اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام

نکاتی در مورد رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام در مرکز تخصصی شبکه های اجتماعی ” سونت اینفو “

رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام

شبکه های اجتماعی تبدیل به قسمتی از زندگی روزمره ما شده اند و با توجه به نگاه و نوع استفاده ما از آن ها می توانند به فضایی جذاب و اثربخش و یا در مقابل به محیطی پرتنش و آسیب زا تبدیل شوند. رعایت اخلاق در شبکه های اجتماعی می تواند مهمترین عامل در افزایش مطلوبیت و جذابیت این محیط محسوب شود. در این نوشته پیشنهاداتی جهت رعایت اخلاق در شبکه اجتماعی تلگرام ارائه شده است.

امید است با رعایت آن ها همه ما بتوانیم نقشی در استفاده مناسب از این پیام رسان ایفا کنیم.

فقط اخبار موثق را منتشر کنیم

– پیام رسان تلگرام پر از اخبار در زمینه های مختلف است. به همان اندازه که اطلاع رسانی اخبار درست در فضای جامعه موثر است ، ترویج شایعات و اخبار کذب باعث تخریب فضای جامعه و تشویش اذهان عمومی خواهد شد. از اینرو اخبار را فقط از کانال ها و گروه های معتبر و دارای منابع مورد استناد ، انتخاب و منتشر کنیم.

( روش های بررسی کیفیت و اعتبار کانال های تلگرام را در سونت اینفو مطالعه کنید. )

به مطالب معتبر استناد کنیم

– پیام هایی که در تلگرام منتشر می شوند دارای منابع و مراجع مختلف و بعضا بدون منبع هستند. تعدادی از آن ها دارای منابع معتبر و تعدادی بدون هیچگونه منبع مورد اعتمادی ارسال می شوند. پست های غیر معتبر آسیب های زیادی به همراه داشته و اثرات بعضا جبران ناپذیری به افراد وارد می کنند. به طور مثال فرض کنید استفاده از پست هایی که در حوزه سلامت منتشر می شوند و پایه و اساس علمی ندارند چه تبعاتی به همراه خواهند داشت. در نتیجه فقط به پیام هایی اعتنا کرده و زمان صرف آن ها کنیم که از اعتبار و صحت آن ها اطمینان کامل کسب کرده باشیم.

پیام های کانال ها را فقط با درج منبع ارسال کنیم

– کانال هایی که اقدام به تولید محتوا می کنند ، هزینه و زمان زیادی را برای تهیه اطلاعات صرف می کنند. اخلاق حرفه ای ایجاب می کند در صورت تمایل به ارسال پست های این دسته از کانال های تلگرام ، فقط در صورتی که مدیران کانال ها اجازه انتشار پست هایشان را داده باشند و با ذکر منبع ، اقدام به ارسال پیام ها کنیم.

باعث آزار و ناراحتی دیگران نشویم

– به صورت مکرر دیده شده که تعدادی از کانال ها و افراد جهت منفعت طلبی و یا سرگرمی اقدام به ارسال پیام هایی می کنند که حاوی مطالب آزار دهنده برای فرد یا افرادی از جامعه است. ارسال اینگونه پیام ها نه تنها غیر اخلاقی است بلکه صدمات و تبعات بسیار بدی برای فرد یا افراد مورد اشاره در پیام ها ایجاد می کند. برای امتناع از ارسال اینگونه پیام ها و جلوگیری از آسیب های روحی و مادی به افراد بهتر است اینگونه تصور کنیم : اگر خود ما به جای فرد یا افراد مورد اشاره در پیام بودیم چه می شد؟!

گروه های دیگران را محل تبلیغات و منافع شخصی نکنیم

– گروه های تلگرام محلی برای گفتگو و تبادل اطلاعات بین افراد گروه و بر اساس هدف مورد نظر از تشکیل گروه است. تعدادی از افراد فقط به منافع خود فکر می کنند و در هر گروهی به تبلیغ کالا ها یا خدمات مورد نظر خود می پردازند. چنین اقداماتی تناسبی با رفتارهای مبتنی بر اخلاق در شبکه های اجتماعی ندارند و باعث خدشه دار شدن اعتبار گروه ها خواهند شد.

( روش های افزایش اثر بخشی تبلیغات در کانال های تلگرام را در سونت اینفو مطالعه کنید. )

به حریم شخصی دیگران احترام بگذاریم

– ارسال پیام های خصوصی در گروه ها و دیگر اقداماتی که به نوعی ورود به حریم شخصی کاربران تلگرام است بایستی با رضایت کامل آن ها انجام گیرد. در غیر اینصورت باعث رنجش و آزار افراد شده و احساس عدم امنیت را در آن ها القا خواهد نمود. با احترام به حریم شخصی دیگران باعث افزایش جذابیت فضای شبکه های اجتماعی و ارتقای رضایت از آن ها شویم.

 

معرفی بهترین های شبکه های اجتماعی

مطالب کاربردی شبکه های اجتماعی

Tags:
یک دیدگاه 
  1. احسان 1 سال پیش

    امیدورام همه ما با رعایت اخلاق در شبکه های اجتماعی باعث استفاده موثر از این فضا بشیم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط با سونت اینفو

لطفا نظرات ، پیشنهادات و انتقادات خود را به سونت اینفو ارسال نمایید.

درحال ارسال

استفاده از مطالب وبسایت سونت اینفو فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟