نکاتی در مورد رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی ” سونت باکس “

رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin

لینکدین معتبرترین و معروف ترین شبکه اجتماعی در حوزه کسب و کار حرفه ای است . همزمان با رشد و توسعه این شبکه اجتماعی در جهان ، تعداد کاربران ایرانی نیز رو به افزایش می باشند ، از اینرو بحث اخلاق به همان اندازه پر رنگ شده است . همانند دیگر شبکه های اجتماعی ، رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin بسیار حائز اهمیت است . چرا که با وجود رعایت اخلاق می توان به استفاده مطلوب و بهینه از قابلیت های لینکدین امیدوار بود . در مقابل ، عدم توجه به رفتارهای حرفه ای و اخلاقی می تواند صدمات جبران ناپذیری به کارآمدی آن وارد کند .

در این مطلب تعدادی از مهمترین فاکتورهای اخلاقی در استفاده از شبکه اجتماعی لینکدین بیان شده است . امید است با رعایت این مباحث گامی در جهت حفظ و رشد اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin برداریم .

از لینکدین فقط در زمینه کسب و کار حرفه ای استفاده کنیم

– همانگونه که اشاره شد شبکه اجتماعی لینکدین با رویکرد کسب و کار حرفه ای فعایت می کند . ماموریت لینکدین فراهم آوردن فضایی جهت پاسخ به چالش های موجود در حوزه کسب و کار است . مهمترین رکن استفاده از این شبکه اجتماعی ، در نظر گرفتن اهداف آن است . مطمئنا زمانی می توانیم از قابلیت های لینکدین حداکثر استفاده را ببریم که با نگاه کسب و کار حرفه ای در فضای آن فعالیت کنیم . جهت اهدافی غیر از کسب و کار همانند ارتباط با دوستان ، سرگرمی و … بهتر است از شبکه های اجتماعی دیگر استفاده کنیم و از هر کدام بر اساس قابلیت هایشان بهره لازم را ببریم .

رزومه خود را کاملا واقعی ثبت کنیم

– اساس کار لینکدین وجود قابلیت ساخت پروفایل شخصی است . افراد پس از ایجاد پروفایل و بر حسب رزومه و شرایط خود می توانند با کاربران ارتباط برقرار کنند . رزومه کاربران لینکدین در واقع هویت و اعتبار حرفه شغلی آنهاست . بر مبنای اطلاعات رزومه و دیگر مشخصات پروفایل ، کاربران با افراد یا شرکت های دیگر تعامل می کنند . همچنین درخواست شغل و حتی استخدام نیز بر اساس رزومه آنها انجام می شود . در نتیجه یکی از مهمترین فاکتورهای رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin ، ثبت رزومه در کمال صداقت و بدون هیچگونه اطلاعات متفاوت با واقعیات است . این کار نه تنها باعث افزایش اعتبار شده ، بلکه افزایش اعتماد و شفافیت را در تعاملات موجود در این شبکه اجتماعی در پی خواهد داشت .

در ارسال دعوتنامه برای برقراری ارتباط با دیگر کاربران تامل کنیم

– یکی از آیتم هایی که افراد جهت استفاده بیشتر از فضای لینکدین به آن توجه می کنند ایجاد رابطه یا اصطلاحا کانکشن بیشتر با دیگر کاربران است . هر چند تعداد روابط بیشتر می تواند در اعتبار افراد موثر واقع شود ، اما نبایستی صرفا به آن به صورت یک عامل کمی توجه کرد . تنها تعداد ارتباط بیشتر نمی تواند اثرات مطلوبی داشته باشد ، بلکه ارتباط بایستی با افراد هم حرفه یا کاربرانی باشد که جهت تعامل حرفه ای مناسب هستند . همچنین ارسال دعوتنامه برای افرادی باید صورت پذیرد که در لیست افراد دارای شرایط ( شرایط ، در زمان ارسال دعوتنامه نمایش می بابد ) قرار داشته باشند .

تنها در صورت اطمینان از صحت جواب خود ، به سوالات افراد پاسخ دهیم

– با توجه به فضای حرفه ای لینکدین ، تعداد زیادی از کاربران از آن جهت پرسش سوالات تخصصی استفاده می کنند . همچنین گروه های تخصصی زیادی نیز در این شبکه اجتماعی وجود دارند که برای اشتراک و ارسال اطلاعات از آنها استفاده می شود . جهت رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی لینکدین Linkedin بسیار ضروری است که فقط در صورت اطمینان از صحت اطلاعاتمان به سوالات مطرح شده از جانب افراد پاسخ دهیم . در صورت هر گونه شک و ابهام لازم است از پاسخ به سوالات اجتناب کنیم . چرا که نه تنها باعث حل مشکل سوال کنندگان نمی شود ، بلکه باعث سردرگمی آنها خواهد شد .

تخصص و مهارت های کاربران را در صورت اطمینان تایید کنیم

– کاربران پس ار برقراری ارتباط با یکدیگر می توانند تخصص ها و مهارت های همدیگر را تایید کنند . این کار باعث افزایش اعتبار افراد شده و صحت توانایی آن ها را از جانب دیگران تایید می کند . اما باید دقت کرد که تایید تخصص های کاربران فقط در صورت اطمینان انجام شود . در غیر اینصورت اعتماد بین کاربران خدشه دار شده و لطماتی را در پی خواهد داشت .

برای نوشته های افراد ، کامنت های مناسب قرار دهیم

– ارسال کامنت برای نوشته های ارسالی از جانب افرادی که با آن ها ارتباط برقرار کرده ایم از قابلیت های لینکدین است . این کار باعث ارزش آفرینی و احترام به نوشته های دیگران شده و بهبود تعاملات را در پی خواهد داشت . فقط به این نکته توجه کنیم که کامنت ها متناسب با نوشته ها و در کمال ادب و احترام باشند . به طور مثال برای پاسخ به نوشته هایی که حاوی نظرات شخصی افرد است نبایستی آن ها را مواخذه نمود . همچنین در صورتیکه مطالب علمی منتشر می شوند و از عدم صحت آن ها اطمینان کامل داریم ، بایستی به گونه ای مناسب و با ارائه دلیل مستند ، فرد منتشر کننده مطلب را از خطای خود آگاه کنیم .

 

برای مشاغل مرتبط با تخصص و مهارت هایمان درخواست ارسال کنیم

– یکی از مهمترین ویژگی های لینکدین ارسال مشاغل مورد نیاز از سوی شرکت ها یا کارفرمایان است . این گونه مشاغل با ذکر تخصص های مورد نیاز بیان شده و تاکید بر استخدام افراد دارای همان تخصص و با صلاحیت کافی می شود . ضروری است که در صورت تمایل به پاسخ به این گونه از درخواست ها ، شرایط احراز شغل را با تامل و دقت کافی بررسی کرده و در صورت دارا بودن شرایط ، اقدام به ارسال درخواست شغل کنیم . در غیر اینصورت نه تنها به اعتبار خودمان لطمه می زنیم ، بلکه ممکن است در لیست سیاه شرکت ها یا کارفرمایان برای شغل های دیگر نیز قرار بگیریم .

Tags:
یک دیدگاه 
  1. پیام 2 ماه پیش

    سلام
    یک سوال دارم خواهشا راهنمایی کنید
    من با دو تا اکانت تو لینکدین مقاله ارسال میکردم تا چند روز همه مطالبی که تو لینکدین گذاشته بودم تو نتایج گوگل بود چند روزی میشه کل مطالب ا نتایج حذف شده به نظر شما دلیلش چیه و چیکار میتونم بکنم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟