ارتباط ژن ها با شبکه های اجتماعی

ارتباط ژن ها با شبکه های اجتماعی

آشنایی ارتباط ژن ها با شبکه های اجتماعی از مجموعه مطالب اخبار شبکه های اجتماعی در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی

ارتباط ژن ها با شبکه های اجتماعی

اگر نمی‏توانید از شبکه ‏های اجتماعی اجتناب کنید ریشه مشکل ممکن است در ژن ‏های شما باشد !

 

اینکه ساعات زیادی را به شبکه ‏های اجتماعی ، بازی‏ ها یا سایر رسانه ‏های آنلاین اختصاص می‏ دهید به ژن‏ های شما ارتباط دارد. افراد مختلف به‏ طور چشمگیری در استفاده از رسانه‏ های آنلاین ( online media ) متفاوت عمل می ‏کنند و محققان درصددند که دلیل آن را بدانند و برای یافتن پاسخ این پرسش با مطالعه روی ژن‏های دوقلوها حقایقی را فاش کردند.

محققان کالج کینگ لندن ، رسانه‏ های آنلاینی را که توسط بیش از ۸۵۰۰ نفر از دوقلوهای هم‏سان و غیرهمسان مورد استفاده قرار می‏ گرفت ، تحلیل کردند و به نتایج جالبی دست یافتند. ژن‏ های دو قلوهای همسان ۱۰۰ درصد مشترک است و این میزان در دوقلوهای ناهمسان ۵۰ درصد است. یافته‏ های آن‏ها تئوری‏ های رایج بسیاری را که در مورد اثر رسانه‏ هاست رد می ‏کند. زیرا این تئوری ها معمولاً برای رسانه‏ ها یک ماهیت خارجی قائلند و به آن به دید یک عامل بیرونی می ‏نگرند که می‏ تواند اثراتی خوب یا بد بر روی استفاده ‏کنندگان داشته باشند.

به گفته Ziada Ayorech از انستیتوی روانپزشکی و روانشناسی این کالج ، تفاوت در DNA افراد به طور قابل ملاحظه ‏ایی روی نحوه‏ تعامل افراد با رسانه‏ ها اثرگذار است. انتخاب‏ های افراد در استفاده از رسانه و تغییر دادن و اصلاح آن بر اساس نیازهای یک فرد شکل می‏ گیرد و متأثر از اطلاعات ژنتیکی است. با این وجود ، فاکتورهای محیطی از جمله نوع دسترسی به وسایل رسانه ‏ای نقش پررنگ‏ تر نسبت به ژنتیک دارند.

 

نتیجه گیری

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ژن‏ ها و مسأله وراثت مسئول بیش از یک سوم از تفاوت ‏هایی است که در بین افراد مختلف در استفاده از تفریحات ، بازی ‏ها و رسانه ‏های آموزشی آنلاین مشاهده می ‏شود. این محققان مشاهده کردند عوامل بیرونی مثل وقتی که در یک خانواده فقط یکی از خواهر و برادر ها گوشی هوشمند دارد یا در شرایطی که والدین دوقلو ها ، یکی را بیش از دیگری در استفاده از رسانه‏ های اجتماعی کنترل می‏ کند ، می ‏تواند نقش بسزایی در نحوه‏ تعامل افراد با رسانه ‏ها ایفا کند. بنابراین نتیجه گرفتند که حدود دو سوم از تفاوت‏هایی که بین کاربران در استفاده از رسانه ‏ها وجود دارد به فاکتورهای محیطی اختصاص دارند.

 


Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا انتظارات ، انتقادات و پیشنهادات خود را ارسال کنید.

درحال ارسال

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟