آشنایی ارتباط ژن ها با شبکه های اجتماعی از مجموعه مطالب اخبار شبکه های اجتماعی در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی

ارتباط ژن ها با شبکه های اجتماعی

اگر نمي‏توانيد از شبکه ‏های اجتماعی اجتناب كنيد ريشه مشكل ممكن است در ژن ‏های شما باشد !

 

اينكه ساعات زيادی را به شبكه ‏های اجتماعی ، بازی‏ ها يا ساير رسانه ‏های آنلاين اختصاص می‏ دهيد به ژن‏ های شما ارتباط دارد. افراد مختلف به‏ طور چشمگيری در استفاده از رسانه‏ های آنلاين ( online media ) متفاوت عمل می ‏كنند و محققان درصددند كه دليل آن را بدانند و برای يافتن پاسخ اين پرسش با مطالعه روی ژن‏های دوقلوها حقايقی را فاش كردند.

محققان كالج كينگ لندن ، رسانه‏ های آنلاينی را كه توسط بيش از 8500 نفر از دوقلوهای هم‏سان و غيرهمسان مورد استفاده قرار می‏ گرفت ، تحليل كردند و به نتايج جالبی دست يافتند. ژن‏ های دو قلوهای همسان 100 درصد مشترك است و اين ميزان در دوقلوهای ناهمسان 50 درصد است. يافته‏ های آن‏ها تئوری‏ های رايج بسياری را كه در مورد اثر رسانه‏ هاست رد می ‏كند. زيرا اين تئوری ها معمولاً برای رسانه‏ ها يك ماهيت خارجی قائلند و به آن به ديد يك عامل بيرونی مي ‏نگرند كه می‏ تواند اثراتی خوب يا بد بر روی استفاده ‏كنندگان داشته باشند.

به گفته Ziada Ayorech از انستيتوی روانپزشكی و روانشناسی اين كالج ، تفاوت در DNA افراد به طور قابل ملاحظه ‏ايی روي نحوه‏ تعامل افراد با رسانه‏ ها اثرگذار است. انتخاب‏ های افراد در استفاده از رسانه و تغيير دادن و اصلاح آن بر اساس نيازهای يك فرد شكل می‏ گيرد و متأثر از اطلاعات ژنتيكی است. با اين وجود ، فاكتورهای محيطی از جمله نوع دسترسی به وسايل رسانه ‏ای نقش پررنگ‏ تر نسبت به ژنتيك دارند.

 

نتیجه گیری

پژوهشگران به اين نتيجه رسيدند كه ژن‏ ها و مسأله وراثت مسئول بيش از يك سوم از تفاوت ‏هایی است كه در بين افراد مختلف در استفاده از تفريحات ، بازي ‏ها و رسانه ‏های آموزشی آنلاين مشاهده می ‏شود. اين محققان مشاهده كردند عوامل بيرونی مثل وقتی كه در يك خانواده فقط يكی از خواهر و برادر ها گوشی هوشمند دارد يا در شرايطی كه والدين دوقلو ها ، یكی را بيش از ديگری در استفاده از رسانه‏ های اجتماعي كنترل می‏ كند ، می ‏تواند نقش بسزایی در نحوه‏ تعامل افراد با رسانه ‏ها ایفا كند. بنابراين نتیجه گرفتند كه حدود دو سوم از تفاوت‏هایی كه بين كاربران در استفاده از رسانه ‏ها وجود دارد به فاكتورهای محيطی اختصاص دارند.

 


Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟