تجزیه و تحلیل توئیتر
4.33/5 (9)

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

تجزیه و تحلیل توئیتر و بهبود بازاریابی

در مطلب قبلی در مورد 7 ابزار مورد استفاده متخصصان توئیتر صحبت کردیم و در این مطلب میخواهیم از تجزیه و تحلیل توییتر و بهبود بازاریابی حرف بزنیم. آیا میخواهید در بازاریابی توئیترتان نتایج بهتری کسب کنید؟آیا میخواهید برای ارزیابی بازاریابی خود از سیستم تجزیه و تحلیل توئیتر استفاده کنید؟

بررسی پارامترهای توئیتر به تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد فعالیتهای بازاریابی شما کمک میکند. در این مقاله خواهید دید که چگونه از سیستم تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی خود استفاده کنید.

اصول ارزیابی توئیتر

برای دسترسی به تجزیه و تحلیل توئیتر هم میتوانید به این آدرس بروید و هم میتوانید با کلیک روی عکس پروفایل و انتخاب Twitter Analytics از منوی بازشو به این بخش وارد شوید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

بخش تجزیه و تحلیل توئیتر ، پنج برگه یا تب (Tab) دارد:

در تب Home مروری بر عملکرد 28 روز گذشته پروفایل شما را نشان میدهد. همچنین بهترین توئیت ها و فعالیتها را در اینجا خواهید دید.

در تب Tweets خواهید دید که کدام توئیت ها نتیجه خوبی داشته اند.

در تب Audiences جزئیات فالوورها و دیگر مخاطبان توئیترتان را مشاهده میکنید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

تجزیه و تحلیل توئیتر اطلاعات شما را در پنج تب (Tab) سازماندهی میکند. برای دسترسی به رویدادهای مهم، تعطیلات، فصلهای ورزشی، هشتگهای تکرارشونده و … روی تب Events کلیک کنید.

در تب More خواهید دید که کارتهای توئیتری شما چطور عمل میکنند. کارتهای توئیتری پیش نمایشی شامل عکس، عنوان و توضیح مختصری از پست وبلاگ شماست که در زیر یک توئیت نمایش داده میشود. اگر تاکنون از این قابلیت استفاده نکرده اید ارزش آنرا دارد که اکنون امتحان کنید. هدف کلیک کردن روی آن و افزایش بازدید وبسایت شماست. در این تب می بینید که کارتهای توئیتری شما باعث افزایش بازدید و ترافیک شده است یا خیر.

با بررسی این اطلاعات درک بهتری از وضعیت موجود به دست می آورید و در صورت لزوم برای رسیدن به هدفتان تصمیمات بهتر و آگاهانه تری خواهید گرفت.

1. بررسی تغییر تعداد مخاطبان

تعداد فالوورها نشان دهنده تعداد افرادی است که شما را در توئیتر دنبال میکنند. تجزیه و تحلیل توئیتر در یک نمودار به شما نشان میدهد که تعداد فالورهای شما در یک دوره 28 روزه یا درماه چگونه تغییر کرده است. همچنین میتوانید ببینید که این تعداد افزایش داشته یا کاهش.

مسلما یک فالوور دقیقا یک مشتری نیست چون به راحتی و با یک کلیک میتوان فالوور شد.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

به تب Home رفته و ببینید که تعداد فالوورها چگونه تغییر کرده است.

در اینجا دلایل اهمیت تعداد فالوورها و اینکه چرا باید به این مورد توجه کنید شرح داده شده است:

تعداد فالوور بیشتر به این معنی است که پستهای شما شانس بیشتر دیده شدن را دارند و در نتیجه احتمال اینکه مشتریان بالقوه، شما را ببینند بیشتر است.

تعداد فالوورهای شما در واقع نشان دهنده تایید و اعتبار شما در شبکه اجتماعی است. کاربران اغلب تعداد فالورهای بیشتر را مساوی با نفوذ و تاثیرگذاری بهتر میدانند.


مطلب آموزشی پیشنهادی: 8 نکته برای جذب فالوور در اینستاگرام


2. بدانید مخاطبانتان را چه کسانی تشکیل می دهند

برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد مخاطبان به تب Audiences بروید. میتوانید در این تب اطلاعاتی از قبیل مکان، جنسیت، علاقه مندی ها و … را در مورد مخاطبان ببینید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

آیا فالوورهای شما نشان دهنده مشتریان ایده آل شما هستند؟ شما نمیتوانید افرادی که شما را دنبال میکنند را کنترل کنید اما میتوانید افرادی که میخواهید دنبال کنید یا محتوایی که میخواهید توئیت کنید را تحت کنترل داشته باشید.

اگر فالورهای شما و مشتریان ایده آل شما با هم تناسب ندارند لازم است استراتژی خود را تغییر دهید. افرادی را دنبال کنید که با اطلاعات مشتریان ایده آل شما تناسب داشته باشد و محتوایی را ارائه دهید که برای مشتریان شما مفید باشد.

3. ارزیابی میزان بازدید

سیستم تجزیه و تحلیل توئیتر امکان محاسبه awareness به صورت impressions (بازدید)، reach (دسترسی)، (مشارکت) engagements و (نرخ مشارکت) engagement rate را به کاربر میدهد.

بازدیدها

Impressions در واقع تعداد افرادی است که پست شما را در تایم لاین، نتایج جستجو یا از پروفایلتان مشاهده میکنند. اگر برای محاسبه آن از ابزار توئیتر استفاده میکنید Impression شما بیشتر از چیزی که هست نشان داده میشود زیرا تعداد فالوورها را به عنوان Impressions در نظر میگیرد. از تجزیه و تحلیل توئیتر برای مشاهده میزان دقیق تر Impressions استفاده کنید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

دسترسی

Reach یا دسترسی هر پست، نسبت تعداد افرادی که پست شما را مشاهده کرده اند به تعداد افرادی که میتوانستند آنرا ببینند و به صورت درصد نمایش داده میشود.

دسترسی = بازدیدها/تعداد کل فالورها *100

مشارکت و تعامل

Engagement در واقع تعداد واکنشها و کلیکها برای هر پست است.افراد به روشهای زیادی میتوانند نسبت به پست شما واکنش دهند و در آن مشارکت کنند مثل به اشتراک گذاشتن، کامنت گذاشتن، لایک کردن، کلیک روی عکس، ویدئو، لینک و هشتگ و ….

توجه کنید که کلیک برای مشارکت در پست با کلیک برای بازدید سایت متفاوت است. هر عملی روی هر توئیت (مثل کلیک برای بزرگ کردن عکس) یک کلیک به حساب می آید.

میزان مشارکت

میزان مشارکت تعداد کل واکنشها و کلیکها به کل افرادی است که آن توئیت را مشاهده کرده اند و به صورت درصد بیان میشود.

نرخ مشارکت = کل واکنش ها/بازدید*100

چرا محاسبه مشارکت (Engagement) مهم است؟ میزان مشارکت نشان دهنده این است که پستی که شما ارسال کرده اید توجه مخاطبان را جلب کرده است و به اندازه ای جذاب بوده که بخواهند نسبت به آن واکنش نشان دهند و هدف نهایی آن افزایش بازدید سایت و ارتباط مستقیم با شماست.

4. محتواهای برتر خود را شناسایی کنید

عملکرد توئیت های خود را در تب Tweets بررسی کنید تا ببینید کدام یک از محتواها بهتر نتیجه میدهد و سپس سعی کنید از آن نوع محتوا بیشتر ارسال کنید. سیستم تجزیه و تحلیل توئیتر اطلاعات زیاد دیگری نیز به شما میدهد. همچنین میتوانید در صورت تمایل اطلاعات را به صورت فایل CSV دانلود کنید.

در زیر تصویری از فعالیت توئیتری در تب tweets در بازه زمانی 28 روزه را می بینید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

Impressions در توئیت برتر شما 10.702 است که خیلی بیشتر از میزان نرمال آن است و نرخ مشارکت 0.3% است که از متوسط آن که 1.0% است پایین تر است.

اگر روی توئیت کلیک کنید اطلاعات مشارکت (engagements) را مشاهده میکنید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

باید بررسی کنید و ببینید چه نوع محتوایی بیشترین تاثیر را در افزایش نرخ مشارکت مخاطبان دارد. به عنوان مثال ، اگر توئیتهایتان در یک سال گذشته را بررسی کرده اید و متوجه شدید که عکسها برای جذب مشارکت مخاطبان بهتر جواب می دهد سعی کنید تا از این نوع محتوا بیشتر ارسال کنید.

5. شناسایی محتوای برتر وبلاگتان

اگر برای پست وبلاگتان کارت توئیتری ایجاد کرده اید به تب More رفته و ببینید چند بار پست شما به اشتراک گذاشته شده است، چند نفر آنرا مشاهده کرده اند، چند نفر برای مشاهده و مطالعه روی آن کلیک کرده اند. این اطلاعات بر اساس URL است و فرقی نمیکند که شما آنرا در توئیتر به اشتراک گذاشته اید یا شخص دیگری آنرا از وبسایت شما به اشتراک گذاشته است.

این تب همچنین بهترین محتوایی که از وبسایتتان روی توئیتر به اشتراک گذاشته اید را به شما نمایش میدهد به گونه ای که خواهید فهمید کدام توئیت با کارت توئیتر منجر به ترافیک بیشتر شده است.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

 

اکنون میتوانید universal website tags را از Twitter Analytics دانلود کنید (همچنین به نامهای pixels ،code یا cookies شناخته شده است). میتوانید برای ایجاد مخاطبان مناسب این کد را به وبسایتتان اضافه کنید. در گذشته این قابلیت فقط در Twitter Ads وجود داشت.

در تب More روی Conversion tracking کلیک کنید.

استفاده از تجزیه و تحلیل توئیتر برای بهبود بازاریابی Twitter Analytics

نتیجه گیری از تجزیه و تحلیل توئیتر

به خاطر داشته باشید که سیستم تجزیه و تحلیل توئیتر ، تمام ترافیک وبسایت شما از طریق توئیتر را محاسبه نمیکند. کارتهای توئیتر عملکرد محتوای شما پس از به اشتراک گذاشته شدن، تاثیر دیگر افرادی که محتوای شما را به اشتراک میگذارند و میزان کلیک سایت شما که از طریق پست شما در توئیتر ایجاد میشود را نمایش میدهد.

افراد همچنین با کلیک روی لینک در قسمت bio توئیتر از وبسایت شما بازدید میکنند. باید تجزیه و تحلیل گوگل برای ترافیک ارجاعی (referral traffic) از توئیتر را نیز بررسی کنید.


مطلب آموزشی مرتبط: 5 نکته کلیدی برای بخش Bio در توییتر


کارتهای توئیتری، کارت lead generation و کارتهای وبسایت که از طریق Twitter Ads ایجاد میشود را شامل نمیشود. تجزیه و تحلیل آن کارتها را در خود Twitter Ads میتوانید ببینید. اگر کارت lead generation توئیتر را درست تنظیم کرده باشید نتایج را میتوانید بر اساس تعداد مشترکینی که به لیست ایمیل شما پیوسته اند، محاسبه کنید.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟