برای تجربه بهتر لطفا مرورگر خود را به گوگل کروم، فایرفاکس، اپرا و یا اینترنت اکسپلورر تغییر دهید

مجموعه مطالب آموزشی مشاغل دورکاری و فریلنسری

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم در وبسایت آگهی شبکه های اجتماعی

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

فریلنسری برای طراحان گرافیک بسیار مناسب است. در واقع،۲۰ درصد افرادی که در صنعت طراحی هستند، به صورت خود اشتغالی کار میکنند. اما چرا طراحی گرافیک به صورت فریلنسری تا این حد محبوب شده است؟ چگونه در این کار موفق شوید و چه کاری باید انجام دهید تا در این صنعت اشباع خود را مطرح کنید؟ در این مطلب به مزایا و معایب فریلنسر بودن، ایجاد پورتفولیوی جذاب و چشمگیر و چگونگی برخورد و توافق با مشتری خواهیم پرداخت.

۱٫ چرا طراح گرافیک فریلنس ؟

یک کار فریلنسری چیزی است که تقریبا هر طراح گرافیکی به آن فکر میکند. از دانشجویانی که آماده ورود به بازار کار هستند، گرفته تا طراحانی که میخواهند برای خودشان کار کنند. طراحی گرافیک حوزه ای است که پایه و اساس آن خود اشتغالی است. اما فقط به این دلیل که شغل محبوبی است، به این معنی نیست که مناسب شماست.

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

برای اینکه بدانید این شغل مناسب شما هست یا خیر و تصمیم بگیرید که وارد این شغل شوید، باید به سوالات شخصی زیادی پاسخ دهید. آیا خلق و خوی شما با این شغل سازگار است؟ آیا اراده زیادی در خود سراغ دارید؟ محیط اداری را می پسندید یا محیطهای متفاوت دیگر؟ آیا فردی هستید که خودتان کارتان را به موقع و به درستی انجام میدهید یا باید کسی مرتب به شما یادآوری کند و شما را مجبور کند؟ متاسفانه هیچ آزمون و تستی وجود ندارد که به شما بگوید شما مناسب کار فریلنسری هستید یا خیر، اما عادتهای کاری، اهداف حرفه ای و شخصیت کلی شما معیارهایی هستند که باید هنگام تصمیم گیری به آنها توجه کنید.


مطلب پیشنهادی: چند راه آسان برای جلوگیری از اشتباه رایج فریلنسرها


باید همه جوانب و معایب و مزایا را در تصمیم گیری خود لحاظ کنید زیرا در عین حال که آزادی و انعطاف بیشتری خواهید داشت، مسئولیت بیشتری نیز داربد.

در عین حال که میتوانید انتخاب کنید برای چه کسی کار کنید، باید بتوانید او را مدیریت کنید. به جای داشتن مشتریان مشخص که نقشی در انتخاب آنها ندارید، این شانس را دارید که مشتریانتان را خودتان انتخاب کنید. پس از انتخاب باید آنها را مدیریت کنید. مدیریت کردن آنها به معنی برقراری و تنظیم ارتباطات، راضی کردن مشتری و در نهایت پیگیری پرداختهاست که معمولا کار راحتی نیست.

در عین حال که ممکن است مهارتهای جدیدی در کار خود بیاموزید، باید زمانهایی را برای کارهایی مانند حسابداری و مدیریت زمان صرف کنید.


مطلب مرتبط: چگونگی قیمت گذاری کار فریلنسری


سبک زندگی شما هم میتواند بهبود یابد و هم میتواند بدتر شود، این کاملا به خود شما بستگی دارد. انعطاف پذیری در کار فریلنسری به این معنی است که شما زمان بیشتری برای انجام کارهایی که وافعا لازم است انجام دهید دارید اما اگر نتوانید بین کار و زندگی تعادل برقرار کنید، گاهی حتی بیش از یک شغل تمام وقت میتواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

شاید یکی از مهمترین دلیل جذب افراد به این شغل، انعطاف پذیری آن است. افراد میتوانند هر طور که بخواهند، هر زمان و هر کجا که بخواهند کار خود را انجام دهند. این کار چالش برانگیز است اما با تلاش و تعهد، میتوان موفق بود.


مطلب مرتبط: چگونه کار انعطاف پذیر منجر به صرف زمان بیشتر با خانواده میشود


۲٫ شروع کار حرفه ای طراح گرافیک فریلنس

اگر فکر میکنید کار فریلنسری طراحی گرافیک مناسب شماست، پس اکنون باید به چگونگی ایجاد و شروع آن فکر کنید.

باید مشخص کنید کجا میخواهید کار کنید؟ چگونه کار را انجام دهید و چه نوع کاری میخواهید انجام دهید؟

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

یکی از مشکلترین کارها در فریلنسری، مدیریت زمان است. بدون حضور رییسی که نزدیکی شما نشسته و همکارانی که اطراف شما در حال کار و رفت و آمد هستند، پیدا کردن انگیزه برای کار میتواند مشکل باشد. با تعیین ساعت مشخص کاری در روز با این چالش مقابله کنید.


مطلب مرتبط: بزرگترین و رایج ترین اشتباهات فریلنسرها


برای مکان کار نیز بعضی فریلنسرها از کافه با دیگر مکانها کار میکنند، برخی هم ترجیح میدهند از خانه خود کار را انجام دهند. نکته مهم و کلیدی برای کار کردن از خانه این است که فضای کاری و محل زندگی خود را در منزل جدا کنید. grace fussel در مورد تعادل بین کار و زندگی میگوید:

“من هر شب ساعت ۶ دفتر کار خودم در منزل را قفل میکنم و کلید را در اتاق دیگری میگذارم، حتی اگر بعد از آن ایمیلهای فوری دریافت کنم به اتاق نمیروم. این یک تکنیک ساده برای تفکیک زمان کاری و اوقات فراغت است. صبح وقتی کلید را بر میدارم و در را باز میکنم، احساس میکنم روز کاری به صورت رسمی شروع شده است.”

این کار همیشه امکان پذیر نیست و گاهی هم مجبور میشوید در خارج از ساعت و زمان مشخص شده کار کنید، اما باید تمام تلاش خود را به کار ببرید تا بتوانید زندگی کاری و شخصی خود را جدا کنید. با این کار تمرکز بیشتری برای انجام کار نیز خواهید داشت.

سوال دیگری که باید پاسخ بدهید این است که آیا میخواهید تخصصی کار کنید یا خیر. میتوانید در بخشهای مختلف این حوزه کار کنید یا اینکه در یک یا چند بخش محدود به صورت تخصصی کار کنید.

به صورت تخصصی کار کردن، مزایا و معایبی دارد. از مزایای آن، داشتن احترام و پرستیژ کاری بیشتر، مسیر شغلی مشخص و … از معایب آن، داشتن مشتریان محدودتر، فشار برای بهترین بودن و … است.

در وهله اول، تصمیم گیری در مورد فریلنس بودن یا نبودن و در وهله دوم، به صورت تخصصی یا عمومی کار کردن، دو تصمیم بزرگی است که باید همه جوانب و مزایا و معایب را بسنجید و ببینید هر کدام روی اهداف شخصی و حرفه ای شما چه تاثیری دارند، سپس تصمیم گیری کنید.

۳٫ ایجاد نمونه کار (پورتفولیو)

نمونه کار، یکی از بزرگترین فرصتهای هر طراح گرافیک فریلنس و مهمترین دارایی او است. پرتفولیوی شما در واقع نشان دهنده تجربه، زیبایی شناسی، مهارتها و اغلب شخصیت شماست.

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

اگر یک طراح گرافیک فریلنس هستید، ساخت یک وبسایت و نمونه کار آنلاین میتواند بسیار اثرگذار باشد. ظاهر و حس وبسایت شما میتواند بازتاب استعداد و مهارت شما به عنوان یک طراح گرافیک باشد. حتی بخشهایی که به طور مستقیم کارهای شما را نمایش نمیدهند، مانند بخش «در مورد من»، باید به طور بی عیب و نقص طراحی شده باشند. همچنین باید زیبایی شناسی خود را به نمایش بگذارید.

اکثر طراحان یک وبسایت شخصی دارند که نمونه کارها، اطلاعات تماس و بخش «درباره من را شامل میشود. اما یک راه عالی برای نمایش نمونه کارها این است که یک نمونه واقعی را ارائه کنید. به مشتریان نشان دهید چگونه با تخصص خود برای مشکلات آنها راه حل ارائه میدهید. اگر تازه کار هستید و یک مورد واقعی که روی آن کار کرده اید، ندارید، میتوانید یک نمونه واقعی از یک برند واقعی ایجاد کنید.

برای ارائه نمونه های واقعی خود، این نکات را در ذهن داشته باشید:

 • روی مشتریان ایده آل گذشته خود تمرکز کنید
 • به جزییاتی که برای مشتری مهم است، بپردازید تا به راحتی بتواند تصمیم بگیرد
 • خشک عنوان نکنید. درباره نیازهای مشتری و روند طراحی خود داستان وار بگویید
 • موفقیت کار خود را واقعی و به صورت اعداد و ارقام نشان دهید

حضور در شبکه های اجتماعی یکی دیگر از بایدهاست و یکی از مواردی است که میتوانید برای تکمیل پورتفولیوی آنلاین خود از آن استفاده کنید. چندین پلتفرم با قابلیتهای اجتماعی وجود دارند که پورتفولیو ارائه میدهند مانند Behance یا Dribbble. این وبسایتهای محبوب، میتوانند ابزاری سودمند برای بازخورد گرفتن در کار، شبکه سازی با طراحان دیگر و ارتباط با مشتریان باشند.

شبکه های عمومی اجتماعی مانند توییتر و اینستاگرام نیز میتوانند در زمینه طراحی گرافیک کمک کنند. میتوانید به گروه ها بپیوندید، از hashtag استفاده کنید، از مکالمات بین افراد اطلاعات استخراج کنید و آنها را در مورد کار خود به روز نگه دارید.

برخی ممکن است بپرسند که آیا حضور در شبکه های اجتماعی میتواند جایگزین نمونه کارهای آنلاین باشد؟ ما این موضوع را دقیقا دبررسی کردیم و نتیجه گیری این بود که شبکه های اجتماعی باید در جهت تقویت نمونه کارهای آنلاین شما استفاده شوند، اما نباید به عنوان جایگزین روی آن حساب کنید.

۴٫ شبکه سازی برای طراح گرافیک فریلنس

علاوه بر داشتن یک پرتفولیوی عالی، در کار فریلنسری ارتباطات بسیار مهم است. هر چه ارتباطات بهتر و بیشتری داشته باشید با احتمال بیشتری میتوانید یک پروژه خوب دریافت کنید. این روابط ممکن است با دیگر طراحانی باشد که میتوانند شما را به دیگران پیشنهاد کنند یا مشتریانی که کارهای شما را دنبال میکنند. در هر صورت، روشهای متعددی برای ساختن شبکه وجود دارد.


مطلب مرتبط: استراتژی ها و تکنیکهای شبکه سازی برای فریلنسرها


بازاریابی فقط برای برندها و شرکتهای بزرگ نیست! شما به عنوان یک طراح گرافیک فریلنس ، برند خود را دارید و باید آن را در معرض دید افراد مناسب قرار دهید. این به این معنی نیست که  باید بودجه بزرگی برای خرید تبلیغات یا ارسال ایمیل مستقیم داشته باشید. میتوانید از راههای واقعی و کم هزینه برای بازاریابی خود استفاده کنید.

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

بهترین توصیه ما به شما این است که وب سایتتان باید چیزی بیش از پرتفولیوی شما باشد. آنرا به جایی تبدیل کنید که برای شما اعتبار بیشتری به همراه داشته باشد. برای انجام این کار، برندها معمولا محتوای تعاملی، آموزشی و هیجان انگیز به اشتراک میگذارند. شما نیز میتوانید همین کار را انجام دهید. آموزشهای ویدئویی، خبرنامه های الکترونیکی یا شبکه های اجتماعی و… را امتحان کنید.

شبکه های اجتماعی یکی از بهترین راهها برای آشنایی و ارتباط با دیگر طراحان یا مشتریان است. باید در سایتهای قدیمی شبکه های اجتماعی که مخاطبان گسترده ای دارند، حضور پیدا کنید.


مطالب پیشنهادی: مطالب آموزشی شروع کسب و کار و درآمدزایی در شبکه های اجتماعی


آیا میخواهید افراد را به صورت حضوری و خصوصی در بیرون ملاقات کنید؟ شبکه های حرفه ای یک راه فوق العاده برای شبکه سازی در صنعت شماست. این سازمانها معمولا خدمات زیادی ارائه میدهند که به شما کمک میکند به عنوان یک فریلنسر رشد کنید، این خدمات شامل:

 • فرصتهای شبکه سازی
 • مشاوره حقوقی
 • قالبها و فرمها
 • اطلاعات تماس مشتری
 • کارگاه ها، مذاکرات و کنفرانس ها

۵٫ جذب مشتری

مشتریان را را پیدا کنید

کشف و پیدا کردن مشتری کار خیلی راحتی نیست. سایتهای زیادی به طور خاص برای کمک به شما در این زمینه وجود دارد. لیست این سایتها را در این مطلب میتوانید مشاهده کنید.

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

بعضی از این سایتها بهتر از بقیه هستند و بسته به شرایط هر کدام ممکن است برای شما مناسب باشد. Micro-style و Toptal دو مورد از این سایتها هستند.

علاوه بر این وبسایتهای اختصاصی، روشهای اصولی دیگری نیز برای پیدا کردن مشتری وجود دارند. اگر به دنبال کسب و کارهای کوچکتر هستید، Cold-calls ممکن است مناسب باشد. حضور فعال در شبکه های اجتماعی و دسترسی به مشتریان از طریق این پلتفرمها، میتواند برای پروژه بعدی برندها شما را در ذهن آنها بسپارد. همیشه در ارتباط با همتایان در حوزه کاریتان همیشه ایده خوبی است زیرا آنها میتوانند پروژه هایی که نمیتوانند بر عهده بگیرند را به شما بسپارند.

تحت تاثیر قرار دادن و متقاعد کردن مشتری

معمولا باید مشتریان را متقاعد کنید که با شما کار کنند زیرا در فضای کاری طراح گرافیک فریلنس رقابت بسیار زیادی وجود دارد. وقتی میخواهید با کسی کار کنید چه با تلفن، ایمیل و یا حضوری، چند نکته وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • با ارائه موردی جالب و به یاد ماندنی آنها را جذب کنید
 • مسئله و مشکل آنها را شناسایی کرده و راه حل خود را پیشنهاد کنید
 • برای مشتری در دسترس باشید تا بتواند راحت با شما تماس برقرار کند

زمانیکه با مشتری روبرو میشوید و او از شما میپرسد که چه کاری میتوانید برای او انجام دهید، باید آماده باشید و بتوانید او را تحت تاثیر قرار داده و متقاعدش کنید. میتوانید از قبل تمرین کنید، برخی موارد را نمیشود از قبل تمرین کرد اما مواردی مانند نقاط قوتتان، مهارتها و روال کاریتان و نحوه بیان و چگونگی صحبت کردن با مشتری را میتوانید از قبل  تمرین کنید.

توافق با مشتری

بعد از اینکه مشتری را پیدا کردید و او را متقاعد کردید، فرآیند توافق با مشتری شروع میشود.

بسیاری از طراحان گرافیک فریلنس برای مشتریان خود قرارداد تهیه میکنند. این که چقدر طولانی یا دقیق باشد به شما بستگی دارد، اما توجه کنید که اکثر مشتریان قرارداد طولانی پر از موارد قانونی را دوست ندارند. تا جاییکه ممکن است آن را ساده و محتصر کنید و اطلاعات کلیدی مانند محدوده پروژه، مهلت مقرر و اطلاعات پرداخت را در آن بگنجانید. برای لایه های اضافی امنیتی میتوانید پارامترهای ریویژن، لغو و غیره را اضافه کنید که به وضوح توافق بین شما و مشتری را مشخص کند.

به مرور که تجربه بیشتری به عنوان یک طراح گرافیک فریلنس به دست آوردید، میتوانید قالب قرارداد منحصر به فرد خود را به تناسب سبک کاریتان اضافه کنید. البته گاهی اوقات شما نمیتوانید کار را بپذیرید. ممکن است کارهای زیادی در دست انجام داشته باشید، یا کار مورد نظر دقیقا در حوزه تخصص شما نیست. چطور باید بدون اینکه مشتری را از دست بدهید به او نه بگویید؟ چند مورد وجود دارد که باید به آن توجه کنید:

دیدگاه و نظر خود را به مشتری بگویید و به او بگویید اگر پیشنهاد او را رد میکنید به این دلیل است که کار شما و مشتری با هم همخوانی ندارند، در مورد پرداختن به این چالشها نگرانی نداشته باشید.

اگر کسی را میشناسید که این کار را میتواند به خوبی انجام دهد، آنرا به مشتری معرفی کنید! این کار باعث میشود هم دوست یا همکار شما کار پیدا میکند و هم مشتری شما مجبور نیست به دنبال کسی برای انجام کارش بگردد.

حتی اگر بیش از حد سرتان شلوغ است قبل از اینکه به پروژه ای که دوست دارید انجام بدهید نه بگویید خوب فکر کنید. اگر این پیشنهاد عالی باشد، میتوانید با دیگر پروژه هایی که اولویت آنها کمتر است آنها را جابجا کنید.

6. انجام کار

فرایند طراحی

فرآیند انجام کار برای هر طراح گرافیک منحصر به فرد است. اما ممکن است کمی مشکل باشد که بدانید از کجا شروع کنید. Grace Fussel فریلنسر متخصص، یک فرآیند کار دقیق را به این صورت مشخص کرده است:

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

مرحله 1: خلاصه

هیچ طراحی، ذهن خوان نیست، بنابراین در اولین مرحله از فرآیند طراحی گرافیک مهم است که دقیقا همان چیزی که مشتری به آن نیاز دارد را برآورد کنید.

 • جلسه با مشتری و آنالیز کلی

در مورد خلاصه کار با مشتری خود صحبت کنید. از او بخواهید اطلاعاتی در مورد برند خود و رقبا در حوزه خود را بدهد. در صورت امکان به دستورالعمل های برند، دسترسی پیدا کنید. حتی المانهای ساده برند مانند پالت رنگ یا فونت، میتوانند نقطه شروع فوق العاده ای برای ایجاد ایده های شما باشند.

 • تحقیق بازار

در مورد حوزه فعالیت مشتری و رقبای آنها، تحقیقاتی انجام دهید. متوجه خواهید شد که شرکتها در برخی صنایع، ویژگیهای طراحی مشترک به اشتراک میگذارند، نباید از آنها کپی برداری و تقلید کنید، اما این به شما کمک میکند درک درستی از کلیت کار به دست بیاورید. همچنین میتوانید از هرگونه سناریوی لوگوی تکراری آزار دهنده، جلوگیری کنید (این مورد بیشتر از چیزی که فکر میکنید اتفاق می افتد).

 • تعیین روش انجام کار

طراحان مختلف، روشهای دلخواه خود را برای استخراج و الهام گرفتن دارند. بعضی ترجیح میدهند از روشهای فیزیکی مانند کاغذ، مداد و نمونه های رنگی استفاده کنند. برخی از فتوشاپ یا InDesign استفاده میکنند. برخی هم از ابزارهای آنلاین مانند Pinterest استفاده میکنند.


مطلب مرتبط: راهنمای کامل شروع کار با پینترست


 • طراحی اولیه

از کامپیوتر دور شوید، مداد و کاغذ را بردارید و شروع به طراحی کنید. در مورد تصحیح طرح خود و یا عالی بودن آن نگران نباشید؛ در این مرحله فقط باید روی خلق ایده های کلی تمرکز کنید.

 • تهیه سه طرح کلی اولیه

یک قلم را بردارید و سه ایده ای که احساس میکنید بیشترین پتانسیل دارند را بکشید. هنگامیکه سه نمونه طرح اصلاح شده داشته باشید، میتوانید آنها را دیجیتالی کنید.

مرحله 2: ارائه

هنگامیکه سه طرح اولیه خود را ایجاد کردید، زمان آن است که کلیت آن را با مشتری بررسی کنید. طراحان اغلب نسبت به ارائه ایده های خود به مشتریان، قبل از اینکه کامل شوند، تردید دارند، اما بررسی با مشتری در این مرحله، واقعا موجب صرفه جویی در وقت و هزینه های شما خواهد شد.

 • ارائه سه طرح اولیه تهیه شده به مشتری

اگر ارائه طرح کمی برایتان مشکل است، سعی کنید از قبل آمادگی داشته باشید. سه طرح خود را در صفحات A4 یا سایز letter ارائه کنید، به گونه ای باشد که مشتری بتواند راحت آنرا چاپ کند. صفحات ساده و بدون چیزهای اضافی باشد تا طرح بتواند خود را به خوبی نشان دهد و مشتری بتواند به طور دقیق جزییات را ببیند.

 • بررسی مشتری و اصلاحات بیشتر

درست است که مشتری ممکن است از نظر طراحی نداند که بهترین گزینه برای او کدام است. اما بر اساس تجربیات گذشته، حس درستی نسبت به اینکه چه گزینه هایی بهتر برای آنها جواب میدهد، دارند. از پیشنهادات استقبال کنبد تا بتوانید طرح را به طرحی فوق العاده و مدنظر مشتری تبدیل کنید. پیش نویس ها را در مراحل مختلف بررسی کنید و از همکاران کمک بگیرید و نظر بخواهید.

 • بررسی نهایی و ویرایش

برای یک طراح گرافیک فریلنس عاقلانه است که به صورت دوره ای، طرحهای خود را چاپ کنید، کمی از آن دور باشید و با دید و نگاهی تازه آن را بررسی کنید. گاهی اوقات پس از انجام اینکار مواردی که به وضوح نیاز به اصلاح دارند را از قلم انداخته بودید. مثلا اصلاح بخشی از متن یا رنگ و….

هنگامیکه پیش نویس نسبتا کاملی از طراحی خود را تهیه کردید، بار دیگر باید آنرا با مشتری بررسی کنید. ممکن است اصلاحات زیاد یا کم نیاز داشته باشد. باید ببینید اصلاحاتی که مدنظر مشتری است در قالب توافق اولیه هست یا خیر. اگر نیست باید از مشتری درخواست پرداخت ساعتهای اضافه داشته باشید.

مرحله 3: تولید فنی

گاهی اوقات، قراردادی دریافت میکنید که کل کار از ایده تا راه اندازی را باید انجام دهید. در این زمانها معمولا نیاز به کمک دارید خصوصا اگر مجبور باشید کار چاپ یا موارد آنلاین را انجام دهید.

مدیریت زمان

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

کار فریلنسری به اینصورت است که گاهی اوقات اینقدر سرتان شلوغ است که نمیتوانید بخوابید و گاهی اوقات اینقدر آزاد هستید که نمیدانید چه کاری انجام دهید. در حالیکه اینکار آزادی و انعطاف زیادی دارد، دستیابی به تعادل کار و زندگی در دنیای فریلنسری کار نسبتا چالش برانگیزی است.

یکی از بزرگترین چالشهای زندگی فریلنسری، این است که بدانید چطور زمان خود را برنامه ریزی و مدیریت کنید. چطور میتوانید هم کار مشتری را به خوبی و به موقع تحویل دهید و هم برای خودتان وقت بگذارید؟ ما چند روش را مطرح کردیم مانند تنظیم زمانی خاص، کار کردن از یک مکان اختصاصی و کاهش پیشنهادات شغلی زمانی که وقت شما پر است.

همچنین میتوانید از ابزارهایی که به شما در سازماندهی کار و برنامه ریزی زمان کمک میکنند استفاده کنید. ما لیست کاملی از ابزارهای رایگان و مقرون به صرفه ارائه کردیم که به شما کمک میکند کسب و کار خود را تحت کنترل داشته باشید.


مطلب پیشنهادی: چگونه یک فریلنس موفق باشیم


مدیریت مشتری ها

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

به عنوان یک طراح گرافیک فریلنس ، شما باید برای توسعه طرحهای خود به برقراری ارتباط با مشتریان خود، اهمیت دهید. به طور مرتب با آنها در ارتباط باشید تا همه در جریان وضعیت پروژه باشند، این کار باعث میشود از بسیاری از مسائل و مشکلاتی که پس از طراحی نهایی به وجود می آید جلوگیری شود.

مدیریت انتظارات بخش بزرگی از کار شما خواهد بود. هنگامیکه شما با مشتری خود توافق میکنید، در واقع محدوده کار و تحویل دادنی ها را با هم توافق میکنید. مشتریان اغلب بدون درک توافق هایی که انجام دادید، شما را تحت فشار میگذارند و محدوده را جابجا میکنند.


مطلب مرتبط: برای مدیریت بهتر زمان ، انتظارات خود را مدیریت کنید


حتی اگر بهترین و دقیق ترین کار را برای تنظیم محدوده پروژه انجام دهید باز هم ممکن است یک مشتری بد از آن تخطی کند. تقریبا هر طراح گرافیک فریلنس یک داستان از یک مشتری بد برای تعریف کردن دارد. بهترین توصیه این است که از ابتدا آنها را بشناسید و آن پروژه را نپذیرید.

شکار مشتریان جدید کار سختی است، به همین دلیل هنگامیکه آنها را پیدا کردید باید آنها را حفظ کنید. برای انجام اینکار، باید روابط قوی ایجاد کنید. همیشه پیگیری و چک کردن میتواند نام شما را در اذهان ثبت کند.

کار و پروژه ای برای انجام دادن ندارید؟

تقریبا هر فریلنسری در هر حوزه ای زمانهای بیکاری را تجربه کرده است که میتواند ترسناک و استرس زا باشد، به ویژه اگر آن کار تنها منبع درآمد شما باشد.


مطلب پیشنهادی: یافتن مشاغل فریلنسر در لینکدین در کمتر از ۱۰ ثانیه


7. پرداخت

اولین مرحله از پرداخت قبل از اینکه کاری انجام دهید، آغاز میشود: تهیه قراردادی با جزئیات پرداخت دقیق. شامل مقررات مربوط به اصلاحات و ریویژن ها و یا بحث و مذاکره در مورد پرداخت برای اصلاحات قبل از شروع به کار.

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

گرچه یک قرارداد، تضمینی برای پرداخت نیست اما تمام تلاش خود را در قسمت پرداخت قرارداد، انجام دهید. بر اساس نظرسنجی که توسط Freelancers Union انجام شده است، از هر 10 نفر فریلنسر در نیویورک، 7 نفر از آنها در پرداخت به مشکل بر خورده اند. پس از ارسال فاکتور، روزها، هفته ها و ماه ها میگذرد و پولی پرداخت نمیشود. هنگامیکه در نهایت موفق به تماس تلفنی با مشتری میشوید اخبار بدی را میشنوید، پس از صرف وقت و انرژی زیاد روی پروژه آنها، آنها از پرداخت فاکتور شما خودداری میکنند. متاسفانه، پرداخت برای مشتریان کار بسیار سختی است.

به عنوان یک طراح گرافیک فریلنسطراح گرافیک فریلنس میتوانید با چند اقدام پیشگیرانه از بروز این مشکل جلوگیری کنید:

 • انتظارات را تنظیم کنید و اقدامات حمایتی مانند هزینه کنسل کردن و مایلستونهای پرداخت را مد نظر قرار دهید
 • با در نظر گرفتن تخفیف یا سایر مزایا، مشتری را به پرداخت در موعد مقرر تشویق کنید
 • در ارتباط باشید و موعد فاکتورهای بعدی را به مشتری یادآوری کنید
 • اگر در پرداخت شدن حقوقتان تردید دارید، این حق را دارید تا تحویل دادنی ها را تا زمان پرداخت نگه دارید

8. ابزارها و اطلاعات اضافی

اگر به عنوان تصویرگر یا طراح گرافیک فریلنس شروع میکنید، مجهز کردن خود به بهترین ابزار طراحی گرافیک و تکنولوژی در دسترس، فضای کاری و فرآیند شما را تغییر خواهد داد. بدیهی است که به نیازمندی های اولیه نیاز دارید مانند یک کامپیوتر قدرتمند، یک اتصال پهنای باند قابل اعتماد، یک فضا برای کار و دید هنری.

چطور یک طراح گرافیک فریلنس موفق باشیم

با اینحال، علاوه بر این الزامات اولیه، ابزارهای بسیار مهمی برای موفقیت در بلندمدت وجود دارد. وبسایت shutterstock، لیستی از 10 ابزار خلاق ضروری برای طراحان گرافیک و تصویرسازان ارائه کرده است که شامل نرم افزار، سخت افزار و موارد متفرقه مورد نیاز شما میباشد.

لطفا نظر خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا