انتخاب موضوع کانال تلگرام
4.5/5 (6)

آشنایی با انتخاب موضوع کانال تلگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

انتخاب موضوع کانال تلگرام

در مطلب قبلی از مدیریت ارتباط با اعضای کانال تلگرام صحبت کردیم و در این مطلب به مبحث انتخاب موضوع کانال تلگرام میپردازیم. پس از ورود پیام رسان تلگرام به ایران و استقبال کاربران و رشد روز افزون آن بواسطه وجود مزیت های فراوان در این پیام رسان ، توجه افراد زیادی به قابلیت ایجاد کانال معطوف گردید و بر تعداد افرادی که تمایل به این کار پیدا کردند روز به روز افزایش یافت و در حال حاضر نیز همچنان رو به رشد است . در این راستا ، اولین چالشی که کاربران تلگرام برای ورود به دنیای کانال ها با آن مواجه هستند انتخاب موضوع کانال تلگرام است که بواسطه عدم وجود مهارت و دانش کافی برای تشخیص و انتخاب مناسب ترین موضوع ، تعداد زیادی از پروژه های ایجاد کانال در همان بدو امر با شکست مواجه می شوند.

در واقع ستون اصلی راه اندازی و کسب موفقیت در ایجاد کانال تلگرام ، انتخاب موضوع کانال تلگرام با تحقیق جامع و به طور اصولی میباشد و با انتخاب موضوعی مناسب می توان به آینده و مسیر در پیش روی کانال امیدوار بود. با توجه به اهمیت این امر ، تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت با بررسی کامل و پشتوانه تجربه بالا در زمینه شبکه های اجتماعی ، اقدام به تهیه و تدوین مقاله ” انتخاب موضوع کانال تلگرام ” نموده تا تمامی افراد با کمک آن بتوانند بهترین انتخاب را برای موضوع کانال خود داشته و به نوعی پایه و اساس فعالیت در شبکه اجتماعی از طریق کانال تلگرام را به خوبی ایجاد کنند. برای انتخاب موضوع کانال تلگرام موارد زیادی را می توان برشمرد و در این مقاله مهمترین و کلیدی ترین آن ها به صورت قدم به قدم بیان شده اند.


مطلب آموزشی مرتبط: انتخاب موضوع کانال تلگرام


برای مطالعه گام های لازم جهت بررسی و انتخاب بهترین موضوع برای کانالتان ، ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

1- تهیه لیستی از موضوعات مرتبط با مهارت ها و تخصص هایتان

شروع هر فعالیت تجاری بر اساس تلاش و همت یک فرد یا گروه است و بدون شک تمامی مشکلات ، سختی ها و چالش های شروع و ادامه آن ، حداقل تا مدت زمانی ، بر دوش آنهاست. چنانچه فعالیت در نظر گرفته شده دارای پشتوانه فکری مناسبی باشد و تلاش زیادی در یک مسیر درست انجام گردد ، میتوان به افزایش تعداد نفرات و محول کردن وظایف و بخش هایی از کار به دیگر افراد امیدوار بود. اما آنچه مسلم است شروع کار بایستی بر اساس تلاش پایه گذاران آن باشد و به همین دلیل در نظر گرفتن مهارت و تخصص آن ها لازمه انتخاب موضوع کانال تلگرام است. چرا که هیچ فرد یا گروهی بدون داشتن مهارت یا تخصص لازم در انجام کاری نمی تواند برای پیشبرد و به نتیجه رساندن آن موفق شود.

در این خصوص نکاتی به شرح زیر وجود دارند :

– برای مدیریت تمامی کانال های تلگرام داشتن مهارت فردی الزامی است. هیچ فرد یا گروهی بدون داشتن پشتکار ، نظم ، برنامه ریزی و سایر مهارت های لازم مدیریتی ، نمی تواند در به ثمر رساندن اهداف ترسیم شده برای کانال موفق باشد.

– چنانچه افراد دارای تخصص خاصی نمی باشند و یا کانال تلگرام ابزار مناسبی برای بهره بردن از تخصص آن ها نمی باشد ، بایستی بر اساس توانایی ها و علائق خود ، کانال های عمومی از قبیل خبری ، سرگرمی و … راه اندازی کنند.

– برای راه اندازی کانال های با موضوع عمومی علاوه بر نیاز به وجود مهارت های مدیریتی ، خصوصیات و تیپ شخصیتی افراد نیز بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال صبر ، حوصله و آرامش ، اساس راه اندازی یک کانال خبری و خلاقیت ، مهارت اصلی برای کسب موفقیت یک کانال سرگرمی است.

– چنانچه دارای تخصص هستید و کانال تلگرام دارای پتانسیل کافی برای کسب درآمد یا ایجاد مزیتهای دیگر از تخصص شما می باشد ، حتما آن تخصص را در اولویت انتخاب موضوع کانال تلگرام قرار دهید. چرا که کانال های تخصصی منافع به مراتب بیشتری نسبت به کانال های عمومی داشته و رقبای کمتری نیز نسبت به کانال های عمومی برای آن ها وجود دارند. البته مجددا تاکید می شود که صرفا موضوع تخصصی برای موفقیت کافی نیست ، بلکه کانال تگرام نیز بایستی ابزار مناسبی برای سود آوری از آن تخصص باشد.


مطلب آموزشی مرتبط: با تلگرام پولدار و کارآفرین شوید


تهیه لیستی از موضوعات

پس از بررسی مهارتها و تخصصها ، نیاز به تهیه لیستی از موضوعات دارید تا بتوانید بررسی خود را از موضوعات موجود در لیست انجام دهید. وجود چندین گزینه می تواند باعث انتخاب بهتری شده و فکر شما را محدود به یک موضوع خاص نمی کند. برای تهیه این لیست نیاز به بررسی زیادی است ، چرا که موضوعات بسیار بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند و به مرور زمان نیز موضوعات جدیدی به کانالها اضافه می شوند. پیشنهاد ما این است که جهت انتخاب موضوع کانال تلگرام حتما به بررسی کانال ها و پیج های سونت اینفو بپردازید. همچنین برای بررسی بهتر ، موضوعات متعددی به صورت نمونه در قسمت پاورقی مقاله ارائه شده تا با کمک آن بتوانید لیست خود را کامل تر کنید.

2- در نظر گرفتن میزان سرمایه و زمان تعیین شده برای کانال

همانگونه که بارها اشاره شد ، کسب اهداف ترسیم شده از راه اندازی کانال تلگرام مستلزم نگاه حرفه ای به آن است و بر این اساس سرمایه و زمان کافی بایستی صرف آن گردد. اما بالطبع منابع مالی و زمان در دسترس افراد متفاوت است و همینطور کانالها نیز همانند فعالیتهای اقتصادی مختلف ، نیازمند صرف زمان و سرمایه متفاوت می باشند. برای بررسی و انتخاب موضوع کانال تلگرام ، منابع مالی و زمانی خود را برآورد کنید و سپس بررسی کنید که برای رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده بر اساس موضوعاتی که در لیست شما هستند چه میزان سرمایه نیاز است و چه مدت زمان بایستی صرف آنها گردد. به علاوه بهتر است به بررسی کانالهای موفق در زمینه موضوعات مورد نظرتان نیز پرداخته و از مشورت متخصصان این حوزه نیز بهره مند شوید.

در نهایت و پس از بررسی های لازم ، هر کدام از موضوعاتی را که میزان سرمایه گذاری لازم و زمان در نظر گرفته شده برای آنها بیش از میزان در اختیار شماست کنار گذاشته و لیست موضوعات خود را کوتاهتر کنید. ذکر این نکته ضروری است که در زمان بررسی مدت زمان لازم ، بازه زمانی مورد نیاز برای مدیریت کانال را نیز در نظر بگیرید. به طور مثال ممکن است برای یک کانال خبری در مجموع 5 ساعت در هر روز برای محتوادهی نیاز باشد ، اما به دلیل نوع محتوای آن ، بایستی از زمات شروع تا پایان فعالیت کانال برای انتخاب موضوعات و محتوادهی کانال زمان صرف کرد. اما شاید برای یک کانال در حوزه سلامت همین میزان ساعت برای محتوادهی نیاز باشد ، اما فعالیت تهیه اطلاعات و محتوادهی کانال از بعداز ظهر به بعد انجام گیرد.

 3- انتخاب نهایی موضوع با بررسی کامل رقبا و شرایط بازار

ورود به بازار و کسب منافع از آن مهمترین چالش هر فعالیت اقتصادی است و بدون شک به دانش و مهارت کافی در این زمینه نیاز است. چنانچه انتخاب موضوع کانال تلگرام با تامل و در نظر گرفتن تمام جوانب باشد ، میتوان با روشی مناسب به بازار ورود کرد ، در غیر اینصورت در اختیار گرفتن سهمی از فضای بازار بسیار مشکل و حتی امکان ناپذیر است. پس در قدم نهایی جهت انتخاب موضوع کانال تلگرام بایستی در ابتدا لیست تمام رقبایی که در زمینه موضوعات انتخاب شده توسط شما فعالیت می کنند را بررسی کرده (در این زمینه بررسی کانال ها و پیج های سونت اینفو پیشنهاد می گردد) و توانایی خودتان را در جهت رقابت با آنها در نظر بگیرید. چنانچه نتیجه این کار وجود ریسک بالای رقابت برای تعدادی از موضوعات بود ، لیست خود را کوتاه تر کنید.

برای موضوعات باقیمانده نیز پتانسیل تجاری موجود را در نظر بگیرید و چنانچه به این نتیجه رسیدید که فضای جامعه و بازار ، پتانسیل مناسبی برای کسب منفعت از موضوع کانال را ندارند ، لیست خود را باز هم کوتاهتر کنید. به طور مثال ممکن است موضوعی در مهارت و تخصص شما باشد ، میزان سرمایه و زمان کافی برای مدیریت آن ورود داشته باشد ، رقیب جدی در آن موضوع فعالیت نکند ، اما به دلیل اینکه آن موضوع نمیتواند با استفاده از کانال تلگرام به سوددهی و کسب منفعت تبدیل شود موضوع مناسبی برای کانال نمیباشد. در نهایت فرآیندهای ذکر شده را آنقدر ادامه دهید تا پروسه انتخاب موضوع کانال تلگرام به نتیجه برسد.

سخن آخر

صرف زمان و هزینه برای انتخاب موضوع کانال تلگرام کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است و بدون آن هیچ انتظاری از نتیجه کانال نبایستی متصور شد. هر چقدر با استفاده از روش مناسب ، تلاش بیشتری برای انتخاب موضوع کانال تلگرام انجام دهید ، به همان نسبت احتمال کسب موفقیت از ایجاد کانال تلگرام را افزایش خواهید داد.

در این خصوص و با هدف ایجاد نگاهی سیستمی و فرآیندی به پروسه انتخاب موضوع کانال تلگرام ، تیم مشاوره و تحقیقاتی سونت با پشتوانه تجربه بالا در حوزه شبکه های اجتماعی و به همراه بررسی کامل ، اقدام به تهیه و ارائه مقاله انتخاب موضوع کانال تلگرام نمود و امیدوار است نقشی هر چند کوچک در افزایش کمی و کیفی کانال های تلگرام ایفا کرده باشد.

در آخر تقاضا داریم با ارائه نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود ، دوستان خود را در بهبود این مقاله و ارائه مقالاتی بهتر یاری کنید.

پاورقی انتخاب موضوع کانال تلگرام

انتخاب موضوع کانال تلگرام فرآیندی بسیار مهم و زمان بر است و موضوعات نیز بسیار گسترده و متنوع هستند. در اینجا فقط تعداد معدودی از موضوعات متداول در گروه های مختلف ذکر شده تا کمکی در انتخاب موضوع کانال تلگرام باشد.

آشپزی و شیرینی پزی : آموزش نحوه پخت انواع غذاها و تهیه شیرینی جات ، معرفی و دستور تهیه انواع غذاهای محلی ، معرفی و دستور تهیه غذاهای کشورهای مختلف ، تزئین غذا ، تهیه انواع دسر و پیش غذا

– آموزشی : آموزش انواع زبان های خارجی ، نرم افزار ها ، مهارت ها ، تخصص ها و …

بازار و فروشگاه : فروش انواع کالا ها و محصولات ، معرفی بازارهای تخصصی ، ارائه انواع تخفیف ها ، اطلاع رسانی حراجی ها

بازی و اسباب بازی : معرفی ویژگی ها ، قابلیت ها و امکانات انواع بازی ها

پزشکی و سلامت : مشاوره در تخصص های مختلف حوزه پزشکی ، بیان نکات حوزه سلامت

خبر و اطلاع رسانی : خبر رسانی در انواع حوزه های عمومی و تخصصی خبری از قبیل تجارت ، ورزش ، اقتصاد ، حوادث ، سلامت و …

خلاقیت و ایده : ایده پردازی در انواع موضوعات از قبیل ساخت وسایل ، روش های کسب درآمد ، روش های کاهش هزینه های زندگی ، تبدیل وسایل دور ریز به لوازم کار آمد و ….

دکوراسیون و چیدمان : چیدمان لوازم منزل ، انواع دکوراسیون آشپزخانه ، پذیرایی ، اتاق ها و …

دین و مذهب : ذکر احادیث معتبر ، داستان های مذهبی

روانشناسی و موفقیت : بیان اصول و نکات کلیدی کسب موفقیت در جنبه های مختلف زندگی از جمله کار ، تحصیل ، تجارت ، ارتباط ، خانواده و …

روزنامه و مجله : انواع روزنامه ها و مجلات در زمینه های گوناگون ، پزشکی ، اقتصادی ، تجارت و ..

سفر و گردشگری : معرفی جاذبه های گردشگری داخلی و خارجی ، معرفی روزها و ایام خاص گردشگری ، تورهای لحظه آخر ، اطلاعات لازم و ضروری مسافرت ، راهنمای توریسم ، تورسیم درمانی ، اکو توریسم

سرگرمی : جوک به همراه تصاویر و کلیپ های طنز ، برگزاری انواع مسابقات ، حل معما و جدول ، اطلاعات عمومی ، وقایع و اطلاعات خاص و عجیب

شرکت ها و برند ها : معرفی انواع خدمات و محصولات شرکت ها و برندهای داخلی و بین المللی

صنایع دستی : معرفی صنایع دستی شهر ها و کشورهای مختلف جهان

طلا و جواهر : نحوه ساخت و قیمت انواع جواهرات و زیور آلات ، معرفی جواهرات شهر ها و کشورهای مختلف جهان

فیلم و انیمیشن : دانلود آخرین فیلم ها ، معرفی و اطلاع رسانی فیلم های در حال اکران ، فروش بلیط سینما

کتاب و ادبیات : معرفی کتاب های منتشر شده در حوزه های مختلف ، بن های تخفیف ، خلاصه ای از برترین کتاب ها ، معرفی انتشارات

کودک و نوجوان : روش های نوین تحصیلی و تربیتی کودکان و نوجوانان ، انواع متون آموزشی در مقاطع تحصیلی مختلف

گرافیک و تصویرسازی : نمایش انواع تصاویر و فیلم های گرافیکی ، نکات مربوط به تصویر سازی

گل و گیاه : معرفی انواع گل ها ، آموزش پرورش و نگهداری از انواع گل و گیاه

مادر و نوزاد : نکات مربوط به دوران بارداری ، معرفی انواع وسایل مرتبط با کودکان

ماشین و خودرو : خرید و فروش خودرو ، آموزش تعمیر خودرو ، آخرین قیمت ها در بازار ، معرفی خودروهای جدید بازار

مد و پوشاک : تصاویر مدل های جدید لباس ، نحوه ست کردن لباس ها ، پیشنهاد انتخاب لباس در فصول مختلف

مدیریت و کسب و کار : آموزش کار آفرینی ، فرصت های شغلی و آگهی های استخدام عمومی و تخصصی

موسیقی و ساز : دانلود موزیک ، اطلاع رسانی و اخبار کنسرت ها ، فروش بلیط کنسرت ، تاریخچه و فروش ادوات موسیقی

نقاشی و عکاسی : نمایش تصاویر و عکس های منتخب ، اخبار مربوط به برگزاری نمایشگاه ها ، فروش آثار فاخر ، برگزاری مسابقه

– هنرمندان : زندگینامه ، حواشی و آثار هنرمندان

– ورزشکاران : زندگینامه و افتخارات ورزشکاران

– ورزشی : نتایج لیگ های معتبر در رشته های مختلف ورزشی ، آخرین نقل و انتقالات ، وضعیت باشگاه ها

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟