الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما
4.75/5 (4)

الگوریتم فید اخبار فیسبوک در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

آیا تعداد افراد کمی در فیسبوک به پست های شما دسترسی پیدا می کنند؟

می خواهید بدانید چطور افراد بیشتری پست شما را در فید خود مشاهده کنند؟

الگوریتم فید اخبار فیسبوک تعیین می کند چه کسی پست های شما را ببیند و چه کسی نبیند.

در این مطلب خواهید دید که الگوریتم فید اخبار فیسبوک چگونه عمل می کند و بازاریابان چگونه می توانند پست هایشان را برای بیشتر دیده شدن در فید بهینه سازی کنند.

1. الگوریتم فید اخبار فیسبوک چگونه محتوای شما را رتبه بندی میکند

Adam Mosseri اخیرا در اجلاس 2017 ، چهار مرحله ای که فیسبوک برای رتبه بندی محتوا طی می کند را ارائه کرد.

Adam Mosseri توضیح داد که الگوریتم “یک فرمول یا مجموعه مراحل برای حل یک مسئله مشخص است”. او سپس یک مسئله در دنیای واقعی را برای نشان دادن رفتار الگوریتم ارائه کرد. به عنوان مثال ، فرآیند سفارش دادن غذا برای همسرش در یک رستوران.

برای پیدا کردن راه حل، آدام مسئله را به چهار مرحله تقسیم می کند:

او منو را بررسی می کند تا ببیند چه گزینه هایی وجود دارد. او همه اطلاعاتی که در اختیار دارد را مد نظر قرار می دهد . (به عنوان مثال ، همسرش چه غذایی دوست دارد ، زمان ناهار است یا شام ، چه غذایی در این رستوران بهتر است؟)

او در ذهن خود پیش بینی هایی انجام می دهد (به عنوان مثال ، آیا امروز برای ناهار سالمون دوست خواهد داشت، عجیب است اگر برای صبحانه او سوفله شکلات سفارش بدهم؟)

او سپس با در نظر گرفتن همه این اطلاعات سفارش می دهد. با فعال کردن این فرآیند ، در واقع آدام یک الگوریتم را در سر خود اجرا می کند. کاری که همه ما هر روز انجام می دهیم. به طور مشابه ، الگوریتم فید اخبار فیسبوک برای تصمیم گیری در مورد اینکه محتوای شما را در فید چگونه رتبه بندی کند از چهار گام استفاده می کند.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

این چهار گام عبارتند از :

 • موجودی (چه چیزی در منو وجود دارد؟)
 • سیگنال ها ( وقت ناهار است یا شام؟)
 • پیش بینی ها ( آیا او از ماهی سالمون لذت می برد؟)
 • امتیاز ( سفارش دادن)

موجودی

زمانی که برای اولین بار فید خود را باز می کنید ، الگوریتم فیسبوک با نگاه کردن به همه پست های ارسال شده توسط دوستان شما و صفحاتی که دنبال می کنید ، یک موجودی می گیرد. (همانطور که آدام آنچه در منو وجود داشت را بررسی کرد)

سیگنال ها

فیسبوک سپس با در نظر گرفتن تمام داده های موجود تلاش می کند تا در مورد اینکه شما ممکن است به چه چیزی علاقمند باشید یک تصمیم آگاهانه بگیرد. فیسبوک این داده ها را “سیگنال” می نامد. صدها هزار سیگنال وجود دارد که فیسبوک برای رتبه بندی محتوا در نظر می گیرد ، مثلا اینکه چه کسی پست ارسال کرده است ، در حال حاضر چه ساعتی است، پهنای باند شما چقدر است و…

پیش بینی ها

سپس فیسبوک برای کمک به پیش بینی ها و محاسبه احتمال نتایج خاص ، از سیگنال ها کمک می گیرد. به عنوان مثال ، چقدر احتمال دارد در یک پست کامنت بگذارید ، پستی را به اشتراک بگذارید ، برای خواندن یک پست وقت بگذارید و …

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

امتیاز

پس از انجام پیش بینی ها و محاسبه احتمالات، فیسبوک برای محاسبه امتیاز ، این اطلاعات را ادغام می کند و امتیازی تعیین می کند که نشان می دهد شما ممکن است به مطالب خاصی علاقمند باشید. آدام تاکید می کند که فیسبوک به طور دقیق نمی داند شما به چه پست هایی علاقمند هستید و این یک حدس در بهترین حالت است.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

هر بار و هر زمان که فیسبوک را باز می کنید این فرآیند رتبه یندی اتفاق می افتد و در نهایت تعیین می کند که فید شما به چه صورت باشد.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

2. سیگنال هایی که فیسبوک برای رتبه بندی محتوا از آنها استفاده میکند

مهم ترین ورودی برای اینکه تعیین کند شما در فید خود چه پست هایی را ببینید این است که چه افراد و چه صفحاتی را دنبال می کنید. این منطقی به نظر می رسد زیرا این ورودی ها تا حد زیادی تعیین می کنند که فیسبوک برای ایجاد یک فید مرتبط با علایق شما چگونه سیگنال های بی شماری را تفسیر کند.

برخی از سیگنال های خاصی که بر رتبه بندی شما در فیس بوک تاثیر می گذارند عبارتند از:

ارسال کننده پست

 • تناوب و تعدد ارسال پست
 • بازخورد منفی قبلی در مورد نویسنده و ناشر

مشارکت

 • متوسط زمان صرف شده روی محتوا
 • مشارکت کل در یک پست

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

پست چه زمانی ارسال شده است

 • تگ های دوستان
 • کامنت اخیر از یک دوست

نوع پست

 • کامل بودن  مشخصات صفحه (profile)
 • ارسال شده از یک دوست یا صفحه
 • چقدر پست حاوی اطلاعات مفید است

3. پیش بینی های فیسبوک هنگام رتبه بندی محتوای شما

فیسبوک شبکه دوستان هر کاربر ، صفحاتی که آنها دنبال می کنند و سیگنال های ذکر شده در بالا برای ایجاد پیش بینی ها و احتمالات را در نظر می گیرد:

 • کلیک کردن
 • صرف زمان برای یک پست
 • لایک کردن، کامنت گذاشتن و به اشتراک گذاری
 • حاوی اطلاعات مفید بودن
 • click bait بودن
 • حاوی تصاویر غیراخلاقی باشد

به این ترتیب فید اخبار برای هر شخص در فیسبوک منحصر به فرد خواهد بود.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

4. چگونه محتوای خود را برای الگوریتم فید اخبار فیس بوک بهینه کنید

به عنوان یک بازاریاب، میخواهید محتوای شما در دسترس افراد بیشتری قرار گرفته و توسط افراد بیشتری مشاهده شود ، علی الخصوص در حال حاضر که شبکه های اجتماعی و فید شما شامل انبوهی از محتوا و شلوغ تر از گذشته است. سخنرانی اخیر آدام نشان داد که ایجاد محتوای مرتبط ، ارزشمند و جالب تا چه اندازه برای مخاطب هدف اهمیت دارد. اگر این کار را انجام نمی دهید احتمالا در فید افراد کمتری قابل مشاهده خواهید بود.

نکات ذیل به شما کمک می کند تا محتوایی ایجاد کنید تا در فید افراد بیشتری قرار بگیرید:

باید بازخوردهای منفی از کاربران در طول عمر صفحه را به حداقل برسانید. قبل از ارسال پست به صفحه آن را بررسی و اصلاح کرده و لینک ها را مجددا چک کنید.

محتوایی ایجاد کنید که به احتمال بیشتری بازخورد مثبت به صورت کامنت ، لایک و واکنش (reaction در واقع شکلک هایی است که علاوه بر لایک کردن برای بروز احساسات نسبت به یک پست اضافه شده است) دریافت می کند. Reaction ها اکنون بیش از لایک در رتبه بندی اثرگذار خواهد بود. شکلک های Reaction ها را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

محتوایی ارسال کنید که باعث جذب مشارکت و صرف زمان بیشتر از جانب مخاطب شود. محتوای ویدئویی گزینه خوبی برای این مورد می باشد.

محتوایی ارائه کنید که اجتماعی و قابل اشتراک گذاری باشد. مانند پست زیر

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

محتوایی ایجاد و ارسال کنید که احتمال لایک کردن، کامنت گذاشتن و به اشتراک گذاشتن مخاطبان با دوستانشان بیشتر است. این پست از Silverwood Theme Park ظرف 6 ساعت بیش از 500 بار به اشتراک گذاشته شده است.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

پستهایی ایجاد و ارسال کنید که احتمال کلیک روی لینک ، عکس ، ویدئو و … در آنها بیشتر است. این پست از Travel & Leisure افرادی که به دنبال سفر هستند را وسوسه می کند تا کلیک کرده و در مورد آن بیشتر بداند.

طبق یک برنامه و بازه زمانی مشخص پست ارسال کنید.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

مخاطبان و فالورهای خود را که مرتبط با اهداف کلیدی شما هستند ایجاد کنید و محتوایی در مسیر رسیدن به آن اهداف ایجاد کنید. می توانید با استفاده از Audience Insights اطلاعات بیشتری از مخاطبان خود کسب کرده و افراد مرتبط با صفحه خود را انتخاب کنید.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

مواردی که باید از آنها اجتناب کرد:

 • محتوایی را ایجاد نکنید که به کاربران اطلاعات اشتباه ارائه دهد.
 • محتوای ایجاد نکنید که شرایط و ضوابط فیس بوک را نقض کند

نتیجه گیری از بهینه سازی محتوا برای الگوریتم فید اخبار فیسبوک

با افزایش محتوا و شلوغی بیشتر فید اخبار ، باقی ماندن در فید و در معرض دید افراد بیشتری قرار گرفتن روز به روز به چالش بزرگتری تبدیل می شود. به همین دلیل است که اکنون بیش از هر زمان دیگری ارائه محتوای مناسب و مورد استقبال مخاطب اهمیت پیدا کرده است. اگر به طور مداوم محتوای مناسب و لذت بخش برای مخاطب ارائه کنید ، فیسبوک نیز محتوای شما را به طور مداوم در فید اخبار افراد نمایش خواهد داد.

Tags:

عضویت در خبرنامه تخصصی شبکه های اجتماعی

دریافت آخرین مطالب آموزشی، ترفندها، اخبار و بروز رسانی های شبکه های اجتماعی

متشکریم از شما برای عضویت در خبرنامه.

چیزی اشتباه شده.

اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟