اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین

نکاتی در مورد رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی ” سونت باکس “

رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin

لینکدین معتبرترین و معروف ترین شبکه اجتماعی در حوزه کسب و کار حرفه ای است . همزمان با رشد و توسعه این شبکه اجتماعی در جهان ، تعداد کاربران ایرانی نیز رو به افزایش می باشند ، از اینرو بحث اخلاق به همان اندازه پر رنگ شده است . همانند دیگر شبکه های اجتماعی ، رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin بسیار حائز اهمیت است . چرا که با وجود رعایت اخلاق می توان به استفاده مطلوب و بهینه از قابلیت های لینکدین امیدوار بود . در مقابل ، عدم توجه به رفتارهای حرفه ای و اخلاقی می تواند صدمات جبران ناپذیری به کارآمدی آن وارد کند .

در این مطلب تعدادی از مهمترین فاکتورهای اخلاقی در استفاده از شبکه اجتماعی لینکدین بیان شده است . امید است با رعایت این مباحث گامی در جهت حفظ و رشد اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin برداریم .

از لینکدین فقط در زمینه کسب و کار حرفه ای استفاده کنیم

– همانگونه که اشاره شد شبکه اجتماعی لینکدین با رویکرد کسب و کار حرفه ای فعایت می کند . ماموریت لینکدین فراهم آوردن فضایی جهت پاسخ به چالش های موجود در حوزه کسب و کار است . مهمترین رکن استفاده از این شبکه اجتماعی ، در نظر گرفتن اهداف آن است . مطمئنا زمانی می توانیم از قابلیت های لینکدین حداکثر استفاده را ببریم که با نگاه کسب و کار حرفه ای در فضای آن فعالیت کنیم . جهت اهدافی غیر از کسب و کار همانند ارتباط با دوستان ، سرگرمی و … بهتر است از شبکه های اجتماعی دیگر استفاده کنیم و از هر کدام بر اساس قابلیت هایشان بهره لازم را ببریم .

رزومه خود را کاملا واقعی ثبت کنیم

– اساس کار لینکدین وجود قابلیت ساخت پروفایل شخصی است . افراد پس از ایجاد پروفایل و بر حسب رزومه و شرایط خود می توانند با کاربران ارتباط برقرار کنند . رزومه کاربران لینکدین در واقع هویت و اعتبار حرفه شغلی آنهاست . بر مبنای اطلاعات رزومه و دیگر مشخصات پروفایل ، کاربران با افراد یا شرکت های دیگر تعامل می کنند . همچنین درخواست شغل و حتی استخدام نیز بر اساس رزومه آنها انجام می شود . در نتیجه یکی از مهمترین فاکتورهای رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin ، ثبت رزومه در کمال صداقت و بدون هیچگونه اطلاعات متفاوت با واقعیات است . این کار نه تنها باعث افزایش اعتبار شده ، بلکه افزایش اعتماد و شفافیت را در تعاملات موجود در این شبکه اجتماعی در پی خواهد داشت .

در ارسال دعوتنامه برای برقراری ارتباط با دیگر کاربران تامل کنیم

– یکی از آیتم هایی که افراد جهت استفاده بیشتر از فضای لینکدین به آن توجه می کنند ایجاد رابطه یا اصطلاحا کانکشن بیشتر با دیگر کاربران است . هر چند تعداد روابط بیشتر می تواند در اعتبار افراد موثر واقع شود ، اما نبایستی صرفا به آن به صورت یک عامل کمی توجه کرد . تنها تعداد ارتباط بیشتر نمی تواند اثرات مطلوبی داشته باشد ، بلکه ارتباط بایستی با افراد هم حرفه یا کاربرانی باشد که جهت تعامل حرفه ای مناسب هستند . همچنین ارسال دعوتنامه برای افرادی باید صورت پذیرد که در لیست افراد دارای شرایط ( شرایط ، در زمان ارسال دعوتنامه نمایش می بابد ) قرار داشته باشند .

تنها در صورت اطمینان از صحت جواب خود ، به سوالات افراد پاسخ دهیم

– با توجه به فضای حرفه ای لینکدین ، تعداد زیادی از کاربران از آن جهت پرسش سوالات تخصصی استفاده می کنند . همچنین گروه های تخصصی زیادی نیز در این شبکه اجتماعی وجود دارند که برای اشتراک و ارسال اطلاعات از آنها استفاده می شود . جهت رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin بسیار ضروری است که فقط در صورت اطمینان از صحت اطلاعاتمان به سوالات مطرح شده از جانب افراد پاسخ دهیم . در صورت هر گونه شک و ابهام لازم است از پاسخ به سوالات اجتناب کنیم . چرا که نه تنها باعث حل مشکل سوال کنندگان نمی شود ، بلکه باعث سردرگمی آنها خواهد شد .

تخصص و مهارت های کاربران را در صورت اطمینان تایید کنیم

– کاربران پس ار برقراری ارتباط با یکدیگر می توانند تخصص ها و مهارت های همدیگر را تایید کنند . این کار باعث افزایش اعتبار افراد شده و صحت توانایی آن ها را از جانب دیگران تایید می کند . اما باید دقت کرد که تایید تخصص های کاربران فقط در صورت اطمینان انجام شود . در غیر اینصورت اعتماد بین کاربران خدشه دار شده و لطماتی را در پی خواهد داشت .

برای نوشته های افراد ، کامنت های مناسب قرار دهیم

– ارسال کامنت برای نوشته های ارسالی از جانب افرادی که با آن ها ارتباط برقرار کرده ایم از قابلیت های لینکدین است . این کار باعث ارزش آفرینی و احترام به نوشته های دیگران شده و بهبود تعاملات را در پی خواهد داشت . فقط به این نکته توجه کنیم که کامنت ها متناسب با نوشته ها و در کمال ادب و احترام باشند . به طور مثال برای پاسخ به نوشته هایی که حاوی نظرات شخصی افرد است نبایستی آن ها را مواخذه نمود . همچنین در صورتیکه مطالب علمی منتشر می شوند و از عدم صحت آن ها اطمینان کامل داریم ، بایستی به گونه ای مناسب و با ارائه دلیل مستند ، فرد منتشر کننده مطلب را از خطای خود آگاه کنیم .

 

برای مشاغل مرتبط با تخصص و مهارت هایمان درخواست ارسال کنیم

– یکی از مهمترین ویژگی های لینکدین ارسال مشاغل مورد نیاز از سوی شرکت ها یا کارفرمایان است . این گونه مشاغل با ذکر تخصص های مورد نیاز بیان شده و تاکید بر استخدام افراد دارای همان تخصص و با صلاحیت کافی می شود . ضروری است که در صورت تمایل به پاسخ به این گونه از درخواست ها ، شرایط احراز شغل را با تامل و دقت کافی بررسی کرده و در صورت دارا بودن شرایط ، اقدام به ارسال درخواست شغل کنیم . در غیر اینصورت نه تنها به اعتبار خودمان لطمه می زنیم ، بلکه ممکن است در لیست سیاه شرکت ها یا کارفرمایان برای شغل های دیگر نیز قرار بگیریم .

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟