استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک
4.4/5 (10)

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی سونت اینفو

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

در مطلب قبلی در مورد ویدئو در فیسبوک صحبت کردیم و در این مطلب قصد داریم به موضوع استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک بپردازیم.

آیا از تبلیغات فیسبوک استفاده میکنید؟ آیا میخواهید تبلیغات شما در فیسبوک تاثیرگذارتر بوده و نتایج بهتری داشته باشد؟برای اینکه بدانید چطور یک استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک اتخاذ کنید مصاحبه زیر با Nicholas Kusmich را مطالعه کنید.

در این مطلب سه عامل کلیدی که هر تبلیغ فیسبوک باید داشته باشد را فرا خواهید گرفت.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

نیکولاس تقریبا به صورت اتفاقی سر از تبلیغات فیسبوک درآورد. او محصولات خود را در اینترنت بازاریابی میکرد بدون اینکه هیچ موفقیتی کسب کند. روشهای زیادی برای بازاریابی به او پیشنهاد میشد که موثر نبود.

خوشبختانه در آن زمان دو پلتفرم برای تبلیغ کردن راه اندازی شد. Plenty of Fish  (سایت دوستیابی) و فیسبوک. نیکولاس شروع به تبلیغ در هر دو سایت کرد و به زودی دریافت تبلیغات در فیسبوک بسیار موثر است و به سرعت تبلیغ در فیسبوک را یاد گرفت و از مزایای آن بهره مند شد. این موضوع مربوط به پنج سال قبل میباشد.

این روزها، نیکولاس کسب و کار بازاریابی خود را راه اندازی کرده است و به مشتریان خود خدمات مدیریتی ارائه میدهد.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

او همچنین برای کسانی که خودشان میخواهند بازاریابی کسب و کارشان را انجام دهند آموزش و مشاوره میدهد.


مطلب آموزشی پیشنهادی: 10 قابلیت پنهان بازاریابی فیسبوک


نقش تبلیغات فیسبوک در بازاریابی

فیسبوک یک پلتفرم عظیم است که روزانه حدود دو میلیارد کاربر حداقل چند دقیقه وارد این سیستم میشوند. پس صرف نظر از نوع کسب و کار یا پیام شما، به احتمال زیاد مشتریان بالقوه شما در فیسبوک حضور دارند.

در فیسبوک شما میتوانید با چند کلیک ساده به صدها میلیون نفر دسترسی داشته باشید. فیسبوک با پایگاه داده قوی ای که دارد این امکان را به بازاریابان میدهد تا به تمامی مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنند. فیسبوک چیزی که مخاطبان علاقه دارند، دنبال میکنند، منشن میکنند و …. را ثبت کرده و این اطلاعات را در اختیار بازاریابان قرار میدهد.

به عنوان مثال، اگر نیکولاس بخواهد به یک خانم خانه دار در بورلی هیلز که در خیابان خاصی زندگی میکند و از Whole Foods خرید میکند و Amex card دارد را هدف گذاری کند، این با یک استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک امکانپذیر است.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

این قابلیت، فیسبوک را به یک پلتفرم جذاب برای بازاریابانی (صاحبان کسب وکار و کارآفرینان) که پیام ، محصول و خدماتی برای ارائه دارند و میدانند مخاطبان هدفشان چه کسانی هستند، تبدیل میکند. فیسبوک این امکان را به افراد میدهد تا با هزینه کمتر از تبلیغات سنتی تبلیغ کنند.

بنابراین نیکلاس معتقد است در زمینه بازاریابی ، تبلیغات فیسبوک بهترین پلتفرم برای رساندن پیام خود به مشتریان بالقوه میباشد.


مطلب آموزشی پیشنهادی: 18 نکته مهم برای موفقیت کمپین تبلیغ در فیسبوک


چگونه یک استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک را تنظیم کنیم

بسیاری از افراد بر روی تاکتیکها تمرکز میکنند مثلا چقدر برای تبلیغ پرداخت کنند یا چه اهدافی (Objective) را به کار گیرند. اما نیکلاس معتقد است که اینها مهم هستند اما مهم ترین مسئله نیستند. پس از تعیین استراتژی برای فیسبوک، نیکلاس توصیه میکند روی چهار مورد (four M’s) تمرکز کنید که شامل Message ، Market ، Magnet  و Mechanism میباشد.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

1. استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک با Message (پیام)

همه چیز با پیام شروع میشود. شبکه های اجتماعی دنیای شلوغ پر سر و صدایی هستند، اگر همان چیزی میگویید که بقیه میگویند به احتمال خیلی زیاد صدای شما شنیده نخواهد شد و نادیده گرفته خواهید شد. پس اینکه شما چه میگویید نسبت به اینکه شما چگونه آن را بیان کنید، اهمیت کمتری دارد.

David Ogilvy یکی از پدران تبلیغات میگوید افراد از سه طریق میتوانند وارد بازار شوند: Promise , Premise , Pinnacle

روش اول وعده و قول است. به عنوان مثال اگر نیکولاس مربی کاهش وزن است Promise یا وعده چیزی شبیه این عبارت می بود : “بگذارید به شما نشان دهم چگونه ده پوند در ده روز وزن کم کنید”. با اینکه این پیام ضروری است اما هر کسی در این زمینه کاری چیزی شبیه این پیام را ارائه میکند. شما در سطح بزرگی رقابت میکنید و امیدوارید پیامتان دیده شود.

روش دوم یا Premise برای ورود به بازار این است که شرایط و موقعیت ها را پیش بینی کنید و گاهی در خلاف جهت حرکت کنید. اینکار به شما کمک میکند تا برجسته تر شده و متفاوت جلوه کنید و بیشتر دیده شوید. علاوه بر این، این روش بیش از روش قبل به شما در ورود به بازار کمک میکند.

روش سوم یا Pinnacle داشتن یک ایده برجسته و متفاوت است که میتواند در ورود شما به بازار نقش تعیین کننده ای ایفا کند.

نکته مهم این است که ایده برجسته ای را به محصول یا خدمات خود اضافه کنید. سپس زمانی که پیام خود را به بازار ارسال میکنید افراد سر خود را برگردانده و میگویند ” این (محصول یا خدمات) متفاوت است باید با دقت بیشتری بررسی کنم”.

نیکلاس تاکید میکند نحوه بیان و معرفی خدمات و محصولات علی الخصوص در شبکه های اجتماعی بسیار اهمیت دارد. به جای اینکه بگویید محصول ما را بخرید چون خوب و باکیفیت است باید به روشی منحصر به فرد آن را معرفی کنید تا افراد با آن ارتباط برقرار کنند.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

وقتی از نیکلاس سوال میکنم افراد چطور میتوانند پیام خود را به شیوه متفاوتی ارائه کنند پاسخ میدهد باید ایده های منحصر به فرد زیادی را یافته و تفاوت آنها با پیام های معمولی را بیابند سپس به مرور ایده های جدید به ذهن فرد خطور خواهد کرد.

نیکلاس معتقد است یک پیام خوب پیامی نیست که مشتری آن را درک کرده و بفهمد بلکه پیام خوب پیامی است که مشتری احساس کند شما او را درک کرده اید و نیاز و احساسش را می فهمید. این روشی است که نیکلاس و شرکت او استفاده میکنند.

2. استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک با Market (بازار)

در اوایل 1900، ویلفردو پارتو اقتصاددان ایتالیایی اصل پارتو (قانون 20/80) را ارائه کرد که در زمینه های مختلف از جمله درک بازار صدق میکند. به عنوان مثال، اگر 100% نشاندهنده همه افراد باشد شما میخواهید 20% که واقعا میخواهید با آنها ارتباط برقرار کنید را پیدا کنید.

در بازار شلوغ امروز، نیکلاس معتقد است 20% نسبت بالایی است بنابراین اصل Kusmich او میگوید این نسبت 4% است ( 20% از 20% ). در هر صورت اگر تبلیغ، ارتباطات و محتوای شما به طور مستقیم بخش خاصی از بازار را مورد هدف قرار دهد شما در مسیر درستی حرکت میکنید.

نیکلاس میگوید مسئله، بازاریابی میکرو (Micro Marketing) در مقابل بازاریابی انبوه (Mass Marketing) است. فیسبوک با حجم داده های انبوهی که دارد این امکان را به کاربر میدهد تا مشتریان بالقوه خود را به صورت فردی و جزئی مورد هدف قرار دهد. برای یافتن آنها، از چیزی که نیکولاس آن را Targeting Trifecta می نامد استفاده کنید. سه کلمه با حرف اول F که شامل follow ، frequent ، fund میباشد.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

F اول یا follow :

فیسبوک از گروهها و حوزه های مختلف تشکیل شده و هر گروه یک رهبر دارد. هم میتوانید گروه خود را بسازید و هم میتوانید ببینید افراد پرنفوذ و تاثیرگذار آن حوزه چه کسانی هستند. سپس از فیسبوک برای هدف گذاری طرفداران و دنبال کنندگان آن افراد استفاده کنید.

F بعدی یا frequent :

آیا نشریات خاصی وجود دارند که 4% افراد مورد نظر شما به طور منظم آنها را میخوانند؟ نشریاتی مثل SUCCESS Magazine ، Entrepreneur و Better Homes & Gardens . زمانی که افراد به طور منظم چیزی را دنبال میکنند این میتواند اطلاعات زیادی به شما بدهد و یکی از روشهای هدف گذاری در تبلیغات فیسبوک است.

F سوم یا fund :

جایی که افراد پول خرج میکنند احتمالا جایی است که علاقه مندی های آنها آنجاست و این مورد اطلاعات زیادی در مورد فرد به شما میدهد. اگر شخصی را می شناسید که زیاد از Whole Foods (فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی است که بر محصولات طبیعی و ارگانیک تمرکز دارد.) خرید میکند این مورد به شما این اطلاعات را میدهد که احتمالا رژیم غذایی و سبک زندگی برای شخص اهمیت زیادی دارد یا احتمالا درآمد خوبی دارد و ….

برای اینکه ببینید چطور باید به آن 4% دسترسی پیدا کنید باید سه ستون برای Follow , Frequent و Fund رسم کنید. سپس یک لیست کامل تهیه کنید. دفعات بعد برای تبلیغ در فیسبوک لازم نیست به این فکر کنید که چه کسانی را هدف گذاری کنید و از اول این کار را انجام دهید. این لیست شما را در مسیر درست هدایت میکند.

فیسبوک این امکان را میدهد که تعیین کنید تا چه مدت و چه اندازه ای میخواهید مخاطب را مورد هدف قرار دهید. شما میتوانید افرادی که در 180 روز گذشته یا 14 روز گذشته وبسایت شما را بازدید کرده اند را هدف گذاری کنید. البته نیکلاس تاکید میکند که 180 روز زمان زیادی است. تغییر پیشنهادات در طول زمان استراتژی بازاریابی موفق تری است.


مطلب آموزشی پیشنهادی: راهنمای ایجاد کمپین لایک در فیسبوک


3. استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک با Magnet

Magnet در واقع آن چیزی است که شما در ازای دریافت آدرس ایمیل میدهید تا پلتفرم خود را بسازید. باید بدانید در بازار حوزه کاری شما چه چیزی با ارزش است و آن را ارائه کنید تا بتوانید تعامل مخاطب را جذب کرده و چیزی که میخواهید را به دست آورید.

نیکلاس میگوید بازاریابی در اینترنت دو قانون طلایی دارد. اول اینکه، قبل از اینکه چیزی بخواهید باید چیزی ارائه کنید. دوم اینکه هر مرحله از فرایند بازاریابی به خودی خود ارزشمند است. بنابراین حتی اگر کسی هرگز با شما ارتباط برقرار نکرد و شما میخواهید آنها را از از لیست بازاریابی خود حذف کنید به این فکر کنید که آنها چیز جدیدی آموخته اند و این ارزشمند است.

در واقع هر چیزی که میتوانید به اشتراک بگذارید و ارزش ایجاد میکند را Magnet میگویند.


مطلب آموزشی مرتبط: ابزارهای تبلیغاتی فیسبوک که محتوای شما را شاخصتر میکنند.


استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

اگر magnet یا محتوای جذاب شما منجر به این شود که در ازای آن یک آدرس ایمیل دریافت کنید و یک نفر را وارد دنیای خود کنید بسیار قابل قبول خواهد بود. نیکلاس برای ایجاد magnet یک چارچوب تعریف میکند که مخفف آن SAGE میباشد. S برای short و A برای actionable و G برای goal-oriented و E برای easy.

کوتاه (Short)

در دنیای دیجیتالی امروز، هیچ کس سه ساعت وقت صرف محتوای شما نمیکند. در عوض، محتوای ارزشمندی در 4 تا 7 دقیقه ارائه کنید. این مدت زمان برای مخاطب شما کافی است تا تصمیم بگیرد که میخواهد با شما ارتباط برقرار کند یا خیر.

عمل گرا (Action-oriented)

به عنوان مثال، نیکلاس یک قالب برای متن تبلیغات ارائه میکند. در طول سال ها، شرکت او آموخته است که چطور یک تبلیغ خوب بنویسد و در این فرآیند دریافته است که در هر تبلیغ معمولا 10 عامل موثر است. شرکت او یک قالب مرحله به مرحله ارائه میکند تا به افراد کمک کنند نتیجه عملی کسب کنند.

هدف گرا (Goal oriented)

فرآیند بازاریابی باید به افراد کمک کند تا به اهدافشان نزدیک تر شوند. آنها را از A به B و از B به C و … ببرد. اگر به کسی کمک کنید تا پیشرفت کند راضی و خوشحال خواهد شد و آن پیشرفت را به شما ارتباط میدهد و برخواهد گشت و از شما میپرسد مرحله بعد چیست؟

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

آسان (Easy)

افراد به دنبال راههای آسان هستند. نیکلاس برای اینکه بداند magnet او به اندازه کافی ساده هست یا خیر، از خود میپرسد آیا یک فرد هشت ساله آن را درک کرده و در زندگی و کسب و کار خود آن را اعمال میکند یا خیر.

4. استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک با مکانیزم (Mechanism)

مکانیسم در واقع فرآیندی است که برای یافت مشتری بالقوه، آوردن او به سیستم خود و تبدیل او به مشتری طی میکنید. بررسی کنید ببینید در بازه زمانی مشخص چه کاری میتوانید انجام دهید و چه پیشنهادی ارائه کنید تا فردی را به مشتری تبدیل کنید.

نیکلاس آماری ارائه کرده و میگوید، 50% از کسانی که در مورد چیزی تحقیق میکنند ظرف مدت 18 ماه آن را خریداری میکنند. اما این به این معنی نیست که آن را از شما خریداری میکنند. فقط 15% از 50% در مدت 90 روز اول آن را خریداری میکنند. بقیه بعد از این زمان خرید خواهند کرد.

بر اساس این آمار، کسب و کارها مشتریان بالقوه زیادی را از دست میدهند. در بیشتر موارد بازاریابان بر روی تبدیل شخص به لید (مشتری راغب) و تبدیل لید به مشتری تمرکز میکنند. گرچه بازاریابان در این بخش به خوبی عمل میکنند اما همچنان مشتریان بالقوه زیادی را از دست میدهند.

نیکلاس میگوید فرآیند شما زمان طولانی را میطلبد. باید در طول زمان با افراد ارتباط برقرار کرده تا آنها کم کم شما را شناخته و به شما اعتماد کنند. سپس زمانی که آمادگی پیدا کردند به مشتری شما تبدیل خواهند شد.

فرمول نفوذ نامحسوس سه C نیکلاس

از سه C برای نفوذ در مخاطب استفاده کنید. در این فرمول، سه کلمه click ، capture و convert نشانگر سه C میباشند. برای اینکه افراد کلیک کنند باید تبلیغ شما به اندازه کافی جذاب باشد تا توجه افراد را جلب کند.

نیکلاس اضافه میکند برای جذب کلیک ، هر تبلیغ باید سه فاکتور اساسی را داشته باشد. look , hook و  took.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

Look

این عامل به تصویر تبلیغ مربوط میشود. موفقیت هر تبلیغ فیسبوک به یک عکس خوب بستگی زیادی دارد. شما به عکسی نیاز دارید که توجه کاربر را جلب کرده و او را وادار به مکث و توجه بیشتر کند البته که عکس باید با برند شما نیز همخوانی داشته باشد. بعد از اینکه عکس و تصویر تبلیغ توجه مخاطب را جلب کرد سپس مخاطب بقیه متن تبلیغ را می خواند.

برای اینکه در فید فیسبوک ، عکس شما نگاه مخاطب را به سمت خود بکشاند به عنوان مثال میتوانید عکس را به صورت خاکستری، سیاه و سفید و حتی برعکس قرار دهید. اکثر تصاویر رنگی هستند و وقتی مخاطب پس از مشاهده تصاویر رنگی زیاد، ناگهان یک عکس سیاه و سفید ببیند ، توجه او به عکس جلب میشود.


مطلب آموزشی مرتبط: الگوریتم فید اخبار فیسبوک و رتبه بندی محتوای شما


نیکلاس میگوید حتما شنیده اید که بهترین مکان برای پنهان کردن درخت، جنگل است، این واقعیت است. اگر مانند بقیه باشید هرگز دیده نخواهید شد. اگر میخواهید دیده شوید باید روشی خلاقانه به کار برید. فقط در این کار زیاده روی نکنید و با ایجاد خلاقیت های ریز در تصویر میتوانید توجه مخاطب را جلب کنید.

Hook

این عامل مربوط به ایجاد و برقراری ارتباط میباشد. افرادی که در فیسبوک حضور دارد به دنبال خرید نیستند، آنها به دنبال برقراری ارتباط با کسی یا چیزی هستند. اگر متن تبلیغ شما بتواند با آنها ارتباط برقرار کند یک شروع عالی محسوب میشود و ممکن است بتوانید مخاطب را قانع کنید یک قدم به شما نزدیک تر شود.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

از نیکلاس در مورد محدودیت کاراکتر قبل از دکمه See More (مشاهده بیشتر) میپرسم و او پاسخ میدهد که از طرفداران متن طولانی است زیرا نمیخواهد مخاطب احساس کند که این یک تبلیغ است، میخواهد مخاطب آن را به صورت یک پست ببیند. همچنین میخواهد یک تجربه کاربری خوب ایجاد کند. بنابراین سعی میکند تا جایی که میتواند قبل از دکمه See More متن خود را اضافه میکند.

Took

در واقع عملی است که میخواهید مخاطب انجام دهد. نیکلاس به یاد می آورد در یکی از تبلیغاتش اولین کامنتی که گذاشته شده بود این بود: “عالیه! من آن را میخواهم. چطور میتوانم دریافت کنم؟” آن مخاطب نمیدانست که تنها کاری که باید انجام دهد این است که روی تبلیغ کلیک کند، به صفحه مقصد وارد شده و نام و ایمیل خود را ثبت کند.

اکنون، نیکلاس برای همه تبلیغاتش یک دکمه فراخوان واضح قرار میدهد. به عنوان مثال “اینجا را کلیک کرده و ثبت نام کنید تا بتوانید PDF رایگان دریافت کنید”، یا “اینجا را کلیک کنید تا ویدئو را مشاهده کنید”. بعد از دکمه فراخوان، نیکلاس توصیه میکند یک لینک در متن قرار داده شود. افراد با دیدن لینکی با زیر خط آبی تمایل بیشتری برای کلیک روی ان دارند. این لینک نرخ کلیک نیکلاس را بیش از 30% افزایش داده است.

کشف هفته از دنیای مجازی

Ecamm Live ابزاری است که برای پخش زنده فیسبوک روی سیستم عامل mac بسیار قوی عمل میکند و امکانات زیادی در اختیار کاربر قرار میدهد. در حین پخش زنده از طریق این نرم افزار میتوانید امکانات گرافیکی به عکس اضافه کنید. حتی میتوانید دسکتاپ خود را به اشتراک گذاشته و بین دوربین ها جابجا شوید.


مطلب آموزشی پیشنهادی: طراحی تصاویر و نمودارهای گرافیکی با Canva


کار کردن با نرم افزار Ecamm Live بسیار راحت است. بعضی از قابلیتهای این نرم افزار را میتوانید در نرم افزارهای Wirecast و OBS مشاهده کنید اما کار کردن با Ecamm Live بدلیل استفاده از تکنولوژی drag-and-drop (بگیر و بکش یا کشیدن و انداختن) بسیار راحت است.

مهمترین قابلیت Ecamm Live این است که به شما این امکان را میدهد که در حین پخش زنده، کاری که روی صفحه تان انجام میدهید را به مخاطب نمایش دهید. به صورت دو تصویر همزمان و تصویر خودتان به صورت کوچک شده در صفحه نمایش داده میشود و این امکان را دارید که جای آن را تغییر دهید.

استراتژی تبلیغاتی موفق در فیسبوک

امکانات گرافیکی این برنامه به این صورت است که میتوانید لینک ، اسم و عنوان ، لوگو یا …. را به اشتراک بگذارید.

پس از دانلود اپلیکیشن Ecamm Live روی Mac و اتصال به اکانت فیسبوک ، میتوانید با یک کلیک از پروفایل یا صفحه کسب و کارتان پخش زنده بر روی دسکتاپ داشته باشید. (Ecamm Live در حال حاضر گروه ها را پشتیبانی نمیکند.)

در حین پخش زنده ، میتوانید کامنتها و عکس العمل ها را ببینید و با مخاطبان به صورت زنده تعامل داشته باشید. برای تست این برنامه میتوانید نسخه آزمایشی آنرا دانلود کنید و هزینه یک بار استفاده 29.99 دلار است (بسیار ارزانتر از Wirecast) .

از امکانات Ecamm Live و خلاقیتی که میتوانید با آن داشته باشید راضی خواهید بود.


مطلب آموزشی پیشنهادی: تقسیم بهینه بودجه تبلیغات بین فیسبوک و اینستاگرام


 

Tags:
2s یادداشت ها
 1. Mohammad Musa Jafari 12 ماه پیش

  سلام
  سایت تون عالیه
  برای ارتاط محکم و بیشتر یک ایدی تلگرام ویا شماره تلفن به جیمیلم بفرستید
  من بیصبرانه منتظر پاسختون هستم
  منشکرم یک دنیا

  • نویسنده
   تیم آنالیز سونت اینفو 12 ماه پیش

   سلام، متشکر ازتون
   شما میتونید از قسمت “ارتباط با سونت اینفو” در پایین سمت چپ صفحات سایت (آیکون پاکت نامه) با ما در تماس باشید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟