الگوریتم اینستاگرام ، نحوه عملکرد و استفاده بهینه از آن
4.68/5 (22)

الگوریتم اینستاگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

الگوریتم اینستاگرام ، نحوه عملکرد و استفاده بهینه از آن

در حال حاضراینستاگرام به 700 میلیون کاربر فعال ماهانه رسیده است. در حقیقت، بر اساس آمار خود اینستاگرام ، کاربران به طور متوسط 70 درصد از محتوای موجود در فید خود را از دست می دهند و مشاهده نمی کنند.

به این دلیل، این پلتفرم الگوریتمی را معرفی کرد که برای تعیین اینکه چه پستی در فید کاربر نمایش داده شود از سیگنال های مختلف استفاده می کند. ایده این است که اطمینان حاصل شود که هر کاربر پست هایی را که احتمالا بیشتر مورد توجه آنها قرار می گیرد را مشاهده کند و هدف نهایی افزایش مشارکت و تعامل کلی در این شبکه است.

الگوریتم اینستاگرام از ابتدا

الگوریتم اینستاگرام در شش سال اول بر اساس ترتیب زمانی معکوس عمل میکرد. به این صورت که وقتی وارد اینستاگرام می شدید، پست های جدیدتر را مشاهده می کردید، صرف نظر از کیفیت پست.

سپس، در مارس 2016، اینستاگرام اعلام کرد که الگوریتم ترتیب زمانی خود را تغییر می دهد. اما بسیاری از این مسئله خوشحال نشدند و بیانیه ای به نام Keep the Instagram Chronological (الگوریتم ترتیب زمانی اینستاگرام را تغییر ندهید) در Change.org در 24 ساعت به 70000 امضا رسید. با این وجود، الگوریتم جدید اینستاگرام در عرض چند ماه بعد اجرا شد.

در حالیکه بعضی از مردم هنوز هم از الگوریتم جدید اینستاگرام شکایت دارند، اینستاگرام می گوید از زمانی که الگوریتم اجرا شده است، لایک و کامنت تصاویر افزایش یافته است و مشارکت به روشی فعال تر صورت می گیرد.

چه کاربران این الگوریتم را دوست داشته باشند و چه از آن متنفر باشند، رشد این پلتفرم کند نشده است. 10 ماه بعد از معرفی الگوریتم، کاربران اینستاگرام 50 درصد افزایش یافتند و از ماه ژوئن 2016 تا  آوریل 2017 از 500 میلیون کاربر به 700 میلیون نفر در آوریل 2017 افزایش یافت که 100 میلیون کاربر آخر سریعتر از گذشته به این شبکه پیوستند.

الگوریتم اینستاگرام ، نحوه عملکرد و استفاده بهینه از آن

الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

اساس کار این الگوریتم این است که پست ها و محتوایی که برای کاربر جذاب تر است را در بالای فید کاربر نمایش می دهد.

اما اینستاگرام از کجا میداند که چه محتوایی برای شما مهم تر و جذاب تر است؟ مواردی که اینستاگرام ذکر می کند عبارتند از: احتمال علاقمند بودن به محتوای خاص ، رابطه شما با شخصی که پست ارسال کرده است و زمان ارسال پست.

سخنگوی اینستاگرام در مصاحبه خود با Business Insider ، کمی واضح تر اشاره کرد که سیگنال های زیر از جمله موارد مهم برای الگوریتم جدید است.

1. زمان ارسال پست

درست است که الگوریتم اینستاگرام دیگر به طور کامل بر اساس ترتیب زمانی نیست اما این مورد را نیز در نظر می گیرد که افراد وارد اینستاگرام می شوند تا پست های جدید و تازه را مشاهده کنند.

این برای برندها به چه معنی است؟ در حالی که مردم لزوما پست شما را در لحظه ارسال و به اشتراک گذاری مشاهده نمی کنند، اما هنوز هم مهم است تا برای به حداکثر رساندن تعامل اولیه ، پست را در زمان مناسب و بهینه ارسال کنید.

2. مشارکت

از آنجا که تعامل نشان دهنده یک پست خوب است، الگوریتم اینستاگرام به پست هایی که لایک و کامنت بیشتری به دست آورند. وزن بیشتری اختصاص می دهد و از آنجاییکه جذب کامنت نیازمند صرف تلاش و زمان بیشتری است الگوریتم وزن بیشتری نسبت به لایک برای آن در نظر می گیرد.

مشارکت اولیه و سریع نیز بسیار مهم است، زیرا نشان دهنده اهمیت و ارزش پست است که در بالای فید کاربران بیشتری قرار می گیرد.

این برای برندها به چه معنی است؟ بهترین زمان ارسال پست برای برند خود را پیدا کنید. این کار نیاز به تست و بررسی دقیق آمارها دارد (در ادامه بیشتر و دقیق تر به این موضوع خواهیم پرداخت). سپس، تصاویر جذاب به همراه کپشن های جذاب ارسال کنید تا مخاطب را به مشارکت تشویق کند. از کلمات مناسب و جذاب برای تشویق بازدیدکنندگان به خواندن پست استفاده کنید.

3. ارتباطات

این فاکتور فراتر از فالو کردن یک اکانت است، در واقع عمق رابطه شما با یک فرد یا برند را بر اساس چگونگی تمایل به مشارکت در پست های آنها در طول زمان، تجزیه و تحلیل می کند. اگر عکس ها و ویدئوهای شخص یا برندی را معمولا لایک می کنید و کامنت می گذارید، آنها را بیشتر در فید خود خواهید دید.

این کار کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که محتوای افرادی که روابط نزدیک تری با آنها دارید را مشاهده کنید، حتی اگر این افراد فالوورهای زیاد و لایک و کامنت زیاد نداشته باشند. به عنوان مثال، پست های مادر شما هرگز به اندازه Kendall Jenner لایک و کامنت دریافت نمی کند. اما از آنجا که احتمالا پست های مادر خود را اغلب لایک می کنید و کامنت می گذارید، الگوریتم اینستاگرام متوجه می شود شما محتوایی که او ارسال می کند را می خواهید ببینید، حتی اگر هیچ شخص دیگری پست او را لایک نکند و کامنتی نگذارد.

این برای برندها به چه معنی است؟ مهم است که ارتباط مداوم با فالوورهای خود داشته باشید. تعامل دائمی ارزشمندتر از تعامل پراکنده است، بنابراین باید بدانید فالوورهای شما چه چیزی را می خواهند ببینند و با آن ارتباط برقرار کنند و بیشتر از آن مطالب برای آنها ارائه کنید. از Instagram Insights برای بررسی اینکه کدام پستها بهترین عملکرد را دارند استفاده کنید و سپس آن محتوا را مدلسازی کنید، پروفایلی را ایجاد کنید که فالوور وفادار و فعال را جذب کرده و حفظ کند.

مزایای الگوریتم اینستاگرام برای برند ها و بازاریابان

مهمترین مزیت این الگوریتم برای همه کاربران اینستاگرام این است که مشارکت را افزایش می دهد. اما برای برندهایی که از اینستاگرام درست استفاده می کنند، مزایای دیگری نیز وجود دارد.

1. پست های باکیفیت در بالای فید نمایش داده می شوند

همانطور که Kevin Systrom ، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل اینستاگرام، به نیویورک تایمز گفت: “چیزی که مهم است اینست که مطمئن هستید 30 درصدی که شما می بینید بهترین 30 درصد ممکن است.” اگر شما به طور مداوم محتوای باکیفیت و منطبق با انتظارات مخاطب از برند شما  را برای آنها ارائه کنید، شما نسبت به افرادی که پست های بیشتر و با کیفیت کمتر ارائه می کنند شانس بیشتری برای مشارکت خواهید داشت.

2. پست ها عمر طولانی تر دارند

قبل از الگوریتم جدید اینستاگرام ، نیمه عمر یک پست اینستاگرام 72 دقیقه بود، به این معنی که در آن مدت نیمی از کل تعامل خود را دریافت می کرد. در حال حاضر، ممکن است افراد پست شما را ساعت ها یا حتی چند روز بعد لایک کنند و کامنت بگذارند.

این خبر خصوصا برای برندهایی که مخاطب جهانی دارند بسیار خوب است. در نظر داشته باشید که 80 درصد کاربران اینستاگرام در خارج از ایالات متحده زندگی می کنند. حتی با تست و تحقیق دقیق در مورد بهترین زمان برای ارسال پست ، غیرممکن است که همه افراد در سراسر جهان آن را مشاهده کنند

اکنون، اگر محتوای عالی و جذابی پست کنید، کاربران در سراسر جهان با احتمال بیشتری پست هایی را که زمان آفلاین بودن آنها ارسال شده است را مشاهده می کنند.

چگونه از الگوریتم جدید بیشترین بهره را ببریم

همه برندها از الگوریتم اینستاگرام به طور مساوی بهره نخواهند برد، بنابراین در اینجا چند روش ارائه می کنیم که به شما کمک می کند محتوای شما در معرض دید افراد بیشتری قرار گیرد.

1. تمرکز بر کیفیت

آیا متوجه شده اید که الگوریتم اینستاگرام به محتوای باکیفیت بیش از قبل اهمیت می دهد؟ راهنمای کامل ما در مورد نکات، استراتژی ها و بهترین روش های برنامه ریزی ایجاد محتوا در شبکه های اجتماعی را ببینید.

2. مخاطبان خود را بشناسید

مشارکت کلید موفقیت در یک دنیای مبتنی بر الگوریتم است، اما باید به یاد داشته باشید که یک محتوا برای همه مخاطبان جذاب نیست. به این معنی است که شما باید مخاطبان خاص خود را بشناسید و بدانید که چه چیزی برای آنها جذابتر است و چه تصاویر و کپشن هایی باعث می شود با شما بیشتر مشارکت کنند.

شما می توانید اطلاعات مخاطبان خود از جمله اطلاعات جنسیتی، سن و اطلاعات محل سکونت را از Instagram Insights به دست آورید. از این جزئیات می توانید برای ایجاد مخاطبان شخصی استفاده کنید که به شما کمک می کند تا ارتباطات عمیق و طولانی در طول زمان داشته باشید.

همچنین اطلاعات مکان به شما کمک خواهد کرد که بهترین زمان برای به اشتراک گذاشتن محتوا در اینستاگرام به منظور به حداکثر رساندن تعامل اولیه و ارسال سیگنال های مثبت به الگوریتم را تعیین کنید.

3. از هشتگهای مناسب استفاده کنید

هشتگ ها می تواند به شما در ارتباط با مخاطبان موجود در اینستاگرام و همچنین جذب مخاطب جدید برای تعامل با محتوای شما کمک کند و در نتیجه، سیگنال های با ارزش به الگوریتم  اینستاگرام ارسال می شود.

اینستاگرام نکات زیر را برای استفاده از هشتگ ها ارائه می دهد:

  • خاص باشد : به عنوان مثال، هشتگ vwvan را به جای van انتخاب کنید
  • مرتبط باشد : هشتگ های مرتبط به شما کمک می کند با افرادی ارتباط برقرار کنید که واقعا به محتوای شما علاقمند هستند
  • زیر نظر داشته باشید : هشتگ هایی که مخاطبان و رقبای شما استفاده می کنند را بررسی و تحت نظر داشته باشید و هشتگ هایی که قبلا استفاده نکرده اید را استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هشتگ های اینستاگرام این مطلب ما در مورد راهنمای کامل هشتگ را مطالعه کنید.

4. اجتناب از shadowban

استفاده از هشتگ های مناسب می تواند راه خوبی برای افزایش دسترسی پست های شما باشد. اما سوء استفاده از هشتگ ها نتایج خوبی نخواهد داشت.

shadowban در واقع به زمانی گفته می شود که حساب کاربری شما بدون هیچ نوتیفیکیشنی از دسترس افراد خارج می شود و نامرئی می شود . به طور کلی پست های شما در جستجوی هشتگ یا در صفحه Explore اینستاگرام نمایش داده نمی شود.

بهترین روش برای جلوگیری از shadowban این است که  فقط از هشتگهایی استفاده کنید که مربوط به محتوای شما هستند، در یک پست از هشتگ های خیلی زیاد استفاده نکنید و فالوور نخرید و از بات ها برای ارسال کامنت استفاده نکنید. ارسال نظرات و محتوای تکراری در واقع بر خلاف دستورالعمل های اینستاگرام است.

پیشنهاد میکنم مقاله آموزشی خرید فالوور اینستاگرام ارزشمند است یا خیر؟ را حتما مطالعه کنید.

5. به اشتراک گذاشتن ویدیوی زنده

میزان زمان تماشای ویدیوها در اینستاگرام از ژوئن 2016 تا ژوئن 2017 به میزان 80 درصد افزایش یافته است. بنابراین ارسال ویدئو می تواند راهی خوب برای جلب توجه مخاطب باشد و باعث می شود زمان بیشتری را برای تعامل با شما صرف کنند.

اگر مخاطبان نوتیفیکیشن ها را غیرفعال نکرده باشند، هنگامی که شروع به پخش زنده می کنید یک نوتیفیکیشن دریافت می کنند. این نوتیفیکیشن در بالای صفحه نمایش ظاهر می شود، بالاتر از پست های مرتب شده بر اساس الگوریتم اینستاگرام.

هنگامی که ویدیوی زنده شما به اتمام می رسد، می توانید آن را در استوری خود ذخیره کنید تا 24 ساعت پس از اتمام کار، آن را پخش کنید.

حتما از مطلب روش های پخش زنده در اینستاگرام استفاده کنید.

6. pod اینستاگرام را امتحان کنید

از آنجایی که برای الگوریتم اینستاگرام مشارکت اولیه هر پست در رتبه بندی بسیار اهمیت دارد، گروه های هوشمند اینستاگرام برای پست های همدیگر لایک و کامنت می گذارند.

یک pod در واقع یک گروه کوچک از کاربران اینستاگرام است که توافق کردند از این طریق یکدیگر را حمایت کنند. هربار که یک عضو در اینستاگرام پست ارسال می کند پیام دایرکت را به کل گروه خصوصی ارسال می کند. هر عضو پس از مشاهده پیام ، پست را لایک کرده و کامنت واقعی می گذارد.

اینستاگرام تا به حال عکس العملی در مورد استراتژی pod نشان نداده است، اما از آنجایی که افراد واقعی هستند و لایک و کامنت آنها نیز واقعی است، به نظر می رسد این استراتژی دستورالعمل های اینستاگرام را نقض نمی کند.

الگوریتم اینستاگرام ، نحوه عملکرد و استفاده بهینه از آن

7. همکاری با تاثیرگذاران

همکاری با تاثیرگذاران راهی است برای اینکه پست های شما در معرض دید افرادی قرار گیرد که شما را دنبال نمی کنند، که می تواند باعث افزایش تعامل، ارسال سیگنال های ارزشمند به الگوریتم اینستاگرام شود.

سه راه برای برای استفاده از تاثیرگذاران وجود دارد:

  • تأثیرگذار محتوای اصلی مربوط به برند شما را ایجاد می کند و آن را به حساب کاربری خود ارسال می کند. با اینکه این کار مستقیما روی الگوریتم اینستاگرام برای شما تاثیر نمی گذارد اما باعث جلب توجه و جذب مخاطب جدید و افزایش تعامل در طول زمان می شود.
  • شما پست های تاثیرگذاران را در حساب خود به اشتراک می گذارید، مطمئن شوید که آنها را تگ کرده و از هشتگ هایی که آن تاثیرگذار با آنها شناخته می شود استفاده کنید. این کار به جلب توجه ، ایجاد تعامل و ارتقا پست در الگوریتم اینستاگرام کمک کند.
  • takeover کردن، که در آن تاثیرگذار به معنای واقعی کلمه حساب کاربری شما را برای یک روز، یک هفته یا هر دوره زمانی میزبانی می کند.

8. سرمایه گذاری در تبلیغات اینستاگرام

خوب، این یک استراتژی طبیعی نیست، اما روشی است که با پرداخت پول می توانید بر الگوریتم اینستاگرام غلبه کنید. این می تواند هر چیزی از تبلیغ یک پست موجود باشد که فقط نیازمند دو بار ضربه زدن روی آن است، یا ایجاد تبلیغات و کمپین های سفارشی از طریق Ads Manager یا Power Editor.

اینستاگرام همان گزینه های تبلیغات عنوان فیسبوک را ارائه می دهد، بنابراین شما می توانید از بودجه خود حداکثر استفاده را بکنید. ما در این پست تمام جزئیات در مورد چگونگی ایجاد یک تبلیغ قدرتمند اینستاگرام را ارائه کرده ایم.

 

منبع : How the Instagram Algorithm Works

Tags:
یک دیدگاه 
  1. ناشناس 1 سال پیش

    عالی بود ممنون

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟