trois برای تمام مشتریان راه اندازی کرد. کاربران WhatsApp میتوانستند یک خریدار شخصی را به یک مکالمه گروهی دعوت کنند تا درباره چیزی که برای کریسمس نیاز دارند صحبت کنند. تیم مشاوران سبک Provocateur Agent به سؤالات به افراد پاسخ میداد.

با اینکه این کمپین کوچک بود (112 مکالمه انجام شد)، 31 درصد از چت ها باعث بازدید مغازه و 61 درصد به ترافیک وبسایت تبدیل شد.

بازاریابی WhatsApp برای کسب و کار | راهنمای شروع بکار

ابزارهای بازاریابی WhatsApp

WhatsApp یک اپلیکیشن کسب و کار راه اندازی کرده است که گفته میشود “برای مالکان کسب و کارهای کوچک در نظر گرفته شده است.”

دانلود این اپلیکیشن رایگان است و در حال حاضر فقط برای دستگاه های اندروید در دسترس است. این اپلیکیشن این امکان را میدهد تا کسب و کارها به راحتی و با استفاده از ابزارهای خودکارسازی، مرتب سازی و پاسخ سریع به پیامها با مشتریان ارتباط برقرار کنند.

به عنوان مثال، میتوانید پیامهایی که زیاد ارسال میکنید را ذخیره کرده و مجدد استفاده کنید و از پاسخهای سریع برای پاسخ دادن به پرسشهای رایج استفاده کنید. همچنین زمانیکه نمیتوانید بلافاصله پاسخ دهید، میتوانید پیامی تنظیم کنید، به طوریکه مشتریان بدانند چه زمانی انتظار پاسخ داشته باشند. همچنین میتوانید برای مشتریانی که به کسب و کار شما می پیوندند پیامهای خوشامد بفرستید.

از آنجایی که WhatsApp هنوز ابزار کسب و کار یا API ارائه نمیکند، کمپین های کوچک مانند مثالهای بالا بهترین استراتژی هستند. برای ارتباط با افراد، آنها باید شماره شما را در تلفن خود ذخیره کنند. واتساپ راهی برای اضافه کردن لینک کلیک برای چت به وبسایت شما، امضای ایمیل و یا صفحات شبکه های های اجتماعی فراهم میکند که موجب میشود شروع گفتگو با برندها برای افراد راحت تر شود.

به یاد داشته باشید که در پیام رسانی، پاسخ فوری مورد انتظار است، پس مطمئن شوید برای مدیریت چت منابع کافی دارید. ابزار و خدمات جانبی بازاریابی WhatsApp به بازاریابان این امکان را میدهند تا حساب ها و گروه های مختلف WhatsApp را راه اندازی کنند، اما استفاده از آنها میتواند منجر به مسدود شدن موقت شده یا به طور کامل شود. علاوه بر این، پیامهای انبوه در این نوع محیط میتواند آسیب زیادی به برند شما وارد کند.

در حالیکه WhatsApp قابلیتهای بازاریابی فیسبوک مسنجر را ندارد، اما در حال حرکت در این مسیر است. بازاریابانی که کمپین هایی ایجاد میکنند که با قابلیتهای منحصر به فرد WhatsApp کار میکنند، مزیت دارند. کمبود تبلیغات در WhatsApp به این معنی است که اگر به درستی از آن استفاده شود واقعا میتوانند تاثیرگذار باشد.

 

منبع:  Hootsuite Blog

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟