اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان از فیسبوک پیشی گرفتند
4.08/5 (13)

اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان در وبسایت تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

پیشی گرفتن اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان از فیسبوک

گزارش جدید نشان میدهد اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان از فیسبوک پیشی گرفته اند. مطمئنا مارک زاکربرگ از این گزارش خوشحال نخواهد شد.

براساس آخرین تحقیق توسط Pew Research، فیسبوک در حال حاضر بعد از یوتیوب، اینستاگرام و (بدترین اخبار برای Zuck) اسنپ چت ، چهارمین شبکه اجتماعی محبوب میان کاربران نوجوان در ایالات متحده است.

اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان از فیسبوک پیشی گرفتند

این تحقیق از 743 نوجوان آمریکایی انجام شده است و یکبار دیگر یکی از نگرانی های کلیدی فیسبوک را مشخص میکند. اینکه در حال از دست دادن محبوبیتش در میان کاربران جوانتر است. گرایش در میان مخاطبان جوانتر در حال تغییرات زیاد است.

از سال 2015 آخرین باری که Pew مطالعه مشابهی انجام داده، نتایج تغییر قابل توجهی داشته است. در اینجا مقایسه نتایج دو تحقیق 2015 (چپ) و 2018 را مشاهده میکنید.

اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان از فیسبوک پیشی گرفتند

شایان ذکر است که یوتیوب و Reddit در گزارش 2015 گنجانده نشده است، بنابراین هیچ مقایسه مستقیمی برای رشد یوتیوب وجود ندارد. اما به هر حال، بسیار واضح است که فیسبوک در حال از دست دادن محبوبیت خود بین کاربران جوانتر است. تغییر اجتماعی در این بازه کوتاه زمانی تعجب برانگیز است.

همچنین این اطلاعات بار دیگر به پتانسیل Snapchat اشاره میکند، در حالیکه اسنپ چت در سالهای اخیر در حال از دست دادن جایگاه خود بود، با توجه به طراحی اخیر اپلیکیشن، هنوز هم در میان مخاطبان جوان بیشتر مورد توجه است. چه این نتایج بازتابی از پرجمعیت بودن فیسبوک و چه پاسخی به افزایش نگرانی های مربوط به حفظ حریم خصوصی باشد، در هر صورت Snapchat قادر به حفظ و حتی افزایش محبوبیت و جذابیت خود شده است.

همچنین تحقیق Pew مربوط به بازه زمانی 7 مارس تا 10 آوریل 2018 و پس از طراحی دوباره اسنپ چت انجام شده است و نتایج تغییرات جدید اسنپ چت در این گزارش منعکس شده است.

همانطور که در نمودار بالا نیز میبینید، 35 درصد از نوجوانانی که مورد بررسی قرار گرفتند، بیشترین استفاده از Snapchat را داشتند، در حالیکه YouTube در رتبه دوم قرار دارد و فقط حدود 10 درصد نوجوانان گفته اند که از فیسبوک بیشتر استفاده میکنند، هرچند این تعداد در بین گروه های خاص اقتصادی و جنسیتی تغییر میکند.

بر اساس اظهارات Pew:

نوجوانان با درآمد پایین از کسانیکه از خانوارهای دارای درآمد بالاتر هستند به احتمال زیاد از فیسبوک بیشترین استفاده را دارند (22% در مقابل 4%). همچنین جنسیت و نژاد و قومیت نیز در پلتفرم های مورد استفاده بیشتر نوجوانان تاثیرگذار است. دختران بیشتر از پسران از Snapchat بیشترین استفاده میکنند (42٪% در مقابل 29%)، در حالیکه پسران نسبت به دختران بیشتر به یوتیوب تمایل دارند (39% در مقابل 25%)

از لحاظ گروه های اقتصادی پایین تر، به احتمال زیاد داشتن پهنای باند بیشتر یوتیوب و Snapchat یک عامل تاثیرگذار است، اما قطعا در هدفگذاری خود در نظر بگیرید که Snapchat همیشه در میان کاربران زن محبوبتر است.

این نتایج برای فیسبوک به چه معنی است؟ مطمئنا این اولین تحقیق نیست که نشان میدهد این شبکه اجتماعی در حال از دست دادن محبوبیت در میان نوجوانان است. یک گزارش از شرکت سرمایه گذاری Piper Jaffray در ماه اکتبر گذشته منتشر شد که نتایج بسیار مشابهی را نشان میدهد، نتیجه این تحقیق این بود که Snapchat و  Instagram از دیگر پلتفرم ها در جذب نوجوانان پیشی گرفته اند.

اینستاگرام و اسنپ چت در میان کاربران نوجوان از فیسبوک پیشی گرفتند

این تحقیق از بیش از 6000 نوجوان آمریکایی صورت گرفته و به نوعی دقیق تر و گسترده تر است.

آیا این یک مشکل است؟ آیا فیسبوک باید در این مورد نگران باشد؟ 70 میلیون کاربر فعال در سه ماهه اول سال 2018 به این اپلیکیشن اضافه شده اند، بنابراین در کل هنوز هم در حال رشد است، اما نگرانی اصلی مقدار زمان واقعی صرف شده و فرصتهای موجود برای دسترسی به کاربران در هر پلتفرم است.

همانطور که اشاره شد، پاسخ دهندگان گفته اند که از Snapchat بیشتر استفاده میکنند، Pew متوسط زمان صرف شده را در نظر نگرفته است. گزارشهای قبلی نشان داده است که کاربران به مدت 35 دقیقه در روز در Snapchat در مقایسه با 32 دقیقه در Instagram (در میان کاربران جوان) صرف میکنند. کاربران فیسبوک تا حدود 41 دقیقه ،در حالیکه داده های YouTube نشان میدهد که مردم بیش از 30 دقیقه در این اپلیکیشن زمان صرف میکنند.

دقیقا چگونگی استفاده از هر پلتفرم نیز باید مد نظر قرار گیرد. تمرکز YouTube بر روی ویدیو است و فیسبوک نیز هر روز بیشتر روی ویدئو کار میکند و ویدئوهای زیادی را به فید ارسال میکند. اینستاگرام و اسنپ چت گزینه های فعالتر و جذابتری برای مشارکت فراهم میکنند که میتواند فرصتهای بازاریابی بیشتری را به خود اختصاص دهد.

به هر حال، واضح است که Snapchat هنوز هم فرصت زیادی برای دسترسی به کاربران جوان دارد و در حال حرکت به جلو است که میتواند تبدیل به یک نگرانی برای پلتفرم ها باشد.

 

منبع: Social Media Today

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟